ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2018
DIN: --
ÎNSCRIS: 17.06.17
JUN-2018

Sub orice critică

Mandarin Resort cu bune si rele

Am optat pentru Hotel Mandarin Resort intrucat era unicul hotel de 5* pozitionat in centrul statiunii, aflat in oferta companiei de turism. De la inceput doresc sa va atentionez ca este un hotel de 3 - 4* maxim insa raportul calitate /pret este unul exceptional.

Cazarea a fost in camera 428/ corpul F, langa piscina cu topogane. Vederea... catre un teren de joaca pentru copii si un restaurant italian aflat intr-o cladire spectaculoasa. Nu ne-a deranjat intrucat nu am venit in Bodrum sa admiram peisajul... din camera. Pentru un sejur de 6 nopti am platit 180 euro/persoana varianta All Inclusive, sejurul fiind achizitionat in ianuarie 2018 (am beneficiat de un discount de 40% din tariful initial).

Resortul este ampasat in zona 0 a statiunii, acesta fiind si punctul sau forte.

Camerele sunt spatioase, mobilate cu gust, dotate cu AC, seif, dispozitiv de incalzit apa pentru ceai/cafea etc Asternuturile/prosoapele se schimba zilnic. in camere sunt produse de igiena (sampon, gel dus, betisoare de urechi etc.) Zilnic se face refill-ul acestora.

Mancarea a fost foarte gustoasa si diversificata. Bauturile la discretie- vin rosu/rose/alb, bere Tuborg, Ice Tea, gama Coca Cola/Pepsi/Fanta/Sprite, vodca/coniac

Minusuri - la capitolul curatenie nu exceleaza. Este si o parere cu privire la statiune Bodrum in general. Nu este o statiune foarte curata. Stradute pitoresti cu case superbe si tomberoane pline cu gunoi neridicat de zile intregi, multi caini liberi in statiune, foarte frumosi si prietenosi... insa isi fac nevoile inclusiv pe plaja, in fata sezlong-ului tau. Acelasi lucru este valabil si pentru pisici. Sunt o mare iubitoare de animale si m-am bucurat sa vad animale bine ingrijite, insa uneori a fost prea mult.

Staff-ul hotelului nu este unul foarte prietenos. Muncesc foarte mult, probabil peste 12 ore/ zi. Nu stiu daca poate fi o scuza... eu am empatizat cu ei.

Hotelul nu are plaja proprie- este la paroximativ 300-400 m mare. Pe faleza sunt baruri/restaurante iar plajele din fata acestora erau administrate de catre proprietarii de baruri/hoteluri. Trebuia sa faci consumatie pentru a putea sta pe sezlong. Plajele nu au nisip ci pietris insa apa marii a fost extraordinar de curata.

Am fost foarte multumita de acest sejur.

Trimis de Dana Seli Andrei in 27.06.18 23:22:28
Validat / Publicat: 28.06.18 00:16:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Marmaris- Hotel Grand Pasa Kusadasi - Hotel Dabaklar

VIZUALIZĂRI: 3473 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dana Seli Andrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.38 EUR pe cameră

[28.06.18 00:13:08]

@Dana Seli Andrei: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[28.06.18 07:55:36]

[31.07.18 20:05:36]

@Dana Seli Andrei:

Si noi urmeaza sa mergem luna viitoare acolo.

Este prima data cand am optat pentru AI si sunt curios daca am facut bine.

Am o intrebare: articolul tau este in general pozitiv la adresa hotelului, totusi ai acordat o nota mai mica de 7.

Care sunt principalele motive? Ce v-a nemultumit atat de mult?

Mai poti atasa poze cu facilitatile hotelului si camera?

Multumesc anticipat. ????

[31.07.18 20:31:22]

@Dan&Ema: Buna seara. Nu am acordat aceasta nota. 7 este o medie a tuturor calificativelor acordate de mine (curatenie, mancare, amplasare, pozitionare, facilitati etc.) si a fost generata de catre site. Noi am fost multumiti de acest hotel, care repet... nu este de 5 stele. Cred ca este pozitionat intre 3.5--4 stele maxim.

Am platit in ianuarie 2018 un tarif de 181 euro/persoana. La acest tarif... hotelul este unul exceptional. La momentul actual tur-operatorul cu care am fost in concediu afiseaza un tarif de 400---450 euro/persoana. Nu merita acesti bani.

In mare hotelul este foarte bine amplasat (in zona 0 a statiunii), mancarea a fost foarte gustoasa si diversificata (dar nu de 5 stele), bauturile ok, curatenia lasa un pic de dorit.

Minusuri: hotelul nu are plaja proprie, mergi aproximativ 10 minute pe jos... WI-Fi... inexistent aproape o saptamana, atentie la cazarea in corpul F (in spatele cladirilor se afla un local in care se organizeaza nunti. In trei nopti din cele sase petrecute am ascultat muzica turceasca pana dimineata. Pe noi nu ne-a deranjat, suntem un cuplu fara copii si am fost intr-un grup destul de mare.

Fotografii din interiorul camerelor din pacate nu am, insa corespund cu cele de pe site. Daca ati platit un pret rezonabil cu siguranta veti fi multumiti. Daca mai aveti nevoie de informatii va rog sa imi transmiteti.

Seara frumoasa si un concediu reusit!!!

[01.08.18 06:59:04]

Multumesc.

Suna bine in general si evident e totul relativat la pret.

Noi am achizitionat un pachet AI pentru un apartament 2 ad & 2 copii (14,7) pt 9 nopti la 1000 eur.

Suntem nerabdatori sa ajungem la Bodrum.

Ati gasit plaje cu nisip fin si intrare lina in apa si fara pietre? Am auzit ca ar trebui sa le cautam la cativa zeci de km mai departe. Asa-i? Recomandati inchirierea unui masini? Noi mergem cu avionul de data asta.

Multumesc mult pentru informatii, lamuriri si sugestii.

[01.08.18 19:53:52]

@Dan&Ema: Nu. Din pacate nu veti gasi plaja cu nisip in apropiere de hotel. Sunt plaje amenajate la aproximativ 400-500 m de Mandarin insa nu au nisip ci pietricele. Ar fi indicat, mai ales pentru copii, sa aveti incaltaminte de intrat in apa.

Pe plaja sunt sezlonguri insa trebuie sa faceti o mica consumatie si puteti sta toata ziua la plaja.

Nu recomand inchirierea unei masini intrucat excursiile optionale sunt foarte ieftine, daca le achizitionati de la agentiile turcesti.

Nu alegeti cumpararea excursiilor de la ghizii romani. De regula sunt cu cel putin 30-40% mai scumpe iar agentiile turcesti sunt serioase.

Obiectivele turistice importante sunt departe de Bodrum si incomod si costisitor de facut cu masina inchiriata (Efes 150-200 KM (cel mai bine sa il vizitati daca va duceti in Kusadasi, este la 25 KM de statiune), Pamukkale cca 300 KM (se poate vizita mai usor daca mergeti in Marmaris), Dalyan cred ca distanta este mai mare, eu am facut aceasta excursia optionala din Marmaris, Castelul Sf Petru este chiar in centrul Bodrumului la 20 minute de mers pe jos de la hotel. Din pacate este inchis pe tot sezonul estival pentru reconsolidare. Am fost dezamagita ca nu am reusit sa il vizitez.

Mausoleul din Halicarnas (una dintre cele 7 minuni ale lumii antice), este in apropierea hotelului. Daca nu aveti o imaginatie bogata veti fi dezamagiti ca si noi de altfel... nu este mare lucru de vazut...

Va sfatuiesc sa nu ratati o excursie de o zi pe mare. Va puteti duce in port sa va cumparati bilete (portul este foarte aproape de hotel).

Noi am optat pentru nava Barbarosa, o nava ce seamana izbitor cu Perla Neagra din filmul Piratii din Caraibe. Este si cea mai scumpa nava din port, tarif 100 lire turcesti/persoana, aproximativ 115 Ron, in pret fiind incluse bauturile si masa de pranz). Merita acesti bani!!! Pentru toate celelalte nave pretul este de cca 70 lire turcesti cu mici abateri.

Mai este un sit arheologic, Pedasa... Este o ruina, nu merita sa va stricati o jumatate de zi din concediu.

Daca sunteti pasionat de istorie va recomand Efes-ul. Este spectaculos.

In rest mai puteti face excursii optionale de o zi in insulele grecesti KOS si RHODOS.

E mai convenabil sa mergeti in port si sa va achizitionati bilete pentru feribot (20 euro/persoana).

Sper sa va placa si ca aceste informatii sa va fie utile!!! Seara buna!!!

[01.08.18 21:18:40]

@Dana Seli Andrei:

Va multumesc foarte foarte mult pentru informatia amanuntita. Seara faina si numai de bine si vacante frumoase! ☀️

[01.08.18 21:25:30]

@Dan&Ema: Cu drag! Concediu frumos sa aveti!!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [01.08.18 21:26:35]

@Dan&Ema:

Dane, eu ţi-am zis că pentru plajă cu nisip aşa cum vrei tu cea mai apropiată variantă este în Gumbet, la vreo 5 kilometri de Bodrum.

Părerea mea este că închirierea unei maşini este avantajoasă pentru configuraţia familiei tale oferindu-ţi libertatea de mişcare dorită la costuri minime. Hotelul oricum îţi oferă parcare gratuită .

Vacanţă plăcută!

[02.08.18 15:21:12]