ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
APR-2019

Restaurantul China Blue din Tg Mureș, locul în care am fost alintata de ziua mea

Restaurantul meu preferat din Tirgu Mureș este China Blue, loc în care ne răsfațăm la zile de naștere, evenimente, etc. cu mâncare gustoasă. Spun la evenimente, pentru că nu este chiar iefitin să mâncăm trei persoane tot ceea ce poftim. Bucataria asiatică ne-a cucerit, astfel noi suntem clienții restaurantului de foarte mulți ani. Avem și masa noastră, la etaj, locul în care ne răsfațăm cu aromele chinezești.

Am mai mâncat și în alte locuri oraș la alte restaurante chinezești, dar nu se compară calitatea și gustul preparatelor cu cele de la China Blue.

Restaurantul are de asemenea tarife reduse pentru oferta de la meniul zilei, care la prețul fix de 19 lei oferă: o supă, un fel principal și desert. În acest caz, oferta de la meniul zilei, este în cantități mult mai reduse. Oferta pentru meniu este postată pe pagina restaurantului de pe internet pentru întreaga săptămână, de marți până vineri, între orele 12:00-16:00.

Localizare

Adresa restaurantului este pe strada Bolyai nr. 10, strada care urcă din centrul orașului, de la "ceasul cu flori", pe partea dreaptă.

Program

Programul restaurantului este: luni -joi de la ora 10:30 - 22:30 și de

vineri - duminică de la ora 12:00- 24:00

Restaurantul

Clădirea restaurantului este la stradă. În interior sunt două incaperi separate, pentru intimitate. Pe pereți sunt picturi cu gheișe, tablouri cu gheișe, obiecte decorative specifice tradiției chinezești, toate acestea sunt expuse pe un fond albastru armonizat cu pereții galbeni. Scaunele sunt capitonate cu albastru, traversele de le mese sunt albastre, cativa pereti sunt zugrăviți în albastru.

In prima incapere mai este un acvariu cu pești și câte unu televizor în fiecare încăpere.

Din prima încăpere se urcă la etaj, unde este un spațiu mai restrâns, deci mai intim, cu doar patru mese.

Terasa

Restaurantul are o terasă din lemn, în curtea interioară, frumos decorată cu elemente tradiționale chinezesti, cu mobilier din rachita, cu fântână ornamentală din piatră, cu abajururi roșii ca niște lampioane, televizor, plante cățărătoare, evantaie pictate, etc.

În prezent terasa nu este deschisă, se mai amână funcționarea acesteia până la încălzirea vremii.

Mâncarea

Noi am comandat: orez simplu (6 lei), legume pe plită încinsă (13 lei), pui iute pe plită încinsă (25 lei), cartofi proaspeți iuți (12 lei), pui in 5 arome (25 lei), pui Jan Pao (24 lei), ceai (7 lei), Kinley (8 lei), Cappy nectar (7 lei). Totalul notei de plata a fost de 140 lei, fără bacșiș.

Atmosfera este foarte plăcută, muzica este tradițională chinezească, liniștitoare, servirea este de fiecare dată foarte amabilă.

Fotografii cu terasa am din iulie anul trecut de când am tot vrut să scriu despre acest restaurant. Atunci am băut și o limonadă foarte bună cu mentă, la 500ml, 10lei.

Acum am cerut limonadă sau fresh dar au spus că fac doar când se deschide terasa.

De data aceasta am făcut rezervare, pentru că localul nu este mare și să fim siguri că vom avea masă de ziua mea. Nu era cazul să rezervăm pentru că au fost suficiente mese libere. Cu ocazia zilei de 8 martie, restaurantul era complet ocupat și atunci am mers la restaurantul Thailandez vezi impresii, la care ne place de asemenea mult mâncarea.

Recomandarea

Vă recomand acest restaurant ai cărui clienți fideli suntem de foarte mult timp, iar dacă sunteți consumatori de mâncare chinezească, nu veți fi dezamăgiți la Restaurantul China Blue.

Trimis de Dana2008 in 10.04.19 19:20:20
Validat / Publicat: 10.04.19 21:11:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 546 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurantul China Blue dinTg. Mureș

iulian68 [10.04.19 21:21:57] »

La Multi Ani frumosi si sanatosi alaturi de familia ta! ????

Ioan Raita [10.04.19 21:41:52] »

Este un local interesant. Încerc să îmi imaginez pe unde vine. Este cumva pe partea dreaptă cum urci pe Bolyai, pentru că pe stânga după H. Transilvania parcă erau blocuri?

Dana2008 [10.04.19 22:00:26] »

@iulian68: Mulțumesc frumos Iulian! Multă sănătate ție si familiei tale!

Mulțumesc frumos pentru vizită!

Dana2008 [10.04.19 22:03:37] »

@Ioan Raita: Da, este pe partea opusă Liceului Bolyai. Am pus fotografii si cu strada Bolyai pe care se urcă din centru.

Mulțumesc frumos pentru vizită!

krisstinna [11.04.19 06:58:04] »

@Dana2008: La mulți ani frumoși și sănătoși!

Sa va fie de bine!

Dana2008 [11.04.19 11:17:13] »

@krisstinna: Mulțumesc frumos Cristina! ????????

mprofeanu [11.04.19 21:18:38] »

@Dana2008: La mulți ani și excursii cât mai frumoase!

Mi-au plăcut Cheile Turzii, am fost acolo luni, sunt deosebite iar vremea însorită le-a făcut și mai frumoase!

Dana2008 [12.04.19 11:09:36] »

@mprofeanu: Mulțumesc frumos pentru urări, vizita și aprecieri!

Excursii frumoase vă doresc și eu vouă!

Mă bucur că v-au plăcut Cheile Turzii si ați avut parte de vreme frumoasă.

Luni cred că era cam pustiu pe acolo.

Ați făcut traseul de coastă, sau ați parcurs Cheile prin defileu, pe lângă apă?

Aștept cu interes impresiile tale de acolo.

Călătorii plăcute! Pe curând!

mprofeanu [21.04.19 13:37:40] »

@Dana2008: Am fost luni pe la ora 16:30, am făcut doar circuitul clasic, în niciun caz pe cel pe sus, am mers până la sfârșit, până la poieniță.

Era lume pe acolo, ne-am mirat și noi, în parcare era pustiu doar la centrul de salvamont era agitație, se făcea curat...

Am avut și noroc că drumul pe pietre era uscat pentru că am avut niște adidași cam nepotriviți.

Sper să scriu dar nu știu când, traseul este abordabil și pentru 66, respectiv 62 de ani, cât avem fiecare...

webmasterX [06.01.20 11:09:12] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Tg. Mureş? , TÎRGU MUREȘ" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm în jud Mureș?]

Dana2008, Ioan Raita, iulian68, mprofeanu, Zoazore