ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2019
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2018

Ottoman Palace, nimic special

Buna!

Dupa 15 zile in care am strabatut Turcia de la un cap' la altu', a sosit si vremea sa ne despartim de ea.

Ottoman Palace Hotel a fost ultima cazare pe care am avut-o la turci in sejurul lui 2018.

In Edirne am ajuns dupa un drum de peste 900 km strabatut pe continent si traversat in Europa pe la Lapseki via Gelibolu apoi circa 200 km pana la Edirne pe un drum exemplar.

In concluzie GPSesul ne-a jucat feste prin Edirne asadar nu a fost amabil cu noi la ora tarzie la care am ajuns la destinatie. Cel mai mare noroc in Turcia este faptul ca turcii stau seara gramada pe prispa si isi beau ceaiul la o mica suieta cu vecinii astfel ca ajunsi undeva in centru orasului Edirne (old city) vis-a vis de moscheea Selimiye am inceput sa intrebam bastinasii de Ottoman Palace astfel ca din aproape, in aproape am reusit sa ajunem la urmatoarea adresa: Merkez: Ottoman Palace Hotel, 22100 Merkez adica undeva pe stradutele din dreapta lui Selimiye.

Pe straduta si in parcarea din imediata vecinatate full de masini cu numere de Romania si Bulgaria.

La receptie un turc amabil ne face check in-ul rapid si ne conduce la camera noastra pe un colidor ingust foarte aproape de receptie.

Camera

Mare, curat dar cu peretii fara celebrul tablou "Rapirea din seray" dar cu urme naspa de inundatie.

In camera propriu zisa se intra printr-o anticamera maricuta unde se gasea un dulap si un frigider cu o cana electrica nefunctionala plus ceva ceaiuri puse pe el.

Am avut camera cu paturi twin, destul de mari, tv-eu, wi-fi foarte bun si cu balcon care avea vederea intr-o curte interioara. Dimineata cand Bogdan a iesit la tigara pe balcon a constatat ca aici in curtea interioara se ia micul dejun.

Foarte important pentru o cazare in Turcia: camera avea si aparat de aer conditionat.

Baia.

Nu foarte mare, cu cabina de dus, consumabile suficiente plus apa calda fara probleme.

Prosoapele le-am gasit pe pat, doua de caciula, unul mic si unul mare.

Micul dejun

Desi aproape de noi, drumul pana la locul faptei mi s-a parut destul de intortocheat, am coborat la subsol, apoi am strabatut ceva colidoare: stanga, dreapta nu mai stiu... si am ajuns intr-un slaon cu un bufet plin cu verdeata dar si cu ceva chestiuni care se mananca dimineata.

Ma, ce sa zic nu m-a dat pe spate dar nici rau nu a fost.

Cafea, ceai, suc la dozator in prima faza, apoi am bagat ceva legume, branzeturi, masline dar si un mezel mult comentat de noi romanii cand il intalnim la All inclusive. Am mancat binisor, nu pot sa neg... am pus si un fruct dar si o prajitura pe farfuria mea asa ca nu ma vait.

Receptia frumusica, curata, mobilata in stil otoman destul de incapatoare.

Personalul foarte amabil, chiar ne-a condus seara tarziu la parcare. Dimineata au fost foarte atenti cu oaspetii la masa.

Dimineata la micul dejun am remarcat foarte multi bulgari semn ca ei isi fac oprirea intermediara aici.

In concluzie, Ottoman Palace Hotel nu m-a impresionat cu nimic dar a fost totusi bine, sa zic eu ca pentru o noapte intermediara... merge, dar cu conditia sa nu doresti sa gasesti aici fite.

Trimis de adrianbogdan in 30.03.19 07:29:43
Validat / Publicat: 30.03.19 09:04:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 un apus de soare superb, noi pe un fery full

nrs †
    [30.03.19 09:20:46]

in perioada de vara a anului trecut era plin de bulgari la cumparaturi, de aceea erau multi in hotel, pentru ca Erdogan a facut ce a facut si a dat cu lira de pamant astfel ca preturile in euro au ajuns semnificativ mai mici decat in Bulgaria sau Romania

[30.03.19 09:39:15]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [30.03.19 09:54:49]

@adrianbogdan:

Sinceră să fiu, la un hotel de tranzit precum acesta, fără pretenţii, prefer să "pasc" ceva verdeţuri sănătoase cum sunt cele din poza P21 decât să risc cu mezelurile dubioase din P20. Cu culoarea mezelurilor turceşti m-am obişnuit de mulţi ani, cele roz pal sunt doar cu carne de pui, cele roz intens sunt cu carne de vită, însă gustul tot "dubios" mi se pare, evident din cauza lipsei cărnii de porc din compoziţia acestora

Posibil, dar la fel de posibil bulgarii puteau fi veniţi doar la shopping în Edirne.

[30.03.19 09:56:02]

@nrs: Asa o fi, dar sa sti ca aia mici aveau colac, cred ca veneau de undeva pe unde facusera plaja.

Las' ca a fost primul an la turci cand ne-am plimbat si nu ne-am rugat de rezervor sa nu se golesca repede si cel mai important am facut shopping in voie.

Inteleg ca Erdogan este de vina.

Da vezi tu ofertele de anu' asta... cam piperate.

Mihai18
    [30.03.19 15:14:44]

Adrian Bogdan, hotelul Ottoman Palace este bun doar pentru tranzit cât și pentru nepretențioși. Și eu am fost la Edirne și am avut ca ghid virtual pe Ileanaexperta. Eu, când am ales un hotel, am avut în vedere un singur lucru, parcare sigură. Poate fi găsită la Hotel Rys. Este un hotel foarte bun, oferă mult mai mult de cât de aștepți. Totuși, ce nu mi-a plăcut. Am fost singurii turiști cazați într-un hotel cu 6 etaje și sute de camere. Părea pustiu. Fiind singurii turiști cazați pentru 2 nopți, când am staționat în parcarea exterioară ne-au observat pe camerele video și valetul a venit la noi. În continuare, totul a fost „ca la carte” Îl recomad fără rezerve.

[30.03.19 19:22:26]

@nicole33: Buna!

Nici eu nu ma dau in vant dupa mezelurile alea de le prezinta ei la All inclusive sau pe la supermarketuri, dar sa sti ca am cumparat un ghiudem de oaie de la Bergama acum vreo 3,4 ani, mama, mama ce bun era. Scump dar a facut toti bani. Am cumparat carnatul de la o macelarie mai spalata.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [31.03.19 11:57:11]

@adrianbogdan:

Ani de zile şi eu am evitat cu graţie mezelurile de la all inclusive, prea fade pentru gustul meu, nemaivobind de culoarea deloc ispititoare a acestora. Luam doar câteva feliuţe cu care hrăneam pisicuţele nelipsite din orice resort turcesc. Eu şi copiii ce le mai hrăneam .

Pe măsură ce am mers la hoteluri din ce în ce mai scumpe şi mai bune, am avut plăcuta surpriză să constat că poţi găsi şi mezeluri şi specialităţi de calitate şi gustoase, dar, repet, nu oriunde.

Offf... ce-mi place ghiudemul şi ce dor de Turcia şi poftă de bucătăria turcească mi-ai făcut...

[31.03.19 12:01:42]

@Mihai18: Buna!

Pe viitor o sa-l iau in calcul pe Rys, acu' sa vedem cand o sa fie?!

Ottoman Palace, a fost utima cazare aleasa de noi in turul de anul trecut prin Turcia.

Nu suntem asa mofturosi, ne-am descurcat bine si aici.

Multumim ca te-ai gandit la noi!

bogdan111
    [09.12.19 22:14:53]

@adrianbogdan: Si noi mergem des in Edirne. Am ales de fiecare data locatia Ottoman Palace Hotel. Te intrebi poate, de ce? Pentru mai multe motive. In primul rand ospitalitatea iesita din comun a celor de la receptie, bucatarie sau patron. Te fac sa te simti bine! Si conteaza mult. Locatia este foarte buna. Este aproape de orice obiectiv. Micul dejun este mai mult decat suficient, caldura in camere in sezonul rece, aer conditionat vara, in general conditii bune. Daca vrei sa gasesti imperfectiuni, este simplu... In rest, numai de bine!

[09.12.19 22:36:11]

@bogdan111: Buna seara! Sunt de acord cu tine, mi-ar placea in schimb sa scri si tu un review despre acest hotel pentru cititorii nostri ar conta.

[10.12.19 08:10:56]

@bogdan111: