ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2019
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 14.07.11
JUL-2018

Venit, plăcut la nebunie, plănuit reîntoarcere!

Bun găsit din nou!

În primul rând, o destăinuire: nu îmi explic de ce nu am scris un review la unul din cele mai bune concedii în țara vecinilor! Pur și simplu am neglijat! Mea culpa!

În primul rând, ideea de a vizita Nessebarul mi-a venit citind review-urile de pe AFA! Am avut, carevasăzică, o ”inspirațiune”. Nu știam mai nimic despre el.

În al doilea rând, totul a decurs lin și fără poticneli, începând cu rezervarea făcută pe un mare site de profil, la un preț mulțumitor care a inclus cazare și masă în regim AI, și terminând cu drumul până acolo.

Nota de pe site nu era prea grozavă, dar ne avantaja poziția hotelului care e doar la o aruncătură de băț de orașul vechi așa că nu am stat pe gânduri și am rezervat 4 nopți pentru un preț care în România e greu de găsit: 2000 lei.

Hmmm, cam ieftin, am gândit. Și nu sunt din aceia cărora și gratis li se pare prea scump, dar m-am gândit că undeva se va găsi ceva care ne va face să regretăm decizia.

Nu a fost cazul! Deloc!!

Ba chiar am regretat că am avut doar 4 nopți, chiar dacă eram conștient că serviciul nu ne permite mai mult.

Dar să începem!...

Drumul l-am făcut lejer plecând din Bacău pe la 4 dimineața, urmând traseul clasic spre Constanța pentru că am trecut frontiera pe la Vama Veche. De drumul prin Bulgaria nu mai pomenesc nimic pentru că e deja bine cunoscut și suficient de anost pentru toată lumea. Spre surprinderea mea, nici un drum nu mi s-a părut la fel de plictisitor ca cel dintre Varna și Nessebar. Vorbesc de un drum făcut prin multe zone împădurite și suficient de virajat ca să nu poți să o ”calci” ci să stai cuminte, cicălit și de consoartă, în coloană...

Lasă, că am nimerit și o zi înăbușitoare...

Până la urmă, pe la doisprezece ceasuri din zi am ajuns. Todora ne-a întâmpinat cu zâmbetul pe buze și cu o engleză mai bună decât a mea iar în circa 20 de minute eram cazați. Camera fiind la etajul 1, spațioasă, curată, dotată cu tot ce trebuie, inclusiv cu un LCD care nu avea nici măcar un program în limba strămoșească. În fine, am venit pentru Nessebar, nu pentru TV... Internet bunicel mai peste tot. Vederea o aveam la hotelul vecin și nu la orașul vechi, așa că am apelat la Todora și a doua zi dimineața eram deja cazați la penultimul etaj, cu o vedere splendidă spre orașul vechi, pentru numai 10 euro în plus pe zi! A meritat toți banii, până la ultimul leu!!

Regimul AI este cel arhicunoscut. Aveam oareșce emoții, dar totul a fost OK.

Meniu suficient de divers, mâncare proaspătă și nu recuperată, fructe din belșug, dulciuri chiar bunicele, înghețată bună, tort în fiecare zi, la intrare un bucătar simpatic pregătea grătar la toate mesele și îți punea zâmbitor un ”plus” în farfurie dacă îi cereai, nimeni nu îți număra îmbucăturile. Ce să mai, am fost foarte mulțumiți și țin să vă spun că, deși nu suntem niște gurmanzi sau mofturoși, știm ce înseamnă mâncarea făcută cu gust.

Erau zile cu specific bulgăresc, italian, samd, program artistic în fiecare seară, deci atmosfera era mai mult decât OK.

Pentru doar 120 de lei, mașina a stat cuminte, la umbră și evident în siguranță, în parcarea hotelului la subsol și nu în plin soare, la aprox. aceeași bani, în parcarea privată de lângă hotel. Curios lucru pentru mine: timp de cinci zile mașina mea și un Porsche cu numere de Bulgaria au fost singurele mașini parcate acolo. Oare toți oaspeții au venit cu autocarul (că era plin de vestici, asta înțeleg...) sau unii din economie au ales să se înghesuie gratis pe puținele locuri de parcare din preajmă?? ... Mă rog, fiecare după cum poftește.

Cât despre orașul vechi, ce să vă spun... Mai nimic din România nu se compară cu el și deocamdată nu accept contraziceri pe tema asta! Nu avem ceva similar, care să poată concura cu succes Nessebar-ul. Pur și simplu! Îmi vine acum în minte Sighișoara, Peleș, Sibiul, dar toate aceste destinații românești au tot felul de lipsuri, determinate toate de nepăsarea sau lăcomia autorităților și investitorilor.

Nessebarul e altceva. Se vede că s-a investit cu cap și s-a păstrat ceea ce este (după mine) cel mai important lucru: atmosfera specifică locului, sufletul acelui loc.

Chiar dacă în Nessebar vei găsi și marfă ”made in China” pe ici pe colo, vei avea de unde să cumperi (cum am făcut noi) o față de masă brodată chiar de vânzătoare cu motive specifice, un șal din lână fină ”made in Bulgaria”, o miniatură pictată manual de un artist cu înfățișare de bunic din filme, sau o tavă de bronz argintat (veche, superbă, grea de 2 kg.) de la unul din multele anticariate de acolo.

Clar, orașul vechi e de vizitat noaptea mai ales după ora 22. Este încă multă animație peste tot, dar orașul are un alt farmec, este mai misterios și te cheamă, și te îmbie să umbli în fiecare ungher, pe fiecare străduță, ca să umpli sufletul de frumos.

Cred că atmosfera aceasta e dată în primul rând de mulțimea bisericilor. Cele mai multe sunt astăzi muzeu, unele sunt doar ruină, dar toate sunt pline de harul atâtor Liturghii care s-au săvârșit de-a lungul veacurilor, har pe care cei cu evlavie creștină îl percep fără greș...

Sigur că e plin de magazine, oricine poate cumpăra aproape orice suvenir imaginabil, dar ceea ce mi-a plăcut e că s-a păstrat atmosfera romantică și dulce a stilului balcanic de sorginte mediteraneană, care la noi e de negăsit! Orașul vechi este o destinație obligatorie dacă vorbim de mers în Bulgaria!!!

Concluzie: Sol Marina din Nessebar merită toți banii iar Orașul Vechi este neapărat de vizitat!!!

Trimis de BlackHand in 16.07.19 14:08:26
Validat / Publicat: 16.07.19 14:42:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2146 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (BlackHand); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Panorama de la balconul hotelului.

[16.07.19 14:28:22]

Bun review!

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 56&ridAnt=94810

BlackHandAUTOR REVIEW
    [16.07.19 14:52:29]

@webmasterX: Da. Confirm coordonatele!

[16.07.19 16:20:49]

[16.07.19 16:54:09]