Descoperă Dubai

DIN Sighişoara
înscris/ă în 03.05.16
MAR-2019
4000€

Dubai pentru a doua oară sau cum sa înțelegi mai bine EAU

Urmare de aici

Toată lumea știe că Dubai este un oras al superlativelor, la tot pasul o sa auziți "cel mai... ", "cea mai... " "primul", "unicul" etc. Nu o sa va povestesc despre clasicele Burj Khalifa sau Burj al Arab, nu o sa va dau cifre despre Dubai pe care le găsiți pe internet ci prefer să vă spun câteva lucruri pe care probabil nu le găsim online si nu ar strica sa le aflam.

In primul rand trebuie sa stiti, ca dupa excursia in Dubai, viata voastră se va împărți în doua: înainte de Dubai si dupa Dubai. Acest oras iti schimba total viziunea despre lume, despre viața ta si despre locul in care trăiesti. Chiar dacă mulți vor zice "nu are istorie ca Roma, de ce mergi acolo?" este un oras care scrie istorie zilnic.

Trebuie să mărturisesc că doar pentru a doua oară când am fost am reusit sa intelegem cu adevarat Dubaiul. Prima dată am venit visători, surprinși complet de ce am vazut, a doua oară am vazut mai departe de vârful lui Burj Khalifa si am vazut viata celor din Emirate.

EAU este mult mai mult decat Dubai, iar Dubai este mult mai mult decat zgarie nori si masini de lux. Dubaiul este mai presus de toate un oras al oamenilor de rand, muncitori, care lucrează zilnic sa creeze cele mai bune condiții, oameni pe care nu ii vedem pentru ca mereu sunt discreti si nu se fac vazuti. Dar va spun sincer ca modul lor de viață merita vazut.

Va propun sa luati metroul într-o zi de vineri până la stația Al Fahidi si sa luati Deira la pas. Mergeți spre portul Al Fahidi până la Dubai Museum, vizitați-l, e un loc magic iar taxa de intrare e mai mult simbolică.

Luati-o mai apoi spre bazarul indian până spre Creek. Pe drum o sa vedeti o grămadă de copii hindusi luând flori si ducând ofrande la templul lui Shiva din Deira, oameni care așteaptă toata saptamana ziua sfântă de vineri (la ei ziua sfântă este vinerea, nu duminica) pentru a merge la templu sa ii mulțumească lui Shiva pentru tot ce au (deși la prima vedere ai zice ca nu au prea multe), si nu merg doar pentru a fi văzuți, cum se mai obișnuiește pe la noi.

Puțin mai încolo o sa ajungeți în piața de pe malul Creekului unde o sa vedeti ca li se împarte orez si ceai săracilor, pentru care acea farfurie de orez pe care o mănâncă cu mâna inseamna enorm. O vedere impresionantă.

Intrați mai apoi in bazar si targuiti-va, luati abra si treceți Creekul, iar apoi intrati in Spice si Gold Souk. Acestea nu au nevoie de descrieri, sunt arhicunoscute. Pe drum spre cea mai apropiată statie de metrou, Baniyas Square, spre care trebuie doar sa mergeți în linie dreaptă de la bazar, o sa mai vedeti altceva impresionant. Dacă sunteți acolo la ora amiezii o sa prindeti slujba la musulmani.

Zona este impanzita de moschei si săli de rugăciune iar peste tot pe stradă sunt difuzoare asa ca oriunde ati fi veti auzi slujba. Zeci, poate de sute musulmani se îndreaptă la rugăciune, se opresc pe stradă, pe trotuar, oriunde ar fi si se roagă indreptati spre Mecca bineînțeles, oameni săraci care sunt extrem de fericiți doar pentru ca sunt la slujba. Vinerea in Deira este un must.

La cealalta extrema se află zona Jumeirah, cea de la Burj al Arab. Cea mai bună modalitate de a ajunge acolo este cu taxiul, foarte ieftin si foarte sigur. După ce vedeti Burj al Arab si hotelul in forma de val Jumeirah, mergeți pe promenada pe plaja si vedeti cum e viata in hotelurile de lux din acea zona. Absolut încântător, liniștit, parca ai ajuns în rai, iar unul din lucrurile cele mai frumoase lucrui in Dubai este ca poti sa te plimbi oriunde si nu se ia nimeni de tine. După ce zaboviti si voi putin pe plaja, Souk Madinat Jumeirah este un must see. Combina extraordinar bazarul arabesc, cu magazinele de lux, cu privelistile încântătoare. Veti fi fascinați.

Alt lucru absolut impresionant este desert safari. S-a vorbit mult despre program, nu o sa il mai spun si eu, noi am plătit 60€, dar prețurile diferă în funcție de agenție. Va recomand sa cereti într-o tabără din Sharjah, capitala culturala a lumii arabe si a religiei islamice, veti face si un tur al orașului și veți si vedea desertul virgin, adevarat, neexploatat.

Fântânile de la Dubai Mall sunt cel mai fascinant lucru din Dubai. Nu stati sa le priviti din usa Dubai Mall, este aglomerat si nu o sa aveti o privire de ansamblu asupra lor. Cele mai bune locuri de unde se pot privi gratuit! sunt: terasa Souk al Bahar. Atenție! Nu podul impanzit de lume, intrati in el si mergeți pe terasa! Alta optiune e in fata Burj Khalifa, sau trecând mai departe de Burj, spre opera (construcția mare de sticla in forma de Dhow) urcati pe labirintul acela de scări până pe o platformă cu iarba, recent construită de unde se vede totul cel mai bine. Le puteti vedea si din Mall, din Nike store de la etajul 2 sau Apple store de la etajul 1.

De asemenea nu trebuie sa ratați mallurile mai puțin cunoscute, dar absolut superbe Ibn Batutta Mall si Burjuman.

Dubai Miracle Garden sunt niste grădini frumoase, copilărești, o mică oaza de bine. Merita vazute, dar e in regula daca doar la a doua vizita.

Zona Marina. Iti taie respiratia. Va sfătuiesc să vă cazați acolo si sa vizitati mult mai mult decat portul. Mergeți pe plaja, vizitați JBR, the Walk, plaja, luati la pas fiecare străduță de acolo, chiar dacă va rătăciți nu o sa regretati. Aviz pentru madridistii din Romania, pe promenada plajei din JBR este Real Madrid Cafe, un absolut must!!

Abu Dhabi trebuie vazut o zi, este capitala EAU si este de departe centrul țării. Este un oras mult mai sobru, conservator, elegant. Veti vedea niste lucruri fascinante, veti ramane total surprinși. Câteva obiective sunt Moscheea Sheikh Zayed, Heritage Village, piata de curmale, palatul prezidențial (doar de afara), Ferrari World si daca aveti noroc veti putea intra si pe circuitul Yas Marina, cel de formula 1. Noi am avut. :)

Fiti atenti si la numerele de înmatriculare ale mașinilor. De exemplu daca vedeti numărul "1 Dubai", aceea e masina Sheikul Mohammed al Dubaiului, cu care sunt foarte mari șanse să vă întâlniți pe stradă și să nici nu stiti cine este. (Dacă numărul are una sau două cifre si numele emiratului atunci apartine familiei regale sau vreunui conducător).

In final va sfătuiesc: înțelegi viata emiratelor. Încercați să vedeți mai departe de zgarie nori si vedeti viata oamenilor, cultura lor extraordinară, mâncarea lor minunată. Lasati harta si itinerariul si descoperiți orașul la pas. Încercați să vă imaginați viata de acolo, sa va umpleti plămânii de mirosul extraordinar de tamaie, sa memorati toate culorile si sa va umpleti de bine! Aa si sa nu uit! Veniti îmbrăcați bine, ca odata ce aterizati va treziți la realitate si simțiți frigul de aici;) !

Pentru orice informatie suplimentară va stau la dispozitie! Vremuri bune!

Impresii încărcate de Irina16 in 13.03.2019 21:40:34

Validat / Publicat: 14.03.19 08:45:04

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ŢĂRILE GOLFULUI PERSIC.
articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Irina16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  23600 PMA (din 26 voturi) nota2

[14.03.19 08:44:48]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 99&ridAnt=92740

[14.03.19 09:17:33]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

- indiralisa_26
[14.03.19 11:50:48]

Felicitari pentru articol! Esti o norocoasa ca l-ai vizitat de doua ori, sper sa revin si eu cat de curand. Este genul de loc despre care auzi ca este super, extra, mega... dar dupa ce il vizitezi iti depaseste asteptarile.

- Irina16
[14.03.19 16:36:33]

@indiralisa_26: Iti multumesc frumos! Trebuie să te gândești serios sa revii! :)

- PISICAANA
[15.03.19 15:59:08]

@Irina16: "înainte de Dubai si dupa Dubai. " Foarte adevarat. Si eu imi doresc sa ma mai duc, ca sa il vad din alta perspectiva. Felicitari pentru articol!