ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2019
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
MAY-2019

SUPERB

Pentru vacanța de vară de anul acesta, am ales ca destinație Cipru.

Am călătorit la sfârșitul lunii mai, în perioada 23-30 mai, în Cipru, pentru prima dată și am rămas foarte plăcut surprinși de această țară. Cu ajutorul impresiilor și notelor de pe Booking (8,7), am ales Pelides Apt., un studio superb, cu vedere spre mare.

Am făcut rezervare la sfârșitul lunii ianuarie, când am cumpărat și biletele de avion la Blue Air, 820 lei, 2 persoane, dus-întors. Am aterizat pe aeroportul din Larnaca, în jurul orei 18, după un zbor liniștit de 2 ore, apoi am luat autobuzul 425 din fața aeroportului (1,5 euro/persoană costa biletul cumpărat de la șofer, care ne-a atenționat unde e mai bine să coborâm, și anume, lângă hotel Larco), iar la sfârșitul vacanței, pe data de 30 mai, am decolat din Larnaca spre București (Henri Coandă), la ora 13. Mașina am lăsat-o parcată în fața blocului unde stă fiica noastră, aproape de Piața Unirii, pe bd. Regina Maria. Spre aeroport am călătorit cu autobuzul 783, din Piața Unirii, iar spre casă am plecat duminică, pe 2 iunie, am vrut să-l vedem și noi pe papa Francisc.

Acest studio este situat la 10-15 minute de mers pe jos de plaja Mc. Kenzie (la avioane, cum i-am spus noi) și la 10 minute de biserica Sfântul Lazăr, fortul, moscheea Kebir și începutul promenadei Finikoudes.

Clădirea, de fapt un bloc de apartamente și garsoniere, de închiriat în regim self catering, are 4 etaje. La parter este parcarea pentru mașini. Noi am locuit la etajul 3, iar clădirea avea și un lift nou și modern. Adresa este: strada Umm Haram, nr. 82. Clădirea se află la jumătatea distanței dintre cele două mari plaje ale orașului (Finikoudes și Mc. Kenzie).

Studioul este foarte spațios și curat, avea în jur de 30 m2, și era compus din dormitor, baie, hol și chicinetă. Curățenia în studio nu se face pe timpul sejurului decât contra-cost, există însă mătură, mop și detergenți.

În spatele clădirii, foarte aproape, 30-40 m, se află supermarketul Petros, foarte bine aprovizionat și cu prețuri bune. De aici ne făceam cumpărăturile pentru micul dejun, în special cu bere Keo, deh... căldură mare.

Internetul Wi-fi a funcționat foarte bine, era gratis, parolat (parola era scrisă pe o bucată de hârtie în cameră).

În Cipru, folosirea prizelor pentru aparatele noastre (acumulator foto, telefoane, țigară electronică) necesită un adaptor. Noi am găsit două astfel de adaptoare în cameră, dar am avut și noi unul luat din țară.

La intrare în studio, pe partea stângă, era dulapul pentru haine, foarte încăpător și cu multe umerașe, iar în dreapta era baia, cu gresie și faianță, foarte curată și îngrijită. În baie era cabină de duș, chiuvetă și vas WC. Am avut la dispoziție articole de toaletă (șampon, săpun, hârtie igienică) și 4 prosoape curate. Tot în baie am avut și o mașină de spălat automată, iar apă caldă a fost tot timpul.

În cameră am avut un pat dublu matrimonial cu saltea de calitate și comodă și așternut curat. Noi ne-am odihnit foarte bine.

Chicineta avea tot ce era necesar, era dotată cu frigider mare, aragaz electric, hotă, cană de fiert apa, cuptor cu microunde, prăjitor de pâine, tacâmuri, veselă, oale etc., nu ne-a lipsit nimic. În bucătărie am găsit și pliculețe de nes, ceai și zahăr și o sticlă de apă din partea casei.

Am avut și aparat de aer condiționat care a funcționat foarte bine pe durata vacanței. Au fost temperaturi ridicate de 32-34 de grade, iar apogeul a fost miercuri, 29 mai, când s-au înregistrat 36 de grade. Noroc că nu stăteam în cameră, plecam la 9 dimineața la plajă, veneam la orele 5-6 după-amiază, făceam un duș și plecam să ne plimbăm și să mâncăm la restaurant.

Televizorul LCD, fixat în perete, oferea doar 15 programe TV, toate grecești și 3 posturi de radio. L-am deschis doar o dată și atât.

Ieșirea în balcon se face printr-o ușă glisantă, de termopan, întregul perete exterior este acoperit cu draperii groase, bune apărătoare de soare. Balconul este dotat cu o măsuță și 2 scaune de plastic și un uscător de rufe. Dar cea mai importantă era priveliștea, marea se vedea foarte bine, dimineața la o cafea, seara la o bere rece, nu ne mai săturam să o privim. Chiar și din pat se vedea marea foarte bine, în două dimineți am privit și răsăritul soarelui. Ne culcam cu marea, ne trezeam cu marea.

Larnaca ne-a plăcut foarte mult. Nu e cel mai frumos oraș pe care să-l fi văzut, dar este prietenos și fermecător. Toată lumea vorbește engleză și sunt extrem de amabili. Ce-am făcut în Larnaca? Am stat la plajă mai mult, la Mc Kenzie, să vedem avioanele cum ne trec pe deasupra, am făcut baie, apă caldă pentru noi (în jur de 23 de grade), iar seara ne plimbam pe faleza care este foarte frumoasă, mâncăm la restaurant, stăteam pe la câte o terasă să bem o bere rece ori un frape sau să mâncăm o înghețată și să privim strada, oamenii...

În afară de Larnaca, am vizitat Nicosia, partea turcă și Aya Napa, la Nissi Beach. Cam puțin, dar rămâne pe data viitoare.

Peste tot am primit chitanță, începând cu plata pentru cazare, la supermarket, la plata șezlongurilor pe plajă, la restaurant, în autobuz, etc.

În concluzie, Pelides Apt. este de luat în calcul când doriți cazare în Larnaca. Noi ne-am simțit excelent și ne-am bucurat că am făcut alegerea potrivită. Am reveni oricând cu plăcere!

Drumuri bune și vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de c-kosty in 14.07.19 12:07:22
Validat / Publicat: 14.07.19 12:46:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 3477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 EUR pe cameră

[14.07.19 12:45:41]

Mutat în rubrica "Pelides Apartments, LARNACA" (nou-creată pe sait)

[14.07.19 12:51:20]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

c-kostyAUTOR REVIEW
    [14.07.19 19:11:23]

@webmaster45: coordonatele gps sunt corecte, multumesc.

Adina - addcont
    [14.01.24 20:33:04]

Si noi am fost in 2023 in concediu tot in Cipru, insa datorita programarii BAC-ului fix in perioada ideala de concediu... am ajuns acolo in luna august, cand a fost ingrozitor de cald, plus umezeala care crestea disconfortul...

Ne-am propus sa revenim in Cipru toamna tarziu, probabil octombrie, ca sa ne putem bucura cu adevarat de ce are insula de oferit.

Nu va recomand sa mergeti acolo in lunile iulie si august decat daca stiti ca rezistati foarte bine la canicula si umiditate ridicata.

Sa va fie de bine! Am citit cu interes si informatiile despre Larnaca, unde noi nu am poposit.

Adina - addcont, c-kosty

• pagină generată în 0.045351982116699 sec