ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2019
ÎNSCRIS: 02.02.10
FEB-2019
colegi

The Lallgarh Palace - A Heritage Hotel (hotel de patrimoniu), senzații regale

The Lallgarh Palace - A Heritage Hotel (hotel de patrimoniu)

În Bikaner, statul Rajasthan, India

Palatul Lalgarh este situat în Bikaner, în statul indian Rajasthan, construit pentru Sir Ganga Singh, Maharajah de Bikaner, între 1902 și 1926. Palatul Laxmi Niwas face parte din Palatul Lalgarh, dar a fost dat în arendă și recent este folosit ca hotel de patrimoniu. Complexul a fost proiectat de arhitectul britanic Sir Samuel Swinton Jacob. Palatul a fost aranjat în jurul a două curți cu prima și cea mai impresionantă aripa, Laxmi Niwas finalizat în 1902. Celelalte trei aripi au fost finalizate în etape, cu finalizarea finală a complexului în 1926.

Ghidul indian ne-a spus că în prezent o regină văduvă, locuiește într-o aripă a clădirii.

Pe internet hotelul figurează de 3,4 sau 5 stele. Pentru că îmi plac la nebunie locațiile atipice și aici am avut așa... niște senzații regale, mai ales că unul dintre angajații de acolo, mi-a spus că exact camera noastră era folosită de maharajah, când poposea în acel palat... vă dați seama că voi fi subiectivă în aprecieri pentru că mi-a făcut plăcere să poposesc în această locație istorică... Pe una din paginile de prezentare ale hotelului este expusă această cameră.

Clădirea este somptuoasă, cu holuri ample, cu o curte interioară, înconjurată de grădini îngrijite.

Noi am fost cazați în clădirea principală dar alți colegi au fost cazați într-o altă clădire, la mică distanță de prima, dar au avut camere frumoase, mari și au fost mulțumiți. Partea în care am stat avea camere la parter, la primul etaj și al doilea etaj, practic, acoperișul, unde pe mijloc, era camera noastră de aprox 60 mp, înconjurată de spațiu folosit pentru șezlonguri, în apropiere, fiind piscina; pe margini, erau alte camere, mai mici și cam întunecoase și chiar friguroase.

Pentru noi, a fost cea mai călduroasă cameră din tot circuitul, pentru că fusese în bătaia soarelui toată ziua, iar noaptea am avut un calorifer electric, care a asigurat o temperatură plăcută; camera avea 4 uși mari care dădeau pe terasa acoperișului (doar 2 erau funcționale, celelate erau blocate de niște canapele cu o sumedenie de pernuțe ornamentale), ușile aveau niște obloane pentru siguranță, care se închideau din interior; de asemenea mai exista o ușă de acces din hol și o ușă de acces în baie, care și ea era imensă și avea și o fereastră (cu gratii), care se putea deschide; mobilierul: 2 paturi cu noptiere, 2 canapele, 2 fotolii cu măsuță, un dulap, ceva scaune, frigider, un șemineu, șa... pe măsuță era o scrumieră... de unde am dedus că maharajahul era fumător...

Despre mâncare, am luat cina și micul dejun... nu era f diversă dar a fost satisfăcătoare și gustoasă, ca peste tot unde am poposit în India; băuturile alcoolice erau scumpe .

În curte se puteau parca autoturismele sau autocarele, bagajele ne-au fost duse și luate de la ușa camerei; internetul mergea greu spre deloc și parcă era și contracost, deci nu am încercat.

Vis a vis era un muzeu, care din păcate deschidea mai tărziu și nu l-am putut vizita, am făcut doar poze exterioare. Pentru a vizita Bikaner, trebuia să faci comandă de un tuk tuk, pentru că era ceva distanță de localitate.

Recomand hotelul pentru unicitate, frumusețea generală și sentimentul că poposești într-o locație regală!

Trimis de eklor in 21.02.19 14:33:46
Validat / Publicat: 22.02.19 08:58:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 276 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eklor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 5700.60 INR pe cameră

[22.02.19 08:57:30]

Mutat în rubrica "The Lallgarh Palace - A Heritage Hotel [Bikaner], [ALTE LOCURI]" (nou-creată pe sait)

[22.02.19 09:12:57]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

eklorAUTOR REVIEW
    [22.02.19 10:05:09]

@webmasterX: OK, mulțumesc!

mprofeanu
    [22.02.19 10:56:59]

@eklor: Interesantă această cazare, nu știu dacă voi ajunge acolo... dar pentru unicitate și pentru doritori merită!

eklor, mprofeanu