Grand Makadi Hotel

înscris/ă în 16.12.18
NOV-2018
REGIM MASĂ all inclusive

Hotel Grand Makadi

Buna ziua, am fost a 2-a oara in complexul de hoteluri Makadi Bay; ... in 2017 am fost cazati la Sunwing, a fost relativ bine, ca orice sejur, prima data. In acest an, ptr variatie, ne-am dus la Grand Makadi... ce sa va spun, a fost o deceptie totala!

Sa incep cu ce a fost bine: apa, soarele, coralii, pestii, ... cam atit!

Plaja cu nisip este aproape inexistenta, este o zona de corali de cca 100 m, pe care poti intra exclusiv cu incaltaminte de cauciuc, dupa care poti face snorkeling, ... tot asa si de pe pontonul de la capatul complexului. Plaja de nisip este numai daca iesi din complex in zona neprotejata, pe raspundere proprie. Dealtfel la comlexul de hoteluri plaja normala, cu nisip, este exclusiv la Sunwing, dar acolo este supraaglomerat si o harmalaie de nedescris...

Camerele, invechite, baile sunt sub orice critica, wc-urile curg, chiuvete infundate, nu se prea reinnoiesc accesoriile (sapun, dusgel...), trebuie sa te milogest ptr hirtie igienica! - am reclamat aproape in fiecare zi, la camerist, la receptie; am ajuns sa " furam " de la wc public si servetelele de la restaurant!!!

Mincarea, acceptabila, nevariata, cam putina (carne de oaie si minzat batrin!)... dupa o saptamina nu prea mai ai chef, si maninci mai mult fructe, daca apuci si mergi la deschidere.

Am schimbat camera, ptr ca prima a fost un dezastru (cu toate ca am dat bacsis 5 eur); au fost 2 familii cu copii mici din RO, care au trebuit sa schimbe camera de 2 ori (!), ca sa fie recazati dupa aceea la Sunwing!

Cam asta este, in rezumat!

Ce m-a deranjat cel mai mult, a fost sistemul acesta de bacsis (care s-a accentuat fata de anul trecut) de la sofer, la staful de la receptie, camerist, restaurant, plaja, WC-uri publice, cechin -aeroport... toata lumea cere si cere in continuu bani!!! Pur si simplu te hartuiesc, peste tot, este de neconceput ce fac cu tine! Culmea este ca nici sarcinile minime de serviciu nu le fac, daca nu le dai bacsis! Sunt de o impertinenta fara margini, iar dupa un timp, devin si agresivi, ... urla dupa tine: romania! Este un turism centrat pe BACSIS!!! Am vorbit cu multi, care s-au plins de acelasi lucru - un turist din germania, mi-a spus, ca ghidul, in autocar, de la aerport, pina la hotel, le-a vorbit exclusiv numai despre bacsis, care trebuie dat, la angajati!!!

Excursii, am fost anul trecut (piramide, Cairo, Luxsor), mai bine zis, le-am bifat, peste tot mizerie, gunoaie (oras mai murdar ca si Cairo, n-am vazut in viata mea), ... si normal toti cer BACSIS!

In concluzie, daca va recomand, ... decideti Dvs., noi sigur nu mai mergem!

Cu respecte Gabi

Impresii încărcate de GABOR in 16.12.2018 12:16:19

Validat / Publicat: 16.12.18 13:11:26

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în EGIPT.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (GABOR); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5400 PMA (din 10 voturi) nota2

[16.12.18 12:34:17]

@GABOR: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 83&ridAnt=91496

in 2017 am fost cazati la Sunwing

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- alexmara
[16.12.18 19:54:21]

Am fost si noi anul asta, nu in Makadi Bay, ci in Hurghada, dar n am fost nicio clipa agasati de acestia pt bacsis (in hotel si excursii) dar nici pe strada la cumparaturi. Noi ne am simtit super in Egipt, dar fiecare cu experienta lui.

- GABOR
[16.12.18 20:26:20]

@alexmara: Ma bucur ca nu ati avut probleme! . Am o rugaminte: daca puteti sa-mi scrieti perioada, pretul, la ce hotel ati fost in Hurgada si cu ce firma, ... poate la anul incercam acolo! Multumesc anticipat, Gabi

[16.12.18 20:29:49]

@alexmara:

Am fost si noi anul asta, nu in Makadi Bay, ci in Hurghada

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Hotel Grand Makadi (Sep.2018) - punctaj satisfactie: 8.00 (scris in 11.03.19 de Roxie din TIMIşOARA) - RECOMANDĂ
  • Concediu fain (Sep.2018) - punctaj satisfactie: 9.10 (scris in 24.11.18 de basaku din TIMISOARA) - RECOMANDĂ
  • Un sejur cu bune și rele (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 9.10 (scris in 13.10.17 de atimespeed din TIMISOARA) - RECOMANDĂ
  • Un sejur de nota 10 (Feb.2009) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 11.09.11 de analiana67 din OCNA MURES) - RECOMANDĂ

pagină generată in 0.0804419517517 sec