ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2019
FEB-2019
colegi

Exotic, special, unic

Hotel Suroth Mahal în Karauli

O locație specială, unică, cu o arhitectură interesantă; un castel (al unui general, din câte ni s-a spus) transformat în hotel, o clădire atipică, frumoasă, înconjurată de ziduri și cu porți imense, în mijlocul unui sat indian.

Specific că din momentul în care am coborât în Karauli și până la plecare, mai ales în plimbarea noastră prin sat am fost însoțiți de un polițist indian.

Trecând de porțile imense, urcai câteva scări și ajungeai pe o pajiște sub formă dreptunghiulară, unde seara ne-a fost prezentat un spectacol de lupte și dansuri indiene; într-o laterală a pajiștii era un minitemplu hindus și un altar dedicat Zeului Krishna.

La întâmpinare ni s-au pus brățări de bun venit, purtătoare de noroc...

Recepția era micuță dar mobilată cu fotolii și mese; în continuarea recepției se afla un salon cu o masă cam de 20 de persoane, diverse ornamente și statuete... din salon puteai ieși pe pajiște si spre curtea interioară, de unde puteai intra în majoritatea camerelor; peretele holișorului dintre salon și curte era ornamentat cu... scene din Kamasutra... am zis eu, exotic și original!

Camerele erau situate la parter, cu ieșire directă în curtea interioară, la etajul 1, cu ieșire pe diverse terase sau holuri și la nivelul următor, cu ieșire pe terasa acoperișului; deoarece am solicitat schimbarea camerei pt că era pe acoperiș și văzusem maimuțele plimbându-se pe acolo, am vizionat mai multe camere, plus că am văzut și camere ale colegilor și vă spun că nu erau 2 camere la fel ca arhitectură sau mobilier... Camera noastră avea 3 uși duble care dădeau în curtea interioară, pat baldachin, balansoar și alte piese de mobilier interesante...

Baia noastră era mare, curată, dotată cu boiler; aerul condiționat, doar pe rece, era cam răcoare noaptea... Pt că în timpul spectacolului s-a oprit curentul câteva minute, am fost prevăzătoare și mi-am pus telefonul pe noptieră peste noapte și bine am făcut pt că m-am trezit și era întuneric beznă în tot hotelul... am apelat la telefon pt a ajunge la baie... nu a durat mult și a revenit curentul electric...

A fost singurul loc unde nu am avut apă îmbuteliată în cameră... puteam cumpăra de la recepție dar la ora 22 nu mai era nimeni acolo...

Mâncarea a fost mai... basic, garnituri, salate, carne de pui, f gustoasă, ceva desert și ceva fructe; la micul dejun, omletă și cartofi prăjiți, unt sărat, gemuri, sucuri, ceai, ness, fructe...

A doua zi, ghidul nostru ne-a asigurat o plimbare prin sat, cu cămila; am vizitat o gospodărie tradițională, unde am fost serviți cu ceaiul indian tradițional, făcut în condiții igeienice din apă îmbuteliată, lapte, ghimbir, mirodenii...

Bineînțeles că acest hotel ar necesita renovări, personal specializat și alte îmbunătățiri... dar la frumusețea și unicitatea lui, îl recomand, măcar o dată în viață!

Trimis de eklor in 19.02.19 16:29:16
Validat / Publicat: 19.02.19 21:17:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 276 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eklor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.02.19 21:15:34]

Mutat în rubrica "Suroth Mahal Hotel [Karauli], JAIPUR" (nou-creată pe sait)

eklorAUTOR REVIEW
[19.02.19 21:32:20]