ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
DEC-2018
single

Altmühl – o croaziera de duminica cu farmec de sarbatoare

Pentru ziua de duminica achizitionasem o excursie ce se prezenta atractiva, o croaziera pe Altmühl si o deplasare la Regensburg. Mi s-au parut interesante asa ca am zis da. Acum intre timp insa vremea s-a schimbat dar nu avea asta sa ma opreasca din loc. Asadar duminica dimineata cu traista in bat (adica conform timpurilor noastre cu rucsacul in spate) am pornit spre gara unde ma astepta autocarul firmei ASTL. De data asta am fost singura din Kufstein care pleca in aceasta excursie, poate ca si ora (7 dimineata) punandu-le piedica turistilor locali, dar pana la final insa (Rosenheim) doar cateva locuri au ramas neocupate, spre fericirea mea si cel de langa mine.

Drumul a continuat astfel, Munchen (de fapt am ocolit orasul) apoi spre Nuremberg si la un moment dat am lasat drumul spre Nuremberg noi deviind spre dreapta.

Am ajuns la locul de imbarcare unde am asteptat sa se intoarca soferul cu foile semnate privind acesul nostru (de fapt numar de persoane) pe vas si ne-am imbarcat. Am cautat sa ocup o masa mai mica, dar cat mai in fata, ceea ce am si facut. Atmosfera pe vas era ca de sarbatoare, mesele noastre erau decorate frumos, cu servete rosii si decoratiuni de Craciun astfel incat locul era cald de tot (in afara caldurii oferite de calorifere).

In partea de spate a vasului erau un alt fel de turisti, cei care luau pranzul pe vas, ei aveau si fete de masa puse, iar la mijloc era organizat un fel de bufet suedez, si din cate am vazut au avut aperitive, urmate de fel principal si la final desert. Tot in zona aceasta (dar cu sonorizare peste tot) erau prezenti si cativa instrumentisti ce intretineau atmosfera cu cantece de sezon si zona. Exista o multime de oferte de acest tip de turism, fie doar o plimbare si o cana de vin fiert (asa cum am avut noi, si normal, doar iarna), fie pranz sau cina pe vas. Exista si diverse alte produse pe care insa le puteti comanda acolo, majoritatea si-au comandat crenvursti (o pereche) care veneau insotiti de o felie de paine (din aceea, intermediara, mare) si un pliculet de mustar.

Ca sa mai ramanem in zona ofertelor aveti variante astfel (printre altele):

- Bilet cu pranz sau cina ia traseul inseamna o calatorie de circa 4 ore

- Anumite sarbatori le puteti face aici, si de ce nu chiar si nunta

Vasul are si o punte superioara, partea inchisa unde si acolo sunt mese, doar ca pe vremea aceasta nu este functionala zona desi este inchisa (probabil ca nu au si turisti ca vara), dar exista si o zona deschisa unde acum era doar un bradut decorat si bine ancorat de masa sa nu zboare. Mesele sunt numarate si am vazut ca sunt peste 100 de mese (de la 3-8 persoane). Toaletele sunt sub puntea unde am stat noi si sunt curate.

Acestea fiind zise sa pornim la drum si va prezint cum am pornit noi in calatorie youtu.be/jAhlq9ry80A si “primii” pasi youtu.be/7WXy6QfDVKk

Calatoria nostra a durat aproape doua ore pe acest rau Altmühl, de fapt am pornit initial de pe un brat al Dunarii apoi am trecut pe Altmühl care este o parte a canalului Main-Donau, si a fost interesant ca la un moment dat a trebuit sa trecem printr-o ecluza si cu aceasta ocazie am vazut cum se face si aceasta trecere si va invit sa vedeti si voi cele doua filmulete, in fine nu am filmat pana s-a umplut ecluza cu apa, dar cum am intrat in ecluza si cum am trecut si va invit sa le vedeti daca va face placere youtu.be/F2EJvADiDH0 si youtu.be/A6-l59eVRkQ

De-a lungul drumului in punctele interesante capitanul ne atentiona ce poate fi vazut, va dati seama ca unele le-am retinut (mai degraba inteles) altele nu, insa mi-am notat locrurile respective si mai apoi am cautat informatii.

Asadar am sa va impartasesc si voua cate ceva din cele vazute (si care mi s-au parut mai spectaculoase, in rest va invit la poze):

- Primul lucru interesant vazut a fost un pod de lemn, o sa spuneti: Ei si ce? Nu este chiar asa, acest pod care se afla in apropiere de Essing, putin atipic, deoarece chiar si de pe apa se vedea a fi curbat a fost construit in 1986, dupa ce definitivarea planurilor a durat vreo 7 ani, si a fost vreme de 20 de ani cel mai lung pod de lemn din Europa, cu o lungime de 189,91 m, iar ceea ce il face special este utilizarea lemnului laminat care a fost lipit ca banda de tensiune. De pe vas acest pod se vede serpuind, nu stiu in ce masura l-am prins bine in poza insa sper sa va placa. Podul este cunoscut local ca Tatzelwurm (un fel de viermisor avand in vedere forma lui).

-Castelul Prunn de.wikipedia.org/wiki/Burg_Prunn, un castel de culoare alba cu acoperis caramiziu si cred ca este destul de mare daca noi de la distanta l-am vazut asa, si care pare pur si simplu a fi plantat pe o stanca. Este un castel construit la inceputul secolului XIII, si daca doriti eventuale informatii despre el, v-am indicat mai sus un link.

- O cariera de piatra Kelheimer Naturstein, un cred ca are rost sa va indic un link deoarece nu prea cred ca va intereseaza, dar local era interesant iar afara pe mal se vedea depozitul ca sa spunem asa.

- am vazut si o capela interesanta, Marienkapelle, nu pentru ca ar fi fost spectaculoasa, ci pentru ca era veche, iar vechimea se vedea pe ea.

Iar eu eram cand afara sa fac poze (o sa vedeti ca am poze facute si din interior, insa au deficiente). Cred ca vara sau toamna zona este minunata cu vegetatie si pasari o multimer. Acum am vazut doar lebede si rate salbatice. In zona am inteles ca este de fapt un parc natural, cred ca si pe mal plimbarea ar fi fost frumoasa.

La un moment dat cand am intrat in sala l-am vazut pe Mos Nicolae impartind mosuleti de ciocolata celor de la mesele noastre. Din pacate eu nu eram la masa asa ca nici nu imi venea sa merg la el sa-i spun asta, mai ales ca el se distra cu lumea, normal, in germana. La un moment dat insa una dintre tovarasele de calatorie s-a dus la el si i-a spus ca eu nu am primit, asa ca a trecut Mosul si pe la mine, i-am spus (in germana) ca nu vorbesc germana :), asa ca ne-am conversat in engleza, vrand totusi sa stie si de unde sunt, asa ca i-am spus mandra, ca sunt din Romania. Dupa ce si-a golit tolba l-am vazut coborand de pe vas si plecand spre alte destinatii. Micile gesturi fac diferenta.

Calatoria noastra (de aproximativ doua ore) se apropie de final, incat ajungem la Riedenburg unde vedem si niste ruine de castel dar si un castel, dar inainte de a acosta am trecut si pe langa un muzeu al cristalelor, Kristallmuseum Riedenburg, kristallmuseum-riedenburg.de/index.php, un muzeu care parea interesant, am citit pe scurt despre tot felul de pietre expuse, turmalina, diamante sau pietre vindecatoare si poate ca cel mai interesant lucru pe care l-am citit pe site era ca acesta este un muzeu privat aprobat de stat. Mi s-a parut interesant. Vasul ne-a lasat la mal si a pornit cu turistii inapoi, noi insa urmam sa ne continuam calatoria spre Regensburg, dar despre asta data viitoare, acum va las in compania pozelor.

Trimis de mishu in 14.12.18 20:46:34
Validat / Publicat: 14.12.18 21:54:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 896 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Altmuhlperle - asa se numeste vasul nostru

[14.12.18 22:31:54]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

mishuAUTOR REVIEW
[14.12.18 22:45:44]

@webmaster: Multumesc frumos, o seara linistita.

crismis
[14.12.18 22:45:47]

@mishu: Ce frumoasă trebuie să fie o astfel de plimbare pe timp bun! Oricum, mi-ar fi plăcut să fiu acolo!

mishuAUTOR REVIEW
[14.12.18 22:48:16]

@crismis: Da, incercam si eu sa imi imaginez cum arata locurile pe vreme frumoasa, dar nu a fost sa fie, insa plimbarea a fost super relaxanta, pentru unii atat de relaxanta ca i-am vazut atipiti pe canapele .

Eu care am stat mai mult afara nu am avut timp de asta, insa muzica era placuta, atmosfera la fel, asa ca sa te tii plimbare.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

crismis, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nurnberg și împrejurimile: