ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2017

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Orchideya - Oasis for Holidays

RESTAURANT

- Timp de asteptare foarte mare la toate mesele si restaurantele. Vanatoare de mese libere.

- Mancarea arata suspect, multe mancarici cu sosuri, mancarici din resturile ramase de la mesele anterioare presupun, sucuri foarte dulci de tipul celor de la TEC. Bautura de tot [***], mi-am cumparat in fiecare zi cate ceva de baut: whiskey, bere si suc de la supermarket.

- Toaleta de la restaurant + lobi erau pline de rahat pe pereti. Era o ‘incantare’ sa mergi.

Am facut o toxinfectie alimentara, ma manca pielea de imi vine sa o jupoi de pe mine. Inca ma mananca si acum dupa 3 zile dupa ce am venit.

- Am prezentat situatia la receptie si am cerut sa ma decazez dupa 2 zile deoarece am o problema medicala: diaree, bube, mancarimi. Nu mi s-a permis, ma tot amanau de pe o zip e alta. Trebuie sa platesc 4 zile daca asa am rezervat pe Booking. Deci dau 200euro in plus degeaba plus ca trebuie sa-mi rezolv problemele medicale.

Mi-a spus receptionera ca a fost decizia mea sa vin in Albena asa ca support consecintele. Mi-am cerut scuze ca am fost prost si am promis sa nu repet greseala. De la receptie mi-a oferit niste pastile, deci receptia are in dotare pastie de intoxicatie... asta ce inseamna oare, ca se intampla frecvent?

- Toata lumea manca cu mare pofta ‘laturile’, doar noi nu puteam sa gasim usor ceva comestibil.

Mare aglomeratie la cartofi prajiti, probabil tuturor li s-a parut cartofii cei mai comestibili.

Multe mancaruri gatite inghetate: cartofi, carne, legume.

Prajituri dubioase.

Am studiat si oferta unor hoteluri mai scumpe de 150 euro/zi. Surpriza: aceeasi mancare si bautura. Sucuri TEC si bere Kamentza ([***]cu CO2)

PISCINELE

-Arata ok, nu stiu de ce unele dintre ele nu miroas deloc a clor.

HOTEL

-Communist, curtea interioara neingrijita la hotel park.

CAMERA

-Asternut curat, praf de 2mm in unele locuri greu accesibile cum ar fi dulapul de care nu s-a atins din vremea lui Hristov Zhivkov – liderul partidului communist bulgar.

-Usa iesea cu tot cu lambriul ala de lemn sau ce e, ce o inconjoara.

BAIA

-Curata cat de cat, cu gandaci din specii necunoscute ce ieseau pe la tocul usii. Acestia erau rezidenti si nu erau in trecere ca la alti oaspeti.

RECEPTIA

-Personal dragut in mare parte, vorbitori de engleza, dornici sa iti resolve problemele pana e vorba de bani.

-Doar o [***] de receptionera am intalnit ce m-a facut sa nu-mi doresc sa mai ajung vreodata pe taram bulgaresc.

PLAJA

-Curata, frumoasa. Pacat de serviciile hotelului.

-Un administrator ce are concesionata plaja nu lasa turistii romani de la Orhidea sa ocupe primele 1,2, 3 locuri nici daca le plateau. Mult scandal in fiecare zi intre romani si el. Intr-o dimineata am prins loc in primul rand si nu vroia sa imi inchirieze umbrela contra cost.

Concluzie: La dusmani le recomand, cu drag, Orchideya.

Nu sunt la prima vacanta in Bulgaria dau au devenit scumpi si [***].

Trimis de andykorg in 17.08.17 20:27:42
Validat / Publicat: 17.08.17 21:03:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1347 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andykorg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster45 [17.08.17 21:02:56] »

@andykorg:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 51&ridAnt=80843

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [17.08.17 21:12:35] »

@andykorg:

Eşti prea tânăr pentru a putea face comentarii pertinente vis a vis de comunism.

În plus, istoria învăţată la fără colegi sau de pe internet îţi mai joacă feste.

Bănuiesc că ai vrut să faci referire la Todor Jivkov, Hristo fiind prenumele tatălui său .

andykorg [17.08.17 21:42:48] »

@nicole33: Multumesc de comment. Nicole, 33 e anul nasterii la Dvs. de stiti asa de multe de comunisti si parintii lor?

viki68r [17.08.17 21:52:03] »

@andykorg: ca sa știi câte ceva despre istorie, e suficient sa citești, în loc sa jignești femeile

andykorg [17.08.17 21:57:39] »

@viki68r: V-ati adunat aici sa ce? Segmentu asta a ce iti seamana, nu a jignire si sarcasm?

"istoria învăţată la fără colegi"

rentea [17.08.17 22:12:03] »

@andykorg: imi pare rau pt ce ai trait acolo. imi dau seama ce inseamna sa ai o astfel de dezamagire, eu personal te cred ca te-ai simtit foarte rau si, de altfel, multi useri confirma ceea ce ai scris si tu (chiar daca nu o faceau altii, faptul ca tie nu ti-a placut e la fel de important ca parerea celor care au fost incantati).

Data viitoare, poate vei avea mai mult noroc!

Cat despre originea "comunista" a hotelului... e drept ca e o chestie de nuanta daca e de bine sau de rau Depinde pe ce parte a "baricadei" te-ai situat pe vremurile alea

giuliani [18.08.17 09:29:55] »

@nicole33: en.wikipedia.org/wiki/Todor_Zhivkov

Todor Hristov Zhivkov (7 September 1911 – 5 August 1998), was the Communist leader of the People's Republic of Bulgaria (PRB) from 4 March 1954 until 10 November 1989.

Se pare ca al nostru coleg nu a invatat istoria "la fara colegi" )

andykorg [18.08.17 11:43:24] »

Multumesc pt comentarii. As aprecia mult mai mult daca ati spune cu ce am putea inlocui AI bulgaresc, care e de foarte slaba calitate, decat discutiile pe teme istorice. "Mult si prost" este la AI cum zice toata lumea.

E de preferat o pensiune completa sau demipensiune mai de calitate in locul acestui AI dar unde?

Am mai fost anul acesta in Halkidiki - Grecia (fara AI) si a fost foarte bine. Am mancat la taverne.

webmasterX [18.08.17 11:54:16] »

Am mai fost anul acesta in Halkidiki - Grecia (fara AI) si a fost foarte bine

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

giuliani [18.08.17 12:09:29] »

La capitolul mancare e normal sa nu poti compara o taverna din grecia cu un hotel ce ofera AI, una e sa gatesti o portie de mancare pentru o persoana, alta sa gatesti pentru 100 deodata.

Solutii ar fi insa depind de multe chestii:

- bugetul alocat pt cazare si transport

- bugetul alocat pt masa (10€ de persoana in medie, fara bauturi)

- disponibilitatea de deplase cu avionul / masina (pe distante posibil mai lungi)

Cred ca ar fi foarte indicat sa deschideti un fir de discutie la sectiunea "Ce-mi recomandati" si chiar daca doriti informatiile generale sunt sigur ca multa lume o sa va raspunda in functie de preferinte.

tm67bru [18.08.17 12:15:40] »

@andykorg:

Nicio generalizare nu e bună.

Există AI ”bulgăresc” bun (în Duni sau Obzor de exemplu), însă la prețuri (mult) mai mari.

Pe scurt: la buget mic eu nu recomand niciodată AI-ul. Niciunde, nu doar Bulgaria. E, evident, slab sau FOARTE slab - la urma urmei, cât dai atât primești, nu-i așa?

ovi2012* [27.12.17 18:41:36] »

@andykorg: Doamne... citind ecoul tau am trait un deja-vu oribil! Am experimentat aceleasi senzatii la orchideya in anul 2014. Din pacate nu au fost doar senzatii! Le-am trait pe propria piele toata familia. Am scris si eu un ecou atunci... dar sa stii ca am fost civilizat... foarte civilizat fata de modul in care am fost noi tratati. Nu vreau sa fiu inteles gresit dar nu-i inteleg pe romanii care merg la bulgari. Stiu ca si noi avem hibele, mizeriile, manelele și haznalele noastre... dar totusi... sa facem prostitutie estivala si sa acceptam gunoaiele lor... inseamna ca suntem o natie de sado-masochisti!

ovi2012* [09.07.18 18:11:07] »

Vad ca nu s-a schimbat nimic. Aceleasi experiente am trait si noi in 2014. Noi am plecat dupa trei zile... am preferat sa pierd niste bani decat sa-mi imbolnavesc familia. Cum spui: la masa LATURI, cazare de rahat, administrator plaja - fascist! Am evitat de atunci BULGARIA si nu-mi pare rau!

andykorg [09.07.18 21:13:09] »

Va bântuie acest hotel domnule Ovidiu

Cand am vazut ca nu am cu cine ma intelege eu am preferat sa nu pierd bani. Am platit ticketul de iesire din statiune, mi-am facut bagajele, mi-am luat familia si dus am fost. Nevasta zicea ca-s nebun, ca ea nu pleaca fara sa plateasca, ca ajunge la puscarie. Apoi am sunat pe drum sa le zic ca, camera mea tocmai a fost eliberata. Cand o sa fie in stare sa vorbim politicos o sa fac plata prin banca.

Apoi m-a sunat directoarea hotelurilor Orchideya. A fost zarva mare, m-au amenintat cu politie si multe alte lucruri. Le-am facut transfer bancar in Bulgaria si am oprit vreo 70Euro, cat m-au costat ingrijirile medicale. Au fost de acord cu aceasta mica reconciliere si si-au cerut scuze pentru neplacerile provocate.

Eu n-as evita Bulgaria pentru o uscatura de hotel cu oameni nesimtiti in mare parte. Au niste plaje foarte frumoase si curate, cum nu cred ca o sa fie vreodata in Romania. Trebuie multa atentie la bulgari.

andykorg [09.07.18 21:16:11] »

Inca ceva: Am ajuns la acest hotel ca nu am mai gasit nimic liber. Rezervarea o facusem cu cateva zile inainte. Orchideya avea cel mai mare punctaj pe Booking in momentul rezervarii.

andykorg, giuliani, ovi2012*, rentea, viki68r
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Orchideya & Orchideya Park Hotel: