ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2019
ÎNSCRIS: 13.01.12
SEP-2018

încărcat de pe telefon!

Hotel Grand Makadi

In sfarsit am ajuns si in Egipt, un vis de-al meu de cand eram copil. Am ales zona Hurghada, golful Makadi, strict pentru recif.

Hotelul Grand Makadi face parte din Red Sea Hotels, iar din resort mai fac parte si Makadi Palace, Makadi Spa si Sunwing. Cel mai slabut si mai mic cred ca e Grand Makadi. Avantajul e ca te poti plimba nestingherit prin toate, poti chiar sa mananci la cateva restaurante a la carte din Makadi Palace si Makadi Mall, cu rezervare.

Grand Makadi este un hotel destul de vechi. Camera destul de mare, mobilier vechi, dar functional, in schimb foarte intunecata. Camera a fost cu vedere la mare, o terasa destul de mare. Camera a fost destul de ok, daca nu ai pretentii foarte mari. Si cam la asta se rezuma tot hotelul, e ok daca nu esti pretentios.

Hotelul dispune de un restaurant tip bufet, Lagoon, care e langa plaja. Cateva restaurante a la carte: italian (unde se poate lua si micul dejun), libanez, grill. Mancarea nu ne-a prea placut, orez de toate felurile, chestii sosoase, carne de pui, vita, peste, oaie. Depinde de gust, nu stiu, desi nu suntem f pretentiosi la mancare. Unui cuplu cu care ne-am imprietenit din Deva le-a placut mancarea.

In piscina am intrat o data, ce rost are, cand ai frumusetea aia de mare. Piscinelor le lipsesc bucati de gresie de pe fund.

Noi am ales hotelul pt recif, este incredibil. Plaja nu este dupa conceptul de plaja 'normala', voi insera poze. Neaparat sa va luati papuci de apa si echipament de snorkeling. Exista un ponton lung care duce direct la recif si cateva intrari special amenajate in mare. Marea Rosie este cea mai frumoasa mare pe care am vazut-o. Corali multicolori, pesti care mai de care mai colorati. Un paradis, fara exagerare. In stanga pontonului, la iesire din resort exista o plaja cu nisip fin, foarte frumoasa.

Ca sa concluzionez, depinde ce va doriti de la un hotel. Raportul calitate-pret este ok, cat sa dormiti si sa faceti un dus este perfect.

Sa nu cumva sa ratati excursiile la Cairo si piramide, Luxor, valea regilor, safari in desert, Paradise Island. Nu se poate sa mergeti in Egipt si sa nu vedeti piramidele.

M-as reintoarce in Egipt pt piramide si recif. ❤

Trimis de Roxie in 11.03.19 13:06:18
Validat / Publicat: 11.03.19 15:55:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Roxie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂGrand Makadi Hotel: