ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2019
ÎNSCRIS: 08.07.11
JAN-2019

Dubai - vacanta de nota 20

In urma cu trei ani s-a conturat ideea de a merge in Dubai. Fiica mea a fost impresionata de descrierea facuta de o persoana apropiata. Sotului nu prea ii suradea ideea, eu eram nehotarata. Pana la urma, am inceput sa citesc cateva review-uri si am realizat ca orasul are multe de oferit. Vreau sa mentionez de la inceput (de fact cred ca se intelege si din titlul review-ului...) ca am fost vrajita de aceste locuri. Surpriza a fost ca si sotul a fost foarte incantat si se gandeste deja la o a doua vacanta in Dubai.

In afara de povestea vacantei in Dubai, o sa incerc sa mentionez cateva lucruri pe care nu le-am stiut inainte sa plec – poate vor fi de folos celor care urmeaza sa plece.

Pentru zbor am ales Fly Dubai. Biletele le-am cumparat din luna mai (plecarea fiind in luna ianuarie). Nu pot sa spun ca am avut noroc de vreo reducere, chiar cred ca am dat cam mult pe ele. Am platit 394 euro pentru un bilet: am avut inclus bagajul de mana 7 kg, bagajul de cala 20 kg, masa (8 euro) si am platit o taxa de 12 euro (era optionala) pentru locuri. Aveam posibilitatea sa platim in plus pentru locurile cu mai mult loc pentru picioare si am regretat enorm ca nu le-am luat! Scaunele nu sunt asa inghesuite, dar am simtit nevoia sa ma ridic din cand in cand in picioare. In avion ai posibilitatea sa cumperi apa, cafea, bauturi racoritoare, snacks-uri etc. Am ales varianta de zbor de noapte. Nu stiu daca a fost cea mai fericita alegere. Am plecat cu o intarziere de aproape o ora si am ajuns in Dubai pe la 07:30 am (aeroportul DXB, terminalul 3).

Inainte de a parasi aeroportul, ne-am luat cartela pentru internet de la firma Etisalat (varianta de 2G, fara convorbiri, doar internet – 185 AED). Etilsalat are si oferta cu minute incluse. Pentru convorbiri am instalat pe telefonul in care am introdus cartela aplicatia Mobile Voip (din Magazine Play). Cand se deschide aplicatia, o sa apara o lista cu operatorii de telefonie mobila. Noi am ales 12Voip si tariful a fost de 4 eurocenti / minut. Am incarcat cu 10 euro si am vorbit toata durata vacantei si chiar ne-au mai ramas 2 euro in cont. Daca mergeti pe varianta de a cumpara o cartela cu numar local, verificati de acasa ca nu cumva telefonul sa fie blocat in reteaua din Romania, pentru ca nu aveti cum sa folositi cartela pe care tocmai ati cumparat-o… Pentru convorbiri, ar mai fi de verificat in tara, ce oferta va ofera operatorul pentru roaming extins – ca poate este mai avantajoasa acesta optiune.

Terminalul 3 este conectat cu metroul, hotelul nostru (o sa scriu un review separat despre hotelul Atana) era aproape de metrou, prin urmare ne-am cumparat cartela de transport NOL Silver (25 AED, din care 19 sunt folositi pentru a plati calatoriile, restul reprezinta valoarea cartelei). Valoarea unei calatorii poate sa difere in functie de distanta parcursa. Noi am platit 7 AED din aeroport pana la hotel. Valoarea minima a unei calatorii este de 3 AED. In timpul sederii am mai alimentat cartela cu AED (se poate face la ghiseu, dar si la automatele din statii). Noi am cumparat cartela cu cash, nu stiu daca se poate plati cu cardul la ghiseul din aeroport. Cartela este individuala, se foloseste pentru metrou, tramvai sau autobuz. Trebuie scanata si la urcare, dar si la coborare, valoarea minima care trebuie sa fie pe cartela este de 7 AED. Nu stiu daca banii ramasi pe cartela se pot recupera, in cazul in care ati plecat din Dubai. Despre metrou – foarte curat, miroase frumos (chiar nu am dat peste mirosuri neplacute), nu ai voie sa bei, sa mananci, sa mesteci guma. Nu am calatorit in vagonul gold, deci nu va pot spune cum este acolo. Stiu doar ca pretul calatorie este mai mare daca te urci in vagonul gold. In vagonul de metrou exista o zona delimitate de o linie roz – este zona in care stau femeile si copiii; de fiecare data erau turisti, nu localnici, care stateau si in zona dedicata femeilor...

La hotel ni s-a dat camera imediat cu toate ca era dimineata si check-in se facea incepand de la ora 14.

Dupa ce ne-am odihnit cateva ore, am ales pentru prima zi o plimbare scurta: sa mergem cu monorail-ul pana la hotel Atlantis: am luat metroul cateva statii pana ne-am intersectat cu linia de tramvai, am mers prin parcarea subterana si am ajuns la casa de bilete pentru Monorail (30 AED de persoana dus-intors) – cardul NOL nu acopera acesta calatorie. Mi-ar fi placut sa am mai mult timp la dispozitie ca sa petrec ziua in parcul acvatic sau sa intram la acvariu. Ne-am limitat la o vizita in jurul hotelului si am cascat ochii pe la magazinele din interior. Am si mancat acolo, dar preturile mi s-au parut cam mari fata de alte locuri unde am mancat in celelalte zile.

A doua zi am avut-o rezervata pentru Miracle Garden, Butterfly Garden si Global Village.

La Miracle Garden se poate ajunge si cu un autobuzul 105 care pleaca de la Mall of Emirates, dar circula numai dupa pranz. Asa ca am luat taxi-ul care este foarte convenabil si economisti si timp. Biletul de intrare la Miracle este 50 AED/pers. Atentie, gradina nu este deschisa in timpul verii! Daca aveti mai multe zile la dispozitie, merita vazuta. Daca vreti sa vizitati si Butterfly Garden, intrebati un paznic care este iesirea din Miracle spre Butterfly. Traversati si ajungeti imediat. Aici intrarea este 55 AED. Si acesta merita vazuta: am facut o gramada de poze cu fluturii care aterizau pe noi… De aici am luat un taxi catre Global Viilage (15 AED /persoana intrarea) – acesta este un bazar multicultural deschis intre orele 16-24.00. Ne-am intors cu taxi-ul si am ales sa ne petrecem restul zilei la fantanile de langa Dubai Mall. Dupa ora 18 incepea la fiecare jumatate de ora spectacolul, la si un sfert si la fara un sfert era luminat si Burj Khalifa. Initial am stat chiar la iesirea din Mall, dar am vazut localurile din apropiere si am avut noroc sa gasim si o o masa libera (Shake Shack se numeste locatia). Preturile nu sunt deloc mari si se vede si foarte bine tot spectacolul de lumini.

A treia zi aveam bilete rezervate pentru a urca in Burj Khalifa. Am venit de dimineata ca sa vizitam si acvariul din Dubai Mall. Am luat biletul de 120 AED si am platit folosind permisul primit de la booking, avand un discount. Acest permis este valabil pentru o gramada de atractii; avand acest permis, nu platesti cash, ci la fiecare locatie din lista este scanat codul de bare de pe permis (il puteti avea in telefon sau sa il printati) si banii se iau de pe cardul cu care ati facut rezervarea pentru cazare. Daca am fi avut mai mult timp la dispozitie, la acvariu am fi luat biletul Explorer Experience de 175 AED. Dar si cel de 120 AED este destul de cuprinzator. Pentru a urca in Burj Khalifa am ales ora 16:30 ca sa putem vedea orasul si ziua si seara si sa prindem si apusul. Aici nu aveti timp limitat de stat, dar nu prea ai ce face mai mult de o ora. Am dat o tura si prin imensul Dubai Mall – era perioada reducerilor si am sperat sa cumparam cate ceva. Din pacate, hainele nu erau pe gustul nostru: erau prea inflorate, stralucitoare, nu prea am gasit de bumbac, dar recunosc ca am parcurs doar o mica parte din mall. Este imens! Ne-a petrecut seara tot la fantani, tot la cafenea…

A patra zi a fost rezervata pentru partea veche a orasului. Am ajuns foarte usor cu metroul. Prima oprirea a fost Dubai Museum, dupa care ne-am indreptat catre abra si am traversat catre souk-uri. As fi vrut sa stau mai mult in aceea zona, dar la un moment dat am obosit pentru ca vanzatorii erau prea insistenti. As fi vrut sa stau sa ma uit pe indelete, nu neaparat sa cumpar din toate, dar veneau gramada pe tine cu diverse oferte si nu stiai cum sa scapi mai repede de ei. Am luat abra (1 AED costa un drum dus) si taxiul pana la Moschea Jumeirah si pe urma tot cu taxi am fost la Souk Madinat Jumeirah. Este de vis aceasta zona! Mi s-au parut foarte mari preturile, dar mi-ar fi placut sa fi stat acolo… Ca un magnet ne-a atras Burj Khalifa si la sfarsitul acestei zile. Nu pot sa descriu in cuvinte atmosfera dea acolo. Este lume multa, dar nu este inghesuiala, temperatura perfecta pentru a sta la terasa si admira spectacolul de sunet si lumina.

A cincea zi a fost dedicata excursiei la Abu Dhabi. Initial nu eram convinsa ca va merita, dar acum, dupa ce am fost acolo, pot sa spun ca o recomand cu caldura. Am rezervat de acasa Abu Dhabi Ferrari Tour - prin agentia Book Dubai Trip – 472 AED de persoana. Am platit ghidului in dimineata in care ne-a luat. Am avut noroc ca am fost singuri, deci am avut parte de o excursie privata. Recomand cu caldura acesta agentie pentru seriozitate, pentru rapiditatea cu care raspunde solicitarilor. Ghidul nostru a fost Inam; am primit mesaj cu o zi inainte ca sa ne aminteasca de excursie, in ziua excursiei ne-a contactat pe what’s up si ne-a spus ca ajunge la ora 9, ne-a dat numarul de masina si fix la ora 9 era in fata hotelului. Toata ziua Inam ne-a povestit despre Abu Dhabi, am aflat o multime de informatii pe care daca ne-am fi dus pe cont propriu (asa cum intentionam) nu am fi avut de unde sa le aflam. La punctele de atractie ne-a lasat chiar in fata obiectivelor, ne-a spus la ce ora sa ne intoarcem; la pranz ne-a dus la un restaurant cu mancare traditionala – all you can eat, 63 AED/pers – multe feluri de mancare si foarte gustoasa, localul plin ochi. Ziua am incheiat-o la Ferrari World; am avut aproape 5 ore la dispozitie, dar am iesit mai devreme pentru ca nu era aglomerat si am acoprit toate atractiile. Ne-am intors la hotel in jurul orei 21. Ca si recomnadari: vizitati orasul cu ghid, rezervati excursia, daca este posibil, pentru una din zilele din timpul saptamanii – in week-end parcul este foarte aglomerat.

In ziua a sasea, pentru ca la ora 14 aveam intalnire cu ghidul pentru Desert Safari in holul hotelului, dimineata ne-am petrecut-o la piscina. Am rezervat excursia Evening Red Dunes Desert Safari Dubai with BBQ at Al Khayma Camp – prin agentia Oceanair Travels – 227 AED de persoana. Ca si observatie, preturile de pe diversele site-uri nu contin TVA-ul de 5 % - il vezi vedea cand finalizati rezervarea… Am platit de acasa excursia, dar poate si ghidul sa incaseze banii. Desert Safari de nota 20!!! Recomand si acesta agentie: punctualitate, seriozitate, atentie sporita acordata turistilor, ghidul a fost plin de bun simt, ne-a facut poze in ipostaze la care noi nu ne-am fi gandit. De data acesta am impartit masina cu 3 tinere foarte simpatice din Olanda care stateau tot la noi in hotel. Dupa ce ne-a preluat de la hotel (fix la ora stabilita!), am mers pe autostrada din desert, dupa care a urmat o pauza de jumate de ora: in locul unde ne-am oprit se puteau inchiria scutere pentru 20 de minute de mers pe dune, erau toalete, cateva magazine cu souvenir-uri. Am plecat in convoi pe dunele din desert – toate masinile fiind de la agentia Oceanair. Drumul prin deserul Lahbab a fost spectaculos, nu va dau amanute, trebuie sa incercati. Ne-am oprit pentru cateva minute si cei care doreau au facut sand-surfing pe dune, altii doar au privit, fotografiat. Am pornit iar la drum pana am ajuns la tabara Oceanair. In tabara, fiecare masina avea cate o masa rezervata. Ne-au intampinat cu cafea, ceai cu lapte si condimente, curmale, dulciuri, apa, sucuri. Ghidul ne-a aratat tabara si ce puteam face pana la ora cand incepea spectacolul si se servea mancarea. Am facut o scurta plimbare cu camila, ne-am pictat cu hena, am fumat shisha, ne-am imbracat cu abaya / kandora. Mancarea a fost delicioasa si totul a fost perfect organizat ca sa nu ne inghesuim in jurul mesei cu mancare. Spectacolul captivant! La sfarsit, pentru cinci minute au stins toate luminile din tabara si am admirat cerul plin de stele… Incepuse sa se faca racoare, dar fiecare ghid avea in masina paturi pentru toti turistii, asa ca problema a fost rezolvata. Nu stiu cand au trecut orele, dar ne-am simtit extraordinar. Ne-am intors pe alt drum, am mers numai pe autostrada de data acesta. Nota 10 si pentru acesta agentie de turism!

In urmatoarea zi, am vrut sa mergem totusi la plaja... Nu aveam in plan plaja atunci cand am plecat spre Dubai, dar in jurul nostru vedeam turisti pregatiti de o baie de soare si parca ni s-a facut pofta. Vremea a fost ideala: intre 24 si 27 de grade. Am ajuns la plaja din Dubai Marina cu shuttle-ul gratuit de la hotel si tot cu el ne-am si intors.

Pentru ultima seara am avut rezervata o plimbare de doua ore cu dhow-ul in Dubai Marina, cu cina (Dhow Cruise Dubai Marina with Hotel Pick Drop - prin agentia Book Dubai Trip - 210 AED de persoana). Am cerut de cand am facut rezervarea ca masa sa fie pe puntea superioara si chiar asa ne-au asezat.

In ultima zi am rezervat cateva ore pentru Mall Of Emirates, ca sa nu plecam cu mana goala… Aici erau intr-adevar haine pe gustul europenilor. Am admirat si partia de schi, dupa care ne-am intors la hotel sa ne luam bagajele si ne-am indreptat catre aeroport. Am avut plecarea la ora 19, de la terminalul 3, poarta C2. Noroc ca ne-a zis un prieten ca este foarte departe poarta si ca daca ne lungim prea mult in aeroport la cumparaturi, putem lua gratuit una din masinutele de aici.

Ne-am intors la frig si la zapada cu multa parare de rau si ne-am promis sa revenim in Dubai. Au ramas muuulte lucruri de facut: nu am apucat sa urcam in Dubai Frame, nu am fost la Green Village, ne-ar fi placut si o zi petrecuta intr-un parc acvatic, o plimbare cu hidroavionul. Cand vom reveni va fi gata si urmatoarea cea mai inalta caldire din lume: Dubai Creek Tower – am vazut macheta in Dubai Mall, va avea 1000 m inaltime, fata de 828 cat are Burj Khalifa. Si am vrea sa repetam desert safari, poate chiar extreme desert safari sau safari in muntii Hata. Si sa mai mancam curmale… ca erau peste tot, simple, umplute cu migdale, cu coaja de portocale, cu fistic…

Trimis de PISICAANA in 20.01.19 16:52:11
Validat / Publicat: 20.01.19 17:27:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 10832 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PISICAANA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Poza din Burj Khalifa

[20.01.19 17:27:18]

@PISICAANA:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Dubai, DUBAI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Dubai]

[20.01.19 17:35:10]

@webmaster26: am finalizat acum si review-ul legat de hotel Atana.

Sickbone
[20.01.19 18:09:36]

Buna. Mulțumim pentru descriere. Cred ca anul viitor mergem si noi.

[21.01.19 08:36:18]

@webmaster26: am finalizat acum si review-ul legat de hotel Atana.

Alfacorleone
[04.02.19 13:23:05]

Va mai recomand IBM Battuta Moll (moll cu preturi mai romanesti, dar si cu o arhitectura de te lasa masca), Dubai Festival City (fantani cantatoare ca la Burj Kalifa, dar si cu imagini laser 3D, e ceva...), plus ce va fi gata in 2020 pentru expozitia mondiala (Expozitia, Muzeul Viitorului). Noi am fost de 2 ori acolo, si am hotarat ca o data la 2 ani sa mai dam cate o tura prin Emirate. Intr-adevar e ceva de vis. Din Bucuresti aveti si wizz-ul care e la jumatate de pret ca FlyDubai, conditiile intr-adevar sunt mai slabe, dar parca merita sa cheltuiesi banii economisiti acolo decat sa-i dai pe un confort sporit in cele 5 ore de zbor (e doar o parere personala)

[04.02.19 13:43:01]

@Alfacorleone: Multumesc pentru recomandari! IBM Battuta Moll era pe lista noastra, dar din pacate nu am mai ajuns. Si eu imi doresc sa ma intorc peste 2 ani. Am vazut ca Expo 2020 tine pana in aprilie 2021, deci... ian-febr 2021 este o perioada potrivita pentru urmatoarea vizita. O sa iau in calcul si oferta de la WIZ.

[09.03.19 14:19:50]

@PISICAANA: buna! Ma intereseaza parerea despre hotel Atana, intrucat si noi vom merge la sfarsitul lui aprilie in Dubai

[09.03.19 14:55:51]

@mirela narcisa: Am scris un review separat. Eu il recomand. Este langa metrou (maxim 7 minute de mers pe jos), micul dejun foarte bun, hotelul si piscina sunt curate. Noi ne-am simtit foarte bine aici. Daca vom reveni, cred ca tot aici ne vom caza.

[09.03.19 16:07:40]

Multumesc, voi reveni cu alte intrebari cu cateva zile inainte de plecare!

[23.04.19 21:32:45]

@PISICAANA: Buna! Am o intrebare:la ce statie coboram din metrou, pt ca si noi suntem cazati la Hotel Atana si sapt viitoare mergem in Dubai

[24.04.19 08:36:27]

@mirela narcisa: Buna! La statia Dubai Internet City. Este metrou direct de la aeroport. De la metro pana la hotel sunt in jur de 7 minute de mers pe jos. Vacanta frumoasa!

[24.04.19 09:08:15]

@PISICAANA: Multumesc! Noi aterizam in jur de 12 noaptea! Mai circula metroul?

[24.04.19 09:51:06]

@mirela narcisa: Sunt informatii pe link-ul https://www.dubai-online.com/transport/metro/

Se pare ca la aceea ora nu circula. Este Red Line la Dubai International Airport.

[24.04.19 10:34:47]

@PISICAANA: Pai in cazul asta vom lua un taxi pana la hotel! Putem schimba banii in aeroport sau nu recomandati?

Si inca ceva as vrea sa intreb : pot excursii ar fi binecsa rezervam de acasa sau direct de la hotel? Exemplu urcarea in Burj impreuna cu Aquarium

[24.04.19 11:11:56]

@mirela narcisa: In aeroport este cursul mic. Noi am schimbat de acasa. Si am mai schimbat la casele de schimb din statiile de metrou sau din Dubai Mall. Dar am platit si cu cardul in taxi.

Noi am rezervat de acasa cam tot. Pretul biletului la Burj Kalifa luat direct de acolo este mai mare. Si nu stii daca mai sunt locuri la ora pe care o vrei.

La Aquarium am luat pe loc, nu sunt probleme legate de ora sau de nr de locuri (am folosit oferta de la booking, asta in cazul in care ai cazarea luata prin booking).

[24.04.19 17:30:29]

@PISICAANA: Super! o sa rezerv si eu de acasa urcarea in Burj. Am inteles ca e frumos la apus, dar vedem ce ore sunt disponibile

[25.04.19 07:20:07]

@mirela narcisa: Iti poti alege o ora de vizitat in functie de apus. Noi am luat intrarea cam cu o ora inainte de apus ca sa prindem lumina, apus si putin intuneric. Pozele cu apusul nu au fost foarte reusite, dar am prins primul spectacol de la ora 18 cu fantanile si pot sa spun ca mi-a placut mult cum s-a vazut de sus. In ianuarie la ora 18 deja se intuneca...

Dupa ce ai urcat, poti sa stai cat vrei, dar mai mult de ora si jumatate nu prea ai ce sa faci pe acolo.

[25.04.19 08:16:51]

@PISICAANA: Pai am cautat bilete pt urcare si am gasit o varianta de Burj+Aqyarium, ; Sunt in acelasi loc? Asa ca putem merge intai la Aquarium, apoi sa urcam in turn; Vreo 2 ore ajung pt pesti?

[25.04.19 09:28:00]

@mirela narcisa: Da, ajung 2 ore pentru acvariu. Cand am luat bilete, am gasit aceasta oferta, dar orele pentru Burj Khalifa nu erau cele pe care le doream - nu prindeam si apusul. Pretul biletelor variaza in functie de ora de vizita. Sunt mai scumpe cand prinzi si apusul.

nicole33
[25.04.19 09:30:03]

@mirela narcisa:

Nu sunt chiar in același loc, dar sunt in imediata vecinătate. Acvariul din Dubai este in cadrul Mall Dubai aflat chiar alături de Burj Khalifa.

Nu ai ce face doua ore la Acvariu. Este destul de mic. Vizita durează puțin cu tot cu Underwater Zoo care este inclusă in prețul biletului.

Dacă tot ajungi acolo spre seara, nu rata spectacolul fântânilor. Este gratuit și interesant.

[25.04.19 09:33:45]

@PISICAANA: Am reusit sa iau bilete pt ora 19 si vom merge inainte la Aquariu! Multumesc! ????

[25.04.19 11:52:16]

@nicole33: Multumesc pt raspuns! pt safari credeti ca trebuie tot de acasa sa rezervam?

[27.04.19 12:17:53]

Pt plaja aveti idee daca putem duce prosoapele de la hotel?

[30.04.19 12:56:43]

@mirela narcisa: noi le-am luat pe cele de la piscina, nu pe cele din camera. Am intrebat la spa si au spus ca este ok. La coada formata pentru shuttel-ul pentru plaja, toata lumea avea prosoapele de la piscina.

[30.04.19 18:09:40]

@PISICAANA: Da, asa cred ca vom face si noi

Alfacorleone, mirela narcisa, PISICAANA, Sickbone
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: