ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.12.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
MAY-2019

Domeniul Dracula Daneș – cai și oameni

La mijlocul lunii mai, când liliacul era înflorit, am făcut o plimbare de două zile pe traseul Pitești, Brașov, Sighișoara, Mediaș, Sibiu, Pitești.

Am plecat dimineața devreme din Pitești, îmi rezervasem cazarea la Daneș și voiam să văd până acolo Cetatea Feldioara, Complexul Geologic Racoș, Cetatea Rupea, Biserica Fortificată din Viscri, Biserica Evanghelică Lutherană Saschiz, pe care le-am și văzut. Din dorința impetuoasă de a revedea dar și de a vedea obiective noi am făcut un mare compromis, am acceptat și eu viteza, așa că am avut timp suficient să le vedem, să le admir, să le pozez, ajungând spre seară la Daneș unde am rămas pentru o noapte de cazare la Domeniul Dracula și o dimineață de vedere...

Daneș, sat în comuna cu același nume din județul Mureș, atestat documentar în anul 1343, se află la vărsarea Crișului în Târnava Mare, pe drumul național DN 14 Sighișoara – Mediaș, la vreo 9 kilometri de Sighișoara. Are peste 2.000 de locuitori, români, germani, maghiari, și câteva obiective turistice, chiar monumente istorice, Monumentul Eoilor, Biserica Evanghelică Fortificată, Turnul Clopotniță din incinta fortificată, Biserica Sfântul Ierarh Nicolae, ce pot fi vizitate.

Domeniul Dracula, cum îi spune și numele, este o proprietate de peste 5 hectare aflată în satul Daneș, ce cuprinde două unități de cazare Pensiunea și Centrul Ecvestru, un restaurant, terase și o cramă pentru mâncare, peste tot deconectare.

Pensiunea Dracula Daneș are 3 margarete și 16 camere standard sau superioare, twin sau matrimoniale, cu balcoane și cu suprafețe cuprinse între 24 și 55 metri pătrați.

Centrul Ecvestru clasificat la 3 margarete are 17 camere standard sau superioare, twin sau matrimoniale, cu și fără balcoane, cu suprafețe cuprinse între 30 și 50 metri pătrați.

Camerele ambelor unități sunt mobilate cu două paturi sau cu un pat dublu, au internet, TV prin cablu, rezervările făcându-se pe site, telefonic sau direct la recepție.

Amplasarea domeniului

Domeniul este așezat pe cursul Târnavei Mari la intrarea în Daneș dinspre Sighișoara, pe DN 14, mai nou Strada Principală, la numărul 804 și are mai multe clădiri noi, frumoase, fiecare cu destinația ei. Primăria se află la circa 1,5 kilometri, iar obiectivele turistice enumerate mai sus se găsesc în jurul ei. Pentru contact are site-ul dracul.ro și telefon +40 265 772 211.

Facilitățile oferite

Domeniul are parcare proprie gratuită, mare mi-a zis șoferul meu, aflată în incintă, sunt create facilităţi pentru persoane cu mobilitate redusă, iar recepția și room service sunt deschise permanent.

Sunt acceptate toate tipurile de card, iar pentru o rezervare online se achită prima noapte de cazare în avans, care se pierde în cazul neprezentării turistului.

Sunt interzise în spațiile închise fumatul și animalele de companie, dar se poate fuma în locurile special amenajate, pe terasă, în grădină sau pe balcon.

Domeniul dispune de o Sală de Conferințe cu 70 de locuri și o Sală de Consiliu cu 12 locuri, iar pe domeniu se află o Piscină în aer liber cu terasă, Barbeque în foișor, cu produse tradiționale din oferta restaurantului, Loc de joacă pentru copii, Mini-fermă de animale, Teren de minifotbal, Masă de ping-pong.

Check-in se face începând cu orele 13:00, check-out până la orele 12:00, nu știu dacă se pot depozita bagajele, cred că da, pentru că am văzut dorința generală ca musafirii să se simtă cât mai bine.

Camera

”Am Fost Acolo” în luna mai, pentru o noapte, cu un cost total de 310 lei cu mic dejun inclus, având la Pensiunea Dracula Daneș o cameră de trei persoane cu un pat de o persoană și unul dublu lipit de perete, cu o singură noptieră, cu birou pe care era așezat televizorul plat, cu o măsuță și două scaune, bune pentru cafeaua de dimineață. Primisem o altă cameră pe care am refuzat-o și ne-a fost oferită aceasta, la același cost cu cea de două paturi. Era la mansardă, era mare, avea 30 de metri pătrați cum citisem eu, nu prea înaltă, oricum stam acolo doar să dormim o noapte. Am plătit cu voucher de vacanță. Pe holul camerei, destul de mare, se găseau un dulap și un cuier cu suport pentru pantofi și pentru mici bagaje. Mobilierul era de bună calitate iar culoarea lui mahon se integra foarte plăcut cu portocaliul draperiilor și al cuverturilor, cu culorile pereților și parchetului.

Aerul condiționat nu l-am folosit, internetul și televizorul cu canale prin satelit da, și au funcționat bine, frigiderul era plin și rece.

Condițiile de odihnă, pat, saltea, perne, liniște au fost bune, confortabile, ne-am odihnit bine... Deși la restaurant era organizat un eveniment, nu a fost gălăgie, nu ne-a deranjat nimic, totul a fost civilizat și liniștit...

Baia avea cabină de duș și toate dotările necesare, ne-a oferit prosoape curate, uscător de păr, articole de igienă, săpun, șampon, mi s-a părut cam mică chiuveta...

Micul dejun

Micul dejun, inclus în preț, este de tip bufet și se servește între orele 8:00 și 10:00, am mers înainte de ora deschiderii, nu cu mult, și deja erau câteva persoane la mese.

A fost diversificat și în cantități mari. Am avut mâncare rece, produse lactate, unt, brânză, cascaval și ruladă de cașcaval, diferite iaurturi, diverse dulcețuri și gemuri, zacuscă, produse din carne, salamuri, șuncă, salate, ouă ochiuri, omletă sau fierte, șuncă și cârnăciori prăjiți. Am avut fructe și prăjiturele, iar de băut ceai și cafea, apă și diferite sucuri.

Restaurantul

Pe Domeniu se află un restaurant cu 60 de locuri, o cramă cu tot atâtea locuri și o tersasă puțin mai mare, 65 de locuri, atât pentru oaspeții cazați în hotel, cât și pentru alți călători; “Tăți îs bineveniți” spun gazdele, între orele 10:30 și 22:00 adaug eu.

Spuneam că am ajuns acolo seara, era zi de sâmbătă și în local era organizat un eveniment, un botez, așa că am rămas afară, pe terasă, chiar dacă nu era foarte cald și a trebuit să îmbrăcăm ceva peste tricouri, dar a fost plăcut, aveau și pături pentru doritori…...

Se servesc numai meniuri à la carte, specialități culinare specifice locale și internaționale, atrăgător prezentate în Meniurile pe care ni le-a adus o tânără din personalul restaurantului ce a rămas cu noi până la plecare.

Oferta de mâncăruri începe cu Specialitatea Casei, cred că mai bine spuneau “Specialități”, sunt nouă recomandări la acest capitol, continuă cu Ciorbe diferite, cu mai multe feluri de Pește, apoi Preparate din carne de Porc, Pasăre, Vită și Garnituri pe bază de ciuperci, cartofi, fasole și alte legume, încheindu-se cu diferite Salate. Sunt oferite Deserturi pe bază de ciocolată, de înghețată, de fructe, salată, tort, mousse, au și diverse prăjituri, plăcinte și papanași.

Ca băuturi sunt oferite Răcoritoare din gama Pepsi Cola, apă, freshuri, sucuri, limonade, apoi “Tării” diverse, palincă, votcă, whisky, coniac, Bere la sticlă sau halbă și Vinuri, albe, roșii sau roze, ceaiuri și cafea.

Pentru un „Tonic” și un „Becks” am renunțat la ciorbe și am comandat „Prânzul ardeleanului” cu o „Salată murată asortată”, un „Mușchiuleț de porc la grătar” cu „Cartofi țărănești” și o porție de „Papanași” la două farfurii, eram curioasă cum îi aduce...

Am mai pozat prin curtea interioară, clădirile, terasa, suporturile de flori purtate de cai, aveam telefoanele la îndemână, au sosit mai întâi salata și băuturile, au fost binevenite, apoi mâncărurile, prânzul ardeleanului, una din specialitățile casei, o combinație de carne, cârnat și coaste de porc în untură, cartofi țărănești și ceapă destul de grase!! , mă așteptam la altceva, mușchiulețul a fost bun.

Papanașii au venit la timp, pe două farfurii dar cu un singur bol cu smântână... Au fost buni, dar am mâncat alții și mai buni, chiar în zona noastră, vezi impresii.

A sosit și Nota de plată, 105 lei, cam piperată, am achitat numerar, se pot folosi și cardurile, ne-am salutat cu tânăra noastră gazdă, ne-am plimbat puțin pe domeniu și am mers în camera noastră.

Activități

Nu am participat la Activitățile propuse de Domeniul Dracula, observarea păsărilor, călăria, pescuitul, plimbările cu trăsura, vizionarea unor spectacole ecvestre. A doua zi am făcut o scurtă plimbare prin Miniferma pentru animale, pe la Grajdurile cu boxe pentru cai și separeuri pentru ponei, pe la Potcovărie.

Concluzii

Mi-a plăcut mult intregrarea calului în viața domeniului, începând de la panoul indicator spre Dracula Daneș purtat de doi frumoși cai albi, continuând cu alte perechi de cai aflați prin curte, cu numeroase tablouri, statui și statuete cu cai, cu alte obiecte făcute cu cai sau elemente ecvestre, terminând cu micul magazin de lângă bar unde se vând doar articole din domeniul echitației.

A fost o cazare bună, la acest preț se putea și mai bine!!, reflectată și de punctajul 4 din 184 review-uri de pe pe TripAdvisor, pe acolo îl apreciez și eu, raportul preț calitate și la cazare și la restaurant nu este chiar prea bun.

Ca aspecte pozitive țin să menționez activitățile propuse pentru deconectare, pe cele propuse pentru amatorii de echitație și, poate trebuia să le pun primele, pe cele pentru copii incluzând aici și micuța grădină zoologică de pe domeniu.

Nu este afiliat la Booking dar este listat pe [...] putându-se face și rezervări on line.

Toate cele spuse mai sus fac Domeniul Dracula recomandabil pentru “tăți” și foarte recomandabil pentru copii și pentru cei ce vor să-și amintească de copilărie...

Trimis de mprofeanu in 08.12.19 19:06:44
Validat / Publicat: 08.12.19 21:47:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2837 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Daneș Județul Mureș, Domeniul Dracula, Pensiunea Dracula în plan îndepărtat, gazdă de 3 margarete și podul peste o mică apă curgătoare

[08.12.19 22:26:39]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Dracula & Centrul Ecvestru [Daneş]: