ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2024
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
MAY-2023
Familie

Safari prin dunele desertului in apropierea Dubaiului

După trei ani m-am reintors in Dubai. Voi povesti despre experienta  ce am avut-o timp de o zi in intinderea desertului si compania beduinilor, dansatoarelor din buric si a dervișilor.

Dunele deșertului nesfarsit trebuie neaparat vazute. O plimbare in Emirate nu este completă dacă nu ai inclus in sejur si un tur prin dunele de nisip strălucitor, o plimbare cu cămile și grătar în tabăra beduinilor.

Am rezervat incă din tară un astfel de tur (Arabian Nights). Seara ne-au sunat cei de la firmă si ne-au reamintit ca vom fi preluati a doua zi pentru Deșert Safari.  La ora stabilită am așteptat nerăbdători să ajungă șoferul cu jeepul lui la hotelul unde am fost cazati.

Pachetul achizitionat de noi a cuprins:

-        Preluare de la hotel si retur cu masina 4x4 cu 7 locuri

-        Safari prin dunele de nisip

-        Plimbare cu camilele

-        Plimbare cu ATV-uri

-        Fotografie cu scena apusului sau alte cadre romantice

-        Grătare traditionale intr-o tabară beduină cu cină gen bufet

-        Spectacol cu dansatoare orientale, belly dancing, inghititori de săbii si spectacol de dans al focului, si al dervișilor.

Am fost preluati de la hotel si dupa ce am gonit pe autostrada spre Abu Dhabi văd că soferul nostru se opreste si incepe să-si dezumfle rotile. Hait, gandesc eu, ăsta vrea sa ne jefuiască! Eram in masină 6 persoane si nu cred că soferul care era mai micut de statură putea să ne tină piept, asa că m-am linistit.

După ce a terminat treaba cu roțile a intrat in deșert. Ne-a dat o gramadă de informatii, povestindu-ne că e din Yemen si pentru că s-a stabilit si căsătorit in Dubai a primit casă si bani pentru a rămane definitiv. Vorbea perfect engleza si era tare de treabă si comunicativ.  A mers ce a mers apoi ne-a dus la locul unde trebuia sa ne dăm cu ATV-urile pe niste dune de nisip. Dupa ce ne-am cumpărat esarfe si vanzătorul ne-a imbrobodit ca pe niste adevarati beduini, am facut un tur si ne-am distrat de minune pe nisipurile miscatoare.

Ne-am imbarcat din nou in Toyota noastra si am plecat sa experimentăm marile dune. Soferul a asteptat un alt jeep, spunandu-ne ca nu au voie sa se aventureze decat in grup.

Plimbarea peste dune a fost spectaculoasă, având in grupul nostru o persoană care nu prea agreea viteza am avut o aventură mai putin periculoasă. Soferul care era un profesionist desavârsit, ne-a incântat cu dexteritatea lui de a escalada cele mai inclinate si totodată periculoase trasee. Adrenalina a fost la cote maxime si am tipat si ne-am exteriorizat intr-o manieră care ne-a făcut să ne simtim extraordinar.

Ne-am oprit in vârful dunelor să ne fotografiem in razele soarelui care se pregătea de asfintit. Jeff care s-a dovedit un bun sofer ne-a aratat si calitătile lui de fotograf profesionist. Având in grupul nostru nepotul cu prietena lui, tineri de 23 de ani, au incercat cele mai spectaculoase cadre cu asfintitul soarelui si inimi din nisipul aruncat pe deasupra capului. Pană le-a iesit poza cu inima perfectă nu vreti să stiti cat nisip au inghitit!

Am mers intr-o rezervatie unde erau mai multe camile, pentru ca aveam in pachet si o plimbare cu camila, dar era atât de cald si bietele animale isi faceau siesta si nu am vrut sa le deranjam. Mi-am zis in gândul meu:„cu ce au gresit ele ca noi, niste mari oameni (3 din noi  având peste 100 kg), vrem să le incălecam. Ne-am multumit cu cateva fotografii si am plecat sa mâncăm si să ne relaxam si noi in tabăra beduină. L-am cam surprins pe Jeff că ne-am intors asa curând de la camile pentru că el isi făcea rugăciunea de seară. Atât de cuminte era acest băiat că nu a vrut să ne insotească să bea si să mănânce cu noi. Ne-am dat un loc de intâlnire si fiecare a mers in treaba lui, noi la distractie si el la rugăciune.

In mijlocul desertului in jurul unei scene imense erau asezate mese cu scaune sau perne din lână, confortabile unde te puteai odihni si servi din bucatele traditionale orientale. Noi ne-am dus undeva, mai la etaj să putem admira si spectacolul, dar si feeria locului.

Sub cerul înstelat impresionant de clar, în mijlocul peisajului întins, o cină la lumina lumânării devine o experiență emoționantă. Departe de agitație, în strălucirea lumânărilor și a torțelor, ne-am relaxat împreună și am uitat de stresul cotidian. Este o plăcere pentru toate simțurile și pentru suflet. După un meniu cu mai multe feluri, ne-am distrat cu un soim care mi-a fost pus pe umar de un beduin. Am dansat pe ritmuri arabesti cu pasărea care mi s-a mutat pe crestet si a stat acolo cuminte cat m-am zbantuit eu, apoi am mutat-o pe brat si parcă se indragostise de mine, ca nu mai voia sa plece.

Cu parere de rău, după asa o seară romantică a trebuit să ne intoarcem la hotel. A fost o experientă nemaipomenită si care m-a vindecat de teama mea din copilarie de a merge cu masina in plan inclinat si in pantă foarte abruptă. Pentru că incă nu pot să conduc in parcările circulare trebuie să mai ajung să repet experienta„safari in desert„pentru a fi si eu un sofer cu experientă.

Trimis de kmy in 19.01.24 19:41:19
Validat / Publicat: 19.01.24 20:46:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: Dubai, Abu Dhabi
  • Alte destinații turistice prin care a fost: România, Bulgaria, Ungaria, Italia, Spania, Malta, Gibraltar, Vatican, Luxemburg, Austria, Belgia, Olanda, Germania, Franta, Elvetia

VIZUALIZĂRI: 1457 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

lucy
[20.01.24 02:30:46]

@kmy: Ma bucur ca pe langa Nusr-Et cu sarea lui 😀, un alt turc cu dulciurile este faimos in Dubai. Chiar nu stiam asta. Am aflat din pozele tale. Noi avem doar experiente din Istanbul cu ambele. La Nusr-Et macar o data trebuie incercat. Noua ne-a placut. De la Mustafa Hafiz cumparam de fiecare data cand vizitam Istanbulul baclava, bomboane, etc.

Cat despre Dubai nu l-am vizitat dar este pe lista scurta. Atlantis mi-a fost recomandat de prieteni care au acolo. Am vazut poze, filmari totul este superb. Cu siguranta ati avut o vacanta frumoasa! La cat mai multe

k-lator
[20.01.24 20:26:37]

@kmy: Noaptea, Dubaiul arată magnific. Am înțeles că acolo prețurile au ajuns astronomice. Nu cred că voi merge prea curând... așa că mă mulțumesc cu poveștile celor care au fost.

Potrivit titlului și conținutului articolului, mă așteptam mai degrabă la niște poze cu dune și deșert, din safari... mi-ar fi plăcut să văd câteva și de pe acolo.

kmyPHONEAUTOR REVIEW
[20.01.24 22:29:59]

@k-lator:

Multumesc pentru aprecieri si vot. Sa stii ca poti merge in Dubai si pe buget redus. Wizz are oferte bune pentru luna martie, dar acum, cu amenintarile iraniene e cam periculos. Voiam sa merg iar și anul acesta, dar am optat sa plec pe 13 martie în Malaga și Sevilia

Cand am incarcat pozele, cele din frumoasa noastra aventura n-au vrut sa se incarce.

Voi atașa și pozele din desert, dar sunt în alt format și alt telefon.

Abia aștept sa ne revedem.

kmyPHONEAUTOR REVIEW
[20.01.24 22:44:17]

@lucy:

Multumesc pentru aprecieri. Când am fost la Istanbul am încercat și Restaurantul Nusr - Et. Mare nebunie acolo, am făcut rezervare cu o săptămână înainte. A fost tare scump, dar cum ai zis trebuia încercat. 6 persoane am plătit 600 euro în 2021. Baclava identica cu cea din poza din Dubai, era la fel de buna. Au venit ospătarii cu toată tava de ziceai ca vine primul fel la o nunta! După ce au luat o feliuța din platou, au pregatit-o și i-au pus inghetata... si au plecat cu platoul.

Cele mai bune baclava cu inghtata și fistic doar la Hafiz Mustafa și Nusr- Et le-am mâncat.

elenaadinaPHONE
[22.01.24 05:51:01]

@k-lator:

Dubai este o destinație pentru toate buzunarele.

Poți merge pe cont propriu și te vei descurca foarte bine.

Mâncarea și băuturile sunt mai scumpe, de ex. în supermarket brânzeturile, în special cele maturate aveau pretul de 3 ori mai mare decât la noi.

Nu mi-a plăcut deloc pâinea la ei, era ceva gumos care se lipea de cerul gurii, așa că am preferat să le înlocuim cu lipii.

Prețurile la fast-food erau asemănătoare cu cele de la noi.

Așa că te încurajez sa încerci și această destinație! 😉

elenaadina, k-lator, lucy
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: