ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2010
ÎNSCRIS: 03.05.10
JUN-2009
2 AD. + 2 COPII

Prima vacanta in Bulgaria

Am incercat pt prima data un concediu pe litoralul Bulgaresc. Am ales statiunea Albena pt ca lumea vorbea intruna de ea. Ne-am orientat cam greu pana am ales un hotel care sa primeasca o familie cu 2 copii, deoarece in Albena anumite hoteluri primesc in camera dubla 2 adulti + 2 copii. (5 si respectiv 11 ani)

In sfarsit, am optat pt hotelul Orchideya. Nu a fost atat de grozav, dar a fost destul de ok. Era un hotel simplu, dar curat, cu un personal foarte amabil la receptie care ne-a cazat imediat cum am ajuns (cam in jurul orei 12).

Camera era la ultimul etaj, cu vedere spre mare, destul de curata si bine aerisita.

Dupa ce ne-am instalat in camera am iesit sa inspectam imprejurimile. Am inceput cu piscina care era langa hotel si de care am fost foarte incantati, a fost lucru care ne-a bucurat cel mai mult mai ales ca aveau piscina speciala pt copii, cu topogan, stropitori, ceva in genul celor de la Aqua Magic (Mamaia).

Acolo ne-am petrecut foarte mult timp, pe perioada sederii noastre la acest hotel. Parte cea mai rea era ca nu erau suficiente sezlonguri pt cate camere erau, asa ca trebuia sa te duci sa pui prosopul pe sezlong pe la ora 6 - 6: 30, cu toate ca accesul la piscina incepea la ora 8. Am ajuns si la restaurantul hotelului care era destul de mare, la etaj era sala de mese, iar la parter barul, clubul pt copii si terasa barbeque, unde serveai gustari intre mese.

Nu erau extraordinare, dar in lipsa de altceva erau bune si acelea. Mancarea era destul de multa de multa si de variata, pt toate gusturile, dar la nici o masa nu lipsea pestele. La fel dulciurile si fructele care erau destule pt toata lumea.

Este foarte adevarat ce se tot spune pe la noi, cum ca romanii cand se vad cu atata mancare sunt cam risipitori. Ii recunosteai de la o posta: aveau farfuriile pline, pe care le abandonau apoi pe mese (cu foarte multa mancare neatinsa pe care ulterior debarasatorii bulgari o aruncau la gunoi).

Am fost incantati si de faptul ca hotelul era cam la 500 m de plaja si in felul acesta faceam si noi miscare. Oricum drumul pana la plaja era destul de frumos deoarece mergeam printr-o zona impadurita si racoroasa. Si plaja era foarte curata si lumea destul de disciplinata. Nu erau gunoaie, nu alge, nu cearceafuri unele langa altele.

Una peste alta am avut o vacanta frumoasa, intr-o zona frumoasa, de unde avem amintiri placute. Va recomandam tuturor, mai ales familiilor cu copii. Cu toate ca ne-a placut foarte mult in Albena, anul acesta ne-am facut rezervari in statiunea Nisipurile De Aur.

Speram sa fie mult mai frumos ca in vacanta trecuta. O sa va aducem imagini si detalii si de acolo.

Trimis de neagugaby in 09.05.10 19:38:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2099 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (neagugaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

magdalena
    [09.05.10 20:10:02]

600 de euro in iunie pentru un hotel de trei stele? Nu e cam mult in aceasta perioada, mai ales ca e si departe de plaja?

neagugabyAUTOR REVIEW
    [09.05.10 20:23:39]

Asta a fost anul trecut cand toata lumea stie , preturile au fost mai mari si in plus am mai platit 1/2 de bilet pentru al doilea copil

valimi
    [10.05.10 09:10:49]

Vechea poveste cu prosopul.

Va invat o smecherie, care la mine a mers fara sa trebuie sa ma scol cu noaptea in cap si fara sa intru in conflict cu nimeni: chiar daca erau aruncate ostentativ prosoape pe sezlonguri si nu era nimeni pe acolo pret de 5-10 minute, ma duceam si le agatam la umbrela si ma asezam pe sezlong, cu prosopul meu.

Venea omul, se uita dupa prosop, i-l aratam la umbrela, il lua si pleca. Nimeni nu mi-a spus nimic pentru ca stiau ca nu au dreptate si ca ceea ce faceau nu era permis. Daca mi-ar fi zis ceva, l-as fi trimis sa se planga la administratorii hotelului, adica la cei care scrisesera pe pancarta ca nu e voie sa rezervi sezlongurile cu prosopul...

magdalena, neagugaby, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Orchideya & Orchideya Park Hotel: