ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2013
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 04.09.13
JUN-2013

Informatii despre Marmaris 2013

Trebuie stiut, in aceasta statiune uitati de shopiing, exista un targ miercurea in statiunea invecinata Iclemer, care se muta joia in marmaris, dar preturile sunt mult mai mari decat in Kusadasi, sa nu mai vorbim de cele din centrul Marmarisului, sunt pentru englezi si rusi,

in aceasta statiune nu sunt obiective turistice de vizitat.

Marea nu are valuri, sau acestea sunt mici, golful fiind foarte inchis, cu exceptia croazierei nu prea ai ce face in aceasta statiune,

nu recomand vizita la Pamukale, nu ti se spune ca stai in autocar cca. 10 ore,

noaptea este, cald in aceasta statiune,

intre marmaris si Iclemer sunt cateva hoteluri de 5 stele unde este foarte bine, au multa vegetatie iar caldura se estompeaza noaptea,

pentru cine e amator de cluburi si discoteci aici, ca si la Bodrum e locul ideal.

Trimis de cosmin radu in 20.09.13 11:20:01
Validat / Publicat: 20.09.13 12:53:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: mai putin kemer si cesme

VIZUALIZĂRI: 6344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosmin radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adryana [20.09.13 21:39:15] »

cosmin radu, te urmaresc din cand in cand, sa nu te superi ca iti spun, am impresia ca articolele tale sunt scrise pe fuga sau in graba, e pacat, ma gandesc doar ca ele vor ramane scrise definitiv aici si sunt multi care le vor citi, care chiar doresc sa afle cat mai multe detalii, informatii. Uite, de exemplu articolul acesta despre Marmaris. Nu am fost inca acolo dar sunt convinsa ca se pot scrie mult mai multe despre aceasta statiune deosebita.

Si faptul ca nu recomanzi vizita la Pamukkale chiar nu o inteleg, eu am fost de 2 ori si as mai merge inca o data daca as avea ocazia, chiar si daca ar trebui sa stau 10 ore in autocar. Te rog nu te supara, poate macar pe viitor sa incerci sa ne dai mai multe detalii, informatii, multumesc.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [04.10.13 18:27:55] »

@cosmin radu: tind sa-ti dau dreptate insa doar pt anumite informatii, pt altele sunt de acord cu cele spuse de @adryana in ecoul de mai sus!

Acum sa vin si cu argumente!

Asa este, preturile sunt usor mai mari in Marmaris fata de Kusadasi, insa sa spui ca trebuie "uitat" shopingu' este prea mult! Diferente f mici, uneori insesizabile atat in magazine cat si in acele piete despre care vorbesti.

Am 24h de cand am revenit din Marmaris si crede-ma nu exagerez.

Ai un review similar vis a vis si de Kusadasi cu acelas gen de "sfaturi" in legatura cu excursiile optionale si m-a frapat ca sugerezi sa nu se viziteze minunea de la Pamukkale, ceea ce nu am mai intalnit pe acest site.

Crede-ma in primul rand ca nu stii ce pierzi daca macar odata nu vezi aceasta destinatie chiar daca drumul este obositor. Nu sunt 10h in autocar ci maxim 3:30min pe sens cu popas de 25 min, iar daca ai si un ghid bun timpul trece f usor.

Targul din Turunc este martea si poti face 2in 1 adica o plimbare cu o ambarcatiune pina la Turunc cu pauza de 2h pt shooping, drum care costa 10 tl.

O croaziera cu vasul Orka, se pare ca cel mai mare si mai bun din Marmaris, cu un pranz inclus si care cuprindea o vizita in delta Dalyan, una la o plaja cu namol si una la testoase, costa 30tl adica aprox. 11/euro. Mai era si Insula Cleopatrei si si excursia la Turunc cu un jeep safari pe un drum atat de minunat incat Trans-Alpina o poti considera floare la ureche!

Deci intr-un cuvant, exista locatii in jurul ambelor statiuni care merita cu prisosinta a fi vazute!

cosmin radu [06.10.13 22:34:57] »

@maria55: binenteles ca exista locatii frumoase, in jurul statiuni, dar nu ceva foarte deosebit, Pamukale fata de Kusadasi sunt 250 km, faci 4 ore si ceva, dus, plus 3 pauze 2 dus, 1 intors, merita sa te cazezi acolo, nu merita sa pierzi o zi de all, in plus e insuportabil de cald si de scump, e bine ca atunci cand iei o decizie sa o iei in cunostinta de cauza

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [06.10.13 23:58:07] »

@cosmin radu: in general eu nu contrazic pe nimeni insa de aceasta data am sa o fac!

1. Sunt 220km dar nu asta e important!

2. La dus si la intors se fac 2 opriri de max. 25min cate una singura pe sens si aici vorbim de pauze!

3. Daca oprirea de la Pam hotel o consideri inoportuna gresesti pt ca aici te relaxezi in piscina, faci o baie in namolul cald si pe dasupra ai si un pranz inclus asta ca sa nu ne mai plangem ca pierdem all-ul!

4 Nu este atat de insuportabil de cald si nici atat de insuportabil de scump, ultima mea excursie la Pamukkale fiind in urma cu 11 zile. Temperatura undeva la 29* iar pretul 25/E.

5. Nu am pierdut nici micul dejun, plecarea de la hotel fiind la ora 8:20 si nici cina, intoarcerea a fost la 20:30. Acest raspuns este doar pt tine, eu personal nefiin f interesata in a nu pierde din "haleala"

6. Ai dreptate cand spui ca deciziile trebuie sa le iei in cunostinta de cauza si sper ca nu la mine ai facut referire, pt ca eu chiar am fost de 3 ori la Pamukkale si... banii nu ma dau afara din casa!

Tot ceea ce doresc sa subliniez; parerea ta personala pt aceasta destinatie poate deruta un "pionier' in ale Turciei si crede-ma ca pina la tine nu am auzit pe cineva sa se plinga de Pamukkale!

Nu doresc o polemica pe aceasta tema, doar sustin ideea ca Pamukkale trebuie vizitat!

adryana, cosmin radu, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Marmarisul: