Papillon Zeugma Relaxury Hotel

MAY-2018
REGIM MASĂ HCAI
1600eur

Dezamagire

Ieri 28.05 a inceput vacanta noastra in acest hotel. Cea mai proasta alegere... dar mai greseste omul in viata...

Am cumparat bilete pentru camera sea view si surpriza incepe aici... hotelul iti ofera camera cu vedere partiala la mare... sustinand ca asa sunt camerele lor... desi "atentia" fusese oferita receptionerului...

Am luat legatura cu ghidul firmei Logic Tour... amabil si dornic sa ma ajute... insa fara folos...

Vizibil deranjat receptionerul... dupa multe discutii... azi mi-a oferit o alta camera... in alta aripa a hotelului... dar... camera avea vedere spre strada principala asa ca am ramas cu cea oferita in prima zi... Camera se află deasupra bucatariilor... si stiu ce se prepara fara sa cobor la restaurant... desi suntem la etajul 4.

Nu inteleg de ce promoveaza servicii high class all inclusive!? Sunt mult sub standardul afisat.

Camera este mare... dotata cu pat dublu si unul single... are o canapea la fel de mare (acest stil nu l-am mai intalnit... si suntem la a saptea vacanta in Turcia) pare ca este singurul atu...

Nu recomand acest hotel.

Voi reveni la sfarsitul vacantei cu alte comentarii.

Impresii încărcate de dovlecel in 29.05.2018 19:45:29

Validat / Publicat: 29.05.18 21:00:02

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (dovlecel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  448 PMA (din 3 voturi) nota2

[29.05.18 20:00:54]

Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur (de multe ori, în cazuri precum acesta, impresiile de final ai atenuează, MULT, ”începutul cu stângul...”),

în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

Completări, ajustări (inclusiv în privinţa notelor şi calificativelor acordate) — pot fi aduse prin rubrica ecouri, la finalul sejurului.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 10&ridAnt=86091

- aurel34
[29.05.18 23:36:18]

cum e apa marii in aceasta perioada?

[29.05.18 23:45:04]

@aurel34:

Marea este caldă, excelenta de baie.

Am fost plăcut surprinsă sa constat ca anul acesta apa marii este msi calda decât a fost anul trecut in exact aceeași zona și aceeași perioada

- ioana74
[30.05.18 08:06:39]

Imi pare rau sa aud ca sunteti dezamagiti de acest hotel. Noi am avut un sejur minunat anul trecut la sfarsit de august. Poate revii cu impresii mai bune la sfarsitul sejurului macar la capitolul servicii. Vacanta frumoasa!

[30.05.18 08:45:23]

@dovlecel:

Cea mai proasta alegere... dar mai greseste omul in viata...

Nasol. Se pare că în afară de Barut Lara - preferatul tău, niciun alt hotel oricât de bun nu a reuşit să treacă testul exigenţei tale.

Acest hotel, la care am petrecut şi eu un sejur reuşit în septembrie 2017, fiind mai bine decât m-am aşteptat :D, nu are decât camere cu vedere la mare sau fără.

Poziţionarea corpurilor hotelului perpendicular pe mare implică, logic, o vedere LATERALĂ la mare, pentru că altfel nu se poate :D. Unghiul şi implicit vederea poate să varieze în funcţie de poziţionarea camerei, mai aproape sau mai departe de mare, dar asta ţine de noroc, orice altă pretenţie mie nu mi se pare justificată. Tocmai din acest motiv, suplimentul de sea view la acest hotel este unul mai degrabă modic, de doar 5 euro de persoană pe zi.

desi "atentia" fusese oferita receptionerului...

Nu cred că voi reuşi să înţeleg vreodată rostul acestor "atenţii", mai ales că tot mai des cei care sunt prea "atenţi" sunt tot mai nemulţumiţi de ceea ce primesc. Poate că FĂRĂ atenţia respectivă primeai o cameră cu o vedere mai bună, evident NU full sea view, dar nu vei şti niciodată :D.

O nouă dovadă a exagerărilor total neîntemeiate o constituie notarea cu ZERO a unei camere de 38 metri pătraţi, recent renovate în urmă cu vreo trei ani, cu mobilier nou, chiar elegant.

Eşti acelaşi user care prin 2015 notai cu 25% mâncarea de la Sueno Deluxe Belek - un hotel excelent, mult peste medie şi peste Barut Lara :D, unde nu apucai să guşti măcar din toate cele oferite, pentru motivul aiuristic că, vezi Doamne, mâncarea nu ar fi fost etichetată, deşi era.

Ai libertatea să apreciezi cum consideri hotelurile pe care le vizitezi, să le desfiinţezi chiar acordând note mici pentru motive mai degrabă imaginare, dar sincer, eu NU mi-aş baza vreodată alegerile pe "recomandările" tale.

Vacanţă plăcută în continuare şi încearcă să vezi şi partea plină a paharului!

- Corina70
[30.05.18 11:55:35]

@dovlecel: Gabriela, compatrioata noastra, nu mai lucreaza la acest hotel sau isi incepe activitatea mai aproape de varful de sezon? Ar fi putut sa te ajute mai mult/bine in privinta schimbarii camerei. Si noi am avut o problema cu camerele alocate, si am reusit schimbarea uneia dintre ele, cu ajutorul Gabrielei, careia ii multumesc inca o data pe aceasta cale.

Exista doar cateva camere care au cu adevarat vedere spre mare (amplasate in capatul dinspre plaja al celor doua corpuri), dar sunt tip apartament/duplex (Excellent Suite si Presidential Dublex Suite), avand asadar un pret mai mare decat camerele duble standard.

Nicole, am tot asteptat sa scrii despre experienta de la Zeugma, cred ca a fost foarte fain sa stai la vila si sa ai si piscina "proprie" (parca asa am retinut, ca ai fost cazata la una dintre vilele din resort, nu in corpul principal).

[30.05.18 17:24:20]

@Corina70: Gabriela nu mai lucreaza. in schimb este Alina din Republica Moldova care a fost foarte amabila. Se pare ca postarea mea a fost gresit inteleasa... pe scurt este vorba ca am platit ceva de care nu beneficiez... camerele cu vedere la gradina au un pret mult mai mic.

[30.05.18 17:27:46]

@nicole33: Draga Nicole... iti multumesc ca ai încercat sa ma pui la punct cu postarea mea... desi nu vei tine cont de recomandarea mea dupa cum ai afirmat... daca ai ocazia... incearca BARUT... vei vedea diferenta. Zi frumoasa! :-)

[30.05.18 17:31:57]

@ioana74: Multumesc Ioana... cu siguranță revin.

[31.05.18 09:14:16]

@Corina70:

Spre ruşinea mea, trebuie să recunosc că timpul nu mi-a permis să-mi povestesc experienţa reuşită avută toamna trecută la Zeugma. I-am promis Gabrielei că voi scrie, parţial mi-am onorat promisiunea, dar rămâne datoria faţă de AFA.

Cazarea a fost una de excepţie şi recunosc faptul că şi acest lucru a contribuit la o satisfacţie crescută a sejurului.

Dacă aş fi cârcotaşă, aş putea şi eu să protestez că de ce mi-au dat apartament la vilă cu piscină, dacă aceste vile sunt în spatele hotelului de unde NU SE VEDE marea chiar deloc =))

Am avut acelaşi tip de cameră ca şi Ioana74, doar că situate în vile diferite. Ea a plecat de la Zeugma chiar în preziua sosirii mele. vezi impresii

[31.05.18 09:23:47]

@dovlecel:

Nu a fost intenţia mea să te pun la punct. Am încercat să-ţi explic situaţia cu camerele şi cu vederea la mare. Lucrurile sunt atât de simple şi de clare. În opinia mea, ai primit exact ceea ce ai plătit şi nu are rost să-ţi faci nervi degeaba. Că nu toate camerele sunt la fel de bune, este o realitate în orice hotel. Şi eu aveam parte de mirosurile de la bucătăria restaurantului de la Sueno când stăteam pe terasa apartamentului, dar nu pot spune că m-a deranjat chiar atât de tare.

Depinde ce cu ce compari.

Dacă vei compara Barut Lara cu Zeugma, într-adevăr Barut este superior, însă sigur nu este mai bun ca Sueno.

Barut Lara mi-a fost recomandat adesea de-a lungul anilor, anul acesta fiind cel mai aproape de a-l rezerva, însă am ales altceva, un hotel nou - Selectum, care mi-a plăcut maxim. Îi va veni cu siguranţă rândul, mai ales că îmi doresc tot mai mult: LINIŞTE şi bun gust.

Publicitate    [22.08.19 07:19:53]