ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2018
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 16.06.15
JUN-2018

Peste şi vin

Ce poate fi mai placut intr-o zi de duminica decat sa te delectezi cu un peste si un pahar de vin la PESTE SI VIN. Este un restaurant construit cu fonduri europene, situat pe DN 22B KM 4 aflat la iesirea din Braila pe digul care uneste Braila de Galati.

Atmosfera este rustic minimalista potrivindu-se cu meniurile deosebite. Amenajarea consta din canotci transformate in corpuri de iluminat, un acvariu cu pesti exotici si peretele decorativ din farfurii ce imita solzii. Culorile predominante sunt verde turcoaz si albastru.

Terasa este incapatoare cu umbrele care te apara de soare si deservita de personal amabil. Si ciresa de pe tort, meniurile sunt pregatite de chef Kenan selectat semifinalist la Arena Bucatarilor.

Preparatele sunt alcatuite in mare parte din peste si fructe de mare dar sunt si preparate traditionale din carne. Noi am comandat ciorba cu perisoare din peste si o supa crema de creveti super buna, care avea si creveti din abundenta. La felul 2 sotul a luat saramura de crap cu mamaliguta si eu am luat butterfish cu fructe de mare si sos olandez cu sparanghel, bun de tot, curcubeu pe cerul gurii. Cred ca a fost cel mai bun preparat din peste pe care l-am mancat si am mancat destul peste ca doar sunt de la Dunare.

Tot meniu, l alaturi de doua limonade si doua cafele a costat 150 de lei. Pretul mi se pare foarte corect daca tinem cont de gustul preparatelor, amabilitatea personalului si aspectul locatiei, asa ca poftiti la Braila la Peste si vin!

Trimis de mariana07 in 03.06.18 16:34:15
Validat / Publicat: 03.06.18 18:05:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRĂILA.

VIZUALIZĂRI: 2677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Terasa
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)

[03.06.18 19:47:14]

@mariana07: Bravos, națiune! Auzisem de localul ăsta, dar fiind departe și eu neavând cum, n-am ajuns!

Arată bine tot ce-i pe-acolo, și cred că și gustul e pe măsură. Nici mie nu mi se pare mare prețul. Acum, Bazil să spună cum a fost saramura, comparativ cu Peskano.

Să vă fie de bine!

mariana07AUTOR REVIEW
[03.06.18 20:09:21]

@Zoazore: Mancarea este super, el spune ca la saramura sunt la egalitate.

[03.06.18 20:30:07]

@mariana07: Poate vreodată voi ajunge și eu pe-acolo! Cine știe? Arată superb, atât decorul, cât și bucatele.

Și nu-i doar pește de Dunăre, e pește internațional.

Iar dacă zice Bazil că-s la egalitate, atunci așa trebuie să fie, că-l cred, e om serios cu nevastă faină.

mariana07AUTOR REVIEW
[03.06.18 20:55:59]

@Zoazore: Cand mai vii la Braila imi spui si mergem

[03.06.18 21:05:52]

@mariana07: Eiii, voi veți fi plecați pe-atunci! Rezolvăm noi cumva! Mulțumesc mult!

mariana07, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brăila și împrejurimi: