ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2010
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 23.05.10
    MAY-2010

Curat si linistit in Acharavi

Abia am venit din excursia in Corfu. Drumul cu autocarul a fost destul de lung, sunt cam 1100 km, dar a fost ok. Cu mai multe opriri pentru miscare, drumul e suportabil.

Am stat la Vila Joana in Acharavi, un loc curat si linistit, cu o curticica plina de lamai si portocali, cu cateva sezlonguri, gratar, parcare.

Vila este situata destul de aproape de mare, cam la 300 m, aproape de un magazin de unde puteai lua ce e nevoie (de la mancare la carbuni pt gratar sau detergent) si aproape de un magazin de inchiriat biciclete si scutere.

Pana in centrul statiunii faceam aproximativ 10 minute de mers lejer. Cel mai mult m-a incantat faptul ca in camere am gasit lenjerii curate, iar baia si bucataria erau de asemenea curate.

Aveam in bucatarie tot ce trebuia: tacamuri, tava, cuptor electric, oala, cratita, tigaie, farfurii, cesti, burete pt chiuveta, scrumiera. Camera e dotata cu TV si satelit si se prind si posturi radio - noi am gasit Radio Zu si Romantic.

Camera are un balcon acoperit si se continua cu o terasa, unde puteai sta la plaja.

Desigur, in curte erau pisici de toate felurile. Noua ne-a placut un mitz haios, cafeniu cu alb, foarte jucaus, pe care l-am prins intr-o zi cautand intr-o punga de gunoi pt ca a simtit miros de peste.

Trimis de andranicolle* in 23.05.10 12:15:22
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena, Corint, Salonic, Egina, Rodos

VIZUALIZĂRI: 3156 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andranicolle*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Gradina din fata vilei

irinuca*
    [23.05.10 13:46:42]

Un vot de bun venit de la mine.Vreau sa merg in Corfu la vara si as vrea sa te intreb cat te-a costat cazarea si cum v-ati descurcat cu masa.

[23.05.10 16:27:47]

Buna, Irinuca

Am fost printr-o agentie si am prins o oferta - 9 zile - 320 lei - cazare si transport autocar. Cu masa se descurca fiecare. Noi obisnuiam sa mancam dimineata in camera ce cumparam din supermarket: maslinele - 1,90 - 2,50 euro punga, branza feta (e foarte bune, nu e ca a noastra, mai degraba ca telemeaua) - 4,5 - 5 euro cutia de 400 gr, pasta masline - 1,80 euro, gem de kumquat (traditional corfiot) - 2,60 euro borcan de 400 gr, paine de toate felurile - 0,80 euro - franzela mare, 1,80 - paine prajita feliata 500 gr etc.

La pranz mancam la taverna, dar schimbat taverna si meniul zilnic. De pilda, 2 salata greceasca, o salata tzatziki, o saganaki (branza prajita) si 2 beri - 17 euro, un platou de peste si fructe de mare, calamari prajiti, tzatziki, 2 beri - 25 euro.

Seara mancam ori la taverna, ori in camera, depinde cum ajungeam de la plimbari si ce chef aveam. Pe mancare am cheltuit aproximativ 280 euro pt o saptamana - 2 pers.

Intr-o dimineata a venit un pescar si a adus peste proaspat... excelent... noi am luat gavros (e un fel de guvid), dorada, un peste asemanator pastravului si inca unul fara solzi, care nu stiu cum se cheama (spre rusinea mea) si i-am facut pe gratar in curte, cu multa lamaie culeasa din copac. Luasem cam 4 kg de peste si a fost 22 euro.

Sunt sigura ca o sa-ti placa acolo!

Alina53
    [23.05.10 19:21:28]

Cunosc si eu superoferta asta si cred ca o sa mai trag din nou o fuga in Corfu la inceput de iunie. Am stat in statiunea Roda, foarte aproape de Acharavi. Asadar Corfu, asteapta-ma pentru ca mai am multe frumuseti de descoperit!

[23.05.10 19:57:27]

Buna, Alina

Am fost si eu in Roda si mi-a placut mult. Intr-adevar e foarte aproape de Acharavi. Sigur nu te vei plictisi acolo.

Vacanta frumoasa si astept impresii!

irinuca*
    [24.05.10 12:01:42]

multumesc pentru informatii, andranicolle, abia astept vacanta! o sa incarc poze.

danoradea
    [24.05.10 17:54:15]

cum era apa, nu de alta, dar mai am trei saptamani si mergem si noi in Corfu?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [24.05.10 18:25:10]

Pana peste trei saptamani apa va fi tocmai buna, in acest moment sunt 19-20 de grade conform weatheronline, iar conform mamei mele se facea baie inca din 10 mai dar nu toti intrau in apa numai cei mai curajosi. In Acharavi apa e mai calda decat in alte parti din cauza distantei mici fata de continent, in alte locuri ca Paleokastritza sau Agios Gordios s-ar putea sa se incalzeasca mai greu din cauza curentilor foarte puternici.

[24.05.10 19:47:14]

Apa era inca destul de rece ... dar oricum mai calda decat in alte locuri. Unii mai curajosi s-au bagat in mare, noi nu. Cred ca in 2-3 saptamani va fi numai buna.

codruta196
    [29.07.10 10:45:24]

Multumim pentru impresiile de la Villa Joanna. Plecam si noi in 16 august, insa am ales sa mergem cu masina proprie. Andranicolle imi poti spune prin ce agentie ai fost?

Va multumesc si va doresc zile insorite tuturor!

webmasterXY*
    [29.07.10 12:48:41]

@andranicolle, sper ca raspunsul catre @codruta196, cu privire la agentia de turism, sa fie transmis prin mesaj privat, pentru a putea respecta astfel atentionarea inrosita de mai jos.

Multumim frumos pentru intelegere!

bose
    [25.01.12 20:28:47]

,,320 lei - cazare si transport autocar. "?!? - e cumva o greşeală si de fapt preţul a fost 320 Euro? Dacă sunt lei mi se pare foate ieftin.

Din descrierea condiţiilor se pare că este o vilă care merită şi am introdus-o în baza mea de date.

Despre staţiune am citit mai multe şi ştiu că merită din plin.

[15.02.12 17:07:43]

@bose: nu, nu e nici o greseala. asa a fost pretul. si a meritat toti banii. si noi ne-am gandit initial ca ar putea fi o mare teapa, dar nu a fost. chiar atat a costat si conditiile au fost cele descrise.

Alina53, andranicolle*, bose, codruta196, danoradea, domidoc, ionescunic, irinuca*
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Joana: