ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2018
ÎNSCRIS: 21.08.11
APR-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 15-18

PikaKlara…un fast food servit in tihna

Dupa ce duminica am gatit 4 feluri de mancare , m-am gandit luni sa-mi scot copii si sotul in oras la fast food ! Ce ziceti de asta? Gandit si facut. Am luat de pe net repede 2 vouchere si hai la masa.

Am mers la PikaKlara, un fast food care serveste totul pe baza de “pulled pork” (carne de porc marinata si foarte aromata, gatita la cuptor si desfacuta in suvite subtirele) sub diverse forme: la farfurie, burger, wrap sau straturi suprapuse.

Adresa micului amplasament se afla in sectorul 4, in Bld Marasesti nr 2B, scara 3, bloc C, spatiul nr 6 la parter, langa intrarea in Parcul Carol cu fantana arteziana. Noi ne-am dus cu metroul pana la statia Tineretului, dupa care am zis sa facem plimbarea pe jos si am pus adresa pe gps si da-i bice. Normal ca ne-a dus in cu totul alta directie, dar am sunat la ei si ne-au dat indicatii cum sa ajungem.

Imi faceam griji ca depasisem ora de rezervare, dar cand am ajuns acolo am vazut ca eram singurii clienti la ora aia. Locatia este foarte mica, cu cateva mese afara, unde am ales sa stam si noi, si 2-3 la interior, la un parter de bloc, intre alte vreo 5-6 locatii la fel de mici. Abia cand am plecat noi o ora mai tarziu (in jur de 19.45) incepeau toate sa se populeze.

Voucherele (cele doua) pe care eu le-am luat au costat 29 lei bucata, si au inclus 4 portii de pulled porc la farfurie cu salata si sosuri la alegere, si cu o bautura inclusa (la 0.33l) tot la alegere, dintre apa, bere sau racoritoare. Am luat 2 beri si 2 racoritoare, iar mancarea a venit in maxim 10 min.

Inainte de asta am avut surpriza placuta sa vorbim in engleza cu cineva care ne-a urat bine am venit si ne-a adus din partea casei cate un shot de portocale proaspat stoarse ! Au fost foarte draguti si as putea sa fac o gluma ca s-au ocupat exclusiv de noi, dar cum altfel daca nu eram decat noi ?!

Mancarea a fost proaspata si gustoasa si am servit-o cu tacamuri de bambus, foarte dragute (am primit si acasa un set  pentru activitatile mele creative), un pic cam incomode la inceput, dar ne-am descurcat pana la urma. Nu a fost foarte multa, dar ne-am facut pofta.

Este o experienta foarte relaxanta sa mergi undeva cu un voucher care cuprinde si mancare si bautura. Adica te asezi, alegi bautura, vine mancarea, o savurezi… si pleci !

In plus se afla in imediata vecinatate a parcului Carol, asa ca poti sa imbini masa si cu o plimbare placuta.

Trimis de vulpe mihaela in 02.05.18 10:59:27
Validat / Publicat: 02.05.18 14:23:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 759 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Pulled pork-ul.

[02.05.18 14:22:52]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

iulian68
[02.05.18 15:41:54]

Descopar citindu-va multe locuri care se bucura de aprecieri, in crestere fata de anii trecuti si ma bucur ca optiunile se inmultesc. Multumesc pentru lectura, votat cu deosebita placere!

[02.05.18 19:30:25]

@vulpe mihaela: Ce drăguuuț!

După ce te-ai ostenit să faci patru feluri, ți-ai scos trupa la junk-food!

Junk-junk, dae ce bine aratăăăă... mmm...

Să vă fie de bine!

[02.05.18 20:55:24]

@iulian68: Multumesc.

[02.05.18 20:57:44]

@Zoazore: Ce sa facem Zozo? Mai trebuie facute si din astea! Oricum o sa caut reteta si o sa le fac si eu pulled pork acasa!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.05.18 21:39:17]

Uite cum aflu, datorită ţie, despre un local situat la câteva minute de mers pe jos de casa mea... N-am avut ochi până acum pentru el, sincer nici nu ştiam că există dar se pare că merită încercat! Să vă fie de bine şi mulţumesc pentru "pont"!

[03.05.18 07:31:43]

@Floria: Sa stii ca e chiar gustoasa mancarea si merita o incursiune in drumul tau catre parc.

[03.05.18 09:07:16]

@vulpe mihaela: Aicigoogle.ro/search?q=pulled ... chrome&ie=UTF-8 ai retete, dar n-are sa-ti iasa ca a lor! E mai buna la crasma!

[03.05.18 10:34:05]

@Zoazore: Pai Zozo, trebuie lasata la cuptor in jur de 15 ore... si oricum nu am acces la unele din condimentele lor care sunt aduse special de peste mari si tari ! Asa ca o sa fac pulled pork... a la Vulpe !!!

nrs †
[03.05.18 10:40:44]

da tu mananci numai pe vouchere? oricum sa va fie de bine!

[03.05.18 11:41:42]

@nrs: Dar ce au voucherele? Este o alternativa mult mai buna pentru bugetul meu, decat pretul (intreg) platit la fata locului.

Si nu doar mananc pe vouchere...ma si plimb!!!

Eu pe vouchere luate de pe site-urile de reduceri am mers si la Budapesta cu 49 eur cazarea de persoana pentru 3 nopti cu mic dejun inclus, si la Atena cu 185 eur de persoana cu 4 nopti de cazare, mic dejun si avion cu tot cu taxe, si la Roma cu 170 eur, 4 nopti cazare, mic dejun si avion.

Asa ca o sa continui sa folosesc vouchere !

nrs †
[03.05.18 12:42:15]

nu au nimic voucherele, imi pare rau ca ai luat-o ca un repros eu vrut sa fie o gluma.

si eu am economisit cateva sute in 2012 cu vouchere de cazare de pe un site

[03.05.18 12:45:46]

@nrs: Nu m-am suparat !

Doar ca nu am pus emoticonul necesar !

Acum sper sa se vada.

[03.05.18 13:38:17]

@vulpe mihaela: Pai d-aia esti tu VULPE! Ca esti isteata! E buna treaba asta cu voucherele. Iaca, eu nici n-am stiut ca exista saituri cu asa ceva!

[03.05.18 14:16:31]

@Zoazore: Pai sa ma intrebi Zozo... ca te invat eu !

[03.05.18 14:46:11]

@vulpe mihaela: Ok!