ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2019
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 26.07.15
MAY-2019

De Paşte şi 1 Mai la Kusadasi

Am hotarat anul acesta sa mergem in Turcia de Paste / 1 Mai si am luat prin [***] pachet de 6 nopti cu all inclusive la Flora Garden Ephesus kusadasi cu 160 de euro de persoana (fara transport).

In aceste conditii am plecat cu masina proprie pe traseul Constanta - Varna - Burgas - Malko Tarnovo - Kirklareli - Istanbul (8 ore si jumatate) cu pauza de doua nopti la Hotel Avlonya Istanbul (un hotel bun pentru tranzit si atat - asigura parcare in fata hotelului)

Dupa pauza de shopping din Istanbul am plecat spre Kusadasi prin EuroAsia Tunel, am trecut Podul Osmangazi (taxa 104 lire / masina dar scurteaza drumul cu cca 200 km) - Gemlik - Bursa - Balikesir - Akhisar - Izmir - Selcuk - Kusadasi - Devutlar (alte 8 ore de drum cu stop de masa la Akhisar la un restaurant self service pe marginea drumului).

Sa nu uit: la Istanbul am cumparat de la PTT un stick HGS (7,5 lire stick si l-am incarcat cu 50 lire) pentru plata taxelor de autostrada din turcia. A fost suficient tinand cont ca de la Kusadasi am fost si am vizitat Pamukale si ne-am intors acasa prin Canakale - Edirne (cu pauza de o noapte la Edrin Hotel Edirne - 22 euro / dubla cu mic dejun luat pe booking).

Ajunsi la Devutlar am fost un pic dezamagiti de zona. Un mic orasel plin de cartiere rezidentiale cu vile P+1 cate 100 - 200 de vile acelasi proiect. Cred ca in total in zona sunt peste 1000 de astfel de vile. In rest... pustiu. Fara Maps. me nu am fi ajuns la hotel. Imposibil de gasit doar dupa indicatoare. Practic au doar unul intr-o intersectie la 300-400 m de hotel. In rest nimic. In zona hotelului, care este vecin cu Palm Wings (si ei aveau deschis) sunt cateva mici magazine si vreo doua carciumioare de cartier.

Am ajuns la hotel in jurul orei 17. Ceck-in in maxim 10 minute. Bagaje duse la camera de bell boy care iti arata si drumul catre camera ta. Masina: cheia la receptie si o parcheaza ei. Pe a noastra au parcat-o pe straduta laterala care face legatura dintre intrarea hotelului si plaja. Dupa ce ne-am intors de la Pamukale am gasit loc in curtea interioara a hotelului si acolo a ramas pana am plecat spre casa.

Dar sa revenimla hotel. Cladire principala cu 5 etaje si doua corpuri de cladire cu P+2 care flancau cladirea princpala si formeaza curtea interioara a hotelului. Noi am fost cazati in unul dintre corpurile cu 2 etaje la etajul 1. Camerele de la parter nu erau ocupate. Dar acestea nu aveau balcoane ci terase cu iesirea direct in piscina care se intindea pe toata lungimea cladirii.

Camerele destul de mari, paturi confortabile, balcon si minibar. Curatenie si schimbat prosoape zilnic.

Restaurantul principal se afla in capatul dinspre plaja al hotelului iar in zona piscinelor se afla un restaurant a la cart.

Doua piscine pentru adulti si una pentru copii (in afara celor de la parterul corpurilor de cladire ale hotelului) Trei topogane cu program de functionare.

Plaja hotelului cu umbrele si sezlonguri.

Lobby bar si coffe bar in holul hotelului, zona spa cu piscina interioara la subsol.

Mancarea foarte buna si de ajuns la fiecare masa. Nu poti spune ca nu ai ce manca. La pranz si la cina aveai carne de pui, de vita, de curcan, de oaie si peste (somon la cuptor sau dorada/lavrak la gratar)

Foarte multumiti de hotel si de personal. Nu avem nimic de reprosat. Cred ca daca o sa-l mai prindem la pret bun o sa revenim.

Pentru impatimitii de shopping: la Kusadasi aveti doau mall-uri si doua bazare. Sfatul nostru este sa evitati bazarul mare (cel de langa Carrefour) si sa mergeti la bazarul Sosyete care este la marginea Kusadasi-ului spre Devutlar.

Din Kusadasi merita sa mergeti sa vizitati si cetatea Efes.

Drumul de intoarcere spre casa a fost prin Izmir - Ayvalik - Cannakale - Gelibolu - Kesan - Edirne si a fost dupa parerea noastra cea mai frumoasa portiune de drum. Se merge sute de km pe soseaua de coasta si peisajul este de basm.

Trimis de boncota in 26.05.19 18:04:18
Validat / Publicat: 26.05.19 19:04:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: ISTANBUL, EDIRNE, BELEK

VIZUALIZĂRI: 1868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (boncota); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.05.19 18:59:09]

@boncota:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 12&ridAnt=93717

... doua nopti la Hotel Avlonya Istanbul (un hotel bun pentru tranzit si atat - asigura parcare in fata hotelului)

&

... cu pauza de o noapte la Edrin Hotel Edirne - 22 euro / dubla cu mic dejun luat pe booking

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[10.07.19 13:22:32]

Buna ziua

Imi puteti spune de ce sa evitam acel bazar, de langa Carrfour, si unde mai exact se afla al doilea si cand este deschis?

Multumesc

boncotaAUTOR REVIEW
    [10.07.19 13:28:46]

@viviv: în bazarul mare de lângă Carrefour preturile sunt în euro. Si mari. Spre exemplu un tricou 10 euro = 70 lire. În celălalt bazar 25-40 lire. Bazarul Sosyete se află pe partea dreaptă, la ieșirea din Kusadasi către Devutlar chiar la șosea.

[10.07.19 13:40:00]

@boncota: multumesc. Este in fiecare zi? sau doar miercurea ca celalalt?

boncotaAUTOR REVIEW
    [10.07.19 13:44:02]

În fiecare zi. Deschid pe la 9 si seara inchid la 7 (după clienti)

[10.07.19 13:51:05]

@boncota: il stiu. Este cel de pe soseaua care duce la Hotel Ephesia holiday si Hotel Batihan. Acum 3 ani, cand am mers in zona, imi aduc aminte ca preturile erau destul de mari la acest bazar, dar lucrurile se mai schimba.

Zi buna

boncota, viviv
    Alte impresii din această RUBRICĂFlora Garden Ephesus (ex Mersin) Hotel [Davutlar]:

• pagină generată în 0.039434909820557 sec