ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2010
ÎNSCRIS: 08.09.08
AUG-2009

Turnul Eiffel si mandria de a fi roman

Turnul Eiffel si mandria de a fi roman

Primul obiectiv pe care am vrut sa-l vad cand ajung la Paris-orasul luminilor si al indragostitilor- a fost Turnul Eiffel.

Dupa ce ne-am cazat la hotel IBIS Paris Velizy despre care am scris click aici, am plecat cu masina pentru a face un tur al orasului noaptea si sa vedem luminile Turnului Eiffel.

Cred ca nu multa lume stie ca simbolul Parisului –Turnul Eiffel- a fost construit dupa tehnologia inventata de inginerul roman Gheorghe Panculescu. Pentru mai multe informatii cititi click aici

Am ajuns la turn si am ramas muta de uimire. Multa lume statea pe iarba si astepta ora fixata in care luminile turnului se transforma in milioane de licurici. A fost o senzatie nemaiintalnita. Am fotografiat incontinuu acest spectacol inedit.

A doua zi am revenit la turn pentru a vedea frumusetile Parisului de la inaltime.

Era o aglomeratie de nedescris. Coada la care ne-am asezat serpuia aproape in spirala.

La fiecare din cele 4 picioare ale turnului, pe unde se ajungea la lifturi, aglomeratia era la fel de mare. Nu cred ca a fost o idee buna de a urca in turn noaptea. Am cumparat bilete – 13 euro - pentru ultimul etaj. Pana la etajul doi am luat un lift in care eram inghesuiti ca sardelele. O data ajunsi la acest etaj, am coborat si am facut un tur al turnului intr-o aglomeratie infernala si inconjurata de toate mirosurile lumii. Nu am putut sa ma bucur de frumusetile care mi-erau oferite de la aceasta inaltime pentru ca eram impinsa din toate directiile.

La etajul doi ne-am asezat la alta coada pentru a ajunge in varful turnului. Liftul era mai mic decat primul, iar de la aceasta inaltime, practic n-am vazut mai nimic decat multe, multe luminite. La acest nivel am putut vedea o reprezentare a biroului lui Gustave Eiffel, care era reprezentat uitandu-se pe planurile edificiului impreuna cu Thomas Edison. Am crezut ca poate o fi si Gheorghe Panculescu. Pe margine erau panouri cu informatii despre distantele de la locul in care ma aflam pana la marile orase ale Europei (inclusiv Bucuresti) si informatii care m-au facut sa gasesc cladirile si monumentele pe care le puteam vedea din Turnul Eiffel, dar dupa cum am mai spus mai inainte nu vedeam decat luminile mai intense ale acestor cladiri.

La coborare am avut parte de acelasi tratament- aglomeratie, miros de transpiratie de la toate natiile lumii si miros de bautura...

Nu cred ca am avut o idee prea buna sa admir Parisul noaptea din Turnul Eiffel.

Mi-am propus sa mai incerc o data ziua si in alta perioada a anului, nu in august!

Dar pot sa spun ca am fost acolo, am simtit mandria ca am urcat in acest minunat simbol al Parisului. Am fost usor dezamagita ca nu am reusit sa vad inscriptiile "otel made in Romania!”

Trimis de kmy in 13.05.10 10:48:52

VIZUALIZĂRI: 5011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 maiestoasa constructie de otel ,,made in Romania"

biancuta
[13.05.10 10:54:11]

Interesante impresiile tale. Pana la urma cand ar fi momentul optim de vizitat pentru a nu fi aglomeratie? Eu cred ca si ziua e aglomerat. Oricum, ai votul meu pentru descriere si pentru informatiile foarte utile.

Dragoș_MD
[13.05.10 11:23:49]

stiam ca e construit din otel romanesc (de la Govasdia si Resita; cred ca am si scris printr-un ecou sau review despre asta).

eu amfostacolo de Pastele catolic de acum doi ani (era la sfarsitul lui martie), iar ca ora a zilei, in jurul amiezei. era un frig (inclusiv un vant rece) de-ti pierea cheful. si in chip de cireasa de pe tort a inceput si o lapovita de nu stiam cum sa coboram mai iute pe scari (noi n-am luat liftul - a fost mult mai misto! ). dar cred ca deja am mai povestit chestiile astea pe aici pe undeva...

din pacate, atunci eram fortat de prezenta junioarei sa nu imi fac un program asa cum mi-as fi dorit. dar daca voi mai merge vreodata acolo (tare mult mi-o doresc! ), voi face in asa fel incat sa fie undeva pe la sfarsitul zilei, astfel incat sa admir amurgul si aprinderea luminilor din oras de la inaltime, si sa cobor apoi in timp ce "clipocesc" flashurile luminitelor pe tot turnul.

CCRRIISSYY
[13.05.10 14:12:37]

Ma bucur ca ai putut sa vezi Turnul noaptea. Eu am fost in sept 2008, dar din cauza celui mic nu am putut sta asa de tarziu (in zona). Oricum privelistea care se dezvaluie ziua din Turn este extraordinara.

Poti vedea cele mai frumoase zone ale Parisului. Trebuie sa urci si ziua. Eu imi doresc sa mai ajung inca o data in Paris, deoarece cele 7 zile petrecute acolo au fost insuficiente pentru a surprinde toate obiectivele.

kmyAUTOR REVIEW
[14.05.10 09:32:12]

Biancuta, multumesc pentru vourile tale.

Eu cred ca cel mai bine ar fi de vizitat turnul Eiffel ziua, cand este senin. Privelistea asupra orasului este mult mai buna de la al doilea nivel.

Aglomeratie la turn nu stiu cand n-ar fi, eu am stat vre-o 2 ore la coada la intrare, o ora la liftul de la etajul 2 si am vazut persoane care lesinau din lipsa de aer. Era o caldura sufocanta.

In nici un caz nu mai merg in august la Paris! Peste tot aglomerat.

Dragoș_MD
[14.05.10 09:39:47]

nu trebuie uitat ca luna august este in cam toata Europa luna concediilor, deci locurile "turistice" vor fi aglomerate la maximum.

danuta
[17.05.10 19:19:24]

Pacat ca frumusetea turnului a fost "intunecata" de alte mirosuri si alte inconveniente. In rest este descris bine. Eu am fost in iunie si era superb, si timp si tot.

[10.07.12 18:54:46]

Mutat la rubrica "Paris - locuri 'must see'" (nou-creata pe site)

[30.01.16 15:35:20]

@kmy - Mutat în rubrica "Turnul Eiffel, PARIS" (nou-creată pe sait)

biancuta, CCRRIISSYY, danuta
Alte impresii din această RUBRICĂTurnul Eiffel: