ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2018
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 26.08.14
JUL-2018

Mult sub asteptari

S-au spus multe lucruri anterior referitoare la acest hotel, sunt toate de mare ajutor si nu mai insist si eu, doresc doar sa spun ce poate nu s-a spus sau n-am fost eu prea atent.

Transferul la dus si intors aeroport s-a facut cu cate o oprire destul de lunga la un bazar in benzinarie si la un magazin cu dulciuri cu preturi exagerate, mai mult ca sigur in cardasie cu [agenția]. Mi s-a spus ca se poate opta si pentru transfer individual la aeroport care scutea o ora, n-am ales-o din pacate dar e bine de stiut.

Experiente neplacute cu fratii nostri de la rasarit, de la furt de prosoape de pe sezlong, bagatul cu tupeu in fata la orice coada chiar daca erau doua trei persoane.

Mare atentie la topoganele de copii, al meu de 6 ani a fost lovit crunt de o namila de rus care nu a asteptat sa ajunga copilul jos si a pornit imediat dupa el. Noroc ca nu s-a lasat cu urmari grave.

Despre excursii: am optat pentru o excursie la Alanya, o pestera si o ora cu corabia de pirati. 45 $ adult, 30 copil prin [...] cu gandul ca vom fi doar romani si cu ghid in lb romana, in contextul in care la bazar langa hotel puteam lua cu 15$ adult si copilul gratis. Aceleasi opriri din interes la un magazin de pielarie cu preturi afisate de 2000 euro pe eticheta si negociere pana la 200 euro, am stat acolo aproape o ora fata de vizita la o pestera de 15 minute.

Despre enterocolita pot sa spun ca al meu a facut, si acum e in tratament, mesele se dezinfectau seara cu o solutie inainte de a schimba fata de masa asa ca sunt sigur ca era epidemie de care se stia.

Mancarea cam aceeasi gaseai ce sa mananci dar atat.

Cafeaua la dozator sub orice critica.

La sezlonguri la plaja si piscina regula era sa nu ocupi inainte de ora 8 si am observat ca in mare parte se respecta cu mici exceptii comuniste.

Incerc sa nu repet ce s-a mai spus anterior.

Pe viitor ma gandesc serios la locuri unde limba rusa sa fie macar pe locul 3, aici era pe 1 peste tot.

Trimis de pudar2 in 25.07.18 09:09:58
Validat / Publicat: 25.07.18 10:32:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1559 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pudar2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.07.18 10:32:42]

@pudar2: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 11&ridAnt=87729

nrs †
    [25.07.18 12:48:16]

de fapt tu esti nemultumit de agentie, de partenerul din TR si de prezenta rusilor, foarte putin spui despre hotel si de ce nu l-ai recomanda desi dai note foarte mari

[25.07.18 13:19:22]

Nu am vrut sa repet ce au spus ceilalti, am punctat doar ce nu s-a spus.

Nu l-as recomanda pentru epidemia de enterocolita care persista de doua luni, pentru faptul ca daca nu vorbesti ruseste nu prea esti bagat in seama si nu te poti intelege cu multa lume, pentru mancarea proasta pentru un UAI, bere posirca la dozator, sucuri la dozator, cafea la dozator si multe altele.

Am fost foarte incantat in iarna cand am citit review-urile de anul trecut de aceea am ales acest hotel dar chiar inainte de a pleca au inceput sa apara cele negative.

Ni s-a spus chiar cand am ajuns, pe autocar in drum spre hotel ca s-au schimbat multe lucruri de anul trecut in bine sau rau, eu am constatat ca multe in rau.

Si da, am fost nemultumit si de agentia cu care am fost, de proasta comunicare.

Am fost si la 4* in alte tari si a fost mai bine.

Pe mine ma ajuta sa citesc inainte de un sejur ce au scris cei care au mai fost si de aceea incerc sa ajut cum pot.

nrs †
    [25.07.18 13:28:41]

pai pentru a ajuta era bine sa scrii in articol ce ai scris in raspunsul de mai sus.

asta este legat de hotel, transferul trebuia sa stii, daca ai citit pe aici, ca dureaza mult (peste 2 ore) asa ca daca doreai mai repede luai transfer privat,

tot asa trebuia sa stii ca in Antalya (cuprinzand si Alanya) in general rusa este de baza (mai ales in hotelurile low cost).

despre excursii e cunoscut faptul ca cele de la agentia partenera sunt foarte scumpe

[25.07.18 13:51:41]

multumesc pentru interesul acordat si pentru sfaturile de la un expert.

resita2009
    [25.07.18 19:58:39]

@nrs: am vrut sa scriu si eu mai multe si sa vin cu contraargumente la ce a scris autorul acestui articol dar ma limitez doar la... wtf? acum 2 zile m-am intors din lonicera si...

Cine vrea sa inteleaga ce-am spus intelege, iar cine nu atunci e treaba lui.

Un sfat, pe viitor can va alegeti concediile sa va interesati din timp ce ofera hotelul respecti si daca este un hotel de top sau nu.

Nu sunt expert in concedii, am doar vreo 10 ani peste hotare dar atunci cand aleg un hotel ma gandesc si cat platesc pt concediul respectiv iar la 1.500 euro nu pot avea pretentii ca cei cate platesc +2.000 euro iar cat din cei 1.500 sunt costul biletelor de transport si cat este hotelul.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [26.07.18 20:56:51]

@nrs:

Într-adevăr, în toată zona Antalyei limba rusă este de bază. Să vezi în zona Kemer hoteluri în care turiştii vorbitori de rusă sunt în proporţie de peste 95% şi să vezi ce bine au învăţat şi vorbesc ruseşte toţi vânzătorii din bazaruri.

Nu cred că există vreo legătură între nivelul/preţul hotelului şi vorbirea exclusivă a limbii ruse. Eu nu merg în hoteluri low cost şi, cu toate acestea, am avut surprize. Pe mine nu m-a deranjat în mod deosebit, putând susţine fără probleme o conversaţie basic în această limbă, dar doar dacă am eu chef .

Mai grav mi se pare să nimereşti într-un hotel în care personalul nu vorbeşte nicio altă limbă decât turca. Mie mi s-a întâmplat, dar în Didim

Întotdeauna aceste excursii sunt cele mai scumpe, dar primeşti bonus un ghid moldovean, de obicei, aspect important pentru unii.

Dumitrescu Ion
    [27.07.18 11:42:06]

@pudar2: Ok! Multumim pentru informatii! E foarte util pentru cei care merg cu avionul!

Totusi sunt putin nedumerit cu faptul ca nu recomanzi un hotel cu astfel de servicii, cazare, plaja si cu o medie atat de mare!

Dozatoarele sunt dozatoare peste tot! Le poti evita, cum fac eu!

La fel si excursiile cu agentia!

O zi buna!

[27.07.18 12:08:15]

@Dumitrescu Ion: După cum ai văzut probabil anul acesta față de anul trecut sunt mult mai multe impresii negative chiar și pe alte site-uri. Am vrut să punctez ce nu mi-a plăcut.

Nu mă refer la camera de hotel, lifturile panoramice, holul grandios deoarece eu m-am dus să stau pe plaja, piscină, excursii, nu în hotel.

Nu am recomandat deoarece anul acesta epidemia de enterocolita există, nu o spun doar eu, plaja și piscinele au șezlongurile înghesuite unul în celălalt, divertisment aproape de zero.

Am fost la hoteluri mai putin luxoase unde m-am simțit mult mai bine.

Am luat acest sejur după ce am citit ce s-a scris anul trecut aici, pierd acum vremea sa scriu pentru cei care merg anul acesta și consider că e bine să știe realitatea de la fața locului. O zi la fel de bună!

costel_raul
    [20.08.18 15:08:56]

@pudar2: Din ce relatați d-vs nu reflecta realitatea referitor la resort

vld79
    [03.10.18 10:31:03]

Multumesc pentru recenzie, personal vorbind.

O recenzie excelenta, este ceva in plus fata de restul.

Pentru mine unul, cafeaua e foarte importanta, nu vreau sa dau 1500 de euro si sa plec cu termoplonjonul sa imi fac cafea in camera si nici rusa nu stiu.

Sariti iar ca haita sa contraziceti omul, sa il corectati, ca nu e articolul bun, ca nu reflecta realitatea... Este parerea lui si gata, fiecare percepe realitatea in felul lui.

D-asta sunt mai multe pareri, sa le citim pe toate si sa alegem.

Ce vroiati, sa detalieze masa? Asta am inteles din celelalte reviewuri, ca sunt branzeturi multe, dar lipseste salamul.

alex1979, alicera2001, Dumitrescu Ion, pudar2, resita2009, vld79
    Alte impresii din această RUBRICĂLonicera Resort & Spa [Avasalar]: