ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2018
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 02.05.18

Dezamăgire în privința transportului la Therme Balotești

Profitând de zilele libere cu ocazia zilei 1 mai și de faptul că un grup de 7 persoane, cetățeni italieni, au dorit să se bucure de condițiile oferite de Therme București am decis ca în data de 30 aprilie să ajungem în această locație.

Grupul fiind cazat în București și neavând la dispoziție ca mijloc de transport decăt taxiul și autobuzul pus la dispoziție de Therme am decis să luăm autobuzul.

În prealabil ne-am informat și chiar am listat orarul de plecare și întoarcere către și de la Therme.

Am avut neplăcuta surpriză, noi cât și alte grupuri de turiști străini, să constatăm că orarul autobuzului a fost schimbat chiar în ziua de 30 aprilie. Menționez că această schimbare era afișată doar în stația de unde pleca autobuzul, respectiv Piața Romană.

Trecând peste acest inconvenient cu umorul caracteristic românilor înconjurați fiind de criticile străinilor și călătorind precum sardelele am ajuns la Therme.

Atmosferă superbă, distracție pe măsură ceea ce a făcut să fie uitate condițiile de la venire.

Dar, la plecare aveam să constatăm din nou că organizarea românească lasă de dorit. Deși în toate orarele traseului cursele erau prevăzute din 2 în 2 ore aflăm că penultima cursă avea să fie la ora 21 după care ultima la ora 24. La ora 20:15 ne aflam deja în stație, noi și alți turiști, eram cca. 20 de persoane dar până la ora 21 deja se ajunsese la cifra de 100 de persoane.

În lipsa oricărei informații, oamenii s-au așezat lângă un autobuz pe care scria Therme parcat în apropiere și care nu avea cum să preia toată acea mulțime ce aștepta.

Dar surpriză, avea să vină un altul la fel de neâncăpător. Oamenii, mulți cu copii, au devenit nervoși realizând că nu aveam cum să încăpem cu toții în acea cutie de chibrituri numită autobuz. A fost nevoie de intervenția celor de la securitate pentru a se instala un pic de ordine.

În fine, autobuzul a fost încărcat cu 70 de persoane prioritate având copii. Însă cei rămași au trebuit să se descurce care cum a putut deoarece nimeni dar nimeni, și mă refer la conducerea complexului, nu a luat decizia ca autobuzul ce stătea parcat în apropiere să fie folosit pentru preluarea celor rămași.

Ceea ce vreau să semnalez este lipsa unei minime avertizări în ceea ce privește transportul: "CINE NU ÎNCAPE ÎN AUTOBUZ SE DESCURCĂ CUM POATE!"

Așa fiecare își făcea socotelile în mod riguros fără stres și nervi.

Sper ca pe viitor conducerea complexului să rezolve aceste inconveniente chiar parafând un contract cu RATB-ul. Dacă se spune "Clientul nostru stăpânul nostru!" atunci mă aștept la un minim respect din partea acestei conduceri.

Decât un transport gratis în condiții neadecvate mai bine cu plată și orare mai dese.

Trimis de tamara1957 in 02.05.18 10:02:20
Validat / Publicat: 02.05.18 14:11:00

VIZUALIZĂRI: 2277 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[02.05.18 14:10:41]

@tamara1957: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Therme Bucureşti - aquapark & welness [Baloteşti]]

cristina47*
[02.05.18 15:16:02]

Bun articol. Multumim

doinafil
[02.05.18 19:47:19]

@tamara1957: Mulțumim de informație, Tamara! Nu știam că transportul până acolo se poate face ȘI cu RATB-ul. (cel puțin așa am înțeles din articolul tău). Știam că este un Maxi-Taxi până acolo. Poate că era bine să consulți orarul pentru zilele de 28,29,30 aprilie, 1 Mai, când era de presupus că Termele vor fi luate cu asalt de bucureșteni (și nu numai). De sărbătorile mari TOATE „business”-urile își modifică orarul.

Important, în final, este că v-ați simțit bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Dragoș_MD
[02.05.18 19:54:30]

@doinafil: ai înțeles greșit din păcate. RATB-ul nu are nicio linie până acolo - 449 e linia care ajunge cel mai aproape de Therme, dar cred că sunt vreo doi km și ceva de la Pasajul CFR Balotești până la Therme. Deci ar fi vreo juma' de oră de mers pe jos pe lângă DN1, fără trotuar... Cam neplăcut. (ratb.ro/maps1/PREORASENESTI.pdf).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
doinafil
[02.05.18 20:30:11]

@Dragos: Mulțumesc frumos, Dragoș, de informație! Știu că sora mea a fost acolo de vreo două ori, anul trecut, dar nu știu sigur cum a ajuns. Am înțeles că a ajuns cu un Maxi-Taxi, amănunte nu mi-a dat.

Este bine venită informația ta, mă îndeamnă să nu mă grăbesc să merg acolo, deocamdată! Poate până mă voi decide, RATB-ul va face un contract cu „Termele” și va pune o linie „expres” până la intrarea la ele.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
tamara1957AUTOR REVIEW
[03.05.18 07:15:26]

@doinafil: Nu am spus că există transport cu RATB-ul ci doar că ar fi bine să se încheie un astfel de contract. În ceea ce privește consultarea programului am făcut acest lucru chiar în preziua plecării.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
crismis
[03.05.18 07:58:52]

@tamara1957: Tipic românesc, din păcate! Dezamăgirea ta este îndreptățită, ca și a mea, când am ajuns la poarta de intrare în Gradina Botanică din Galați, pe 1 Mai și-am găsit-o încuiată. Paznicul m-a lămurit (amuzat de pretenția mea absurdă, de a mă plimba prin grădină fix de 1 Mai!): "Păi luni și marți mereu e închis, n-ați știut, doamnă?!! "

Ca și în cazul meu, și cu Thermele mi se pare că a fost vorba de același lucru: pe cineva a durut undeva de vizitatori/potențialii vizitatori! E pur și simplu indolența și lipsă de respect! Din categoria "las', că merge și așa"! Din păcate, pierdem noi, și pierd și ei.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
tamara1957AUTOR REVIEW
[04.05.18 09:19:58]

@crismis:Avem o țară superbă care în ultimul timp oferă multiple posibilități de distracție. Păcat că organizarea și serviciile au rămas cu mult în urmă. Patronii încă sunt interesați de profit rapid și mai puțin interesați de clienți. Și se mai miră de ce românii caută să-și petreacă concediul în alte țări!

crismis, doinafil, tamara1957
Alte articole din această RUBRICĂAVERTIZĂRI: