Bicaz Pirates Resort Hotel

înscris/ă în 07.04.19
AUG-2018
REGIM MASĂ md +bv
aproximativ 4500-5000 lei

Piratii pe panta descendenta???

Am fost prima data la acest hotel in 2016 la recomandarea agentiei. Am ramas nu placut surprins, ci... WOW!

Am spus: uite domnule ca se poate si in Romania! (se intelege de aici ca nu sunt foarte pretentios). Am simtit, impreuna cu grupul (am rezervat atunci vreo 10 camere) ca suntem respectati, ne-am simtit rasfatati, ne-am bucurat din plin de toate avantajele hotelului (cel mai mare fiind amplasarea lui), nu am simtit lipsa piscinei (la vremea aia nu exista), personal amabil, mancare excelenta si din belsug, totul la superlativ!

Una peste alta, am considerat ca merita sa strangi bani (si, fie vorba intre noi, nu au fost putini) ca sa petreci sapte zile in niste conditii excelente. Si atunci am hotarat sa revenim an de an la pirati.

A urmat 2017. Intr-un grup ceva mai restrans (cinci familii), am revenit. In prima faza, totul parea la fel. Si chiar a fost, cu exceptia atitudinii ospatarilor. Stiam din anul precedent ca mancarurile alea interesante nu se pot servi pe repede inainte. Dar o carafa cu vin, un coniac, o apa... Pana nu am chemat ospatarul sa-l "omenesc" un pic, ni s-au lungit urechile de sete. Dar cunoscand situatia, ca e lipsa de personal calificat, bla bla bla, am zis ca poate avem prea multe pretentii. Am trecut cu vederea 2-3 sticle de apa, o carafa cu vin "scapate" din greseala pe nota de plata.

Insa, comportamentul discriminatoriu fata de cei care achitau cu bv-uri este de neiertat. Eram intrebati de la inceput cu ce achitam si din momentul acela incepea bataia de joc. In sfarsit... Una peste alta, a fost binisor.

A urmat 2018. Nu am mai avut curajul sa recomand hotelul pentru ca preturile la Bicaz explodasera, dar am rezervat doua camere pe numele copiilor. Am ajuns cu ei acolo si... stupoare!!! Daca nu era receptia, as fi crezut ca am gresit hotelul!

Cameristele erau prezente dar lipseau cu desavarsire, ospatarii "stateau" cu o viteza de te lua capul, preturile sarisera de orice forma de bun simt, totul se facea superficial.

Stiam ca datorita voucherelor de vacanta, calitatea serviciilor a scazut pe tot litoralul, dar speram ca Piratii sa-si pastreze blazonul. Nu a fost asa! Au picat si ei in plasa lacomiei, a lucrului facut de mantuiala.

Acum, in 2019, din nu stiu ce motiv (poate ca sunt masochist), ma bate gandul sa merg tot acolo. Au avantajul enorm de a fi situati chiar pe plaja si acel mic-dejun de la care inca, anul trecut, nu au facut rabat. Pretul este astronomic anul acesta dar sper sa-si recapete renumele.

A-propos de preturi: ar putea, la banii astia, sa faca un contract cu baietii aia cu sezlongurile. Ca tot ne dau bratarile alea.

Voi mai scrie in august. Sper din tot sufletul ca de bine!

NOTĂ: Operatorul acestei destinații (proprietarul, administratorul etc) a scris un răspuns / drept la replică referitor la aceste impresii

Impresii încărcate de longinmarius in 07.04.2019 09:27:50

Validat / Publicat: 07.04.19 10:24:32

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (longinmarius); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3150 PMA (din 6 voturi) nota2

[07.04.19 10:23:57]

@longinmarius: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 49&ridAnt=93004

- dsmures
[10.04.19 13:52:31]

sunt si alte hoteluri la fel de aproape de mare, trebuie sa cauti pe amfostacolo si sa alegi una... Apollo, Lido, Majestic, si multe altele.

- Iulian Tenie
[15.04.19 12:55:12]
NB: este (sau a fost) reprezentant al unității

@longinmarius: Draga Marius!!

Mai intai tin sa iti multumesc ca ti-ai facut timp sa scrii aceasta recenzie si ca totusi vei reveni si in acest an!

Este regretabil faptul ca ai perceput o scadere a calitatii. serviciilor, mai ales ca per ansamblu feedback-ul din partea turistilor nostri a inregistrat o curba favorabila in acest interval.

Te asteptam si anul acesta si sper ca pe durata sejurului sa ne putem vedea ca sa schimbam personal impresii legate de serviciile piratilor.

Am investit destul de mult atat in infrastructura, in concept cat si in cultura organizationala si sper ca asta sa conteze la un moment dat.

Te asigur ca toate opiniile turistilor nostri sunt importante si sunt tratate cu seriozitate!

Numai bine!

Iulian Tenie, general manager