ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2011

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Marina Palace din Nessebar e bine pozitionat si atat

Am fost la Marina Palace pentru 5 nopti si cand am ajuns acolo imi parea rau ca nu ne-am luat maxim 2 nopti. Hotelul e frumos prezentat in poze, probabil ca se vede frums din elicoter dar daca il vedeti cu picioarele pe pamant va veti da seama ca nu merita nici macar 3 stele.

Daca vreti neaparat sa mergeti la Marina Palace si nu aveti incredere in parerile celorlalti cel mai bine e sa nu va luati mai mult de 3 nopti si sub nicio forma sa nu mancati la acest hotel.

All Inclusive light e o pacaleala si All Inclusive Silver e o batjocora. Am pus cateva poze ca sa vezi ce inseamna si ce servicii minunate de 4 stele poti avea.

All Inclusive Light inseamna ca ai:

mic dejun 07.30-10.00 la restaurant

pranz 12.30 - 15.00 in barul Irish si pe terasa

cina 18.00-20.00 in restaurantul principal.

Ar trebui sa stii ca:

- Mancarea e oribila si putina (mai putin de 10 variante), trebuie sa alegi cu mare grija printre felurile de amestecaturi cu grasime si oua prajite, mezeluri inexistente (decat daca te riscai sa incerci un salam si un fel de sunca mirositoare care zici ca putrezise pe platou). Alegerile cele mai sigure au fost legumele, in rest asteapta-te la multa fasole (la micul dejun!!! wtf!) si prajeli, soia sub diferite forme si supe fara gust. Am supravietuit sperand in fiecare zi la o minune... doar joi au seara bulgareasca unde se imbraca oarecum traditional si prepara cateva feluri traditionale, dar nu te astepta la artificii.

- Bauturile: apa si sucuri la dozator, cafea si altele asemanatoare tot la automat si bere. Bauturile au fost de asemenea execrabile, nici apa nu beam de la dozator fiindca era foarte proasta, iar dupa ora 18.00 trebuie sa le platesti, ca doar esti la ALL INCLUSIVE LIGHT... cred ca ei ar fi sarit si peste cina... daca tot vii la hotelul asta sa slabesti. Diferenta era ca atunci cand plateai bauturile primeai sucuri naturale la cutie si apa plata imbuteliata. A, da, mai primesti o sticla de vin daca iti iei SIlver... si vinul ala o posirca...

- Curatenia inexistenta... trebuie sa te rogi de ei sa iti aduca sampon si gel de dus. In prima noastra noapte doar ne-a aranjat patura si a luat gunoiul, apoi le-am cerut la receptie sa fie mai atenta cu produsele de la baie... Probabil ca ceva a ajuns la urechile femeii care face curatenie ca ne-a adus sticlute de sampon si gel, dar in toate zilele cat am stat acolo nu a spalat pe jos, nu a facut paturile, nu a inlocuit decat o singura data prosoapele. Intr-o zi ne-a facut un fel de floare pe paturi din prosoape apoi a vazut ca nu i-am lasat bacsis si s-a rezumat la stransul gunoiului si intins paturi...

- Angajatii par scarbiti, aveam o scarba la receptie, o bruneta cu parul scurt care zici ca mai avea si te scuipa cand se uita la tine, buna prietena cu cealalta scarba, Dulapul sau Hitler cum am vazut ca au mai botezat-o pe aici. Cea de la receptie nu te servea cu nimic, i-am cerut explicatii referitoare la pachetul Silver si mi-a aratat foaia, desi noi venisem cu ideea (primita de la agentia noastra de turism cu care nu o sa mai plecam NICIODATA...) ca Silver inseamna si bauturi dupa ora 18.00 si ca nu vom mai avea nicio grija la hotel

- Silver Package inseamna ca ai All Inclusive Light + camera cu vedere la mare, desi aproape toate au vedere la mare, unele au doar partial... + halate de baie si papuci, 2 sticle de sampon si 2 de gel de dus (uaaau... si ei se asteptau sa iti ajunga astea toata saptamana), 2 dental kit (de parca cineva pleaca in vacanta fara periuta si pasta lui de dinti), un set de barbierit cu un aparat de unica folosinta si o crema de ras tot marca... Marina Palace, o pila de unghii si 2 masti de par + o sticla de vin Marina Palace + fructe proaspete in fiecare zi+ acces la sauna, solar si fitness. Ei bine, asta cu fructele proaspete... probabil ca NU se asteptau sa mai vrei si fructe proaspete in camera, mai ales ca TREBUIA sa vii la prima ora a deschiderii restaurantului ca sa prinzi ceva fructe, prajituri si mancare, nu resturi. Ca asa avem fructele alea proaspete in camera am vorbit la receptie cu o domnisoara draguta, pana i-am zis ce voiam... apoi am primit in fiecare zi un platou cu fructe. Dar nu-ti imagina ca in poze, ci un platou mai mult gol cu o banana cu doua prune si o piersica, decat ca nu erau aranjate obscen...

Asta cu banana a fost tare, pentru ca la restaurant nu puteai lua decat jumatati de banana... asa ceva n-am mai intalnit in viata mea!!! Apoi cu sauna, nu glumeau cu accesul ca erau camerele incuiate si trebuia sa te "programezi" cu o ora inainte, asta daca nu cumva uita sa te anunte in vreun fel sau sa dea drumul la sauna...

- Hotelul se lauda ca are 5 baruri + terasa + pub, dar in all inclusive light vei avea acces doar la Irish bar... asa ca nu te entuziasma cu sky bar-ul de sus.

- parcarea subterana este cu plata, indiferent de ce iti vor spune unii agenti de la agentiile de turism

- Camerele nu sunt foarte linistite, daca stai la etajul 4 auzi zgomotele de la Sky Bar, chiar si la 3 unde am stat noi auzeam muzica si bubuieli de la pub. De asemenea, designul pe care il vezi in poze te dezamageste in realitate cand intri in hotel si in hol vezi o "insula" din ghivece de plastic cu cateva plante care sa dea un pic de culoare hotelului. Camerele sunt mobilate simplu, cu televizoare vechi si o telecomanda care are nevoie de un cod special (TV1 + 1527) ca sa mearga... oricum nu de un hotel de 4*, poate de unul de maaaxim 3* (desi am vazut unele care la 3* aratau mai bine decat astea)

- Plaja hotelului nu exista, deci vei plati pentru sezlong si umbrela daca mergi vreo 10 minute sau stai direct pe nisip, pe bucata de plaja din fata hotelului unde se inghesuie toti fraierii si burtosii. In august 2011 am nimerit o plaja plina de alge si meduze... asa ca va imaginati mirosul deosebit si placerea cu care intrai in apa...

- Piscina si privelistea de pe acoperis au fost cele mai ok, desi piscina e mica si are numai 1.30m

- Poate ca daca nu stai prea multe nopti la hotel si nu mananci la ei e ok... Marina Palace are o locatie buna, aproape de orasul vechi Nessebar care a compensat socul/showul horror de la hotel.

Ca plus, sunt cativa oameni din personal care incearca sa se comporte frumos si sa fie serviabili, dar m-au deranjat cutiile de tip box.

Nu e normal ca la 4 * sa mananci resturi de mancare, sa nu aiba plaja privata, all inclusive sa fie o porcarie si sa vezi 2 scarbe ca nu te ajuta cu nimic si rad de tine pe fata. Nu ma voi mai intoarce la acest hotel NICIODATA si cu aceasta prima experienta nici in Bulgaria... sau macar nu in urmatorii 20 de ani.

Bulgarii parca sunt porniti impotriva romanilor, taximetristii sa te jecmaneasca, la casele de schimb afiseaza pretul la vanzare si la cumparare te trezesti cu alt pret... asa ca fiti foarte atenti la orice, schimbati bani la banci... noi am gasit una chiar langa hotel in drum spre vechiul Nessebar.

Si bucurati-va de orasul vechi, chiar are un farmec aparte si merita vizitat! Cu cat stai mai departe de hotel cu atat te vei simti mai... in vacanta si te vei putea relaxa!

Trimis de Ien in 20.08.11 22:04:17
Validat / Publicat: 20.08.11 22:57:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ien); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 SILVER PACKAGE la Marina Palace - august 2011

[20.08.11 22:36:51]

@Ien: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

onutza_aaa
    [23.08.11 11:39:25]

Nici eu nu puteam să descriu mai bine acest hotel decât ai făcut-o tu. Când am pust eu postarea cu privire la acest hotel abia venisem din concediu şi m-am grăbit să scriu în ideea că mai vede cineva şi nu mai pleacă acolo. A fost mega urât.

Nu pot să spun însă că nu mai merg la Bukgari pentru că am mai fost şi a fost super OK. De ex. la Hotel Magnolia Lux unde e super pentru copii şi la Ralista (e un pic mai scumpuţ dar merită toţi banii). Aceste hoteluri sunt în Albena.

Şi apopos voiam să spun că nu este bine de mers în aceste Oraşe-Staţiuni cum ar fi Nessebarul pentru că nu ştiu cum să se comporte cu turiştii, nu au experienţa celor din staţiuni caree ştiu cum să "gâdile" turistul. Nessebarul lor este ca un fel de Mangalia a noastră.

onutza_aaa
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Marina Palace Hotel: