Tabor Hostel (unitate neclasificată)

13.05.2019
Avatar Mika
înscris/ă în 24.08.09
MEMBRU: SENATOR
AUG-2018
105 EUR 39 EUR

Sugestii de cazare in Ljubljana (2)

Urmare de aici

Hostel Tabor – de evitat

In anul 2018, am vrut să ne cazăm tot la Pensiunea Bed&Breakfast Atticus dar nu am găsit locuri.

Am căutat alt loc de cazare, dar a fost foarte greu să găsim ceva. Toate pensiunile/hotelurile din centru sau din apropiere de centru erau fie ocupate fie foarte scumpe.

Până la urmă ne-am decis la un hostel, aflat chiar in centrul orașului, care ne oferrea și parcare gratuită și păzită.

Trebuie să vă spun că in general căutăm un confort minim, nu suntem foarte pretențioși dar nici nu coborâm de anumite standarde. De obicei căutăm camere cu baie proprie, dar, in cazul in care nu găsim, sau stăm doar o noapte și o cameră dublă cu baie proprie este prea scumpă, acceptăm și camere cu baie comună.

La Hostel Tabor, locul unde găsisem cazare pentru o noapte la sfârșitul lunii august 2018, cazarea era in cameră dublă cu baie comună. Nota de pe booking.com era foarte mare (nu ințeleg de ce, poate doar pentru poziție), aproape de 9, poziția era excelentă, așa că ne-am spus că poate nu va fi chiar rău, mai ales că prețul era destul de bun, 39 EURO/noapte, fără mic dejun.

In seara când am ajuns la Ljubljana, tot centrul orașului era inchis circulației auto. Era o sărbătoare, cred că zilele orașului, iar poliția nu ne-a lăsat să trecem, chiar dacă le-am arătat că aveam cazare cu parcare la un hostel din centru.

Dacă cunoșteai orașul și străduțele lui, puteai ajunge in apropiere de hostel sau chiar la el, ocolind cumva centrul, dar GPS-ul nostru știa un singur drum, prin centru.

Am căutat o parcare cu plată din afara cercului inchis al orașului, ne-am luat bagajele și am pornit spre hostel.

Aveam ceva de mers, mergeam cu GPS-ul in mână, și tot a trebuit să intrebăm de câteva ori.

Până la urmă am ajuns, se afla intr-adevăr chiar in centru. Incă de cum am văzut clădirile in care se afla hostelul, am avut o presimțire sumbră.

Hostel Tabor se afla in mai multe clădiri, care cred că in trecut fuseseră cămine pentru elevi sau de nefamiliști.

Ne-am spus că poate in interior arată mai bine.

Am intrat, un ghișeu aflat intr-un hol mic, ținea loc de recepție. Aici erau doi tineri, care ne-au dat cheia camerei, și, probabil, văzând că noi parcă nu făceam parte din categoria de turiști care se cazau de obicei la acel hostel, s-au scuzat că este ultima cameră dublă, și că nu au una mai bună.

Camera nu era in clădirea cu recepția, era intr-una din apropiere, la care am ajuns după ce am trecut printr-o curte interioară, plină cu tineri care stăteau la mese, cântau, vorbeau.

Am ajuns la clădirea cu pricina și am urcat la etajul patru, acolo unde la capătul unui hol lung se afla camera noastră. Până să ajungem la cameră deja regretam alegerea făcută. Scările și holurile erau murdare, neingrijite, deteriorate. Pe holuri circulau tineri de toate națiile, unii sumar imbrăcați.

Camera noastră era chiar la capătul holului, și, de cum am intrat mi-am spus că nu pot dormi acolo. Lenjeria nu garantez că era schimbată, camera era neingrijită cu mobilier vechi și deteriorat, ușa abia se inchidea.

M-am dus până la toaletă, să văd cum se prezenta. Dezastru! Era o toaletă pentru ambele sexe, și era foarte murdară. Despre dușuri, nici nu vă mai spun...

Ne-am luat bagajele și am făcut cale intoarsă la recepție. Ne spuneam că dacă nu ne dă banii inapoi plecăm oricum. Dar, cei doi tineri de la recepție ne-au spus că nu e nici o problemă, că ne ințeleg, și ne-au dat pe loc banii inapoi.

Am căutat imediat pe booking.com un hotel in apropiere, și am găsit o cameră la Hotel Ljubljna Parc, aflat chiar in spatele acestui hostel.

Am făcut imediat rezervarea și am plecat acolo.

Impresii încărcate de Mika in 13.05.2019 20:05:27

Validat / Publicat: 14.05.19 09:00:06

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în SLOVENIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Mika); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  14400 PMA (din 16 voturi) nota2

[14.05.19 08:59:15]

Mutat în rubrica "Tabor Hostel, LJUBLJANA" (nou-creată pe sait)

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați efectiv la această unitate.

[14.05.19 09:09:18]

@webmasterX: Acolo este. Nu am fost cazati pentru ca nu am vrut sa stăm, deoarece arăta groaznic.

- nrs
[14.05.19 09:48:54]

aici pretul nu e in regula :))

[14.05.19 11:25:10]

@nrs: Prețul era foarte mic, așa e. Dar mi-am spus că poate este măcar curat, pentru o noapte. Invățătură de minte.

- nrs
[14.05.19 15:01:24]

nu! in caseta e 105 euro in text e 39 euro

[14.05.19 15:08:35]

@nrs: Din același motiv. Am scris initial un singur articol, iar wm mi l-a impărțit in trei. Prețul era de la hotel Parc. A fost o intreagă zăpăceală cu acest review.

[14.05.19 15:14:08]

am ajustat prețul (în caseta tehnică) cf celor de mai sus - la ”39 EUR”

[14.05.19 15:18:38]

@webmasterX: Mulțumesc!