ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
JAN-2010

La pas prin Viena – iarna!

"Viena (în germană Wien, în maghiară Bécs) este capitala Austriei. Oraşul este situat în extremitatea răsăriteană a acestei republici federale, în landul (regiunea autonomă) Viena, şi este traversată de Dunăre. Regiunea autonomă Viena este, cu cei aproape două milioane de locuitori ai săi, ce reprezintă un sfert din populaţia totală a Austriei, al zecelea oraş ca mărime din cadrul Uniunii Europene. Populat de 1, 68 milioane de locuitori, Viena este un important centru politic internaţional (datorită neutralităţii postbelice a Austriei şi situării în partea centrală a Europei (…) Oraşul a fost secole de-a rândul capitală imperială şi reşedinţă a familiei regale de Habsburg, ceea ce a dus la dezvoltarea sa ca unul dintre cele mai importante centre culturale şi politice ale Europei." (sursa Wikipedia)

***

In creierii noptii (3 dimineata) si plini de entuziasm parasim localitatea Pitesti si ne indreptam spre Austria – statiunea de ski Solden (zona Otzal), dar cu “escala“ de o noapte la Viena. Drumul in Romania stie toata lumea ca e greoi si intortocheat, asa ca cca 8 ore am tot mers, noroc ca fiind noapte am prins putine tiruri, circulatie redusa si din fericire deloc zapada. Traversam Ungaria ca vantul, caci iata-ne intrati in Lumea Civilizata - autostrazi, toalete curate din loc in loc, marketuri... si pe la cca ora 13:00 dupaamiaza intram in Austria, iar la 17:00 intram in Viena. Total cca 14 ore de mers Pitesti – Viena, cu plecare la 3 dimineata. O zi intreaga pe drum, dar cu inima plina de bucurie si curiozitate maxima incat as fi vrut sa “imbratisez” intregul drum de bucurie ca seara imi voi serba ziua de nastere la... Viena. De unde acest entuziasm poate putin exagerat? Ma indreptam spre orasul copilariei bunicului meu din partea mamei (cetatean austriac); aveam sentimentul ca ma indrept spre un loc familiar si care intr-un anumit fel imi apartine.

Intrarea in Viena a fost usoara gratie GPS-ului, dar trebuie remarcate cele 3 benzi pe sens de mers (total 6), multitudinea de masini care erau in jurul nostru, gardurile de protectie aflate pe marginea autostrazii care ne-au insotit aproape pe toata lungimea acesteia pana la intrarea in Viena – o metoda moderna de a izola fonic zona invecinata de galagia produsa din cauza traficului de masini.

Daca as fi putut as fi imprumutat inca 10 perechi de ochi ca sa nu pierd nici o imagine din aceasta minunata capitala desfasurata in fata mea, in toata plenitudinea ei. Eram numai ochi si urechi, uimita de forfota serii extrem de odonata si care abia se instala... era ora la care oamenii se intorc de la lucru sau se pregatesc ca plece in weekend, fiind zi de vineri. Am intrat fascinati de luminile care incepeau usor-usor sa se aprinda si care seara transforma Viena intr-o bijuterie de oras in care te-ai plimba continuu, pana dimineata!!! Ne-am cazat la un hotel aproape de centru si evident am zbughit-o afara ca sa pasim noi, cu picioarele noastre, pe strazile acestui important centru cultural european.

Viena iarna – nu am cuvinte sa o descriu! O comparatie cu vara sau alt anotimp nu pot face ca nu am fost, dar va marturisesc impresiile mele culese la minus 10 – 15 grade Celsius ziua si cam minus 20 grade noaptea. (pot indica aceste grade caci le-am vazut cu ochii mei pe bordul masinii).

Deci, Viena este o capitala asa cum o viseaza orice locuitor din Romania. Drumurile impecabile si deloc aglomerate, magazinele mari, spatioase - seamana mult cu cele ale capitalei noastre in eleganta caci au venit si la noi firme/magazine deja consacrate pe plan mondial, dar puterea de cumparare a vienezilor este cu mult mai mare ca a noastra fata de marfurile din magazinele romanesti; as putea spune ca multe preturi sunt comparabile, exceptie facand mancarea ce noua personal ni s-a parut cam scumpa. Oamenii sunt foarte bine imbracati... si acesta este un aspect pe care l-am remarcat din prima ora cand am calcat pe pamant vienez, apoi sunt deosebit de civilizati, amabili, zambitori daca te vad ca esti strain, nu am intampinat nici o ostilitate ca suntem romani, toata lumea deosebit de primitoare, ... nu tu caini, nu tu gunoaie sau cersetori. Ne-am plimbat toata seara pe Favoritenstrasse, am vizitat si un Mol din apropiere... am vazut pentru prima data o parcare subterana etajata pe cateva nivele, mult adanc in pamant. (in Pitestiul natal si alte localitati eu personal am vazut doar parcari supraetajate). Sezonul reducerilor era unul as putea spune bombastic, cu reduceri de pana la 80% la marfuri de firma cum asa ceva nu prea am zarit pe la noi. Apoi, revenind la oameni, va marturisesc ca Viena este un adevarat Turn Babel si probabil asa sunt toate marile capitale europene; odata ajunsa acolo am inceput sa inteleg mai bine sensul Europei Unite si al Globalizarii (dpdv social)... ; vienezii, pe langa populatia autohtona mai cuprinde si un numar considerabil de oameni de alte rase si origini, de la populatie de culoare, la asiatici, la arabi... care vorbeau limba germana, deci locuitori ai Vienei. La prima vedere esti tentat sa crezi ca Viena este plina de turisti exotici, dar de fapt populatia aceea pestrita este formata majoritar din vienezi. La revenirea in tara am aflat ca de pilda, la Paris, sunt foarte multi negri... iata unul din efectele globalizarii, al liberei circulatii, a respectarii drepturilor omului indiferent de rasa, cultura, sex, ... un important salt in Evolutia Omenirii spre o societate pe care o dorin Civilizata si care are la baza Intelegere, Respect Reciproc, Sanse Egale!

Am luat masa la un local al acestui bulevard, proprietate a unor turci, unde servirea si mancarea, adica totul nu poarta decat un nume - Extraordinar!... ar fi doar un singur aspect, cel banesc, dar aici localul nu are nici o vina ci vinovata era doar provenienta noastra est-europeana... adica ne-am cam numaram banisorii cand a trebuit sa platim! Cum spuneam, Viena are mancare scumpa cand vrei sa te respecti la localurile lor, dar... merita!

Am dormit neintorsi si a doua zi iata-ne in metrou pentru a “atinge” centrul capitalei! Metroul lor seamana mult cu al nostru insa nu asa aglomerat... si am iesit la statia de la Catedrala Sf. Stefan. Aici ne-a aparut o imagine noua... bulevarde largi, oamenii se plimbau in liniste si simandicos (doar era simbata dimineata)... cu hainurile lor de blana naturala una mai eleganta ca alta, doamnele elegante si domnii la fel de cocheti ca sotiile lor... o imagine vie a unei tari civilizate in care nu exista presiunea banului si amaraciunea lipsurilor, ca la noi!!!

Catedrala Sf. Stefan este una impunatoare desigur, asemanatoare cu Biserica Neagra din Brasov dar cu mult mai mare, ... un punct de referinta al capitalei; se viziteaza gratis (se plateste accesul doar la nivelurile superioare dar noi nu am fost), o multime de calasti/trasuri trase de niste cai superbi isi asteptau turistii pentru un tur al Vienei (pret cca 100 euro/familie), vizavi Opera o adevarata capodopera arhitectonica in fata careia cativa tineri imbracati in trubaduri vindeau bilete la spectacolul din acea seara... , Primaria la fel o minunatie, fantani arteziene elegante... magazine milioane si multicolore, restaurante la tot pasul... si foarte multa curatenie. Am vazut cum dupa 8 seara niste tractorase micute curatau zapada de pe strazile principale... si nu aruncand-o pe margine ca la noi, ci transportata in alte locatii cu ajutorul unor basculante. Asa am gasit a doua zi centrul Vienei fara pic de zapada desi cu o seara inainte a nins cateva ore bune!

Am parasit Viena cu inima stransa ca nu am putut sta mai mult pentru a-i simti si viata culturala nu doar cea urbana... tinta noastra fiind cum spuneam o statiune de ski – Solden in care am stat o saptamana si care face obiectul alti impresii! Stim ca ne asteapta importante puncte de atractie turistica in Viena, aceasta vizita fiind doar un preambul la ce va Urma...

Concluzia?

Nu ratati Viena, macar si pentru o zi!

Va las sa admirati pozele facute... La pas prin Viena – iarna!

Trimis de mirelutza in 06.05.10 09:16:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 9275 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Viena - Catedrala Sf. Stefan - vedere laterala

Dragoș_MD
[06.05.10 09:58:04]

pe la cca ora 13:00 dupaamiaza intram in Austria, iar la 17:00 intram in Viena.

mai, voi v-ati oprit la Parndorf!!! eu cred ca am facut in 4 ore toata Austria! (daca nu chiar mai putin?)

[06.05.10 10:10:48]

Da, am mai oprit pe drum ca eram capiati si ne durea... fundul!

[06.05.10 11:16:48]

Web, astept si validarea pozelor... care sunt interesante! Multumesc anticipat! Nu puncta.

Cristian_h*
[06.05.10 11:33:26]

Mirelutza, daca ultimul meu ecou postat la una din impresiile tale se referea in general la un anumit fapt (si sper ca ai inteles acest lucru) de data aceasta ma voi referii strict la impresiile tale, mi-au placut fiindca ai descris sincer si din suflet si eu asta apreciez! felicitari!

[06.05.10 12:41:28]

Multumesc Cristian; ai avut dreptate in felul tau, dar daca am vazut ca mai nou se posteaza despre floricelele din parcuri si feluri de mancare... intelegi, dar in esenta ai avut dreptate si nu voi mai repeta "derapajul".

Sper ca in aceasta lume nebuna idealul lul Cornel sa-si atinga scopul si cu adevarat sa fim Familia AFA... deocamdata abia ne-am dat "pampersul jos si inca mai papam cu biberonul " caci avem doar putin peste 2 ani... dar cred ca alta va fi situatia peste alti 2 ani... adica ne mai cernem si ca oameni.

O zi faina.

[06.05.10 12:53:57]

Mi-a placut foarte mult cum ai scris, e modelul pe care eu personal il prefer, ca review!

Ti s-a citit bucuria descopeririii printre randuri!

Felicitarile mele, insotite obligatoriu de 400 de PMA!

Siii, noi de ce n-am stiut ca-i ziua ta de nastere??

Ar trebui facut ceva pe site, sa ni se stie macar ziua de nastere (nu neaparat anul! )...

Ce fel de familie suntem noi-Familia AFA-daca nici macar nu ne cunostem ziua de nastere, sa ne putem felicita pe forum, sau pe privat???

Oare va lua cineva in serios propunerea mea??? Ce ziceti, e utila??

mirelab
[06.05.10 12:57:27]

Georgiana, pana una alta ne putem seta ziua de nastere pe Forum si uite asa vom sti cand sa ne felicitam!

[06.05.10 13:01:39]

Super-faina ideea cu zilele de nastere ......si ne felicitam care cum dorim ...... cu conditia sa nu blocam site-ul de ziua lui Cornel ! Ha.

Web. nu puncta !

Alina Morar
[06.05.10 13:01:44]

Foarte frumos, astept cu nerabdare impresiile din Solden. La Aqua Dome ati fost?

[06.05.10 13:04:17]

Nu Alina....dar era pe acolo si o mentionez la urmatoarea impresie ca punct de vizitare in zona pentru ca au fost niste prieteni de-ai nostri ; de la aqua nu am poze !

[06.05.10 13:04:58]

Nu, Mirela, era bine undeva un link sa ne duca la cei nascuti de la inceputul anului, un tabel in ordinea lunilor... ianuarie-decembrie, pe care sa ne uitam din timp sa stim ce aniversare urmeaza!

Asa cum spui tu e mai greu de descoperit!

[06.05.10 13:08:26]

De acord cu propunerea georgianei.....un link ! Si uite asa il punem pe Cornel iar la munca......; am glumit!

mariana.olaru
[06.05.10 14:54:01]

Apreciez la randu-mi structurarea review-lui tau. In opinia mea, acesta este rostul postarilor si lecturilor pe site: sa-ti ofere date certe despre locatia prezentata, intro prezentarea generala si obiectiva, dar si impresii de la cat mai multe persoane care au trecut pe acolo, chiar daca constientizezi ca ele pot fi subiective si se pot repeta. Asta pentru ca fiecare are preferinte si pretentii personale si e bine sa aiba de unde alege in raport de acestea. Asa incat chiar daca am mai citit despre Viena prin alte review-uri, mi-a facut placere sa cunosc si opiniile tale, opinii pe care le impartasesc si eu. Un vot cu placere!

pepsi70ro
[06.05.10 18:02:55]

Am calatorit din nou prin Viena alaturi de frumoasele tale impresii. Felicitari!

[06.05.10 20:33:06]

mirelutza, daca ai alta propunere putem schimba melodia atasata!

[06.05.10 21:29:05]

web - melodia e ok; mersi mult; asa imi place cand imi pui cate o melodie... !!!

[21.05.10 07:52:27]

Mirelutza, la Catedrala Sf. Stefan se platea bilet de intrare?

Frumoase impresii!

[21.05.10 08:11:07]

Cred ca numai daca urci in vizita la turn, dar eu n-am urcat. Mirelutza e pe drum, in drum spre Ungaria, n-avea cum sa-ti raspunda, dar acum plec si eu acolo!

[21.05.10 08:12:22]

Atunci astept si impresiile tale!!

[21.05.10 08:16:30]

Sper sa fie la fel de frumoase ca cele de la prima Intalnire AFA, din februarie, da la Poiana Brasov... sa-mi provoace insomnii, dar in mod placut!

[21.05.10 08:33:03]

AAAA, stai asa, voi plecati la o intalnire AFA??? Parca era una in Ungaria!

[25.05.10 11:33:01]

Am sosit!... de la Hayduszoboszlo (Ungaria)... in fine, nu cred ca am nimerit bine literele denumirii statiunii, dar e cam pe acolo... ;

Da magdalena, am avut o intalnire AFA si a fost SUPER. Nu am avut seara chef ca la Poiana ca eram obositi, putini, tot mergeam prin alte vizite (Debrecen, Budapesta, Aqua Parc) plecandu-se dimineata si intorcandu-ne spre seara... dar am vorbit mult, ne-am relaxat excelet, evident cazarea si conditiile de ansamblu excelente; s-a vazut "mana "lui Cornel (a fost si el)... DATA VIITOARE POATE VENITI MAI MULTI!

[25.05.10 14:09:40]

Ma bucur ca v-ati distrat! O sa ajungem si noi cand vom putea!

adria
[04.07.10 08:59:47]

Viena iarna- mult mai bine dacat in iulie la 40 de grade cat am prins noi; ne-au salvat Alpii; vot pentru impresii "la rece"

adria, Alina Morar, georgiana, magdalena, mariana.olaru, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: