ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2010
ÎNSCRIS: 28.05.10
MAY-2010

Către satisfăcător

3 stele la pret de 4

27. 05. 2010 - Am sosit la inceputul saptamanii, receptie relativ rapida, parcare 3 lei/zi.

Scriu din camera de hotel deci internetul merge cat de cat insa prin cablu, rezulta ca in camera dubla cu 2 laptopuri nu ai ce face, trebuie sa stai la rand. Wi-fi ar fi undeva in holul receptiei din cate mi s-a spus insa nu l-am incercat.

Camera la et. 8, destul de spatioasa, curata.

Baia nu are geam, are doar un ventilator pt aerisire deasupra toaletei care este defect si nici lamelele cu care sunt acoperite orificiile de aerisire nu le-a blocat cineva in pozitia deschis, nu descriu mai departe...

Suportul de dus este rupt deci trebuie sa tii dusul cu mana iar furtunul se va rupe curand de la gatuiri repetate. Sesizat camerista => raspuns: "sunt o gramada rupte. "

Televizor CRT (cu tub), in 2010 inca nu a ajuns LCD la 4 stele iar 5 stele nu exista in Felix. Deci 30% din masa e ocupat de televizor care se putea pune elegant pe perete. Am gasit LCD-uri la camere de 3 stele in alte locuri prin tara iar unul de 51cm e sub 200E, nu mai spun ca faci economie de curent si poti obtine discounturi bune daca ai de cumparat mai multe.

Aerul conditionat este o cutie sub geam care nu stiu exact ce conditioneaza din moment ce trage aer tot din camera, eventual e un racitor, nu are telecomanda, setari de umiditate, evacuare aer, programare de stingere sau alte chestii.

Micul dejun (inclus) e relativ ok, nu exista notiunea de cani ca sa bei lapte sau un ceai mai mare, trebuie sa bei din ceasca mica de cafea/ceai. Nu exista cacao, nu exista ciocolata calda, cel putin eu nu am gasit. Bufetul suedez este suedez probabil la prima ora cand trebuie sa te bati cu toti pensionarii romani, nemti si de care or mai fi. Si desi masa de dimineata e pana la ora 10, la ora 9 daca te duci nu mai gasesti mare lucru, nu se chinuie nimeni sa reumple tavile si e posibil chiar sa nu mai gasesti nici plicuri de ceai. Nu te intreaba nimeni cine esti sau de la ce camera sau daca stai macar in hotel.

Baza de tratament pare ok cel putin la cele 2 proceduri/persoana la care am fost eu si colegul de camera. Peste tot ti se spune sa vii cu prosop din camera desi ar trebui sa primesti unul cand ai procedura la cazile cu apa. 10 min. / procedura care daca citesti pe net ar trebui sa dureze 15-20 min. Ma rog probabil criza, economie, etc.

2 piscine interioare cu apa calda din care una cu instalatii de hidromasaj in care "paturile" de hidromasaj sunt ok, insa "scaunele" care ar trebui sa-ti faca masaj la spate cu jet de apa sunt inutile din 8 merg 2 si alea lesinate, iar din 2 tevi de jet cu presiune situate in afara bazinului merge una. Apa f. calda si aerul irespirabil de umed si cald cu tot cu 2 geamuri deschise. Cel putin pt. mine si alte cateva persoane cu care am mai intrat in vorba.

Piscinele interioare au program afisat de la 11-12 dimineata, pana atunci nu stiu cam ce ar trebui sa faci daca programarile la proceduri le ai dupa ora 12 si afara nu e destul de cald ca sa stai la bazinele exterioare.

3 piscine exterioare la care, la care la fel ca si la cele interioare, are acces oricine plateste bilet de intrare deci nu sunt doar pentru turistii cazati la hotel. Una pentru copii, goala fara apa si nici prea maturata, una cu apa calduta pentru baie obisnuita iar ultima cu apa calda si instalatii de hidromasaj care functioneaza aproape toate exceptie facand niste orificii situate in partea opusa celor 5 tevi exterioare de masaj cu presiune.

In weekend e oricum imbulzeala pe toate locatiile pentru ca sunt putine instalatii de hidromasaj la cati oameni ar vrea sa le foloseasca. Si acum e extrasezon, imi imaginez cum va fi in sezon.

Apa limpede in toate piscinele se vede pana jos.

La piscinele exterioare este afis ca nu ai voie sa intri cu bauturi alcoolice sau nealcoolice din exterior. Totusi nu vad cu ce ai face o crima daca ai merge cu o sticla de apa. :)

Per total e cumva ok te obisnuiesti cu toate ca orice roman, dar daca platesti "lux" chiar vrei sa ai un suport de dus si o aerisire la baie:))

Trimis de florintm in 28.05.10 11:42:00

VIZUALIZĂRI: 3174 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florintm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.50 EUR pe cameră

presario
    [28.05.10 12:28:48]

Intradevar, in weekend-uri vara, este foarte aglomerat la International, chiar daca este destul de scump ( mai ales mancarea - la restaurant, sau la braseria de la piscina ).

valimi
    [28.05.10 13:26:04]

pretul de 1500 pe 5 nopti include si oarece proceduri, sau le platesti separat?

magdalena
    [28.05.10 14:19:17]

Faza cu cescutele nu le inteleg nici eu acolo pe unde merg.

Nu e posibil sa servesti ceai, ciocolata calda sau lapte in cesti de expresso.

Un vot din partea mea pentru descriere!

valimi
    [28.05.10 14:50:25]

Chestia cu pahare si cesti mici am vazut-o si la Grifid Arabela, anul acesta. La dozatorul de bere aveau doar pahare de plastic de 150 ml.

biancuta
    [28.05.10 15:42:12]

Excelenta descriere, foarte multe informatii utile. Un vot si din partea mea.

stefania
    [28.05.10 15:53:26]

Da... la asemenea pret te puteai astepta la mai multe. Cum ai gasit nuferi infloriti pe 16.03?

am fost si eu in aceeasi perioada la Baile Felix si nu erau inca infloriti!

Cat despre biserici, una (cea pe care ai fotografiat-o) este ortodoxa iar cea noua este catoloica. Cat despre Hotelul Termal sa stii ca este si el renovat recent, are camere foarte generoase si aer conditionat cu telecomanda. Singurul lucru care ii lipseste este o piscina exterioara moderna. Aici erau la micul dejun si cesti pentru ceai si lapte. retin exact pt ca eram cu nepotei si ei au baut ceai intr-o zi. Chiar si cereale aveau de doua feluri.

Imi pare rau ca nu ti-a placut la Baile Felix!

biancuta
    [28.05.10 15:58:23]

stefania, pozele care le vezi nu sunt ale lui florintm, ci ale altui user.

dannek
    [28.05.10 16:32:13]

In sfirsit un review de actualitate si despre un hotel

felicitari si la mai multe>

vot mare

[28.05.10 20:17:17]

Valimi - In 1500 ron (2 pers in camera dubla) intra mic dejun si cate 2 proceduri/persoana/zi timp de 5 zile.

Stefania - Poze nu am adaugat iar acum la sfarsit de Mai nuferii sunt infloriti iar in bazinele cu nuferi sunt pestisori sau broaste testoase.

Per total mi-a placut, am venit pentru balaceala si ceva tratament asa "light".

Preturile la mancare in statiune cam mari totusi pentru aceasta perioada si atentie la ce cumparati de prin alimentari, exista si chestii expirate.

aurelia radu*
    [28.05.10 20:50:21]

Ne hotarasem ca in acesta vara sa venim la Baile Felix si sa ne cazam la acest hotel. Acum parca imi vine sa bat in retragere oare este un alt hotel in aceasta statiune care sa fie ok sau o pensiune. Va rog ajutati-ma daca ati fost si va placut recomandati-mi si mie.

stefania
    [28.05.10 21:02:48]

AURELIA RADU - Pe perioada verii nu e prea bine la Felix. E cald afara, e calda si apa si doar la strandul Felix sant si bazine cu apa mai rece pentru inot. Hotelul Termal e destul de bun, la fel si Mures care e de doua stele dar are preturi rezonabile, depinde ce pretentii aveti.

FLORIN TM - Imi pare rau sa te contrazic dar nuferii nu sunt infloriti inca, doar lotusi si intradevar pestisori si broastele testoase sant superbe.

[28.05.10 22:10:18]

Stefania - Lotusi, nuferi, nu stiu diferenta, ceva e inflorit acolo in bazine

La strandul Felix am fost inainte de a intra la hotel, pt ca am stat 2 zile la un prieten in Oradea. E ok strandul, 20 lei intrarea/persoana, topoganele merg, le-am incercat bazinul cu valuri merge si cel cu hidromasaje. E deschis si in spate la Apollo parca asa se cheama si poti intra si acolo.

Intrarea la piscinele de la International pentru cei care nu sunt cazati aici e 25 lei/pers. dar ori la cele exterioare ori le cele interioare sau 50lei/pers. la toate.

creivean
    [28.05.10 22:27:39]

Şi toate astea după o amplă renovare în 2007, ce a costat 10 milioane euro. Vezi aici: click aici

Ups, şi-un SuperBonus.

[29.05.10 00:33:55]

Am uitat sa mai precizez inca un lucru util: baia din camera de hotel este dotata cu o cada (vana) mica cu robinet si dus iar ca paravan pentru facut dus este o sticla fixa cam cat jumatate de cada de lunga si relativ inalta. Rezultatul este ca nu poti face un dus decat tinand para in mana si ghemuit undeva in coltul colturilor intre perete si robinet pentru ca altfel umpli jumatate de baie cu apa. Si in mod cert nu ai ce face cu suportul de dus despre care ma plangeam mai sus ca e rupt. Inutil sa mai spun ca nu exista un prosop mic sau orice altceva de pus pe jos cand iesi din cada, pasesti pe gresia goala sau in slapii personali. Nu stiu de unde a aparut moda asta de a face lucruri hibride inutile, ori faci o cada cu perdea de dus ca lumea ori o cabina de dus care se inchide cum trebuie si gata.

aurelia radu*, biancuta, creivean, dannek, domidoc, florintm, magdalena, presario, stefania, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂInternational Hotel [Băile Felix]: