ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2019
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
MAY-2019

Restaurante din Larnaca - Câteva sugestii

Larnaca este plină de restaurante, opțiunile în materie de mâncare sunt bogate și variate. Restaurantele, pizzeriile, barurile, terasele se înșurie una lângă alta pe toată faleză și te îmbie cu ofertele lor amplasate la vedere pe trotuar, în fața restaurantelor. Așteaptă zâmbitori tineri și tinere care te invită politicos să le treci pragul.

În cele ce urmează vă voi prezenta câteva restaurante în ordinea în care le-am descoperit noi și nu în ordinea preferințelor.

Restaurant Souvlaki

Este localizat lângă biserica Sfântul Lazăr, fiind un restaurant spațios și cu un ambient frumos. Este primul restaurant în topul celor încercate. Ospătarii sunt prietenoși, mâncarea foarte bună și în porții generoase, iar prețurile cam la fel ca peste tot. Spre exemplu, noi am încercat un platou mixt pentru două persoane, cu frigărui de pui, de porc, bacon, brânză halloumi, cartofi, salată și sos. Prețul, 20 de euro plus două beri Heineken la sticlă de 660 ml, 7 euro.

Ne-a plăcut mâncarea servită aici și recomand o vizită la acest restaurant.

Restaurant Navy marine

Este situat lângă restaurantul Alexander, atmosfera și mâncarea foarte bune, primirea ne-au făcut să revenim și a doua seară tot aici. Restaurantul are atât mese în interior, cât și pe terasă, unde adie o briză plăcută. Totul este curat și bine îngrijit, toaletele impecabile. Un plus îl dăm pentru personalul restaurantului. Toți au fost foarte atenți și aveau grijă ca toți clienții să fie mulțumiți. Meniul este variat, este afișat și la intrarea în restaurant și tot ce am mâncat la ei a fost foarte bun.

În prima seară, studiind oferta din meniu, bogată de altfel, am comandat un mixed grill pentru două persoane (15 euro), o porție de brânză prăjită halloumi (5 euro) și bineînțeles, două beri Leo (6 euro, de 660 ml sticla) pentru o mai bună digestie. Preparatele au venit în circa 15-20 de minute și au fost foarte gustoase.

Pentru a doua seară soția a comandat un pește de mare (dorada) la 13 euro cu cartofi și salată, iar eu o porție de calamari cu cartofi și salată la 12 euro, plus două beri Leo. Din nou am avut parte de o cină delicioasă.

Pentru toate aceste aspecte, în primul rând pentru bucatele gustoase, prețurile acceptabile, personalul amabil cu noi, recomand cu drag acest restaurant.

Restaurant Alexander

Este amplasat pe strada Athens, nr. 101, lângă faleza stațiunii și are o panoramă asupra plajei Phinikoudes. Mâncarea a fost foarte bună, porțiile mari, servirea rapidă.

Aici am mâncat o porție de mousaka cu cartofi pai și salată (8,9 euro), iar soția o porție de frigărui de pui cu cartofi și salată (10,9 euro) plus o bere Keo (3,5 euro) și un fresh orange (3 euro), în total, 26,5 euro.

Recomand și acest restaurant!

Taverna Kellari

Am mers pentru seara grecească live. Taverna se află pe partea dreaptă cum mergi spre plaja Makenzy. Aici este recomandat de mers miercuri, pentru că doar atunci au și muzică live.

Anunțul l-am văzut cu două zile înainte pe o pancardă care anunța că în fiecare miercuri se organizează seară cu muzică grecească live. Am întrebat un ospătar dacă anunțul mai e valabil pentru 29 mai și ne-a spus că programul începe de la ora 20. Fără să rezervăm masă sau să dăm un avans, miercuri în jurul orei 20 eram prezenți la taverna Kellari.

Terasa era ocupată în proporție de 25%, dar în circa o oră terasa era full, în special de turiști ruși. Formația era compusă din 2 cântăreți, bărbatul la bouzuki, iar femeia vocal. Muzica live a făcut toți banii, lumea s-a încins la dans pe sirtaki și s-a dansat printre mese, fiecare pe unde a apucat, chiar și ospătarii fac și ei spectacol prin dans și întreținerea atmosferei.

Noi am stat până aproape de ora 24, iar cei doi soliști au cântat aproape non-stop, fără să repete melodiile, ceea ce înseamnă un repertoriu bogat. Mâncarea foarte bună, am mâncat un platou cu brânză pe grătar halloumi, măsline, pastă de măsline cu pâine prăjită cu usturoi și oregano (10 euro), un suc de portocale (3 euro) și o carafă de vin alb sec 1L (10 euro).

Nu s-a perceput nicio taxă pentru ambientul muzical. În concluzie, a fost o seară foarte plăcută. Poze nu am făcut pentru că ne-am concentrat mai mult să filmăm pentru a capta și fundalul sonor.

În altă seară, am mâncat și la Burger King.

Cam acestea sunt restaurantele la care am mâncat în Cipru. În rest, am optat pentru diverse pe plajă sau gustări preparate în cameră după târguieli la supermarketuri.

La cele mai multe restaurante ai wifi gratuit, găsești ospătari vorbitori de engleză suficient cât să te înțelegi cu ei, sunt politicoși și nu am avut probleme cu note umflate sau alte incidente.

Cipru are o gastronomie deosebită care merită testată! Poftă (virtuală) bună!

Trimis de c-kosty in 07.09.19 11:25:25
Validat / Publicat: 07.09.19 12:25:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 4826 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.09.19 09:45:50]

c-kostyAUTOR REVIEW
[08.09.19 12:47:41]

@webmaster: Mulțumesc frumos, o zi bună!

c-kosty
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Larnaca?: