ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2023
NOV-2023
Prieteni
EXCELENT

Pe toți Sfinții că este bine! -- RESTAURANT ALL SAINTS BRĂILA

V-am avertizat vreodată să nu puneți pariuri cu mine că pierdeți? Nu? O fac acum!

Pentru că cei ce pierd pariurile cu mine, plătesc greu! Nu mă-ncurc eu cu de-alde o bere sau o gumă de mestecat!

Uite-așa, aseară, un prieten a trebuit să plătească pariul pierdut. Dar de data asta m-am bucurat sincer că am câștigat! Zicea, marți, că are Covid. Am pus pariu cu el pe o ciorbă de burtă că nu are. Și... Yupiii! N-are!

Cum este om de cuvânt și cu caracter, aseară a zis că vrea să plătească pariul. Puteam eu să refuz omul? Mai ales că era vorba despre ciorbă de burtă? Neah! Și el e fan ciorbă de burtă!

Unde mergem? Hai la Sfinți, i-am expus eu” pretenția” mea și a fost de acord, mai ales că el stă in zonă.

Așa că aseară, pe la 18, s-a prezentat frumos, cu mașina spălată să-și plătească datoria!

Cum în drumul meu spre Buzău trec pe lângă Catedrală, am observat și acest local, am zis: de ce nu?

Adresa lui din buletin (ul fiscal) este:

Bulevardul Dorobantilor 1, Bl A1 parter · Braila, Braila ·Telefon: 0721 415 577/ 0771 407 225 ·

Și se prezinta așa:

Tip Local: Restaurante

Zona de pret: Nedefinit (fara bauturi)

Bucatarie: Romaneasca, Internationala

Aer Conditionat: Da

Wi-Fi: Da

Numar de sali: 2

Numar de locuri in local: 160

Terasa: Da, 2: una descoperită, cealalta acoperită.

Ambianta: Ospitalier

Sala Evenimente: Nu

Cazare: Nu

Anul Infiintarii: 2012

Deschis Tarziu: Da

ro.menulist.menu/restaura ... la/all-saints-1

Am ajuns, am început să fac poze la intrare, la terasa descoperită și la meniul expus in stradă pe un stativ. Am intrat în a doua terasă, cea acoperită, dar ospatarul Virgil (așa scria pe ecusonul lui) a venit cam... vijelios la mine și m-a-ntrebat de ce fac poze și ce dorim de fapt. Iaca! Ce puteam să vrem dacă am intrat în restaurant? Pe când urma să-i dau un răspuns... zbanghiu, amicul meu a spus că vrem o masă pentru două persoane. Tot am mai” prins” câteva poze! Dar oricum era cam plin pe acolo și n-aș fi putut face mai multe. Și în terasa descoperită (care vara este superbă!), dar și în cea acoperită, se fumează. Ba chiar am văzut și o narghilea! Era, totuși, prea frig pentru cea descoperită!

Am intrat în terasa acoperită, fumători fiind amândoi. Am luat loc, am primit imediat meniurile, deși știam exact ce vrem să comandăm, și am și comandat. Am plusat amândoi cu un platou Crispy și o bere la halbă pentru mine. El a comandat, așa că nu am avut probleme cu berea.

Cât am mai depănat noi amintiri, au venit ciorbele și... un coș cu pâine pe care nu-l ceruse nimeni. A fost util până la urmă!

Ciorbele au fost fierbinți, proaspete, dar a trebuit să le” îmbunătățim” noi cu usturoi, oțet și smântână. Ca și gust au fost bune spre foarte bune, dar cam sărăcuțe în carne. Echilibrate, însă. 20 lei / porție, fără a plăti suplimentar usturoiul, smântâna și ardeii iuți. 20 lei curat!

Nici platoul nu a fost rău: degețele de pui, ciuperci pane, baghete de cașcaval pane, cartofi prăjiți (din cartofi!) și un bolișor cu un sos remoulade absolut divin! Dar puțiiin! Foarte puțin! Sosul, zic. Platoul suficient pentru două persoane. A costat 37 lei

Berea mea Tuborg la halbă a fost 10 lei și cred că au numărat feliile de pâine lipsă, fiindcă pe bon erau trecute 2 felii x 1,5 lei = 3 lei.

Total pariu = 90 lei, total plată = 100 lei, plătit cash. Total seară = superbă!

Cei care mai treceți prin urbea mea, nu-l ocoliți! Este un local bun, cu oaresce pretenții, dar nu mari. Se gătește bine, corect și prețurile nu sunt” de targă” , cum ar fi zis Yersi!

Mie mi-a plăcut, îl recomand!

P. s. Pe bon am văzut că este fostul restaurant Capitol, renovat, restaurat. Cum nici în Capitol nu intrasem, nu știu cum era ca să le compar.

Pentru cei care vin cu mașinile, este o parcare generoasă alaturi, la MedLife. Gratis.

Trimis de Zoazore in 10.11.23 19:12:56
Validat / Publicat: 10.11.23 19:45:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRĂILA.

VIZUALIZĂRI: 896 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vedere din stradă către restaurant

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.11.23 23:46:03]

De regulă, românul pomenește (aproape toți) sfinții când vrea să repare ceva și se lovește cu ciocanul peste degete, când joacă fotbal și este lovit cu mingea într-o zonă mai... sensibilă, când din cauza traficului infernal ajunge la destinație cu câteva ore mai târziu, sau când face un grătar și vine o ploaie de toată frumusețea și se alege praful de friptura lui!

Mai sunt însă și excepții, ca de exemplu acest restaurant, unde mănânci bine, și te simți bine, și nu mai adaugi nimic negativ la adresa sfinților.

Să-ți fie de bine, Zozo, a rezultat o seară plăcută pentru tine, și un review savuros pentru mine, din care am tras o concluzie: niciodată n-am să fac un pariu cu tine!

[11.11.23 00:00:59]

@Safta Radu: Initial, am vazut restaurantul asta ca fiind la indemana Catedralei pentru altfel de "evenimente" si am avut o retinere sa intru.

Dar trecand zilnic pe langa el, vara mai ales, am vazut ca lumea nu era cu batiste si lacrimi pe obraji. Ba dimpotriva! Asa am prins curaj si am zia: de ce nu?

Pariul a fost cam riscant si pentru mine, dar, de obicei, eu nu pariez daca nu sunt sigura ca castig. Si pana acum nu m-am insela!

Ba chiar le multumesti ca te-au indrumat spre aici!

Ma bucur ca ti-a placut! Si DA! Atentie ce si cand pariezi. In general! Daca mai nimeresti pe cineva ca mine... nu este bine! Iar cu mine nu prea este indicat!

Multumesc pentru ecou, vizita si apreciere! Seara frumoasa!

[11.11.23 14:01:41]

@ALL: Pentru toti cei care se intreaba cu cine am fost, este vorba despre un fost coleg din liceu, casatorit la Iasi, inginer de drumuri si Poduri, care acum lucreaza la podul de peste Siret si este cazat (cu chirie) in Braila. O cunosc si pe sotia lui, o DOAMNA! In continuare, sunt singura!

Tot ce-am scris in articol este real, inclusiv pariul. El are ceva probleme de sanatate si doar Covidul ii mai lipsea! Spre bucuria tuturor, NU ARE, asa ca pariul a fost platit cu bucurie si "incasat" (de mine) cu bucurie. Sa zicem ca am sarbatorit vestea buna! Acum este la Iasi si "serbeaza" si cu sotia!

[11.11.23 14:52:57]

Bine că ne-ai avertizat!

La valoarea ta, ar fi şi culmea să te-ncurci cu o gumă sau o alună .

M-am bucurat şi eu că ai câştigat pariul şi, cu certitudine, cel mai mult s-a bucurat prietenul.

Mi-a plăcut şi miza pariului. Amândoi fiind fani ciorbă de burtă, în final a fost win-win game şi un prilej plăcut pentru o ieşire la restaurant, cine a plătit consumaţia fiind mai puţin relevant.

Ciorba arată bine, preţul este mai mult decât OK având şi toate suplimentele incluse. Pozele le-am vizionat foarte relaxată aseară târziu la întoarcerea de la miniîntâlnire.

De reţinut Sfinţii ăştia.

Să-ţi fie de bine!

[11.11.23 15:01:39]

@Safta Radu:

Cam aşa se întâmplă în marea majoritate a cazurilor şi aş mai putea adăuga câteva, dar... mă abţin

Avertizarea Tizei este utilă, dar... nimeni nu este imbatabil , aşa că eu aş risca un pariu cu ea. Desigur, doar dacă aş fi convinsă că-l câştig.

[11.11.23 15:18:16]

@Zoazore:

Cum spuneam într-un ecou anterior, am citit articolul încă de aseară, dar m-am abţinut să comentez atunci. Nu ştiam exact cum au decurs lucrurile şi, recunosc, ceva scenarii am făcut atunci, doar ştii că am imaginaţie. Mă bucuram sincer pentru tine, dar, din păcate, nu a fost cazul aici şi acum, însă nu-i timpul pierdut Bine am făcut că nu am comentat aiurea.

La cât mai multe pariuri câştigate, spre bucuria ta şi a tuturor prietenilor tăi!

[11.11.23 22:15:55]

@nicole33:

Eu ma bucur ca am avut dreptate. Oricum, vestea a fost un motiv de bucurie. Ca sa vedem unde am ajuns: sa ne bucuram ca nu avem Covid! Mi se pare aiurea, dar...

Ca ai imaginatie, stiu, dar am vrut sa previn si alte imaginatii. Mi-ar fi placut si mie sa nu, sa fie adevarat, dar, din pacate... asta este. Tanara sunt, frumoasa sunt, desteapta am tot timpul sa devin, ca sunt in crestere...

[11.11.23 22:23:57]

@nicole33:

Aici ai mare dreptate! A fost chiar win-win! Puteam plati nemteste, ieseam oricum in castig.

M-am uitat de doua ori pe bon si nu mi-a venit sa cred ca este asa! Ciorba nu este wow, la Heaven's a fost putin mai buna, dar merge de pofta! Mie mi-a placut!

Bun şi pontul cu parcarea gratuită, chiar dacă nu am sesizat să fie probleme cu parcarea în Brăila, cel puţin prin zonele pe unde am ajuns. De reţinut Sfinţii ăştia.

Pe acolo, fiind Catedrala si Clinica MedLife si Scoala generala Spiru Haret (construita CHIAR de Spiru Haret) sunt usoare probleme cu parcarea, dar se rezolva la modul "hai ca pleaca nenea ala si intru eu! " Nu mereu, doar la anumite ore.

Cand vii cu masina de la Bucuresti, inevitabil treci pe acolo. Asa ca...

Yersinia Pestis
[04.12.23 18:29:36]

Soro, nuș'de ce, te-ai tăiat de când am reapărut eu pe sait te-ai emoționat și nu mai scrii nimic!

Ia, vezi cum faci și apari pe faleză, păi, e corect să zădări lumea și tu să nu răspunzi?!

Io nu știu cu bolmoajele dar, la o adică, vorbesc cu o babă din comunitatea conlocuitoare, care în Mărășești este, slavă Domnului și să vezi cum o să scrii și pe pereți, dar nu graffiti!

Acuma, serios, nu se poate să nu participi și tu la viața comunității, ai verb, bagă-te-n seamă!

Sărut mâna, să nu te superi că-ți pusei jar pe scaun!

[04.12.23 18:54:45]

@Yersinia Pestis:

Ba deloc! dar am spus tot ce-am avut de spus pana acum.

N-am mai fost plecata, n-am poze, deci... sa scriu din wiki? Nu stiu eu de-astea.

Tu de ce crezi c-am fost eu la Toti Sfintii? Sa ma rog la ei sa ma ajute cu niste "malai" sa mai pot si eu iesi "pe faleza"

Daca baba aia conlocuitoare ma poate ajuta, chiar si cu bolmoaje, sa stii ca nu ma supar.

La cum is acum, cred ca doar bolmoajele m-ar mai ajuta! Si Bunutul!

Yersinia Pestis
[04.12.23 19:57:55]

@Zoazore: Din toate ieșim, nasol e dacă ești hâțânată moralicește, pentru ca să ieși din halul ăsta trebuie să :

1. Te duci la psiholog. Ăla te pune să vezi niște pete de cerneală, începi să povestești ce vezi tu în ele, pe ăla-l ia somnul și se trezește abia cât să-ți ceară onorariul. Atuncea te trezești și tu și-ți dai seama că faza cu psihologul e un moft!

2. Te duci la preot să-ți spună ăla ce și cum cu devenirea vieții tale. Ăsta nu te pune să te uiți nicăieri, te ține-n genunchi de-ncepi tu, singură, să vezi pete. Și, da, iegzact, nu primești vreun sfat mai acătării. Și-aici lucrează faza cu onorariul, bașca lumânările.

3. Stalinskaya! În principiu acționează cel mai bine, relativ repede îți amorțește gândurile neprietenoase. De fapt, le amorțește pe toate, dar poate cineva să spună că nu e bine să n-ai gânduri?! Eu așa am trăit o viață, problema e că dacă claxoneză o mașină lângă tine, ai reverberații în tărtăcuță. Da, vorbesc despre a doua zi de după Stalinskaya, ești fată, nu cunoști efectul de-aia, spun: habar n-aveți, voi, fetele, câte eforturi presupune din partea unui bărbat să se îmbete! Și, nu, nu trece mereu cu ciorbă de burtă! Trece tot cu aceeași băutură de te-ai machit, doar ca nu mai suporți nici împărtășania, dar'mi-te vodca. De-aia trebuie să tragi de tine!

Am o ușoară părere că nu prea te-ajută sfaturile mele, dar, măcar te-au făcut să zâmbești? Dacă da, e bine, it's a new beginning! Că, nuș cum se face, zâmbetul face bine și la hainele de le porți și la moral! Încearcă-l, deci!

PS Asta nu e discuție of topic. Stalinskaya poate fi servită în condiții foarte bune la All Saints din Brăila, iartă-mă web, făcui și io o glumiță !

[04.12.23 20:39:15]

@Yersinia Pestis:

Din toate ieșim, nasol e dacă ești hâțânată moralicește

Partea buna e ca moraliceste, inca rezist! Inca sunt puternica!

Daca e s-o luam pe puncte, la 1., aia cu pisicologu', am io un prieten la Marasesti de are nevasta in bransa. Daca-l rog io, poate-mi pune o pila si imi da fata pete cu cerneala rosie, ca negrul ma deprima.

La 2., o sa razi, da' am in neam. Nu m-a ajutat, precum ai zis. da' nici bani nu mi-a luat. Asta e de bine, zic! Bine, nici frate nu-mi e, nici branza nu i-am dat!

Asta nu e discuție of topic. Stalinskaya poate fi servită în condiții foarte bune la All Saints din Brăila, iartă-mă web, făcui și io o glumiță!

Oricum, si bere se bea la All Saints, deci da, nu e of, e of-of-of!

Dar cu sanatate si prieteni, voi trece eu si peste asta si poate, anul viitor, oi avea bani si putere sa calatoresc.

Yersinia PestisPHONE
[04.12.23 20:59:40]

@Zoazore:

Cu 3. e mai nasol, ca io nu pot bea decat bere si pana ma matolesc cu bere... uit din ce m-am luat. Asta pica din start! "

Mda, așa fac ăia de-s slabi, renunță la luptă! Cum a zis Coșbuc? " Viața-i bătălie grea / și lașii se-ngrozesc de ea/ să aibă tot cei slabi ar vrea/ pe neluptat "

Dar, ca să fie și ca tine, stinge vodca cu bere! Așa ajungi " cineva" în branșă, doar că, în timp, afectează serviciul! Definitiv! Dar, ce ne trebuie, nouă, serviciu ?! Parafrazând " Trăiască vodca cu care ne-am născut ! "

Acuma, gata, io fac "pa, pa! " Mâine mă'c la slujbă, asta o fac așa, de hobby, să -mi ocup timpul liber și parte din card!

Noapte bună, nu uita: zâmbetul conferă atitudine! ????

ZoazorePHONEAUTOR REVIEW
[04.12.23 21:04:06]

@Yersinia Pestis: Mulțam pentru sfatul cu zâmbetul! Îl voi aplica!

Și eu mâine la Buzău! Să fac bani de beutură!

Haidi, pa!

Safta Radu, Yersinia Pestis, Zoazore