ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2010
ÎNSCRIS: 08.06.10
MAY-2010
2 AD. + 2 (7 si 3) COPII

Relaxant. Vom reveni cu siguranta.

Domeniul Dracul in ansamblu este bine gandit: spatii largi, verzi, totul frumos amenajat si bine intretinut, atat la Pensiune - Centru Ecvestru, cat si la Han.

Pensiunea este cea mai aglomerata, mai ales la sfarsit de saptamana, probabil seara fiind un pic mai galagioasa datorita persoanelor care servesc masa la restaurant sau pe una din cele 2 terase (din fata pensiunii si din spatele pensiunii unde este si piscina).

La Centru Ecvestru este foarte liniste (cel putin asa a fost cat am stat noi). In aceasta zona se afla grajdurile cailor, miniferma (cu gaini, porumbei, capre pitice, yaci, porci vitnamezi, vaci scotiene, struti; un mini-iaz cu rate, pesti, broaste testoase). In fata cladirii este un parculet frumos amenajat, teren de fotbal ingradit (porti din bare si nemarcat). Parcul e traversat de o alee care duce la Pensiune. Tot in zona dintre Centru Ecvestru si Pensiune se afla un manej acoperit, un tarc cu pauni, un teren pentru echitatie, un manej neacoperit langa care se afla locul de joaca pentru copii (doua leagane, un tobogan, un balansoar si o groapa de nisip; spatiul este cam neintretinut si cam inchesuit pentru un loc de joaca).

La Han se merge de la sosea pe un drum de piatra (dar bine batatorita, drum bun) cam 5 km. Acolo au un iaz cu insulita frumos amenajat (lebede, rate, poti pescui daca ai undita), o stana de oi, 2 caini (saint bernard si ciobanesc cred) si mai au si alte animale. Au un spatiu larg cu iarba verde si cu loc de joaca pentru copii. Din loc in loc in apropierea iazului sunt foisoare din lemn acoperite. Aici la Han este foarte liniste (cu exceptia momentelor cand se manifesta copii ca ai nostri).

Vorbind despre cazare, apartamentul in care am stat (la Centru Ecvestru) era destul de mic, mai mult ca o camera mare separata de un perete cu usa. Dormitorul avea pat matrimonial cu 2 noptiere si un dulap cu televizor. Livingul avea o canapea, masa cu fotolii, birou cu scaun si sifonier. Baia dotata cu ghiuveta, dulap cu oglinda, uscator, closet si cabina de dus. In fiecare zi faceau curat si schimbau asternuturile. Ce le pot reprosa aici sunt pernele (mici si "goale" in interior), faptul ca nu au frigider (cat de mic) in camera si apartamentul nu are balcon (camerele au balcon).

Vorbind despre mancare, la restaurantul de la Pensiune portiile erau mari, as putea spune unele chiar foarte mari, mancarea buna. Pentru copii ne aduceau o farfurie in plus ca sa putem imparti o portie la doi (la sugestia lor, dupa ce la primele 2 mese am facut risipa coamndand cate o portie pentru fiecare copil). Micul dejun era bufet (cafea, ceai, lapte, cereale, branzeturi, mezeluri, oua, carnaciori, cremwurst, rosii, castraveti, paine si cam atat cred) nici prea-prea, nici foarte-foarte. Pentru micul dejun ar fi fost ideal la cafea daca ar fi avut si presa (ziare, reviste, etc). La Han, meniul era mult mai "subtire" decat aici, dar mancarea buna.

Fiica cea mare a luat lectii de echitatie in manejul acoperit, in fiecare zi si a fost foarte incantata. Se puteau face si trasee pentru cei cu experienta sau plimbari cu trasura. Pretul era foarte bun (jumatate din ce cer cei de pe langa Bucuresti).

Pesonalul amabil, prietenos, nu exagerat de atenti (cum exagereaza unii cu atentia devenind deranjanti).

Pentru fumatori: nu se fumeaza deloc in interior, numai afara pe terase sau balcoane. Dar stati linistiti, si noi suntem fumatori, la intrare in cladire au mese cu scrumiere si pe domeniu au cosuri de gunoi si scrumiere, deci nu este o problema.

Note:

distractii

relaxare 10+

mancare 10

peisaj 10

P. S. : Anul asta speram sa mai ajungem o data.

Trimis de airtraveler in 08.06.10 19:50:21

VIZUALIZĂRI: 2484 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (airtraveler); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

any*
[08.06.10 20:56:04]

Am fost acolo si noua ne-a placut mult si cu siguranta mai mergem,ptr review un vot mare.

magdalena
[08.06.10 21:52:29]

Mi-a placut descrierea ta! Bine ai venit pe site!

TORA INGRID
[08.06.10 21:57:25]

Am trecut prin Danes foarte de curand, adica acum doua zile, venind dinspre Sighisoara. N-am fost la pensiunea de care spui si spre surprinderea mea, nu-mi amintesc de vreun panou indicator - dar oricum memoria mea are nevoie de Gingo biloba!! Ai putea sa detaliezi exact cum se ajunge acolo. adica: in Danes, aflat intre Medias si Sighisoara, la dreapta dupa... etc... etc, sa stiu cum ajung (em). Cateva preturi, ptr edificare, ar fi utile (e.g. cat este ora de echitatie sau de plimbare si altele la fel de utile). N-am inteles daca pensiunea si Hanul sunt entitati diferite sau apartin aceluiasi domeniu.

De asemenea, in afara centrului de echitatie si a excursiei obligatorii la Sighisoara sau poate Sibiu, ce s-ar mai putea face ca si distractie sau relaxare, intr-un sejur ?

Ar mai fi de spus ca Danes este o comuna extraordinar de curata, bine administrata si plina de flori, am revazut-o dupa 8 ani si nimic din prima impresie nu mi s-a schimbat: oameni gospodari, care impresioneaza pe cei in tranzit si-n viteza automobilului cu imaginea unui sat ardelean care tine la eticheta. Daca-mi amintesc bine si acolo exista o biserica-cetate, ca in toate satele de pe traseu, se remarca de departe, si sa nu uitam ca Biertanul e foarte aproape.

Cateva fotografii ar fi de ajutor, cat despre restul, un review sintetic, ordonat, structurat si util, ce merita apreciat!

haiduc
[08.06.10 22:33:19]

Am stat o noapte acolo inainte cu patru ani (neprogramat) si e tare placut sa vad ca locul se dezvolta si se tine la acelas nivel de satisfactie.

Ai si votul meu.

TORA!

Aici vei gasi cateva raspunsuri: click aici

Costi
[08.06.10 22:35:53]

@TORA INGRID

Dacă te duci sus pe această pagină, pe bara de meniu şi dai clic pe Impresii sejur PENSIUNE DRACULA [DANES], vei intra pe o pagină unde sunt ale douăsprezece review-uri despre acest loc minunat.

Citidu-le, vei afla cam tot ce te interesează. De exemplu, patronul mai are o locaţie în apropiere, Hanul Dracula, un loc deosebit de frumos într-un cadru natural foarte frumos, la review-ul meu am pus şi nişte poze de acolo.

În orice caz, dacă mai ai ocazia să treci pe-acolo, nu ezita să te opreşti, sunt puţine locurile în ţara asta care să merite această atenţie.

În privinţa preţurilor, acestea nu sunt prea mici, dar oricum, nu cred că asta contează prea mult în cazul tău, nu?

Pensiunea este la ieşirea din Daneş spre Sighişoara, este şi un panou, dar pensiunea propriu-zisă nu este la şosea, ci un pic mai retrasă.

webmasterXY*
[09.06.10 07:13:44]

Costi, pentru linistea noastra sufleteasca te rog sa nu o mai tachinezi pe @TORA INGRID, s-ar putea sa fie deranjante micile intepaturi si nu am dori sa trebuiasca sa le transformam in cartonase colorate din cauza interpretarii lor ca atac la persoana.

Costi
[09.06.10 08:04:37]

@webmaster10

Ei, nu ştii vorba Qui s’aime se taquine?

webmasterXY*
[09.06.10 09:33:04]

sa inteleg ca vom asista in viitorul apropiat la o uniune spirituala pe calea internetului? Nu de alta dar nasitul este un hobby de-al meu

valimi
[09.06.10 10:04:12]

Si eu am trecut pe acolo la indicatiile unor colegi originari din zona pentru restaurantul pensiunii care are renume in imprejurimile Sighisoarei (click aici). Si acum ma ling pe buze la amintirea papanasilor mancati acolo...

any*, Costi, domidoc, haiduc, magdalena, TORA INGRID, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Dracula & Centrul Ecvestru [Daneş]: