ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2018
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
SEP-2018

Cascada Pișoaia Vidrii, sat Nemeși, com. Vidra, Munții Apuseni. Dealul cu melci

O altă cascadă frumoasă cu un nume asemănător celei vizitate în Masivul Ceahlău, Casacada Pișoiului/Cofu sau popular Chișătore vezi impresii în aceeași lună a lui Răpciune (septembrie) 2018, este Cascada Pișoaia Vidrii.

În comuna Vidra, sat Nemeși, județul Alba, coordonate 46°19'N 22°53'E, se află Rezervația peisagistică în care veți descoperi două obiective turistice aflate la mică distanță între ele, cam 500m. Acestea sunt dealtfel semnalizate cu indicatoare și panouri la șoseaua națională DN75.

Cele două obiective sunt: Cascada Pișoaia și Dealul cu melci

Cascada Pișoaia

Acces

De la șoseaua principală trebuie să virați stânga sau dreapta, depinde de unde veniți, ca să treceți peste un pod betonat peste râul Arieșul Mic.

La drumul principal veți observa indicatoare spre cascadă, dar și un panou mare verde cu date informative despre aceasta, traduse și în limbile engleză și franceză. Pe o bucată de lemn scrie că este parcare peste 200m. de la șosea, în direcția cascadei.

Continuați apoi încet drumul cu mașina pe ulițele înguste ale satului, unde din loc în loc apar indicatoare care vă ghidează spre cascadă, mai exact spre parcarea largă, neamenajata, unde trebuie să lăsați mașina.

Parcarea este cu plată. Tariful este de 5 lei.

După ce ați lăsat mașina, începeți deplasarea pe jos, spre cascada Pișoaia, pe un drum de țară, cu pământ și pietre, în ascensiune. Traseul este marcat cu un cerc roșu.

Drumul îngust trece pe lângă gardurile caselor, traversați podețe. Pe copaci veți întâlni indicatoare spre cascadă, marcaje pe copaci și stânci, iar în final după ce urcați un deal, observați cascada.

Cascada

La orizont vă apare un perete stâncos înalt, pe care cresc brazi și din vârful căruia curge în mai multe șuvițe de apă, pârâul Slatina.

Debitul acesteia nu era mare, de unde și denumirea cascadei. Până ne-am învârtit pe acolo, fotografiat și admirat peisajul, a început să plouă mărunt. Ne-am cam murdărit pentru că se stă pe pământ umezit și de la ploaia fină de stropi pricinuită de căderea apei de la înălțimea de aproximativ 20 m.

Întreg peisajul este frumos, începând cu căderea apei pe peretele vertical din calcare cristaline, la baza căruia se formează un pragm și terminând cu apa care își continuă căderea în mai multe trepte sub formă de mini cascade.

Mie mi-au plăcut foarte mult mini cascadele care se formează ulterior căderii abrupte de apă. După ce se odihnește un pic pe partea plană de la bază, apa trecece peste stâncile îmbrăcate în mușchiul de un verde crud, în mai multe trepte, și înainte de pod, dar și după pod. Pe lângă mușchi, stâncile sunt acoperite de iederă și de mici arbuști.

Pitorescul peisajului vă va rămâne în memorie.

Dacă treceți podul de la baza cascadei ajungeți la un drum de pământ amenajat cu gard de bârne, care duce la Cabana Cascada. Noi nu am mers la Cabană pentru că aveam încă mulți kilometri de făcut spre casă și încă planuri de vizită pentru acea zi, pe care însă ploaia ni le-a anulat.

Recomandarea

Cascada nu este spectaculoasă din punct de vedere al debitului de apă, dar este frumoasă prin modul în care se desfășoară în căderea ei. Dacă sunteți în zonă merită să treceți să o vizitați.

Dealul cu melci

Un localnic ne-a spus că ceea ce vedem la șosea este totul, că un are rost să mai intrăm în noroi, așa că ne-am uitat atent la urmele de cochilii din stâncile de pe marginea drumului. Este foarte interesantă imaginea cu cercuri de diferite mărimi încrustate în stâncă.

Dealul cu melci este unul dintre cele mai mari puncte fosilifere din țară, așa ne informează panoul de pe marginea drumului. Acesta este dovada că în urmă cu 50-80 milioane de ani, aici era o mare caldă.

Puteți vedea în fotografiile postate de mine cum arată și hotărâți dacă vizitați la acest obiectiv.

Trimis de Dana2008 in 13.12.18 15:35:42
Validat / Publicat: 13.12.18 19:04:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIDRA [AB].

VIZUALIZĂRI: 1203 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Cascada Pișoaia Vidrii, sat Nemeși, com. Vidra, Munții Apuseni

Testosu'
[13.12.18 19:23:39]

@Dana2008:... Asteptam povestea acestei cascade! ????

Zona Apusenilor, atat de draga noua, este tare faina!

Excursiile prin Tara Motilor merita incununate si cu ceva drumetii prin superba zona a Padisului si Cetatilor Ponorului.

Felicitari si vacante faine!

krisstinna
[13.12.18 22:21:51]

@Dana2008: Munții Apuseni sunt preferații mei, n-am fost decât de doua ori in zonă, totul e minunat acolo. Poate și pentru ca nu ajung mulți turiști , nu am găsit mizerie și nici aglomerație, acolo parca e o alta țară.

Felicitări pentru drumeții!

Ești frumușică foc

[13.12.18 22:39:56]

@Dana2008: Tare frumos ai mai povestit totul, se vede cat de drag iti este. Felicitari, votat cu mare drag.

ANILU
[14.12.18 07:34:17]

@Dana2008: Am fost și eu acolo într-o zi de august și pot spune că am găsit cascada spectaculoasă. Avea un debit mare de apă, de unde se formau perdele de apă în jurul ei.

Debitul fiind influențat de cantitatea de ploaie din perioada respectivă.

Și nouă ne-a plăcut foarte mult.

Și drumul de acces este frumos, pe lângă curțile localnicilor.

Zona Apusenilor este foarte frumoasă.

Felicitări pentru plimbare și articol.

Toate cele bune.

DOINITA
[14.12.18 08:49:58]

Frumoase peisaje! Pozele cu cascada in spate ma duc cu gandul la Parcul Plitvice.

Felicitari pentru articol si poze, dar si pentru drumetiile pe care le faceti!

[14.12.18 08:50:20]

@ANILU: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Într-adevăr Zona Apusenilor merită multă atenție, este foarte frumoasă și spectaculoasă.

Ne-am propus, după ce am stat anul acesta pentru prima dată câteva zile în Apuseni, să ne reîntoarcem la anul să mai descoperim alte locuri minunate din

această zonă.

[14.12.18 08:58:59]

@DOINITA: Ho, ho, ho!!!... ca să fiu în ton cu sărbătorile de iarnă... de când visăm să ajungem în Parcul Plitvice, dar nu putem deocamdată să renunțăm la Grecia... peste un timp probabil ne vom sătura de mare vara și ne vom îndrepta spre alte destinatii vara.

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Drumeții de o zi prin țară am făcut și facem aproape în fiecare weekend anul acesta... a fost anul plimbărilor.

[14.12.18 09:01:06]

@mishu: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri, Mishulica!

Călătorii plăcute și pe curând!

[14.12.18 09:10:09]

@krisstinna: Mulțumesc frumos pentru vizită, complimente, ecou și aprecieri!

Este și zona mea preferată și spre rușinea noastră, a fost prima dată când am fost în concediu în Apuseni, dar vom recupera în viitor timpul pierdut.

Chiar ai senzația că timpul s-a oprit în Zona Apusenilor: liniște, calm, munți, aer ozonat... mâncare delicioasă!!!

Da, avem o țară superbă, ne trebuie doar timp să ne putem plimba și bucura de ea.

[14.12.18 09:52:02]

@Testosu : Ehe!... de cati ani asteapta pe lista Cetatile Ponorului. Acum ca a crescut juniorul, incepem sa bifam restantele si vom ajunge toti trei pe acolo.

Acum, asa ca o joaca, ar urma cascada Cisatoarea de la Moeciu, dar nu stiu cum sa fac sa ajung mai repede acolo... parintii mei merg de revelion cateva zile la Moeciu, poate, poate, nu se stie cum lucreaza Universul!

Daca nu ajun anul acesta, anul viitor vrem sa stam si prin Moeciu cateva zile si prin Apuseni si la mare si... multe vrem sa vedem.

Calatorii placute! Pe curand!

tata123 🔱
[14.12.18 10:22:25]

@Dana2008: Orice creație a Naturii, mai ales dacă are legătură cu Apa, aduce emoție oricărui vizitator. Cascadele, o împletire a firelor de apă în cădere liberă peste stânci, sunt fenomene care atrag iubitorii de frumos și, de ce nu, de fotografie. O durmeție per pedes și peisajele frumoase care ne însoțesc în drum spre căderea de apă ne relaxează și ne dezlipesc de stresul cotidian.

Mulțumim pentru prezentare și fotografii.

Testosu'
[14.12.18 12:59:47]

@Dana2008: Merita, as zice,

ca alternativa tot in zona Moeiciu, satul Pestera.

Privelistea este mult mai faina, inconjurat de Piatra Craiului si Bucegi.

Este mult mai aerisit, nu inghesuit ca Moieciu de Sus. Si nici atat de comercial.

Sau la Plaiul Foii de langa Zarnesti, de unde privelistea spre Piatra Craiului este superba.

Alegeri inspirate si vacante faine!

[14.12.18 18:21:42]

@Testosu : multumec frumos pentru sfaturi! numai bine!

[14.12.18 18:49:33]

@tata123: Multumesc frumos pentru vizita si apercieri!

[01.11.19 15:11:24]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Cascada Pişoaia şi Dealul cu Melci, VIDRA [AB]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Valea Arieșului / Țara Moților]

ANILU, Dana2008, DOINITA, tata123 🔱, Testosu'