ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2010
DIN: Rm Valcea
ÎNSCRIS: 23.12.09
MAY-2010

O experienta placuta

Am fost in Bulgaria la Sol Luna Bay de 1 mai anul acesta.

Drumul este OK, am facut 3 ore in romania pe 180 de km cu radare de tip nou, sate, carute etc si alte 3 in bulgaria pe 300 de km.

Hotelul este nou intradevar, amplasat pe malul marii. Are parcare proprie platita, 5 E/ noapte.

Mi a placut foarte tare piscina de pe malul marii, curatenia, amabilitatea personalului, camera (foarte spatioasa si confortabila).

Nu mi au placut conationalii mei care rupeau boxele pe manele in parcare, imbulzeala de la masa si faptul ca isi luau 5 feluri de mancare si nu mancau nici un sfert, intr un cuvant mitocania romaneasca. Imnul rapidului cu suntem peste tot acasa mi a caracterizat pe deplin sejurul.

Mancarea este foarte buna, diverse sortimente de aperitiv, fel principal + desert.

Bauturile atat la masa cat si la piscina sau in lobby bar sunt proaste. Tot ce ai comandat, ca e rom, cognac, tequilla, etc se muneste savoy. Daca exagerezi iti faci ficatu praf. Berea iarasi e de proasta calitate, mai bine bei apa ca e mai sanatoasa.

Recomand hotelul pt cei care vor sa stea departe de aglomeratie, intr un loc linistit, fara magazine de bijnitareli sau bucatari care sa te traga de mana pe strada in localul lor.

Trimis de gigioc in 04.06.10 12:37:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar

VIZUALIZĂRI: 2674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigioc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul sol luna bay vazut dinspre plaja
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

valimi
    [04.06.10 13:36:05]

Bauturile marca Savoy sunt bune doar in combinatii, daca e un barman istet si se pricepe la cocktailuri. La bere ai dreptate, dar nici apa nu cred sa fie prea sanatoasa la ei, mie la doazatoare mi s-a parut a fi de la robinet.

magdalena
    [04.06.10 17:59:41]

Alt hotel invadat de romani! Ne place hotelul, nu ne plac conationalii...

[04.06.10 18:53:38]

Am citit impresiile dvs, nu vreau sa va contrazic, dar nu am auzit macar o singura manea. poate n am fost atenta dar, scuzati- ma "rupeau boxele pe manele in parcare'' nu putea sa mi scape asa ceva!

Daca dvs. considerati imbulzeala la masa, la acest hotel, inseamna ca nu ati fost intr un hotel cum este Gergana - Albena.

N -am vazut pe nimeni sa se imbulzeasca la masa, sa urce cu mancare in camera. In privinta bauturilor alcoolice poate aveti dreptate asta tine de gust, ce prefera si consuma fiecare acasa...

[05.06.10 15:09:22]

Imi amintesc despre amatorii de manele parca era ieri. Erau doua masini de Teleorman, un logan si un mercedes. Cel cu loganul intretinea atmosfera.

Despre bauturi daca aveti respect fata dvs luati va ceva de acasa de calitate, bere whisky. V am zis, cu Savoy declari razboi ficatului. Sa nu mai zic de vin. A, singura bautura din gama Savoy "potabila" este ginul dar amestecat cu apa tonica.

In incheiere imi amintesc un articol pe care l am citit pe internet atunci cand am fost in bulgaria, vroiam sa vad cazul cu masinile furate pe la nisipurile de aur, etc. Vad un articol pe un site: "bulgarii au gatit pentru romani de 1 mai cat pentru armata chineza".

Numai bine.

[05.06.10 17:07:17]

Nu tin neaparat sa facem o polemica vizavi de cine a ascultat sau nu manele!

Intr adevar sunt din Teleorman (ma mir, ca v- ati adus aminte si ce era inscriptionat pe placutele de inmatriculare ale masinilor din parcare, recunosc ca eu n am vazut nici o masina de Arges), din pacate grupul nostru nu a avut nici un Mercedes. Poate cineva a ascultat vreo manea dar, totusi "rupeau boxele pe manele in parcare’’ e prea mult. As fi avut cunostiinta, numai ptr. faptul ca am stat in acelasi hotel...

In ceea ce priveste bauturile alcoolice, chiar am scris ca nu am consumat, doar sotii nostrii, ce-i drept mai mult din minibarul din camera.

In familia mea sunt cadre medicale de la care am invatat ca nu marca ci cantitatea de alcool "iti faci ficatu praf’’.

Numai bine si dumneavoastra!

[05.06.10 17:11:53]

Imi permit sa va recomand un allinclusive in Santorini - Grecia. Va garantez ca nu ve ti fi dezamagit de romanii intalniti acolo.

[17.06.10 13:37:39]

Bună Gicule!

1. Da cu Rapidu' ce-ai avut ?

2.Vinul și vinul ars (cognacul) în Bulgaria sunt la nivelul podgoriei Murtfatlar de la noi. Evident ești necunoscător la vinuri și la Bulgaria.

3. Dacă poți, fă un sejur cură de brandy bulgăresc la allinclussive după care fă-ți analizele. Sejurul următor, ia de acasă orice tărie wiskey-vodcă oricât de celebră și oricât de scumpă, apoi fă-ți analizele. Așa vei pecepe care-i treaba cu pateu' și de ce lipsa cunoașterii duce la ciroză.

[18.06.10 10:19:09]

pt ghero

imnul rapidului este foarte sugestiv. imi place de acea il dau ca exemplu, fara sa platesc copyright.

tu probabil ai mai multa experienta ca mine in ale spritului desi nici eu nu sunt de lepadat dar totusi... ai baut Savoy?

bafta!!

[18.06.10 11:06:28]

Nene Gigule,

1. Merg pe litoralul Bulgăresc de 5ani, de două ori pe an. Prima dată de 1Mai (întodeauna 4 nopți) alături de încă 14-18 familii toți rapidiști între 45 și 55 ani + copii. A doua oară în iulie-aug doar cu soția și copilul.

2. Este drept că până acum nu am mers decât în locații TUI flag. Brandy-ul și vinul au fost mereu foarte bune (Albena+Nisipuri+Duni). Niciodată nu am fost interesat de marca producătorului. însă dacă mergi în locații agreate de marii turismului de familie TUI, Neck, Club Mediterane, Sol etc. nu ai cum risca, pentru că ei impun hotelierilor și cârciumarilor calitatea, de la hârtia igienică până la lift, de la ceai până la gin.

3. Nu am mai fost la Sol până acum, voi merge între 21 iulie și 5aug. I-am verificat înainte, au allinclussive din China până în Cuba. Este puțin probabil să riște lăsând barul să-și facă de cap + că dacă citești totul la această locație nimeni nu mai vorbește bine/rău despre firma care furnizează barului băuturi. Ești degustător?

4. In iulie, când merg acolo am să-ți spun sigur, însă este puțin probabil ca bulgarii să aibe probleme la vin sau la cognac.

[18.06.10 11:35:52]

nene ghero..

Una e vinul din struguri si vinul ars din vin.. si alta sunt bauturile din pastile, alcool, coloranti si esente.

am baut vin si vinars bulgaresc foarte bun, dar niciodata nu era inclus. iti doresc succes. Savoy este o mizerie.

[18.06.10 12:06:39]

Nene molko,

1. Păi este simplu, ca să bei și tu altceva decât muscamor, încearcă să plătești cel puțin 4* și să-ți alegi locația în funcție de tour-operatorul pricipal. Tot bine ar fi, dacă ai încerca să mergi acolo în altă perioadă decât 1Mai, chiar dacă costă mai mult decât cheltuiești acasă. Am explicat mai sus.

2. Nu rezultă din ce ai scris dacă chiar ai fost la locația la care comentezi. Poate întelegi dacă-ți spun că Trabantul e la fel de mașină germană ca și BMW. Între ele mai sunt vreo 8 mărci germane care vând/fabrică mașini, iar fiecare are mașini diferite dpdv al calității/prețului.

3. Habar nu am de Savoy, dar este ciudat că un singur comentariu are părerea asta în doi ani (2009+2010) + experiența personală la bulgari (descrisă mai sus). Sigur există posibilitatea ca cele două identități ale aceleiași persone, să fie așa de rafinate încât să-și aducă de acasă și mâncarea și băutura deoarece nu suportă ceea ce folosește plebea. În cazul ăsta se poate aduce de acasă și cazarea, deci poți merge cu cortul la 2 Mai.

[18.06.10 12:41:19]

stimate ghero,

foarte spiritual... ma distrezi. tot inainte... bravos. pacat ca nu sunt si eu pe 21 acolo sa-ti ascult imnul rapidului in boxe iar pe voi la masa fredonand in timp ce va delectati cu un brandy Savoy "on rocks" in locatia ta de neckermann.

Daca ai fost la Duni ai habar de Savoy.

[18.06.10 14:01:07]

RECAPITULARE

1. Cuplul comic-fantezist gigioc-molko, este întruchipat de o singură pesoană. Eu comentez ce a postat gigioc și îmi răspunde în cîteva minute prin mail molko.

2. giogioc invetează despre parcare și manele o poveste din care rezultă că ăia care merg la allinclussive în loc să stea la masă stau în parcare ca să asculte manele, iar el gigioc nu stă în bar sau în restaurant, stă și el în parcare ca să audă ce fac ăialalți. bravo! Se bagă în seamă despre băutură ca să arate că domnia sa este rafinat. E clar că n-a fost în viața lui nici până la gară ca să bea apă și să vadă cât este ceasul.

3. Ca să se susțină pe el, îmi răspunde și prin cealaltă identitate "molko"! ___molko altă figură, nu mai spune că a fost la Luna Bay, dar sugerează că a fost la Duni. Totuși a postat și la Kaliakra-Albena de 1 Mai. Despre ultraallinclusive zice că este supraevaluat. Totuși ce rost mai avea să bea "chimicale" bulgărești dacă la ultraall. poți să ceri orice băutură străină și poți mînca și bea timp de 20ore din 24?

4. Scrie depre camerele de la Kaliakra că sunt mari... greșit sunt mai mici, mai meschine. este un hotel vechi din anii '70, super modernizat însă peretii nu au putut fi mutați. Deh, nu întodeauna te ajută fotografiile de pe net.

5. La ce bun să facă literatură pe un site de informare ? Oare cred ce mint pe aici ?

[18.06.10 17:16:17]

ghero: hai sa incerc si eu o recapitulare - prea mult, mult prea mult atac la persoana, multa prea multa inversunare in sustinerea propriilor idei prin atacarea celorlalti.

ergo: ai sarit destul de grosolan calul, ceea ce-ti aduce o vacanta de doua zile (deocamdata, fiind la prima abatere); face cateodata minuni in calmarea agresvitatilor; alteori, le inflameaza si mai tare; om vedea, e alegerea ta...

Mai pe scurt: cartonas galben, ne vedem eventual de duminica incolo.

PS1: Sper ca in timpul "pauzei" vei realiza ca nu ai niciun drept sa incerci sa-ti impui fortat parerea; suntem diferiti si nu e data inca vreo lege care sa spuna "ghero gandeste/apreciaza bine, cei care nu gandesc/apreciaza la fel NU fac bine"

PS2: ai o gramada de erori in pseudo-rationamentele tale, cei atacati sunt indreptatiti sa te corecteze, DAR m-as bucura sa nu o faca...

[18.06.10 17:22:42]

ghero,

Primul impuls este sa te ignor. Nu pot sa o fac pt ca din acest motiv ati devenit atat de multi, ... si fuduli pe deasupra. Am intrat in aceasta discutie pt a sustine ceea ce a spus gigioc. adica bauturile sunt proaste... nimic mai mult. asta nu inseamna ca hotelul e prost. Parerile mele sunt ale mele, iti garantez ca nu sunt fanteziste, ca AmFostAcolo... si ca nu sufar de paranoia astfel incat sa fabulez pe siteuri pt ca nu am altceva mai bun de facut.

La Kaliakra nu am fost de 1 Mai... am fost la sfarsitul lui mai. de 1 Mai refuz sa merg pt a evita contactul cu personaje... de genul tau. M-am bagat in discutie in cunostinta de cauza, am fost cazat anul trecut la fratele mai mare din Nessebar... Sol Palace, asa ca stiu cu ce se mananca lantul Sol in Bulgaria.

Despre Duni... e un resort minunat, m-as mai duce, dar din nou mi-e frica sa nu fiu nevoit sa ascult imnul rapidului pe plaja. Asa ca am zis pas.

Spre deosebire de tine eu nu ma duc la mare ca sa beau si sa mananc "20 de ore din 24"... , asa ca incerc sa vad si alte lucruri.

si iti mai spun ca "rafinamentul" nu are legatura cu ceea ce bei ci in primul rand tine de comportamentul pe care ar trebui sa il ai pe un site intr-o discutie cu niste oameni pe care nu ii cunosti.

La Revedere stimate turist.

[18.06.10 20:03:35]

din pacate pentru tine, pe acest site esti obligat sa-mi accepti avertismentul, ghero alias fernando (clona banata; postul clonei a fost sters).

[19.06.10 16:07:26]

bai fratilor... am intrat azi pe mail si vad 10 comentarii la postul meu.

ghero, prietene, am fost de la polul nord pana la gibraltar si istanbul dar n-am timp sa postez toate ''ecourile''de pe unde am fost. Am intat pe acest site fara rautate si cu intentii bune.

Recapitulez si eu, am fost la Sol luna Bay, camera, mancarea transport ok. Doar ca bautura si conationalii m au dezamagit. Atata tot.

In prima zi s a dat bere Becks la piscina pe urma au trecut o pe din aia la butoi penala, mai bine beai apa. Toate celelalte bauturi erau combinatii de savoy cu cola, apa tonica. etc.

Daca tu poti sa bei asa ceva... [...]

Te rog sa postezi de acum incolo pe review-ul tau

[19.06.10 16:26:18]

gigioc, te avertizez si pe tine ca portiunea stearsa din interventia ta (notata cu [...]) poate fi intrepretata ca atac la persoana, "indeletnicire" sanctionata sever pe acest site.

Viviana
    [24.06.10 18:13:47]

Excluzand partea cu bauturile... As vrea sa stiu si eu cum sunt camerele cu vedere spre parc si cum e si peisajul. Se construieste, este mizerie, este curat... ? Al meu sot a rezervat camera in acea parte. Nu am gasit prea multe poze cu parcul. Eu am fost anul trecut de 1 mai in hotelul Sol Nessebar Palace. Mi-a placut. Dar am o experienta foarte urata din Albena. Am platit 4* si am fost cazati la 3* (Laguna Mare in loc de Laguna Beach) Plus mizerie, paienjeni in camera, etc... Mergem cu fetita si nu vreau sa mai am surprize.

[24.06.10 18:45:53]

Bună Viviana

1. Dacă intri pe solmelia. com ai să vezi că dublele au aceiași suprafață 37mp indiferent de vedere (mare sau parc). Asta înseamnă cam două sufragerii de bloc vechi, sau de 2, 2ori suprafața pe care ai avut-o la Laguna.

2. Parc este o denumire generică, poate fi un drum, o parcare, etc. Insă la căt stai în cameră vara...

Neplăcut poate fi doar că este spre vest, deci camera va fi încălzită dupăamiaza.

3. Toate 3 Laguna sunt identice, nu este nici o diferență între ele ca suprafețe, doar că primul și ultimul au piscine proprprii. În rest mai diferă drumul până la plajă ceea ce face allinclusive mai accesibil sau nu.

Vacanță plăcută.

[24.06.10 18:56:41]

Băi nensu' webmasterule !

Vezi că luni dimineață am debifat ce trebuia ca să nu mai primesc nimic prin mail de la tine. Adică ți-am dat cartonaș roșu închipuitule.

Pentru început te-am raportat spam, dacă continui să-mi trimiți ceva, sigur te dau în judecată.

Nu mă interesează regulile tale, pentru că mi-ai arătat "capacitatea" ta de a le aplica.

[24.06.10 19:25:13]

gherzo: cf termenilor si conditiilor acestui site, singura posibilitate de inchidere a contului (de a nu mai primi niciun fel de instiintari administrative) este sa-ti fie banat contul la cerere.

Inteleg ca asta vrei - ma rog, e decizia ta, cererea iti este aprobata si contul inchis prin banare.

Enjoy

[24.06.10 22:21:23]

Pentru Viviana

Atasez cateva poze cu vedere spre parc.

Te rog, sa nu ti faci griji in privinta camerelor! sunt mari frumoase si foarte curate, indiferent cum sunt pozitionate.

Concediu placut!

Viviana
    [25.06.10 18:53:05]

Multumesc tuturor!!! Mi-am imaginat ca e o denumire generica. Eram curioasa daca e curat, liniste... Cat despre soare, sper ca au si ei draperii, sau macar niste ziare puse in geam

Mihhha, multumesc pentru poze. Speram, intr-adevar sa nu fie o camaruta de 2 metri patrati, dar am o problema cu curatenia: mi-a ramas in minte patania de la Laguna. Am spalat eu in baie cu sampoanele puse de ei. Cand sunt la mare imi place sa ma trezesc dimineata si sa vad rasaritul din balcon. Dar... ma duc pe plaja. O vara frumoasa! Multumesc inca odata tuturor!

Gheruţu*
    [01.08.10 18:52:09]

Nene Gigiocule,

Ceva ceva tot ai nimerit! Numai că nu este vorba despre cognac, ci despre secărică. Secărica fiind alcool din cereale este "aspru", asemănător cu Votca. Şi la noi se comercializează secărică sub denumirea de Brandy.

Data viitoare încearcă să-i ceri barmanului o băutură distilată din fructe sau vin. Nenea barmanul îţi recomandă 2-3 băuturi şi...

chelie_d, Gheruţu*, gigioc, magdalena, mihhha, molko*, valimi, Viviana
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: