ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2010
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 29.05.10
JUL-2010

Va pot da detalii despre Acharavi

Buna tuturor,

Imi amintesc cu placere de micul meu sejur in Acharavi de la sfarsitul lunii iulie 2009.

Am fost cazati la Vila Joana si am fost ff multumita de conditii.

Atunci nu aveau tv in camere, dar erau f curate, racoroase, nu a fost necesar aerul conditionat.

Mi-a placut in Corfu foarte mult, am inchiriat ATV-uri deoarece masini nu se gaseau (fusesera inchiriate din prima zi, de aceea nu trebuie lasat pe a doua sau a treia zi pt ca riscati sa nu mai gasiti).

Am vizitat jumatatea de nord a insulei, cu harta in mana si pe atv.

Va recomand sa vizitati neaparat Paleokastritsa si Canal D'amour.

In acharavi mergeam tot timpul la o alta plaja, pentru a le incerca pe toate.

Plaja din dreptul vilei Joana este plina de pietre foarte mari (se spune ca este special amenajata asa la dorinta nemtilor pe care ii veti intalni peste tot)

Imi vin foarte multe lucruri in minte si nu stiu pe care sa-l scriu, de aceea prefer sa va raspund eventualelor curiozitati, intrebari.

Va recomand cu caldura Vila Joana din Corfu Acharavi.

Cel mai mult m-a incantat faptul ca acolo soarele apune in mare, eu fiind din Constanta eram obisnuita cu rasaritul.

Trimis de diane in 29.05.10 22:02:27

VIZUALIZĂRI: 3792 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diane); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.05.10 22:55:42]

Buna. Voi merge si eu prin iulie cu niste colegi de liceu... As dori foarte mult sa te intreb care sunt preturile mancarii si a bauturilor (suc, bere, apa). De asemenea 2-3 exemple de suveniruri si pret. Imi vor ajunge 100 euro de cheltuiala?

Daca nu sunt impertinent, tu cam cat ai cheltuit?

[29.05.10 23:02:33]

@diane Bun venit in randul "povestitorilor". Ca un sfat; cand iti vin lucruri multe in minte despre o vacanta, scrie-le pe toate; nu stii ce si pe cine intereseaza.

Am fost si eu in Acharavi, la alta vila, si plaja din apropiere era cu nisip. Asadar cei interesati de statiunie, sa stie ca nu sunt doar pietre pe plaja.

Eu am facut turul insulei cu autocarul. Tu de unde ai inchiriat ATV si cat a costat? Dar sejurul cat a costat?

[30.05.10 08:48:04]

Buna Diaura,

Multumesc pentru sfaturi. Pe noi sejurul ne-a costat 65 EUR +299 RON de persoana.

ATV am inchiriat din RODA de la cel mai mare centru de inchirieri. Am negociat si in loc de 30 EUR pe 12 ore il tineam 24 ore.

[30.05.10 08:55:08]

@Vaiviable,

Daca pleci cu All inclusive si sa ai 100 Eur de cheltuiala e posibil sa te descurci desi cu siguranta vei dori sa mergi in excursii optionale.

Suvenirurile sunt in jur 2-5 euro, chestii semnificative gen magneti, bratarele, ineluse, felicitari, bineinteles preturile cresc...

Referitor la mancare, daca vei manca fast-food preturile erau in jur de 2-4 eur. (Pita gyros, un fel de shaworma a lor, care mie imi placea f mult costa 1. 9 Eur) De asemenea iti poti cumpara de la supermarket, preturile erau o idee mai ridicate decat in Ro si sa-ti pregatesti de mancare singur, daca esti cazat la studiouri cu chicineta.

Nu ma pot pronunta acum asupre preurilor fiindca se pare ca anul acesta au crescut semnificativ ca urmare a crizei economice cu care se confrunta Grecia.

Bauturile costau cam 1.5 - 3 Eur.

Noi mergeam la piscina tot timpul, la hotelul Tzillios sau ceva de genul asta, unde un frappe foarte bine pregatit costa 1,5 Eur.

[30.05.10 09:03:54]

Multumesc pentru informatie ^_^.

[30.05.10 09:15:15]

@ Vaiviable

Distractie placuta!

[31.05.10 08:39:53]

Buna, Diane

Se pot inchiria atv-uri, masini, biciclete, scutere si din Acharavi - stiu ca inchirierea unei masini costa cam 20-22 euro/zi. Au masini mici - cu motor 1. 2/1. 4 pt ca strazile sunt inguste si locurile de parcare insuficiente si greu de gasit.

Plaja tot cu pietre e, tot la solicitarea nemtilor

[31.05.10 08:46:22]

Vaiviable,

Referitor la suveniruri, gasesti de exemplu magneti pt frigider 1 - 2 euro, icoane cu Sf Spiridon - e protectorul insulei si al familiei - intre 3 - 60 euro, in functie de dimensiune, lichior de kumquat (o bautura locala dulceaga, care se serveste rece) - 4-20 euro (in functie de dimensiune).

Sper sa-ti fie de folos informatia!

[31.05.10 08:57:54]

@ andranicolle,

Buna dimi,

Intr-adevar se pot inchiria si din Acharavi, dar in Roda la cel mai mare centru sunt preturi, mult mai bune si poti plati 30 Eur pt 24 ore spre deosebire de acharavi unde inchiriezi doar pt 12 de ex, daca vrei doar o zi. In plus, noi nu ne-am grabit cu inchiriatul si deja a doua zi erau inchiriate toate si a trebuit sa ne orientam prin imprejurimi. Noi am fost la sf lunii iulie cand erau f multi turisti.

Ca si suveniruri, pentru noi, am cumparat cam tot ce am gasit cu Arsenal, desi nu avea nici o legatura cu insula

[31.05.10 12:06:33]

multumesc din nou, dar tot nu mi-a dat nimeni un pret [macar aproximativ] al alimentelor de la supermarket [paine, carne, o conserva de ceva, leguma, fructe]. inteleg ca s-au scumpit, dar chiar si un pret e vechi, macar pentru orientare: P

[31.05.10 12:12:19]

Paine 0, 80 - franzela (mai mare decat la noi), 1,80 - 2,50 paine prajita feliata, branza feta - 4-5 euro, masline 1,80 - 2 euro, portocale 0,70 - 1, 20 euro/kg, apa plata - 6 sticle 1,5 l - 1,80 euro

Cam astea mi le amintesc acum

[31.05.10 12:16:42]

inteleg... eh, mai strang eu pana atunci si poate depasesc suta de euro

[05.08.10 23:19:45]

Diane, am si eu cazare la vila Joana si ma intereseaza cum se face repartizarea in camere, cum trebuie sa procedez daca vreau o camera la etaj, am vazut ca vila are doua nivele. Sau daca trebuie sa platesti ceva in plus pentru etaj. N-ai adresa vilei?

[06.08.10 08:17:49]

myosothis,

Noi cand am ajuns acolo ghida ne-a dat cheile camerelor, intamplator eram la etaj.

Nu am adresa vilei, in orice caz e f simplu de ajuns acolo.

[06.08.10 08:44:21]

Diane,

Iti multumesc pentru raspuns. Problema nu e cum ajung acolo, mergem cu agentia, cu ghid, intrebam daca ai adresa in ideea ca as putea lua legatura cu vila inainte de plecare, deoarece in alte calatorii cei de la receptie repartizau camerele. Eu am oroare de spatii inchise si neaerisite si ma gandesc ca la parter nu poti dormi cu geamurile deschise. Iti multumesc oricum, poate se va putea discuta cu ghidul in acest sens.

[06.08.10 09:25:25]

Vila este izolata de strada/oras, deci nu stiu de ce nu se poate dormi si la parter cu geamurile deschise. In caz ca e vorba de tantari, stai calm[a] ca si la etaj sunt.

Cat despre receptie... vila nu prea are asa ceva, dar cred ca daca ii explici ghidului problema ta, te va ajuta fara probleme .

[06.08.10 16:12:38]

Da, e vorba de tantari... mai mari si mai curiosi, si mai...

Spun asta din experienta. Va relatez un fapt real: Anul trecut, in Santorini, am fost cazati la o vila similara, izolata, fara receptie, doar camerele, piscina si gradina. In grupul de prieteni cu care am plecat, era si un cuplu care avea camera la parter, cu un balconas cochet care dadea spre calea de acces in vila (nu o pot numi poarta sau strada, pentru ca nu exista asa ceva! Era liniste si pace. Normal ca se dormea cu gemurile deschise. In ultima noapte inainte de plecare, au fost jefuiti, atentie! in timp ce dormeau. Li s-au furat doar banii romanesti si camera de luat vederi.

Mentionez ca in vila respectiva erau doar romani! Trageti singuri concluzia!

[06.08.10 21:01:42]

Inteleg, dar vezi tu, la vila Joana exista legatura intre ,,terasa-hol'' din care poti intra in camere[vorbesc de etaj] si balcoanele apartamentelor, printr-o parte laterala suspendata, pe care poti merge lejer, pana in fata vilei, de unde ai acces la toate balcoanele, implicit geamurile. E tot aia... dar pe noi nu ne-a jefuit nimeni: -??

[06.08.10 21:50:12]

Bineinteles ca nu e o regula, am dat doar un exemplu concret de ce se poate intampla! In fond asta este scopul postarilor, sa relatezi din experientele traite si sa dai informatii despre tot ce crezi ca poate interesa si pe altii. Ai de invatat din orice!

mihaela_iacoban
[29.08.10 14:48:11]

Buna ! imi poti spune te rog la ce distanta de joana este hotelul Tzillios si daca intrarea la piscina este gratis?

plec pe 03.09.2010 asa ca astept cat mai curand raspunsul tau ! merci !

[29.08.10 15:47:31]

daca e vorba de piscina inclusa in pret... hotelul se afla la 200m distanta, intrarea la piscina este gratis pana la ora 22:00, dupa care se inchide.

[31.08.10 09:00:25]

M-am intors aseara din calatoria in Corfu - Acharavi - cazare vila Joana. Exista doua vile pentru Joana, una langa piscina, cealalta mai jos, spre mare. Piscina e gratis cu conditia sa consumi ceva de la barul alaturat! Deci NU e gratis!

[31.08.10 09:06:50]

myosothis

Scuza-ma ca intervin..conditia sa consumi ceva de la bar este o conditie impusa de bunul simt..

[31.08.10 09:18:24]

exact.pe mine nu ma obligat nimeni sa consum si au fost zile cand pur si simplu nu am vrut sa consum,iar accesul la piscina tot mi-a fost acordat.

[31.08.10 09:29:39]

Eu doar am relatat cum era la Joana in acest sejur. Nu cred tine de bunul simt faptul ca ai consumat sau nu ceva de la bar, ci de prezentarea de pe site. De exemplu, vila e prezentata ca avand televizor, balcon, etc. aer conditionat (contra cost), iar camera unde am stat eu nici nu avea aparat de aer conditionat. Oricum nu era nevoie, dar cand citesti informatiile de pe site, le iei ca atare. Asa si cu accesul gratuit la piscina.

mihaela_iacoban
[31.08.10 10:46:16]

multumesc pentru raspuns ,eu am un apartament, stii ceva despre el ? si sa inteleg ca nu exista TV, internet ...alte tehnologii contemporane ?

[31.08.10 11:29:27]

Eu am stat intr-o camera spatioasa, dar am inteles de la cei care au stat la apartamente ca a fost foarte confortabil, n-au avut de ce sa plange.

Nu am spus ca nu exista tv, ci doar ca ce e prezentat pe site nu corespunde intotdeauna cu realitatea de la fata locului.

Noi am avut tv, altii nu, n-am avut aer conditionat, alte camere da. Internet nu exista, dar sunt in statiune la tot pasul.

[18.08.13 16:13:38]

Mai multe informaţii despre staţiunea Acharavi, se poate?

Mă interesează unde se poate mânca, cam care sunt preţurile la taverne, dacă există pe acolo un supermarket ceva sau măcar un magazin de unde poţi cumpăra ceva alimente. Nu am citit concret despre acest lucru la niciun turist care a ajuns în Acharavi.

Dacă mergem cu autocarul cu ce se poate circula între staţiuni... fără să fim nevoiţi să luăm taxiul sau să plătim o excursie? Există linie de autobuze?

Cum este peisajul de pe litoral? Ce se mai poate face e pe acolo?

[18.08.13 20:08:26]

@bose:

Eu am fost in Corfu cu autocarul - o excursie organizata de o agentie din Bucuresti. Practic nu am avut nici grija transportului, nici a traversarii cu fery. In program a intrat turul insulei cu toate obiectivele importante; o zi in Kerkyra (Corfu Town) care a fost deosebuita pentru ca era Pastele si au o traditie unica, cea cu aruncarea amforelor cu apa de la balcoane), tururi prin alte statiuni, Agios Georgios, Sidari cu al lui Canal da Amour, Paleokastritsa, Mouse Island, Achillion castelul Imparatesei Sissi, o vizita " de lucru " la o fabrica de lichior din celebrul fruct Kum-Kuat, cele doua insulite Paxi si Anti Paxi si peninsula Kanoni cu manastirea Valcherna.

Asadar daca pleci cu autocarul nu prea mai ai nevoie de plimbari cu taxi, plus ca ai ghidul.

In Acharavi exista cel putin un supermarket (era chiar langa hotelul unde am stat eu) iar la o taverna super am mancat bine si ieftin.

[18.08.13 22:45:53]

Pentru sejururi plătite din ţară autocarul doar te lasă la hotel şi te ia la plecare. Cu siguranţă nu te plimbă prin staţiuni, prin insulă sau la obiectivele turistice. Poate de Paşte e altceva. Deci chiar aş avea nevoie de transport în comun despre care am auzit de curând că există în această insulă şi ar circula din oră în oră.

Cum arată staţiunea? Cum sunt plajele? Cum este peisajul de pe litoral? Sunt informaţii care chiar m-ar interesa!

[19.08.13 08:20:57]

@bose:

Statiunea seamana mai degraba cu un mic orasel linistit. Nu sunt hoteluri imense, ci mai degraba vile cu cate doua etaje administrate de familia care le are in proprietate. Au cate o curticica cu lamai si alti pomi ornamentali, scaune si masute. Plaja din Acharavi este cu nisip mare, aspru dar e ok. In unele zone poate fi cu pietre. Nu este nimic spectaculos pe plajele din Acharavi. In Sidari plaja are nisip fin si statiunea este animata de englezi, cu toate cele bune si rele ale lor.

Un lucru specific locuitorilor de pe insula, este calmul... care in unele situatii poate semana a sfidare, pana te obisnuiesti. Sunt de un calm iesit din comun…iar uneori pot parea nepasatori sau lenesi. “ Nu se grabesc “ este cel mai finut mod de a exprima ritmul in care se misca. Expresia lor preferata, pe care o repeta de zeci de ori pe zi, atat in conversatiile lor, cat si in relatiile cu turistii, este “ Siga…. siga”, care inseamna deoportiva “ incet-incet” si “ asteapta – asteapta”……si astepti; astepti mancarea la restaurant…. astepti bautura si cafeau la terasa…... astepti. Acesta a fost primul lucru care l-am invatat cand am ajuns pe insula; cuvantu…semnificatia…. si sa am rabdare.

Ce-a mai spectaculoasa zona, cu o plaja mica dar animata, este Kanoni in sudul insulei Corfu. Plaja este f, ingusta, dar frumusetea zonei este data de stancile care ies din mare, de o multime de insulite cat o palma, printre care se fac plimbari cu vaporasul sau cu salupa. Privelistea este superba vazuta de pe muntele ce duce la manastire.

[19.08.13 14:30:45]

Mulţumesc mult pentru informaţii! Cel mai mult mă interesa Acharavi inclusiv din punct de vedere al plajelor pentru că găsisem o ofertă foarte convenabilă şi ne gândeam că poate mergem într-un sejur acolo. Dar nu aveam nici o informaţie despre această staţiune. Iar cei care au mai fost pe acolo nu prea au descris localitatea şi plajele de acolo.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[19.08.13 17:35:28]

Probabil ca e cel mai urat loc din Corfu si asta cu indulgenta, dar se mai pot gasi la fel de urate prin sud Lefkimi si Kavos...

Apropo Canoni... nu e in sud

[20.08.13 16:29:29]

E o localitate mai urâtă decât Moraitika? Litoralul din Acharavi nu este asemănător cu cel din Casiopi unde nouă ne-a plăcut foarte mult acum câţiva ani?

Aveam impresia că fiind foarte aproape de acestă staţiune şi ţărmul este asemănător...

Casiopi este o staţiune superbă inclusiv din punct de vedere al litoralului, al peisajului în general, care este foarte spectaculos.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[20.08.13 18:17:31]

@bose: Sincer? Cam da, macar Moraitika are ceva dealuri, plaja chiar acceptabila, m-am simtit bine in Moraitika.

Acharavi are un liman de plaja mai mult cu pietris, cu greu gasesti si locuri cu nisip, privelistea e stupefianta spre dealurile golase ale albaniei, frumoasa tara, dar nu in zona asta.

Comparatia cu Cassiopi e hilara, Cassipi e superba, are port, golfuri, dealuri, cetate medievala, taverne clasice, magazine de arta si suveniruri si turisti din toate colturile Europei, dar o plaja mai putin atractiva, aceste lucruri lipsesc din Acharavi, care e o localitate lunga cu o plaja anosta si o priveliste dezolanta, acolo nu se intampla nimic si cam trebuie sa pleci de acolo zilnic.

Eu am stat in Agios Gordios unde... totul e superb, nu as putea sta vreodata in Acharavi din acest motiv.

andranicolle*, bose, diane, Diaura*, mihaela_iacoban, myosothis, Vaiviable
Alte impresii din această RUBRICĂVila Joana: