ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2019
14 AD. + 8 COPII

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Execrabil

Am inchiriat din luna septembrie toata Pensiunea Gura Padurii din Sinaia (8 camere) pentru a petrece revelionul 2018-2019 impreuna cu 6 familii de prieteni. Intregul grup numara 21 de persoane din care 8 copii cu varste cuprinse intre 8-17 ani. Mentionez ca inca de la inceput, de la plata avansului i s-a comunicat proprietarului, prin mail, numarul de persoane ale grupului cu numele si varsta fiecaruia, in vederea impartirii corespunzatoare a familiilor pe camere, fara sa avem vreo obiectiune din partea pensiunii.

Am ajuns, conform rezervarii in data de 29.12.2018, plini de entuziasm la Pensiunea Gura Padurii din Sinaia insa, inca de la intrare am fost intampinati cu ostilitate de patroana pensiunii, care a tinut sa ne comunice ca daca stia "ca suntem asa multi nu ne mai inchiria Pensiunea". Am trecut relativ usor peste aceasta remarca, fiind in continuare entuziasmati de revederea prietenilor si de cele 4 zile pe care le vom petrece impreuna.

Cand am intrat in camera repartizata am constatat un miros puternic de toaleta, insa intrucat aceasta parea curata am intrebat prietenii daca si la ei in camera au aceasta problema, raspunsul fiind afirmativ.

Dupa 5 minute de mers prin camere am concluzionat ca toate camerele miros intepator a "rahat" fapt pentru care am decis sa intrebam gazda noastra, care binenteles ca a tinut sa ne arate ca daca nu ne convine suntem liberi sa parasim pensiunea. Am fost certati la propriu pentru decizia de a deschide geamurile pentru a scapa de mirosul intepator, pe motiv ca stricam tamplaria veche si ca risipim caldura din pensiune.

Cumva am reusit sa trecem si peste aceste neajunsuri si am decis sa mergem inainte. Nu dupa mult timp, proprietara si-a facut din nou aparitia printre noi sa ne comunice ca e foarte multa galagie in camera copiilor si sa facem ceva pentru a-i supraveghea.

Am urcat in camerele de sus si am constatat ca "galagia" copiilor era data de chicoteli si rasete de copii voiosi, care se revedeau dupa o perioada mai lunga, grupati in jurul unui joc Monopoly. Am comunicat copiilor dorinta proprietarei de a face mai putin zgomot si am coborat in livingul de la parter.

Din acel moment a inceput calvarul pentru noi (si nu era decat prima din cele 4 zile), in sensul ca proprietara a trecut la jignirea si amenintarea copiilor, in repetate randuri, prin intrarea in camerele in care se aflau, fara sa bata la usa. Intrucat copiii se stiau nevinovati de acuzele primite coborau jos in living si ne relatau cele intamplate. Cunoscandu-ne copiii si faptul ca in aceasta formatie mai petrecusem si alte evenimente, am incercat sa discutam cu proprietara insa ne-am lovit de un zid, dandu-ne imediat seama ca problema nu era la copiii nostri ci la proprietara.

Era ca o stafie care bantuia intreaga pensiune si dupa cum aveam sa descoperim mai tarziu, eram in permanenta monitorizati atat video cat si audio, binenteles fara sa ne fi comunicat acest lucru de la inceput, asa cum ar fi fost legal. Orice vorba spusa in orice camera sau orice miscare facuta era stiuta de proprietara, care apoi trecea la amenintari mai ales in ceea ce priveste copiii care "incercau" sa se simta in vacanta. Erau asaltati cu intrebari de ce stau toti in aceeasi camera, de ce stau pe jos cu laptopul, de ce rad, de ce se joaca si nu stau fiecare in camera lui cu parintii. Sistematic era peste ei in camere, iar vacanta noastra se transformase in calvar. Urcam periodic in camerele copiilor ca sa constatam ce stiam deja si anume ca se joaca fara sa strice ceva.

A doua zi am iesit cu totii prin statiune si am zis ca acest lucru va detensiona situatia, insa ne-am inselat amarnic. La intoarcere in pensiune, dupa numai un sfert de ora copiii au incepus a se plange ca proprietara ii agaseaza prin jigniri repetate si prin vizite din ce in ce mai dese in camerele lor. Ne-am hotarat sa mai purtam o discutie atat cu ea cat si cu baiatul acesteia, domnul George, insa si de aceasta data ne-am lovit de un zid, fiind amenintati de acestia ca vom fi dati afara din pensiune daca "nu suntem in stare sa supraveghem copiii", care repet nu faceau nimic altceva decat sa se bucure de vacanta si revedere.

Intrucat nu mai puteam suporta toate jignirile aduse fara motiv de propritara atat copiilor cat si noua, de lipsa de intimitate ca urmare a faptului ca era mereu prezenta printre noi, iar urmatoarea noapte era Revelionul, pe care sigur l-ar fi stricat, am decis sa parasim pensiunea dupa 2 zile comunicand acest lucru propritarei, care, fara nici o urma de regret a spus sa plecam de dimineata. Am cerut jumatate din banii pe cele 4 nopti platite, si anume 4.000 lei (din 8.000 lei platiti) insa am fost din nou luati la rost ca nu e vina lor ca plecam ci a copiilor nostri care mai nou au fost acuzati de jigniri aduse gazdelor. Exclus!!!

Prin actiunile ei a demosntrat ca este o (...) femeie care uraste copiii si care a facut tot posibilul sa ne faca sa parasim prematur pensiunea. Repet: am platit 8.000 lei pentru 8 camere 4 nopti si am fost fortati sa parasim pensiunea dupa 2 nopti fara sa primim bani inapoi, cum era normal.

Binenteles ca am facut sesizare la OPC, binenteles ca o vom actiona in instanta atat pentru banii incasati necuvenit dar si pentru acoperirea daunelor morale produse.

Am platit pentru intimitate prin inchirierea intregii pensiuni si am primit vorbe de ocara, miros de rahat in camere, un proprietar, George pe care nu am sa-l mai numesc domn care pe toata perioada sederii noastre in Pensiunea Gura Padurii s-a prezentat indecent, doar in halat de baie, fara sa tina cont ca erau si copii (fete si baieti) de 8, 9 sau 17 ani. Toate aceste lucruri, alaturi de altele pe care sincer imi este si rusine sa le scriu aici au facut ca decizia noastra sa fie de a parasi prematur pensiunea.

Am predat pensiunea, camera cu camera, in prezenta proprietarei cu grave probleme comportamentale daca nu chiar mintale, dupa numai 2 zile fara nimic deteriorat ori lipsa, aratandu-i-se astfel ca s-a inselat in privinta noastra, ca singura vina pentru un sejur ratat este atribuibila ei. Nu a existat nici un moment in care gazda sa-si manifeste regretul fata de cele intamplate ori de a ne intoarce din drum. Mai mult decat atat, la ora 7 dimineata cand deja impachetam bagajele, in pensiune a ajuns si menajera, semn ca plecarea nostra nu numai ca era asteptata, poate chiar planificata si trebuia sa se intample imediat. De ce? Era sa aflam mai tarziu...

Consider ca ar trebui sa le fie rusine ambilor proprietari pentru toate jignirile aduse in cele 2 zile, pentru ratarea unei vacante de mult planificate si asteptate de 7 familii.

As dori sa mentionez si ca am realizat un mic experiment dupa parasirea pensiunii in sensul ca am sunat la Pensiune dupa un alt numar si am intrebat daca exista camere libere de Revelion si am primit raspunsul la care nu m-as fi gandit. Binenteles ca aveau camere libere disponinbile imediat. Noi eram istorie deja, cu toate ca, teoretic ne-am fi putut razgandi pe drum si sa ne intoarcem la camerele care erau in continuare platite de noi. Daca ne-au fraierit pe noi si am platit 4 nopti fiind fortati dupa 2 nopti sa parasim pensiunea, de ce nu ar mai pacali si pe altii?

Ma intreb cate familii au mai trecut prin asa experienta la aceasta pensiune? Sunt sigur ca nu suntem nici primii si nici ultimii. Cu asa rusine de proprietari nu incape indoiala ca vor mai exista si altii.

Nu va lasati pacaliti, poate de pretul mai mic fata de pensiuni similare, ori de faptul ca se apropie evenimentul si ca toata zona este ocupata. Va puteti rata vacanta ca noi sau poate mai rau. Noi am decis ca trebuie sa dam dovada de decenta si sa parasim acest loc neprimitor si sa impartasim si altora din experienta noastra. Daca am fi citit inainte asa comentarii sigur nu am fi ales aceasta pensiune.

Sa va fie rusine proprietari ai pensiunii Gura Padurii din Sinaia, respectiv George si Maria.

Nu stiu cum ati obtinut licenta de turism. Nu ma intereseaza, insa nu o meritati si ar trebui retrasa.

Turistii de buna credinta nu merita niste "gazde" ca voi. Evitati Pensiunea Gura Padurii Sinaia. Doar asa putem sa le aratam acestor "dinozauri" care cred ca fac turism ca scopul lor de a face bani cu orice pret, nu trebuie facut prin jigniri aduse turistilor si prin ratarea vacantelor acestora.

PS: am incercat sa incarc pe acest site cateva poze sugestive cu cei doi proprietari din care el imbracat doar cu halatul de baie in care se grabesc sa dea turistii afara din pensiune prematur si sa schimbe parolele de acces insa site-ul are o problema de incarcare a acestora si ele vor fi incarcate ulterior.

Trimis de Adrian2018 in 02.01.19 14:50:41
Validat / Publicat: 02.01.19 17:02:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA. A mai fost în/la: Pensiunea Maria - Siriu, Pensiunea Zefir - Timisoara, etc

VIZUALIZĂRI: 572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adrian2018); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asa sunt tratati turistii. El in halat de baie, ea cu "zambetul" pe buze.

[02.01.19 17:01:37]

@Adrian2018: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Adrian2018
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Gura Pădurii: