ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2018
ÎNSCRIS: 12.06.13
AUG-2018
42 AD. + 10 COPII -- v: 4-16

Concediu reusit la Lonicera

Dupa 7 luni de asteptare a venit si ziua in care am plecat spre Alanya cu masinile (o sa revin cu impresii de la Vendome hotel) cu destinatia Lonicera atat de controversatul resort!

Sincer nu am avut emotii in privinta hotelului, la cum ne vom simti acolo, deoarece intotdeauna citesc cu mare atentie nemultumirile celor care au fost acolo si daca apar probleme cu transportul, cu sezlonguri ocupate prea de dimineata, asezate prea aproape unul de altul sau ca se vorbeste prea mult intr-o limba sau alta stau linistit! Pentru ca in grupul nostru altele sunt prioritatile in alegerea si petrecerea unui concediu!

O sa incep cu intrarea in hotel! De la inceput se vede curatenia si ordinea care caracterizeaza acest resort! Camere, holuri, lift, alei, restaurante, baruri, totul straluceste de curatenie, chiar si zona de sauna, jacuzzi, dusuri sau vestiare unde in general mai sunt scapari!

Nu cred ca cineva s-ar putea plange de mancare! Chiar daca la dejun sau cina nu ar fi venit la masa sau nu le-ar fi placut mielul, curcanul, puiul sau pestele de 2-3 feluri, nu era problema, pentru ca la ora 10 la aqua park se deschidea fast-foodul cu shaorma, burgeri, placinte etc! Iar noapte la ora 12 se deschidea alt restaurant pentru cei intarzaiati sau cei care ieseau infometati din apa! Fiindca veni vorba de aquapark va pot spune ca nu este Aqua Fantasy din Kusadasi dar are cateva chestii deosebite mai ales pentru copii!

Incerc sa adaug ce nu s-a scris pe aici! Am discutat cu un barman roman si ne-a spus ca resortul gazduieste 5000 oameni pe sejur si este deservit de aproape 2000 angajati!

Plaja, marea, totul ok! Daca o sa cauti hibe, gasesti normal intr-un asemenea colos!

Ce m-a uimit personal pe mine, daca se poate spune asa este ca dimineata unde era mancare foarte buna si diversificate, cel putin branzeturile erau delicioase, nu gaseai o feliuta de salam bun, repet, e pasarica mea! In rest la mese totul ok!

Ca un plus este masa de la restaurantul pescaresc, unde au facut o masa special pentru tot grupul cu vederea spre mare, soarele apunea, superb, am avut 2 chelneri la dispozitie, am dat si noi o atentie, dar a meritat cu varf si indesat!

Una peste alta un concediu reusit, recomand fara retineri acest resort!

P. S. Pentru cei ce doreau o cafea mai buna, cafeneaua era destul de aproape de restaurantele principale, iar sucul de portocale la discretie, ca unii isi luau cate 2-3 sticle si apoi le lasau in soare pe la piscina e alta problema!

Trimis de Dumitrescu Ion in 21.09.18 10:09:59
Validat / Publicat: 21.09.18 13:04:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum, Presa di Finike, Lumos, Didim

VIZUALIZĂRI: 2467 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dumitrescu Ion); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.09.18 13:04:16]

@Dumitrescu Ion:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 11&ridAnt=89979

[21.09.18 13:32:23]

@Dumitrescu Ion:

Respectivul cu siguranța a exagerat. Un hotel cu 823 camere este greu de crezut sa acomodeze 5000 de persoane simultan, dar totuși resortul este imens la 130000 mp.

Explicația este foarte simpla: lipsa cărnii de porc din compoziția salamurilor conduce la acel gust fad. Ani de zile am refuzat sa consum mezelurile turcesti, pana când am descoperit si mezeluri excelente ca gust, însă la hoteluri dintr-o categorie superioară de preț.

Sunt tot intr-o țara musulmană acum când îți scriu, mezelurile sunt la fel ca in Turcia, dar am avut norocul sa găsesc mereu la micul dejun un bacon de vita excelent. Nu seamănă cu cel din Bulgaria, Grecia sau România, dar este foarte ok pentru gustul meu.

[21.09.18 14:11:20]

@nicole33: Nu avea de ce să exagereze nici el, nici eu. Dacă citești despre acest resort, poti afla ca are 3 hoteluri, pe lângă Lonicera Resort si City si World si intr-adevar este imens. Este primul resort unde vad sau aud despre un restaurant al angajaților, Garden se numeste!

nrs †
    [21.09.18 14:20:54]

eu ma bucur ca ai avut un concediu reusit si de asemenea ma bucur ca i-ai lamurit pe cei ce nu au gasit cafea sau fresh, apropo am fost intr-un resort mai scump si nu am avut fresh la dispozitie toata ziua (bine am avut alte lucruri de baut la discretie )

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [21.09.18 14:54:36]

unul dintre hotelurile cu cel mai bun raport preț / performanță

Și am văzut, la viața mea, muulte hoteluri, în Antalya.

[21.09.18 14:55:35]

@Dumitrescu Ion:

Fără nicio supărare, dar când amesteci mere cu pere și cu prune iese compot sau ghiveci. .

Nu are nicio relevantă sa aduni de-a valma camerele hotelului de cinci stele cu cele ale hotelului de patru stele și Cireașa de pe tort mai aduni și camerele hotelului de trei stele aflat la dracu’n prasnic in mijlocul orașului Alanya la circa treizeci de kilometri de primele doua aflate in Avsalar doar ca sa ma convingi ca tu ai dreptate. Hai sa fim serioși și sa păstram proporțiile.

Ți-as putea da oricând contraexemple cu resorturi mult mai mari decât acesta din toate punctele de vedere, și ca teritoriu și ca număr de camere, dar îmi răcesc gura degeaba. Spre deosebire de tine, eu verific informațiile din mai multe surse, nu-l cred pe cuvânt pe barmanul X care-și da și el cu părerea sa se afle in treaba

[21.09.18 15:00:21]

@Dumitrescu Ion: Ma bucur ca ati avut un concediu reusit. Felicitari pentru descrierea obiectiva si va doresc numai concedii reusite!

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [21.09.18 15:03:18]

așa e, sunt doar 2 hoteluri aici, în resort - al treilea, des referit în reclamele din complex — ”Lonicera City” — e „de oraș”, în Alanya, la aprox 20 de km de celelalte 2 (Lonicera World 4* și Lonicera Spa, 5*)

Interesant, pentru mine, e că o cazare la hotelul de 4 stele nu diferă prea mult de cea de la 5*. Poți beneficia de absolut toate faciiltățile complexului, de exemplu.

Mie mi-a plăcut FOARTE mult Lonicera. Mai în glumă, mai în serios -- aș reveni odată aici, pentru 1 (una) lună! Cazat la 4 stele (din considerente de buget personal), cândva când voi ieși la pensie / copii vor fi mari și nu vor mai vrea să vină cu noi

[21.09.18 15:10:49]

@tm67bru: Buna si bine v-ati reintors! Ati fost multumiti?! Cam la ce nota ai evaluat hotelul?! desi daca spui ca te-ai intoarce banuiesc ca nu a fost rau la banii astia. Buna ideea cu cel de 4 stele si zile mai multe, o sa o iau in calcul, ca deja jumatatea mea este la pensie si copila nu mai merge demult cu noi, deci... este ultrasuficient ce ofera. Salutari si astept cu mult interes ofertele si sugestiile pentru 2019!

[21.09.18 15:23:08]

@tm67bru: Am vazut parerea ta acum, multumesc ca ma faci sa ma simt normala! Ajunsesem sa cred ca am plutit cumva acolo si n-am avut ochi sa vad nimic din tot ce au obiectat altii pe aici. E drept ca nu plecasem in inspectie si e drept ca la 900 euro/2 pers eu una nu m-am asteptat la tot ce am gasit acolo, de aceea am tot sustinut ca am primit mai mult decat am platit. Dupa mine, ma si intreb ce voi putea gasi anul acesta pe bani putini care sa ma multumeasca cat m-a multumit Lonicera?!

[21.09.18 17:55:29]

@tm67bru: Aveti perfecta dreptate! Chiar am discutat cu toti prietenii mei si am constatat aceleasi lucru! Niciodata, nici unul dintre noi, desi unii au fost la hoteluri de 2-3000 eur sejur camera dubla, nu au beneficiat de asemenea servicii! Raport calitate -pret nu are rost sa mai comentam, sa vedem la anul daca mentin aceleasi preturi!

[21.09.18 18:05:31]

@nicole33: Eu nu m-am referit strict la ce este in interiorul resortului, este vorba de vilele care sunt in stanga cum mergi spre plaja, pe langa Aquapark! Si acolo sunt niste baruri si restaurante, la care chiar am servit si noi ceva, deci facea parte din resort! Merele si perele nu le mai incurc de mult, am depasit varsta!

PS Oricum m-am obisnuit cu tine sa explici mai bine totul decat cei care au fost acolo! Daca asta te face fericita nu-i problema!

[21.09.18 20:08:40]

@michaela_1961: Esti normala, stai linistita, sper ca azi sa reusesc si eu sa incarc articolul, aproape este scris mai trebuie sa fac selectia pozelor. Nu am incercat sa fiu carcotasa, dar am incercat sa iau urma nemultumitilor, dr sa verfic si parerile multumitilor, iar gasca noastra care a cuprins 4 tineri (dintre care unul este foarte critic) a zis ca a fost ok, normal punand in balanta preturi si servicii, caci daca vreau sa am parte de ce ofera de exemplu Regnum, pai poate mergeam in concediu odata la cativa ani. dar revin cat de curand si eu cu impresiile mele.

[21.09.18 20:55:26]

@nrs: Wow! Si zici te-ai sacrificat band altceva in lipsa de freshuri non-stop! Nasoool, eu m-as fi enervat oricum ca nu le am chiar si cand nu mi-ar fi trebuit!

[21.09.18 21:32:54]

@mishu: Multumesc, chiar m-am liniştit! Imi faceam procese de conştiinta ca l-am recomandat cu atata foc in condiţiile in care unii au fost f. f. nemultumiti. Normal ca in comparatie cu pretul a fost si entuziasmul meu. Adica efectiv in jur de 2.300 lei, 7 nopti/2 pers fara avion si transfer la tot ce a fost acolo?! Mai sa fie, chilipir in care sa nu te ţepuiesti un pic nu prea am vazut. Sincer si eu m-am asteptat sa fie acolo "ceva, ceva" care sa justifice pretul acesta si cand colo, totul OK!

Vacante minunate si astept impresiile cu interes, ca e clar ca ai fost f. atenta la tot!

[22.09.18 00:01:32]

@michaela_1961:

Nu trebuia sa îți faci probleme in legătura cu recomandarea hotelului. Încă din iarna de când am studiat conceptul acestuia și am văzut ce oferă, am văzut și prețurile foarte accesibile la care acesta se vindea, am realizat imediat raportul calitate preț foarte bun. Eu am ales altceva pentru ca doream mai mult și, evident, am plătit mai mult.

Am citit articolul tău la momentul postării acestuia și am apreciat tocmai echilibrul, modul in care ai reușit sa ai o vacanța reușită, deși aveai termeni de comparație solizi după vizitele anterioare la hoteluri mai scumpe și net superioare ca servicii și condiții oferite.

Majoritatea celor nemulțumiți au avut așteptări nerealiste și au uitat cât de puțin au plătit.

[25.09.18 09:26:09]

@nicole33: Multumesc mult de tot, conteaza mult pentru mine aprecierea ta!

Aspectele care au facut diferenta cu un hotel de top nu au fost mai deloc deranjante pentru noi, sunt alte chestii peste care nu as putea sa trec, aici nefiind cazul. Dar cand am vazut cu cata inversunare combat unii, incepusem sa ma simt aiurea si ma gandeam ca poate dorul de Turcia (nu mai fusesem de cativa ani) m-a facut pe mine prea entuziasta, plus firea mea de a vedea partea pozitiva in orice, mi-am zis... ia uite mai, unii iau in serios orice amanunt, il si pun la suflet, se macina si eu m-am apucat sa le spun ce concediu minunat vor avea. Am intrebat atunci mai in detaliu pe cei cu care am fost daca a fost chiar asa nasol. Bineinteles ca s-au uitat crucis la mine si mi-au replicat: "la banii aiaaa??? nimic de reprosat! vezi cum faci la anul! " Mentionez ca am fost impreuna si la celelalte hoteluri, deci au fost si ei f. realisti, in conditiile in care unii si ar fi permis mai mult, dar noi alegem dupa bugetul celui mai slab, cu asteptarile de rigoare. Dar intre timp review-urile au fost mai mult pro-Lonicera, plus a lui @Mishu care a pus capacul pentru sezonul acesta, asa ca... mi-am revenit.

Abia astept preturile de anul viitor, probabil vom mari bugetul, vrem cu masinile, dar nu foarte departe!

Sanatate si concedii ideale!

hanibalbogdan
    [06.11.18 14:17:42]

Se poate sa aproximezi costul pentru 2 adulti si un copil 9 ani transport individual?

Multumesc.

nrs †
    [06.11.18 15:41:20]

pentru sfarsitul lui august 2019 am gasit undeva la 760 euro/7 zile, cam cu 100 de euro mai mult decat am avut oferta pentru anul acesta

Dumitrescu Ion, hanibalbogdan, michaela_1961, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂLonicera Resort & Spa [Avasalar]: