Ottoman Palace Hotel (ex Aydin Aparthotel)

11.09.2013
Avatar Deborah77
înscris/ă în 09.09.08
MEMBRU: PREMIUM
AUG-2013
REGIM MASĂ Fara masa
40 EUR

Bun pt tranzit

Hotelul este situat central, in spatele uneia dintre moscheile care inconjoara piata centrala a orasului. Am gasit destul de greu cu ajutorul GPS-ului care s-a incurcat in stradutele inguste, cred ca mai de folos ne-ar fi fost sa printam harta de pe booking si sa ne orientam asa.

Noi am ajuns tarziu, pe la 22.30. Era un nene pe strada care ne-a facut semn unde sa parcam, receptia inca deschisa, cu un tanar care vorbea binisor engleza si care ne-a cazat imediat. Sunt vreo 2 cladiri alaturate, in parcare am mai vazut masini cu nr de Romania (BV, SB). I-am spus ca plecam dis de dimineata si ne-a zis ca putem lasa cheia in usa.

Camera se vedea ca fusese recent renovata, scaunele erau inca in tipla. Finisaje slabute, aratau ok acum, dar sa-i vad peste vreo 2 ani...

O bucatarie mare la intrare, si aproape neutilata (inca, ma gandesc). Frigider, fierbator de apa, o plita cu 2 ochiuri si cu butelie. N-am stiut cum sa umblam la butelia aia, dar nici nu ne-am batut prea tare capul. O craticioara micuta, cateva farfurii si pahare, tacamuri... Un cutitas mic de tot care taia tare de tot, l-am probat eu pe un deget. Masa cu scaune, un paltou cu plicuri de "3 in 1" si ceai.

Eram la parter, geamul dadea spre un gard ceva si nu se deschidea complet, enervant pt ca la geamul ala am fumat si eu o tigara. Privelistea cred ca era aiurea, dar cui ii pasa pt o noapte scurta. A fost buna bucataria doar pt micul dejun, care a constat intr-un pepene galben cumparat de pe strada de cu seara...

Dormitorul cu 1 pat dublu si 1 single, toate mari, cu asternuturi curate si noi. Prosoape noi, alb impecabil, pufoase. Nu aveam balcon, dar camerele de la etaj aveau. Baia nu mi-o mai amintesc :). Mobilier cum spuneam absolut nou si f frumos, in stil turcesc cam cu sclipici, dar eram in Turcia, se potrivea :). Aer conditionat, dar nu l-am folosit, am dormit cu geamul deschis. Am auzit imamul dis de dimineata, nu tare, asa, cat sa ne aminteasca ca in sfarsit am plecat de acasa si suntem in vacanta.

Am platit cu cardul fara probleme, socoteala ne-a facut-o la cursul oficial.

Foarte bine, a fost mai mult decat aveam noi nevoie pt o noapte, recomand din suflet daca decideti sa va opriti in Edirne.

Impresii încărcate de Deborah77 in 11.09.2013 10:41:57

Validat / Publicat: 11.09.13 11:52:47

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Deborah77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5400 PMA (din 9 voturi) nota2

[11.09.13 10:57:48]

- Deborah77
[11.09.13 12:06:34]

@webmaster: E OK. Sa fi avut eu harta asta in seara aceea, nu mai vedeam mahalele din Edirne noaptea. Dar nici nu mai simteam atmosfera Turciei profunde :)

Publicitate    [17.10.19 12:16:23]