ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2021
Cuplu
BUN

Flora Garden Ephesus - Davutlar/Kusadasi

FLORA GARDEN EPHESUS- DAVUTLAR/KUSADASI

Si iată-ne din nou în Turcia! De data aceasta în localitatea Davutlar, situată la 15 minute cu maşina de Kusadasi. Drumul l-am parcurs cu escală, atât la dus cât şi la întors, la Canakkale. Ca de obicei, am plecat seara, pe la ora 21,00, spre Călăraşi, unde am traversat cu ferry în Bulgaria, trecând prin vama Silistra în maxim 5 minute, undeva pe la 22,30. Bulgarii au verificat paşapoartele, talonul maşinii şi s-au uitat în portbagaj. Vignieta am luat-o de la un chioşculeţ, chiar la ieşirea din vamă şi am pornit la drum.

Traseul pe care îl preferăm este Silistra-Shumen-Yambol-Elhovo-Lesovo. Șoseaua bunuţă, noaptea este chiar liberă, iar trecerea prin munţi este ok. La graniţa cu Turcia, Hamzabeyli, am ajuns la ora 3,30 şi am trecut în 20 de minute. Aici au cerut paşapoartele, certificatul de vaccinare, declaraţia completată pe site-ul register.health.gov.tr, actele maşinii şi gata, iar la drum. Dar ce drum!

În jur de 07,30 am ajuns în Canakkale şi ne-am cazat la Hotel Anzac. Hotel de 3 stele, cu mic dejun inclus. Chiar îl recomand pentru escală; este în imediata apropiere a feriboatului, prima stradă/ieşire la dreapta din sensul giratoriu la coborârea de pe ferry. Este curat, micul dejun clasic (omletă, ouă fierte, salam, brânză, caşcaval, pâinicile acelea ale lor şi dulci şi sărate, ceai, cafea, sucuri…). Camera este micuţă însă pentru o noapte de odihnă este perfectă. Aer condiţionat, baie cu produse specifice, ceainic şi pliculeţe cu ceai, cafea, zahăr. Este un mic lanţ hotelier, compus din Hotel Grand Anzac, Hotel Anzac şi Confort Anzac. La Hotel Anzac este o recepționeră româncă. Ne-am bucurat că la 7,30 dimineaţa am putut vorbi în română. Hotel Grand Anzac este o străduţă mai încolo, la fel de cochet, curat şi bun de escală.

A doua zi am plecat la ora 09,00 spre Kusadasi-Duvatlar. Duvatlar este o localitate măricică, cu cartiere selecte de vile, cu magazine mici dar şi Migros, Sok şi Bim şi cu un mic bazar unde preţurile erau mai mici decât în Kusadasi.

La Flora Garden Epshesus am ajuns la ora 15,30; formalităţile la recepţie au mers rapid, chiar eram singurii turisti nou veniţi, apoi ne-am dus la cameră.

Opţiunea noastră a fost cameră cu swim up şi, vorba fiului cel mare „cu piscina în pragul uşii” ; chiar aşa era. Din cameră se iese pe o terasă cu două şezlonguri şi o măsuţă, şi prevăzută cu scara pe care intrai în piscină. Nu ştiu dacă explic bine însă în fotografii se vede bine.

Camera - potrivită ca mărime, curată, cu aranjamentul tipic, pat dublu, noptiere, televizor - prindea şi TVR Internaţional, dulap, seif, cană pentru încălzit apă, pliculeţe cu ceai, cafea, zahăr. Baia - măricică, cu cabină de duş, consumabilele cunoscute, feon, dulăpior. Frigider cu patru doze de suc - nu au mai adus altele, şi o sticlă de 1,5 litri cu apă – au adus aproape zilnic. Aproape. La scurt timp de la instalare un angajat a adus un platou cu fructe şi o sticluţă cu vin. Cu apă ne alimentam din frigiderul de la beach bar unde erau la discreţie pentru toată lumea.

Aerul condiţionat era fixat la 21 grade şi nu se putea modifica nimic din telecomandă. Doar pornea şi se oprea; am ridicat manual protecţia aceea orizontală pentru că lamelele dirijau fluxul de aer spre pat şi era prea rece. Se oprea când deschideam uşa de la terasă şi îl porneam din nou din telecomandă.

După ce am desfăcut bagajele, țup în piscină, cum altfel! Apa foarte caldă, la 1,20 m adâncime, curată, minunată. Este ca un canal (nu găsesc altă comparaţie) comun camerelor cu swim up care se află înşirate pe aceeaşi parte în timp ce pe cealaltă lungime este chiar zidul ce împrejmuieşte proprietatea. Am ataşat poze.

Despre resort, prima impresie a fost că totul este comprimat. Dispune de tot ce se regăseşte într-un resort însă pe o suprafaţă mai mică. Are 3 zone cu mese şi fotolii, lobby la intrarea în hotel, plus zona de cofetărie-patiserie unde am mâncat zilnic o îngheţată foarte bună. Deşi, când s-a terminat aroma noastră preferată (lămâie şi ciocolată) a durat vreo 2-3 zile până au adus din nou. Ne-am delectat cu alte arome între timp.

Două dintre cele trei zone de care spuneam se află la intrarea respectiv ieşirea unui tunel (aşa îi şi spune) în care se mai află centrul foto, două magazine- unul cu haine şi suveniruri altul cu produse handmade din piele, sala de jocuri şi un punct de alimentare cu ceai, cafea şi ayran. Tot aici venea în fiecare zi o mămăiţă care făcea plăcinte turceşti umplute cu carne, brânză, caşcaval sau verdeaţă, după cum dorea fiecare.

Prin acest tunel se face trecerea între partea de hotel şi cea cu piscină şi beach bar, apoi spre plajă.

La restaurant era foarte aglomerat. Poate din cauză că nu te serveai singur ci indicai unui angajat căruia îi dădeai farfuria, ce anume doreai. Nu se vorbeşte engleză decât foarte puţin şi, oricum, cu măştile pe figură, nu înțelegeam şi nici nu auzeam, nici noi şi nici ei, aşa că tot arătatul cu degetul a funcţionat cel mai bine.

Dacă nu aveai mască ţi se dădea la intrarea în zona cu mâncare. Am spus că era aglomerat şi aşa a fost vreo 3 zile apoi s-au mai liniştit după care iar s-a aglomerat, în funcţie de fluxul de turişti. Oricum, primul impact cu înghesuiala şi cozile de la mâncare a fost tare neplăcut. Cu farfuriile în mână ne învârteam până se elibera o masă; cum nu venea prea repede cineva să o debaraseze şi cureţe, ne-am organizat noi doi. Duceam farfuriile murdare pe un cărucior, ştergeam masa cu şerveţele umezite cu dezinfectant, aduceam tacâmuri, apă, scobitori, sare şi ce mai era nevoie. Pe fiecare masă se afla câte un recipient cu dezinfectant însă tacâmuri şi restul îşi putea lua fiecare din niște cutii, punând, evident, mâna pe mai multe nu doar pe ce dorea să ia. Mâncarea nu era foarte variată dar nu plecai nemâncat.

Au fost şi situaţii pe care nu le-am mai întâlnit la 5*. De exemplu, s-au terminat farfuriile. A trebuit să vorbim cu cineva din personal să aducă; am luat supă dar nu mi-a dat şi lingură, i-am spus, de fapt i-am arătat, că vreau şi lingură, a ridicat din umeri apoi, văzând că mă uit destul de urât la ea şi nu plec de la stand, s-a dus şi a adus. La punctul de unde luam ceai şi cafea, într-o zi nu au mai avut şerveţele. Începeau să strângă platourile când turiştii încă erau la mese, în ultimele 10-15 minute înainte de sfârşitul programului şi, evident că nu mai puteai lua/cere nimic.

Pentru noi, care mergem pe principiul faci rai din ce ai a fost în regulă însă pentru cei care îşi doresc mai mult s-ar putea să nu fie tocmai ok. Chiar am auzit o familie de români spunând că sunt dezamăgiţi de mâncare. Poate nici chiar aşa, deşi, prin comparaţie cu alte locaţii cotate la fel... se simte clar o diferenţă.

Să trecem şi la lucruri care au fost minunate şi anume plaja. Este plaja hotelului, fără costuri suplimentare, se ajunge imediat, fiind separată de resort printr-un drum de promenadă împărţit în două, respectiv unul pentru biciclete, trotinete, motociclete şi cealaltă pentru pietoni, care se întinde de-a lungul mării şi a tuturor hotelurilor, resorturilor şi cartierelor selecte de pe acea parte.

Sezlongurile sunt suficiente, cu umbreluţă şi ghiveci pentru resturi, nisip fin, intrarea în mare este lină, cu nisip. Până la primul rând de geamanduri apa nu trece de 1,60 m, este curată, chiar dacă un pic, un pic la intrare mai sunt ceva ierburi dar nu sunt deranjante. Şi nu am înţeles un lucru: dimineaţa venea un nene care arunca înapoi în mare ierburile care erau scoase la mal.

Ca o glumă, să nu vă bazaţi pe salvamar. La 10,30 dădea o tură pe plajă, îşi punea echipamentele la punctul de observaţie apoi pleca la piscină. Atât! Dar erau câţiva câini comunitari obişnuiţi cu turiştii, blânzi, stăteau la mângâiat şi scărpinat şi se culcau la umbra şezlongurilor.

Te poţi distra contra cost cu skijet-uri, paraşute, hidrobiciclete, banane, plimbare cu vaporaşul.

La piscină, de asemenea, şezlonguri cu umbrelute, tobogane care funcţionau cu program. Lângă piscină este şi beach barul cu coktailuri (slăbuţe), sucuri şi cafea la dozator, mâncare fast food între anumite ore. Îngheţată era doar între orele 15,00 – 17,00 în zona de patiserie şi la punctul de alimentare. Cam puţin două ore mai ales că erau mulţi copii, pe lângă noi doi care cred că i-am disperat în fiecare zi, câte două fiecare.

Da, foarte mulţi copii, de la bebeluşi până la 12-13 ani. Cei mai mari de 13 ani erau preocupaţi cu tablete şi telefoane şi nu deranjau însă ceilalţi… să zicem doar că erau foarte mulţi. Toţi am fost cu copiii în vacanţă aşa că nu este nimic de comentat.

Ca idee pentru cei care au pe listă acest hotel, să aibă în vedere că predomină familiile cu copii şi vârstinicii, nu este un loc cu distracţie, muzică, dans sau chefuri târzii. În localitate nu am văzut nimic de genul acesta iar până în Kusadasi se ajunge cu maşina sau dolmusul- care circulă foarte des, cam la 7-8 minute şi face 15 minute până în oraş, ultimul fiind la ora 22,00.

O altă chestie ciudată a fost aceea că la punctul de alimentare cu ceai, cafea sau ayran era program de la ora 11,30 la 21,00. Începe prea târziu şi se termină prea devreme. Rămâne doar în lobby şi la beach bar dacă doreşti ceva în afara acestor ore.

Curăţenia în cameră să făcea aproape în fiecare zi, iar dacă doreai neapărat se putea solicita de pe un panou din cameră care aprindea la uşă o pictogramă verde ce simboliza o femeie de serviciu. Dacă doreai să nu fi deranjat în cameră activai pictograma roşie, cu un pat.

În fiecare seară era un anumit program care dura maxim 45 minute. Seara turcească a fost o glumă, pardon. Nu aşteptam minuni dar măcar muzica să fie neaoş turcească, specifică unei astfel de seri. Acel belly dans care trebuia să "ne dea pe spate", scuzaţi... la românii au talent au dansat mult mai frumos. A mai fost o trupă care se juca cu focul, nimic interesant şi alţii cu ceva acrobaţii dar fără vlagă. Apoi nu ne-am mai dus.

Cu privire la parcare, este mică şi se face tetris cu maşinile însă pe lateralul proprietăţii este o străduţă unde se pot găsi locuri. Noi am găsit un loc foarte bun, la umbră, chiar în faţa camerei noastre.

Ca o concluzie, noi ne-am simţit bine şi am avut un concediu plăcut. Recomandăm această locaţie celor care doresc să-şi încarce bateriile după un an de muncă.

despre SERVICII

Cred că este prea puţin personal faţă de câtă muncă este într-un resort şi asta, pe unii, îi face să fie mai... serioşi, prea serioşi.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am fost foarte mulţumiţi de cameră şi dotările acesteia; se făcea curăţenie şi se schimbau prosoapele la timp; salteaua de pe pat tare, bună însă pernele parcă prea mari, înalte, cam incomode. În timpul nopţii o dădeam la o parte.

Nu am mai întâlnit ca aerul condiţionat să fie blocat pe o anumită temperatură (21 grade) şi să nu permită nicio altă modificare - temperatură, viteză aer, orientare flux aer. Dar a fost bine chiar şi aşa.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Sala de mese, în perioada în care am fost noi, a fost foarte aglomerată (doar 3-4 zile mai libere), aşteptai până se elibera o masă, spaţiul dintre mese era destul de mult ocupat cu cărucioare pentru copii şi/sau scaunele speciale pentru copii. Personalul se mişcă destul de încet şi în special pentru turiştii turci. Ceilalţi, ruşi cu precădere, germani, vreo două familii de francezi şi vreo 3-4 de români, aşteptau sau se descurcau cum puteau.

Mâncarea nu varia foarte mult de la o zi la alta, destul de puţine feluri, însă era bună, nu plecai nemâncat.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Mai mult de 100% se poate? Plaja cu nisip fin, intrare lină în apă şi tot cu nisip fin. Nu am ajuns până la a-mi trece de cap, până la prima geamandură, care este cam la 50 m, îmi ajungea la umeri (am 1,74 m).

Şezlonguri suficiente, cu umbreluţă şi un ghiveci pentru resturi. Nu sunt costuri suplimentare, este plaja hotelului.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Despre distracţie... slăbuţ. În fiecare seară era un program diferit însă slăbuuuuţ rău. Este un spaţiu pentru jocuri cu playstation, biliard, jocuri electronice. Pentru copii este şi un loc special de joacă- nu am fost, nu ştiu cum arată şi ce dotări are.

Shopping- în localitate este un bazar cu preţuri mai mici faţă de Kusadasi. Mai sunt magazine micuţe dar şi cele mari tip supermarket- şok, bim, migros, unde găseşti de toate.

Are spa dar nu pot să dau detalii pentru că nu am fost.

Trimis de cris1971 in 11.08.21 21:37:13
Validat / Publicat: 12.08.21 06:28:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2090 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris1971); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 vedere dinspre plajă spre uscat

[12.08.21 09:15:53]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

cris1971, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂFlora Garden Ephesus (ex Mersin) Hotel [Davutlar]: