ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2024
Prieteni
PREȚ ----
BUN

Savart - Artă și savoare

Încă o poveste, și că să fie mai ușurel până o să povestesc ceva mai "serios" mi-am spus că va fi tot un restaurant, că în ultimul an cam asta a fost distracția mea, dar nu mă plâng, devin expertă în localuri :) Deci, un restaurant bun, scump, o spun din prima, aflat într-o zonă aglomerată, de centru, respectiv Restaurant Savart, strada George Enescu 2-4, pentru bucureșteni, aproape de Piata Amzei. Știam că va fi bine, prietena care a propus locul are numai localuri bune la activ.

Așadar seara, după câteva mii de pași făcuți (așa, pentru digestie) m-am întâlnit cu prietena mea a cărei zi fusese în urmă cu câteva zile.  Pupăturile de rigoare și înmânarea unui cadou, am început să studiem meniul. Alegerea băuturilor a fost simplă... Negroni pentru amandoua... na că am stricat-o și pe ea, a început să îi placă, dar și o sticlă de apă minerală pentru că ne era și sete.

La ora la care am ajuns noi nu era multă lume, dar în circa 30 de minute localul s-a umplut. A început partea cu mâncarea, ce alegem, toate "arătau" bine, însă eu voiam ceva cu cartofi prăjiți. Știu, nutriționiștii vor ridică sprânceana, asta e, pofteam la asa ceva, așa că în final prietena a comandat ceafă de porc Iberico cu piure de țelină și sos Bordelaise, iar eu Burger "Maison Savart" cu cartofi prăjiți. Și iar, fără comentarii, asta e.

Odată făcută comandă am avut parte de o surpriză. A venit ospătarul cu două chifle calde și două "suporturi" care păreau suporturi de lumânare, aveam să ne lămurim repede, era un "aperitiv din partea casei"... era unt, pot spune că pâine caldă cu unt și puțină sare... cum credeți că a mers? ca uns :).  Cristina (@crismis) să știi că numai la ține mă gândesc cu toate aceste feluri... "dar eu nu mă pot abține! " dacă vă sună cunoscut :).

A venit și mâncarea, cartofii mei au fost așa cum i-am visat, cred că numai asta aș fi mâncat, iar prietena mea a participat și ea la devorarea cartofilor, atât de buni erau. Între timp am terminat primul rând de cocktailuri și cum mai aveam de vorbit, a urmat și un al doilea rând și că să fie meniul complet, am luat și înghețată care pur și simplu se topea în gură.

Constat că nu am vorbit deloc despre local, cum între timp se aglomerase nu am putut să mă uit prea mult, dar este o atmosfera tare plăcută și când mai ești și cu prieteni, este cu atât mai plăcut. Despre notă de plata nu pot spune nimic, nu am plătit eu de dată această, fiind o invitație aniversară, de obicei facem pe din două indiferent ce ia fiecare. Acum să nu va așteptați la prea multe poze, așa că să ne revedem cu bine și să ne și auzim de bine.

Trimis de mishu in 14.03.24 21:10:04
Validat / Publicat: 14.03.24 23:08:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 234 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Restaurant Savart - si inghetata

crismisPHONE
[15.03.24 06:44:57]

@mishu: Hahaha, a început bine ziua, deci sper să continue tot așa! 😂😂😂

Să știi că și eu, când scriu despre mâncare, de multe ori mă gândesc la tine! Oare ce să înțeleg: suntem noi pofticioasele de serviciu?!

A propos de cartofi prăjiți. Am pățit ceva haios de curând. Am vrut să scriu aici povestea, dar e prea lungă, mă păstrez să ți-o spun la Păltiniș!😏😂

mishuAUTOR REVIEW
[15.03.24 16:11:41]

@crismis: Ma bucur ca ne vedem de joi, o sa putem povesti mai mult, si chair daca nu am calatorit mult in ultima vreme, am avut alte ocupatii care mi-au umplut timpul. Mai sunt cateva zile

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[15.03.24 16:21:52]

Asta e casa unde era (sau o mai fi încă) sediul UNITER, fosta locuință a Zoiei Ceaușescu. Cică ea locuia la etaj, iar Nicu, la parter. Pesemne ai stat la masă în fostul dormitor, sau fosta sufragerie a lui Nicu.

Acu 4 ani am fost la un botez aici, dar nu mai știu dacă era Savart sau altceva acolo. Oricum, mîncarea a fost bună. Parcă țin minte că „chef” era o tipă, și abia începuseră treaba. Care a fost curmată brusc de închiderea generală a populației în case din martie 2020, la nici 2 săptămîni după chermeza cu pricina.

Vizavi rezistă încă unul din cele mai vechi pub-uri postdecembriste, Terminus, deschis prin 95.

mishuAUTOR REVIEW
[16.03.24 12:25:22]

@abancor: Nu stiam cele spuse de tine si multumesc pentru completare, mi se parea mie ca arata mai degraba ca o fosta locuinta. Adevarul este ca mai sunt localuri in zona care sunt amenajate in foste locuinte si care arata chiar foarte frumos pentru ca vezi o arhitectura aparte.

Si mancarea a fost buna ca de altfel in multe localuri din Bucuresti despre care o sa mai povestesc. Multumesc de vizita, ecou si aprecieri.

crismis
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: