ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2017
ÎNSCRIS: 17.06.13
SEP-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 12 ani

Papillon Zeugma, un hotel minunat

Vă scriu cu impresiile proaspete în memorie, de doar 10 zile m-am întors acasă (şi vreau înapoi ????)

Nu vreau să mă lungesc prea mult, am obiceiul acesta, recunosc, voi încerca să punctez vacanţa noastră şi facilităţile oferite.

Am achiziţionat sejurul încă din luna octombrie a anului trecut, doar partea de cazare, biletele de avion le-am făcut abia în ianuarie. Am rezervat 10 nopţi, din 30 august, 3 familii (6 adulţi şi 6 copii).

Am ajuns după masă la ora 4 şi am fost întâmpinaţi pe Gabriela de la Guest Relations care este o persoană specială, foarte drăguţă, amabilă şi promptă cu orice solicitarea am avut.

Resortul este foarte bine structurat, compact, asta am apreciat mult, nu aveai distanţe mari între un punct şi altul iar copii au fost în deplină siguranţă, nu am avut deloc emoţii că s-ar putea rătăci.

Cazarea: am primit luxury pool suites :). Acestea se află între clădirea principala şi aqua parc. Sunt nişte viluţe cu 1 etaj, având acces la o piscină care deservea suitele din clădirea respectivă. Sunt foarte spaţioase, cam 55 mp.

La intrare pe dreapta era o baie foarte mare cu cadă, 2 chiuvete, apoi cabina de duş şi separat toaleta. În faţă căzii din baie era o oglindă în care era un televizor, am găsit telecomanda în baie şi nu ştiam ce să facem cu ea, apăs butonul şi... se aprinde oglinda ???? Ne-am răsfăţat cu băi în spumă uitându-ne le desene animate, de fapt singurul canal la care ne-am uitat a fost Disney Junior. În baie m-au fermecat sticluţele cu gel de dus, şampon, loţiune de corp, balsam de par, toate cu sigla hotelului şi de calitate foarte bună. Se mai găseau aici: beţişoare de urechi, dischete demachiante, pilă de unghii şi căşti de baie pentru dus.

Cum intrai în camera pe stânga era dressingul, foarte spaţios, aici era şi seiful.

Din hol se intră în livingul dotat cu o canapeluţă şi un colţ în care se află minibarul şi un fierbător pentru apă, pliculeţe de ceai şi cafea instant. Minibarul se aproviziona zilnic cu sucuri din gama Coca Cola, bere Efes la doză, apă plată, apă minerală şi sucuri cu pai. Zilnic ne era lăsată şi o sticlă de 1,5 l de apă plată pe minibar. Într-o zi am primit la camera şampanie într-o frapieră cu gheaţă şi un platou cu bacalavale, mulţumită Gabrielei de la Guest Relations ???? (v-am spus ca e o persoană specială...). Din living se trecea în zona de dormit, am avut 2 paturi king size. Între living şi dormitor se afla un perete în care era încastrat şi televizorul de 82 cm (cred, nu l-am măsurat) care se rotea către living sau dormitor.

Terasa frumoasă, de lemn, era dotată cu 2 şezlonguri şi uscător de rufe într-o parte, 2 fotolii şi o măsuţă în partea celalată. De pe terasă coboram la piscina privată pe care am folosit-o de 3-4 ori spre seară. Adâncimea apei era de 1.40 m şi copii s-au distrat maxim aici.

Piscinele resortului sunt în număr de 4: piscina principal unde erau şi activităţile pe tot parcursul zilei, piscina de relaxare, o piscină pentru copii şi piscina interioară lângă Reborn SPA.

Şezlonguri la piscină şi la plajă găseam fără probleme, e drept şi că suntem destul de matinali, la 8.30, cel târziu la 9 eram la plajă. La piscină am stat într-o singură zi, apa marii era aşa de caldă şi de plăcută încât la piscină mergeam doar pentru diferite activităţi gen watergym. Plaja ne-a plăcut mult, lată, cu nisip fin, la intrarea în apă 1 metru de pietricele, puţin deranjante la început, dar apoi era nisip. Intrarea destul de lină în apă, în 15-20 m îţi ajungea apa la gât. La plajă găseşti parasolare, nu umbreluţe, care şi-au făcut treaba foarte bine. Şezlonguri de plastic, albe, cu salteluţă destul de groasă pe ele. La fiecare set de şezlonguri găseşti nişte ghivece mari de lut pe post de coş de gunoi. Băuturile de la beach bar erau în pahare de plastic de unică folosinţă. La 100 de metri era un ponton plutitor până la care ne luam la întrecere de înot.

Mâncarea la restaurantul principal:

din 30 august timp de 5 zile până după bairam a fost foarte variată şi parcă am sesizat aglomeraţie la masa de seară faţă de zilele ce urmau. Când s-a terminat bairamul, s-a văzut o mică diferenţa la calitatea şi varietatea mâncării, mai ales în primele 2 zile după bairam. Carne de vită, pui, curcan, oaie, miel, peşte, sushi, crabi, scoici, creveţi, calamari. Salate variate, fructe, dulciuri tradiţionale turceşti dar şi multe feluri de prajituri şi torturi, fiecare cu gust diferit (mi-a fost frică că doar culoarea cremei diferă iar la gust sunt toate la fel... nimic mai greşit, aromele îţi explodau în gură). Zilnic la prânz şi la cină 4-5 feluri de supe: supă de pui, f. bună, supe cremă de roşii, de conopidă, brocoli, de linte, năut sau zarzavaturi. La cină găseam şi îngheţată Algida de 4-5 sortimente la cornet. Personalul din restaurant zumzăia printre mese, îţi aduceau ce doreai de băut, uneori în 1 min alteori în 10 min dar în general erau mai mult decât serviabili. Vin de masă foarte bun, alb, roze şi roşu, demidulce, demisec sau sec. Noi fiind 3 familii, 12 persoane în total, după primele 2 seri când vedeau că ne tot unim mesele, când apăream seara pe terasă imediat se sesizau şi ne aranjau o masă mare.

Mi-au plăcut peştele, sushi şi carnea de vită în mod deosebit.

La restaurantele a la carte se plătea 10 euro/rezervarea de persoană, aici nu am mâncat niciodată, sortimentul din restaurantul principal era foarte variat şi am fost mai mult decât mulţumiţi (dovadă stau cele 3 kg acumulate în 11 zile ????).

La patiseria Macrina am fost doar de 2 ori, au prăjituri foarte bune.

Animaţie: echipa de animatori foarte drăguţi, în general activităţile erau în jurul piscinei principale, din când în când dădeau câte o raită şi la plajă pentru a anunţa activităţile următoare. Mi-a plăcut gimnastica în apă, iar cei mari erau nelipsiţi de la darts, boccia, water polo, riffle shooting sau volei. Câştigătorii primeau medalii şi diplome seara în amfiteatru înainte de spectacol. Nu ştiu cum s-a făcut dar sunt singura din familie fără diplomă, deh, la watergym nu ne dădea nimeni nimic ????

Într-o după masă am avut spuma party la amfiteatru, super distracţie, unul dădea cu tunul de spumă pe noi şi altul ne stropea cu furtunul să ne clătească, foarte drăguţ aţi zice, atâta doar că apa era receee brrrr. Aşa că o oră ne-am bălăcit în spumă, am dansat, am mai căzut, unii şi-au pierdut ochelarii pe acolo şi orbecăiau după ei ????

În fiecare seară de la 9.30 în amfiteatru erau spectacole, în 10 seri am văzut 10 spectacole diferite: dansuri cubaneze, dansuri moderne, acrobaţii la trapez sau pe bicicletă, circ din Moscova, Michael Jackson Show, Turskish Party cu dansuri tradiţionale (au un dans care e identic cu sârba noastră, jur). Doar 2 spectacole au fost fără trupe profesioniste: Mister Zeugma şi Ladies agains Gentlemans. După spectacole era after party tot cam 1 oră, pe pajiştea de lângă amfiteatru sau la beach bar: neon party, live music, retro party (aici au expus şi o serie de maşini de epocă), dansuri orientale, white party unde trebuia să ne îmbrăcăm în alb, etc.

Pentru cei care doreau să urmărească liniştiţi un spectacol, era amenajat un loc chiar înainte de a intra în amfiteatru pe stânga, pentru a-şi lasă copii, costa 5 $ şi în timpul spectacolelor aceştiau pictau, decupau etc. împreună cu animatorii de la miniclub.

Papy Club (miniclubul) era amplasat în spatele vilelor lângă tobogane. I-am lăsat pe cei mici de 3-4 ori aici câte 2-3 ore, animatorii vorbeau în engleză sau rusă, dar s-au înţeles şi aşa. Au pictat, s-au uitat la desene animate, au copt prăjiturele, au construit diferite lucruri din cuburi, le-a plăcut maxim. Şi unde mai pui că seara la amfiteatru primeau şi diplome pentru activitatea de la miniclub ????. Papy Club avea program de la ora 10 la ora 17.30, cei care rămâneau la amiază mâncau acolo, totul era foarte bine organizat.

Băuturile în resort: sistemul e high class all inclusive, deci ai şi băuturi de import. Chestia e că trebuie să le ceri, să specifici exact ce doreşti. La barul de lângă recepţie beam wisky Johny Walker şi JB, bourbon Jim Beam etc. La beach bar am băut Garonne, bere sau suc, tării pe timpul zilei pe căldurile alea nu intrau. Cocktailuri diferite, unele erau foarte dulci dar dacă îi spuneam barmanului să nu fie prea dulce ieşea perfect. Peste tot găseai frigidere cu apă plată în cutiuţe mici de 200 ml. Berea era Efes, foarte bună, aveau şi ceva şampanie turcească seacă, nu era genul meu. În prima zi la barul de lângă recepţie am băut o cafea grozavă cu Gabriela, dar în următoarele 2 zile când ceream double espresso îmi aducea doar cafea instant. La început m-am enervat până mi-am dat seama că ei de fapt îmi aduc ce le-am cerut ???? aşa că într-o dimineaţă văzând că aduce o cafea mică unei arăboaice i-am arătat cu degetul că de-aia vreau şi eu dar în cană maaareee. Aaa, Turkish coffee, fresh… da, i-am zis fericită, aşa că de atunci în toată dimineaţa mă delectam cu o mare cană de cafea bună fiartă la ibric.

Foarte mulţi ruşi sau din ţările ex-sovietice, destul de mulţi români şi turci. Cam astea erau naţiile prezente când am fost eu. Tot personalul vorbea engleză, unii mai bine, unii mai vag, important e că ne-am înţeles. Barmanii în special ne întrebau de unde suntem, când auzeau din România toţi ştiau să ne salute: ”Bună, ce faci? Bine? ” şi urma imediat “Hagi, Gică Popescu, Lucescu” ????. De câte ori îmi luam ceva de la bar se interesau cum ne simţim, dacă e totul ok şi ne place în vacanţă, ce să mai spun, personalul a fost de nota 10.

Celor ce au comentarii de genul: nu e ca la Rixos sau la Delphin, le răspund: aşa e, nu e Rixos sau Delphin, e Papillon Zeugma! Poate mâncarea era mai puţin variată în câte o seară, poate spectacolul nu era cel mai cel în fiecare seară, poate curăţenia în anumite colţişoare lăsa puţin de dorit, poate în unele zile echipa de animatori a fost mai moleşită, poate... poate...

Este Papillon Zeugma, un hotel cald şi primitor, un hotel în care toţi se străduiesc să te facă să te simţi bine, un hotel unde te relaxezi şi te bucuri doar de vacanţă. Nu e totul perfect, perfecţiunea nici nu ar avea farmec aici şi ăsta e şarmul acestui hotel, e sentimentul pe care îl ai cât timp te afli aici, sentiment care te face să vrei să revii. Şi chiar am de gând să revin!

Ca de obicei m-am lungit, asta e, încă ceva şi închei: poate aţi observat mozaicurile superbe care împodobesc recepţia acestui hotel, de aici îi vine de fapt şi numele de Zeugma. Zeugma era un oraş antic (actualmente Gaziantep) situat în sud estul Turciei unde au fost găsite mozaicuri vechi de peste 2000 de ani. Copii ale acestor mozaicuri se regăsesc peste tot în recepţia hotelului şi îi dau un farmec aparte.

I love ZEUGMA ????

Trimis de ioana74 in 20.09.17 11:50:47
Validat / Publicat: 20.09.17 17:24:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Royal Wings, IC Green Palace

VIZUALIZĂRI: 4401 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioana74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cu Gabriela, aici suntem doar 2 familii din cele 3

sebigeanina [20.09.17 18:54:26] »

Salut Ioana, am citit şi votat cu mare plăcere articolul tău, mă bucur că ai făcut o alegere bună şi aţi avut o vacanţă frumoasă.

Să ştii că eu am fost la Rixos Sungate la începutul lunii iulie 7 nopţi şi pot să spun după, ce ce am citit ce ai scris tu că spectacolele şi masa au fost mai diversificate decât la Rixos cu toate că aveau un concept uai foarte diversificat.

Mă bucur că şi acum Papillon Zeugma ţine standardul sus pentru că anul acesta am citit multe articole scrise de turişti care au fost dezamăgiţi, care ori nu s-au informat bine s-au au avut aşteptări foarte mari ori poate în multe cazuri şi hotelurile au mai schimbat pe ici pe colo câte ceva.

Am un amic din Bucureşti care mi-a povestit că a recomandat la un prieten Papillon Belvile anul acesta şi a zis că a venit dezamăgit de acest hotel.

Să-l saluţi pe şoţul tău din partea mea.

krisstinna [20.09.17 22:00:40] »

@ioana74: Excelentă descrierea ta!

Nu te-ai lungit deloc, ai scris cu drag, din tot sufletul, ai un articol viu, nu tehnic. Ai culoare în litere, le văd și îmi place

Nici nu m-am uitat cât a costat, nici nu îmi pasă, sunteți o familie frumoasă și meritați tot ceea ce e bun pe lume.

Bănuiesc eu că in prima poză e și Gabriela, o salut cu drag la fel ca și pe voi.

Sunteți deosebiți, aveți respectul meu!

PS: Ce pitică sunt, îmi amintesc de Slanic unde nimerisem la horă lângă soțul tău și abia puteam juca

adrianbogdan [21.09.17 08:04:37] »

Buna!

Stiu ca v-am ratat la milimetru atunci cand am fost intr-o scurta vizita la Papillon la fetele noastre dragi @GabrielaG si @nicole, culmea am fost si la Slanic si tot nu ne-am cunoscut noi cumva dar... urmeaza. Nu?

Sunteti o familie frumoasa si ma bucur ca v-ati simtit bine acolo unde a-ti vrut.

Papillonul mi-a fost prezentat de Gabi si mi-a placut maxim.

Cu bine!

ioana74 [21.09.17 09:26:33] »

@sebigeanina: Noua ne-a placut mult Zeugma, nu e super-mega luxos dar e foarte cald si te simti bine acolo. Salutari si de la sotul meu, sper sa ne revedem cu bine la urmatoarea intalnire AFA

ioana74 [21.09.17 09:31:37] »

@krisstinna: nu am scris cat a costat caci mi-am facut pachetul pe bucatele .

Da, in prima poza e Gabriela, datorita careia sejurul nostru a fost si mai reusit.

Cat despre hora de la Slanic, abia astept sa o reluam la urmatoarea intalnire AFA. Am un sot "pitic" ce sa-i faci, a plouat prea mult pe el cand era mic si din cauza asta a crescut de a uitat de el, le-am si spus baietilor nostri ca sper ca ei sa se opreasca din crescut la o inaltime rezonabila, nu de alta dar e greu sa isi gaseasca haine potrivite apoi .

Multumesc de vizita si de ecou, te pup cu drag!

ioana74 [21.09.17 09:39:47] »

@adrianbogdan: Imi pare rau ca nu ne-am intalnit la Zeugma, noi am plecat sambata, Nicolle a ajuns duminica. Am vazut pozele postate de tine cu fetele, sper ca v-a placut hotelul, Gabi e o profesionista adevarata. Nu stiu cum nu ne-am cunoscut la Slanic, deh, multa lume, cunostinte mai vechi, dar lasa ca recuperam la urmatoarea intalnire AFA, avem multe de povestit

Multumesc de vizita si ecou, calatorii frumoase!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [21.09.17 11:34:41] »

@ioana74:

Un sejur minunat și un articol pe măsura. Felicitări!

Nu am reușit sa ne întâlnim la Zeugma, dar am călcat pe urmele tale ????

Impresiile mele după sejurul petrecut aici coincid in mare măsura cu ale tale, așa ca nu știu dacă mai are rost sa scriu și eu doar pentru a repeta aceleași lucruri.

Am avut o suita aproape identică, singura diferența fiind aceea ca eu am avut un pat matrimonial imens in care cu greu îmi regăseam soțul, mereu suspectându-l ca a fugit

Ai fost mai inspirata decât mine vizitând Macrina mai rar, eu am cedat ispitei ceva mai des și se vede

ioana74 [21.09.17 12:00:38] »

@nicole33: si eu imi doream sa ne intalnim, dar asa s-a nimerit sa plecam cu o zi inainte de sosirea voastra.

Stiu ca ar mai fi multe de spus despre ce ofera Zeugma, de aceea chiar te rog sa scri si tu niste impresii, mie mi-au scapat multe, tu esti mai organizata din punctul asta de vedere.

Te rooogggg eu mult mult sa ne impartasesti parerea ta, eventual plusuri si minusuri comparativ cu alte hoteluri vizitate de tine, ar fi foarta utila o astfel de comparatie

GabrielaG [23.09.17 10:02:57] »

Draga mea, am citit de 2 ori articolul inainte de a "indazni" sa scriu un comment. Cand citeam articolul ma simteam ca si cand fac un check-in si ofer informatiile turistilor.

Ai cuprins totul atat de frumos. Iti multumesc din suflet pentru cuvintele frumoase la adresa mea. Ma bucur din suflet ca am avut onoarea de a va cunoaste, si pe tine si pe @adrianbogdan + @nicole33.

Sunteti niste oameni minunati si sper sa ne revedem

NB GabrielaG este (sau a fost) reprezentant al unității
maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [23.09.17 10:41:14] »

@GabrielaG: ne vedem si re/vedem la următoarea Întââlnire AFA! Da?!

ioana74 [23.09.17 11:23:14] »

@GabrielaG: pentru noi a fost o vacanta superba si ma bucur mult ca in sfarsit ne-am cunoscut. Sper sa ne revedem curand, poate la intalnirea AFA din primavara Iti multumim inca o data pentru tot si te pupam cu drag!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [24.09.17 20:53:39] »

@ioana74:

Abia m-am adunat de pe drumurile turcești și deja mă gândesc la următoarea vacanță turcească, evident , dar anul viitor că am terminat cu concediul de anul acesta.

Voi scrie și eu despre experiența mea la Zeugma - o surpriză plăcută pentru mine din mai multe puncte de vedere, dar nu promit că voi reuși prea curând, urmând o perioadă foarte aglomerată.

mishu [05.10.17 17:04:17] »

@ioana74: Dupa lupte seculare iata ca apar si eu in peisaj. Am vazut articolul tau cand a aparut, am uitat sa il citesc si uitat a ramas.

Acum insa (noroc cu cel de rafting pe care il citesc imediat ce termin aici) ca am citit si eu ce ai scris aici si din nou decizia mea (transmisa de ingerasul bun) este de a u merge la AI, pai eu cred ca as lua cel putin 5 kg si nu este cazul, iar pe sot din Macrina nu cred ca l-as mai putea scoate. Cat despre baieti la ei nu conteaza ca hotelul va intra mai apoi in faliment la bucatarie, ei isi pastreaza silueta.

Pe de alta parte dracusorul din mine spune: "Du-te, vezi ce frumos e si ce pierzi? "

Si are mare dreptate, nu pot sa sa spun nu, ai descris atat de frumos si de obiectiv totul incat ma gandesc ca acum ar fi vremea cea mai buna de mers acolo, insa am sa incerc sa ma abtin, dar dorinta ramane.

La fel raman si felicitarile mele si votul acordat cu mare drag.

ioana74 [05.10.17 19:02:58] »

@mishu: Draga mea, eu sunt un mare fan Grecia, o iubesc din inima, dar din cand in cand vreau sa fiu rasfatata in Turcia. Aici rasfatul e la el acasa . Si dupa atata rasfat normal ca se vad si kilogramele, dar asta e, mi le asum! Anul asta am facut si multe excursii optionale, am avut o expetienta foarte haioasa la hammam, o sa va povestesc eu. Turcia e foarte frumoasa si nu inseamna doar Antalya si hoteluri de lux. Asa ca never say never, nu se stie niciodata cand ajungi acolo, eu iti doresc sa o faci cat de curand. Te pup cu drag!

ioan marinescu [16.11.17 17:53:52] »

@ioana74: Mă bucur să citesc un rewiew unde hotelul de 5*, a fost hotel de 5*, unde măncarea și băuturile au fost demne de UAI, cazarea și programele distractive au fost de top iar voi v-ați simțit minunat.

Singura parte mai delicată rămâne cea a kilogramelor, că de, ”ochii văd, inima cere” și noi, deși suntem o familie de GURMEȚI (nu juveți) nu GURMANZI, am pățit-o la bulgari cu AI simplu, de ne-am întors acasă, eu cu 7 kg în plus la inventar și soția cu 3! Dar n-a fos bai! Felicitări, am votat cu plăcere.

ioana74 [17.11.17 17:00:23] »

@ioan marinescu: Tentatiile culinare sunt multe, eu nu sunt foarte rezistenta la ispite de felul meu, de aici si cele cateva kilograme acumulate si care inca nu se lasa duse

Dar mai insistam, ca acusi vin Sarbatorile si trebuie sa punem altele la loc, nu?

adrianbogdan, GabrielaG, ioan marinescu, ioana74, maria55, mishu, sebigeanina
Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Zeugma Relaxury Hotel: