ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2009
    1 AD. + 1 COPII

Excursie la Icmeler, un loc de vis atat de aproape de Marmaris

Prima zi in Marmaris am petrecut-o facand un tur al orasului, dar si mergand pana in alta statiune din apropierea sa. Si anume in Icmeler, unde peisajul este de exceptie. Il bate intr-o oarecare masura pe cel ce se asterne din Marmaris. Voi atasa poze si veti vedea de ce…Am dat doar cu nasul atunci, pentru ca excursia a fost doar de jumatate de zi…

Dar dupa ce m-am interesat ce si cum se poate ajunge acolo, intr-o alta dimineata minunata de vara arzatoare, dupa micul dejun mi-am luat fata si am plecat spre Icmeler, puse pe fapte mari; sa descoperim singure statiunea, sa facem si baie si plaja acolo.

In Marmaris exista maxi-taxi, atunci cele de Icmeler erau portocalii. Am plecat asadar cu un astfel de mijloc de transport chiar din fata patiseriei de pe strada principala ce merge paralel cu faleza si marea. Biletul a costat 2 TL/pers. Deci dus-intors 8TL. In aprox. 7-8 minute am ajuns chiar la capatul de sud al statiunii.

Icmeler este situat la aprox. 9 km de Marmaris, in partea sa vestica. Statiunea se intinde cu marinimie si frumusete de exceptie de-a lungul marelui Golf Marmaris iar micul golfulet unde este practic situata statiunea ii zice golful Icmeler.

Statiunea este inconjurata cu multa generozitate de munti sau dealuri bogate in paduri verzi. Plaja se arcuieste perfect si elegant in jurul golfului ca un colier brodat din nisip fin, pe care se gasesc din abundenta sezlonguri si umbrelute contra cost.

Icmeler este un oras-statiune mult mai mic si mai linistit decat Marmaris. Aici vei gasi o atmosfera mult mai relaxanta decat in Marmaris. Daca vrei o vacanta linistita intr-un peisaj unde marea se ingana atat de perfect cu muntele si arcul de nisip, atunci Icmeler este locul ideal. Are multe hoteluri cu arhitecturi diferite dar incantatoare; cateva parcuri cu niste gradini minunate, intr-o multitudine de flori viu colorate si aranjate ca intr-un pastel, ce-ti incanta privirea.

De asemenea, statiunea este “asediata” de foarte multe restaurante cu terase si de baruri unde seara se face si karaoke (si in Marmaris e la fel), multe sunt asezate chiar pe malul marii.

Am aflat ca in Icmeler exista izvoare de ape minerale cu proprietati terapeutice bune in tratarea afectiunilor digestive.

Turistii au multiple activitati pe langa bronzatul la soare sau baie in marea cea curata; se pot inchiria biciclete sau motorbikes, se poate face surfing, ski jet, excursii cu barca in apropiere prin golf sau pur si simplu, plimbari prin statiune.

Ne-am oprit si noi din plimbare sa facem putina plaja dar multa baie. Si am crezut ca este acelasi obicei ca si in Marmaris. Ne-am asezat pe 2 sez-uri cu o umbrela deasupra. A venit beach boy sa ne intrebe ce dorim de baut, am comandat 2 fresh-uri de portocale ce ne-au costat 7 TL fiecare. Si stam noi linistite, le bem, facem plaja, mai o baie… Dar cand sa plecam, vine turcu la noi si ne spune ca mai trebuie sa platim si sezlongurile si umbrela. Mirata ii spun ca am comandat bauturile si le-am platit. La care el ne spune ca sunt separate. Ia uite, frate, ce jecmaneala e aici…nu ca pe plaja din Marmaris unde o bautura este 4 TL cu sezlongul si umbrela incluse…Deci mai scoate Ileana inca 7 TL din buzunar pt fiecare.

Concluzia: o fi Icmeler mai linistit, nu zic nu, are peisaje mai spectaculoase decat Marmaris, da, asa e…Dar este cu mult mai scumpa sederea acolo…Ma gandesc acum cat ne-ar fi costat un pranz acolo…Eu prevazatoare, m-am dotat bine de tot cu bunatati de la patiseria din Marmaris, pe unde o taiam scurt spre strada mare si plaja…Lucky us!

Dar in final, nu ne-a parut deloc rau, pentru ca am vizitat alt loc frumos din Turcia, foarte aproape de unde eram noi atunci “incartiruite” in vacanta…Eu zic ca merita macar sa vii, asa ca noi, pentru o mica “escapada” estivala…cu toata “distractia” cea tare…la buzunare, de pe plaja…

Si v-am povestit si eu toate acestea pentru ca, precum multi altii, AmFostAcolo!!!

Cu mult drag, Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 02.06.10 14:57:20

VIZUALIZĂRI: 6530 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Peisaj de vis din Icmeler - Marmaris
    [1 PMA]
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

biancuta [02.06.10 15:09:05] »

Daca voi ajunge in Marmaris, cu siguranta voi face si eu o excursie aici. Chiar daca e mai scumpa, un pic de rasfat in concediu nu strica. (pe perioada scurta, bineintels). Felicitari!

valimi [02.06.10 15:20:55] »

ma speriasem ca a adormit echipa

sbacau [02.06.10 15:23:07] »

In Marmaris exista 3 tipuri/ culori de dolmusuri: albastru pentru Marmaris, verde pentru nordul Marmarisului, zona cu interes in special pentru englezi si cel portocaliu de care spuneai, pentru locuri mai indepartate gen Icmeler. Primele doua costa 1 lira de persoana, cel portocaliu 2 lire, dupa cum bine spuneai. Nu incercati sa va urcati aiurea in ele, turcul se uita urat rau la tine...si vorbeste foarte mult si foarte repede...de fapt tipa.

Si inca ceva: daca in Marmaris plaja e cu pietris (eu cel putin n-am vazut deloc plaja cu nisip) in schimb la Icmeler e o plaja cu un nisip super.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    webmasterXY* [02.06.10 15:24:23] »

@ileanaxperta avand in vedere ca acesta este al 4-lea review despre zona Marmaris din aceeasi excursie ma vad nevoit conform regulamentului sa-ti retrag punctajul standard.

webmasterXY* [02.06.10 19:12:30] »

@valimi iti recomand sa citesti inca o data explicatiile oferite de Admin aici, sper ca acesta a fost ultimul tau derapaj, limiteaza-te la impresiile proprii sau la ecouri care nu aduc atingere utilizatorilor acestui site.

wyo* [02.06.10 19:13:11] »

Poti sa ne spui cum se numeste celebra patiserie?

Noi plecam pe 23 iun in Marmaris.

molko* [02.06.10 23:01:51] »

ileana... nu e chiar scump in Icmeler. Eu am facut o vacanta aici, prin 2002, si pot spune ca a fost chiar low cost. Pe vremea aia, poate cea mai ieftina vacanta pe care am facut-o vreodata... si aici includ si ultimii ani din Bulgaria. Sezlongurile erau 2.000.000 TL bucata

In plus plaja din Icmeler este mult mai frumoasa si aerisita decat cea din Marmaris.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    cc_iordachescu [03.06.10 11:24:16] »

Felicitările noastre pentru frumoasa descriere însoţite de SB!

Mulţumiri că ne-ai amimtit de frumoasa zonă a Marmarisului ce ne-a încântat şi unde sperăm să ajungem din nou cât mai curând (poate chiar vara aceasta dacă cel mic ne va permite deplasarea).

corneliamar [07.01.11 20:29:57] »

As dori si eu mai multe informatii despre Marmaris, daca poate cineva sa mi le dea. A s vrea sa plec in iunie 2011.

Va multumesc.

balasa violeta [27.01.11 17:28:51] »

@corneliamar, am scris un review despre aceasta statiune, pe care eu am peceput-o ca "raiul pe pamant".

Zilele acestea am citit o clasificare a hotelurilor, Marmarisul figura la un pitoresc aparte, cum rar intalnesti.

In rw-ul de mai sus, s-a spus ca din oras pana la Icmeler sunt 9 km. Eu am stat la hotel Marmaris Palace, singurul cu patinoar, situat la jumatatea drumului dintre Marmaris si Icmeler si erau ~3km intr-o parte si ~3km in cealalta parte. Deci din oras pana la Icmeler, pe faleza sunt ~ 6km. Va recomand sa faceti acest drum seara pe jos pentru ca este inimaginabil de frumos si veti fi imbatati de parfumul florilor. Nu am descoperit de la care flori, dar numai seara miroseau. Apoi, va rog sa va intoarceti nu cu dolmusul care merge pe soseaua de deasupra statiunii (nu cred ca m-am exprimat corect, ceva gen coasta), cred ca asa sunt 9km, ci cu micile ambarcatiuni taxi care opresc la pontonul fiecarui hotel. Veti fi fascinati de mare si cum se vede Marmarisul. Un mic Las Vegas.

La hotelul la care am stat noi am fost singurii romani.

Va recomand aceasta destinatie, nu veti fi dezamagiti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    corneliamar [28.01.11 20:22:10] »

Multumesc mult, foarte frumoasa descrierea ta, imi da mai multa incredere ca nu voi face o alegere gresita. Acum ramane sa ma hotarasc la hotel.

Alb* [20.02.13 00:03:19] »

Mie nu mi-a placut Marmarisul absolut deloc ca si locatie.

Mi s-a parut modest chiar murdar, iar investitiile sunt la ani lumina de ce s-a facut in Antalia.

NicI peisajul nu m-a dat pe spate.

Au cateva hoteluri bune, dar cam atat.

Mai degraba as alege Bodrum !

In Marmaris nu m-as mai intoarce.

balasa violeta [20.02.13 13:43:38] »

Oricand m-as intoarce cu drag in Marmaris! Visez si acum ca admir marea, muntii, ca ma plimb pe faleza... Despre Bodrum, va las pe dumneavoastra sa cititi:

" Este foarte greu atunci cand pici de sus! ";

Mireasa cu "ceva vechi, ceva nou, ceva imprumutat, ceva albastru"!

Vacanta perfecta!

Va doresc vacante minunate!

FloricaCscris / TELEFON [08.08.23 23:53:18] »

@sbacau: ce excursii se pot face din Marmaris? Ce îmi recomandați, ?

Vremea la început de sept e buna?

FloricaCscris / TELEFON [12.08.23 08:17:03] »

@balasa violeta: bună, în septembrie mergem pentru prima oara în Turcia, în Marmaris, și vroiam sa va intrebam ce excursii sunt și ce ne recomandați.

Mulțumesc

Alb*, balasa violeta, biancuta, corneliamar, FloricaC, molko*, sbacau, valimi, wyo*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Marmarisul: