ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.04.2019
ÎNSCRIS: 03.06.11
APR-2019

încărcat de pe telefon!

Cel mai bun hotel din lanțul Grifid

Buna ziua tuturor. Am ales acest titlu făcând comparație cu Grifid Vistamar și Bolero (unde am fost anii trecuți), EncAnto fiind din punctul meu de vedere superior acestora.

La hotel am ajuns in jurul orei 11.45, la acea ora Recepția hotelului nefiind aglomerata. Cartelele camerei și cardurile pentru prosoape au fost primite imediat deoarece solicitasem prin mail la hotel check in early (înainte de ora 14, cost 20 leva). In același timp am achitat și parcarea (20 leva/zi).

Cu parcarea e o mică problema, deoarece in spatele hotelului este un număr limitat de locuri, astfel masina a fost parcata in apropierea hotelului Internațional - un angajat Grifid merge cu masina hotelului in fata, pentru ca apoi sa te poată aduce înapoi la hotel. De acest serviciu se poate beneficia pe tot parcursul zilei.

Camera (neaparat sa luați cu vedere la mare): totul este renovat, 2 paturi single și o canapea pentru copil, minibar Free in fiecare zi (2 beri, cola, fanta, 1 apa plata), fierbător, ceai, cafea plicuri, seif contra cost, aerul condiționat centralizat fără mirosuri și praf, baia: consumabile, cabina dus, prosoape noi și curate. Deoarece am plătit check in early am beneficiat și de masa de prânz (ora 12.30).

Restaurantul este elegant, fetele de masa impecabile, mâncarea foarte frumos aranjata și numeroasa (2 feluri ciorba, cartofi 3 feluri, carne pui porc peste, pizza, înghețată, salate, sosuri, aperitive, legume, prăjituri... sucuri dozator vin cafea bere, limonada). In fiecare seara am beneficiat de seri tematice: mediteraneana, italiana, bulgărească. Micul dejun deasemenea variat : croissante, oua in mai multe feluri pragatite, cârnăciori, salate, brânzeturi, legume...In prima zi nu a fost foarte aglomerat, hotelul fiind ocupat de câțiva romani și un grup de nemți pensionari.

Deși in următoarele zile hotelul a fost plin calitatea/cantitatea mâncării a fost aceeași, iar debarasarea meselor s-a făcut eficient (după fiecare grup de persoane se schimbau fetele de masa).

Restaurantul este la etajul 2, iar mesele sunt afara și înăuntru toate cu vedere la mare. Hotelul beneficiază de o piscina exterioara la etaj și 2 interioare (una mai mică 30 grade și una mai mare de 26 grade), saune gratuite, sala de Fitness la etaj.

Pe plaja exista bar și Snack restaurant -nu a fost deschis in primele zile. Totodata fiecare camera beneficiază gratuit de 2 șezlonguri cu saltea și 1 umbrela.

Apa marii a fost rece însă au existat câțiva curajoși care au făcut baie.

Loby bar este elegant cu canapele albe și gri, mese cu scaune foarte comode (totuși acestea mi s-au părut insuficiente seara la ora 21 când este spectacol). Înainte de acest spectacol (diferit in fiecare seara) este mini disco cu animatorii hotelului (ora 20), iar după spectacol a fost un fel de disco (oricine putea alege melodii care apoi erau puse de dj). In loby bar și barul de pe plaja varietatea/calitatea sucurilor, cocktail-urilor... este la înălțime.

In prima zi de Paste a fost organizata pe plaja și o slujba cu preot bulgar.

Vacante plăcute tuturor!

Trimis de ana anghel in 30.04.19 12:56:04
Validat / Publicat: 30.04.19 13:17:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Grifid vistamar, Bolero, sunny beach iberostar

VIZUALIZĂRI: 4787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ana anghel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.04.19 14:19:54]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

ana anghelAUTOR REVIEW
    [30.04.19 14:22:48]

@webmaster: multumesc

Andreea2019
    [05.06.19 16:21:33]

@ana anghel: Buna ziua. Va rog sa mi spuneti daca hotelul are spatiu de joaca pt copiii sau topogane pt copiii de 4 ani. Multumesc.

ana anghelAUTOR REVIEW
    [05.06.19 17:17:11]

@Andreea2019: buna ziua. exista mini-club pe plaja. Tobogane sunt la Aqua parc copii (era închis când am fost noi). Nu știu sigur dacă sunt pt Grifid sau comune cu Sentido Marea.

ana anghel, Andreea2019
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Encanto Beach Hotel (ex Sentido Golden Star):