ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2018
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 25.06.13
APR-2018

O duminică deosebit de agreabilă - Restaurantul Peskano

Acu’ ceva vreme în urmă, nu zic cât că nu mai știu precis și mă urechează @Zoazore, s-a pornit o strigare de adunare a brăilenilor pentru a ne întâlni cu amicul @Flaviu, care venea cu soața lui, în urbea Brăilei pentru o vizită de o zi.

Deci ne-am mobilizat noi, brăilenii, ca să facem în așa fel încât oamenii să se simtă bine, mai ales că înțeleseserăm că ar dori și o plimbare prin oraș, dar și să mănânce ceva pește.

Pentru plimbare nu era nici o problemă, știam orașul și cam ce ar fi trebuit să le arătăm. Despre locuri unde se poate mânca un pește bun am început să ne gândim (auziți voi, de râsul lumii :), într-un oraș de la malul Dunării să te întrebi dacă găsești un local cu specific pescăresc!).

Propunerea a venit de la @Mariana07, care ne-a zis de restaurantul Peskano, amplasat pe un ponton la malul apei (Dunării). Ei, adică Mariana07 și soțul dumneaei, se mai delectaseră cu ceva preparate pescărești și le-a plăcut locul.

Bun! Duminică dimineață, pe la ora 11.00, ne întâlnim cu prietenii noștri din București (Diana și Flaviu) și o luăm agale, per-pedes apostolorum, pe arterele urbei Brăila. Eu, ca un cunoscător al orașului (vezi și review-urile scrise despre Brăila) îmi asum calitatea de ghid și încep să le povestesc despre ceea ce vedeam: clădiri, străzi, câte ceva despre orașul vechi, etc.

Ajungem și în parcul central al Brăilei, Grădina Publică, unde, bineînțeles, ne pozăm în grup, după care ne urnim spre ținta noastră finală: restaurantul Peskano.

Ajungem cu bine, unii cu chiu cu vai, după o plimbare de cca. 3 ore (Flaviu zicea, după ce și-a consultat un program ce-l avea pe telefon, că am fi făcut cam 10 km. pi gios), la ținta finală. Aveam locuri rezervate de vreo 3 zile, așa că nu ne puneam problema găsirii locurilor necesare.

Sfârșiți de osteneală :) ne depunem trupurile obosite pe scaune. Zgomotul specific, ce venea dintr-o anumită parte a corpurilor noastre, ne atenționa că, în afară de oboseală ne este și foame. Vine iute garçonul ca să-i dăm comanda, pe produse din pește, cu excepția, bineînțeles a deserturilor. Flămânzi, dar și însetați, am început cu câte o berică, blondă sau brună, fiecare după gust, cu care ne-am amețit foamea până la începerea ospățului.

Eu am luat un file de somn la grătar cu saramură, ardei iute, mămăliguță și mujdei. Bun, gustos, problema a fost că era prea puțin, udat binișor cu un Beck’s. Mândruța mea (cea care a îmbătrânit frăguța – vă aduceți voi aminte de Alba Iulia) a servit tot un file de somn, dar prăjit, împreună cu celelalte ingrediente: mămăliguță, mujdei, fără ardei iute că nu-i priește. Și pentru că suntem o familie a stropit și ea somnul tot cu un Beck’s. La desert soția mea a poftit la o prăjitură bună (nu știu cum se scrie, știu numai cum se aude), că n-a mai rămas nimic din ea, iar eu la desert am poftit..., ați ghicit, tot la o bere.

Toată consumația noastră a fost de 450 lei cu bacșiș cu tot.

A fost o zi deosebit de frumoasă, întâlnirea mai mult decât agreabilă și doresc să le mulțumesc celor ce au participa la această adunare: @Flaviu & Diana, @Zoazore (singurică, fără aparținător), @Mariana07 și al ei soț Bazil, soției mele și, nu în ultimul rând, autorului acestui review :)) .

Dragi participanți să vă fie de bine!

Și să ne mai adunăm și cu altă ocazie.

Trimis de Mitica49 in 29.04.18 18:32:41
Validat / Publicat: 29.04.18 23:51:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRĂILA.

VIZUALIZĂRI: 1459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mitica49); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Cei 7 care (nu au speriat Brăila) au participat la întâlnire.

Flaviu
[30.04.18 09:12:51]

@Mitica49: Cu siguranță, ieri s-au aliniat cam toate stelele posibile, astfel încât au fost îndeplinite toate condițiile pentru reușita unei scurte excursii: o vreme superbă, companioni - și în același timp și ghizi - minunați, un oraș frumos care merită (re) descoperit - inclusiv de autoritățile locale - și, nu în ultimul rând, un restaurant foarte bun.

Vă mulțumim pentru tot!

P. S. Tot ieri, am (re) descoperit și cea mai divină licoare posibilă... probably: APA PLATĂ!

Zoazore
[30.04.18 12:26:24]

@Mitica49: Mi-e milă să te urechesc, @Mitică49! La Alba, sâmbăta la prânz s-au pus bazele excursiei noastre. Data a stabilit-o @Flaviu ulterior.

Da, a fost o duminică superbă din toate punctele de vedere.

Vă mulțumesc din suflet tuturor!

[30.04.18 13:46:53]

@Flaviu

@Zoazore: Vă mulțumesc pentru vot, ecouri și aprecierile pentru reușita întâlnirii noastre. Nici nu putea fi altfel cu astfel de parteneri de bună dispoziție. Așa după cum zisa Flaviu toate astrele s-au aliniat ieri ca să ne simțim bine. La mai multe de acest fel!

roth
[01.05.18 09:44:59]

@Mitica49:

hi hi hi, cred ca s-a deschis sezonul la peste, clar vara asta o sa fie la inaltime mai ales ca sunt ceva evenimente in desfasurare in zurul acestui preparat.

Frumos si placut, a-ti petrecut o duminica in "familie" aia AFA sa ne intelegem, nu vreau reclamatii.

[01.05.18 13:18:38]

@roth: La mine a picat bine oricum, pentru că eram și în familie (cea tradițională, bineînțeles), așa că e bine. Mulțumesc pentru vot și comentariu!

crismis
[01.05.18 13:25:42]

@Mitica49: Să vă fie de bine, Dom' Mitică, dumneavoastră și oaspeților dumneavoastră! Cu mari regrete, căci am fost invitată și moi, cu aparținătorul din dotare, dar motive obiective ne puseră piedici (de data asta).

Locu-i fain, e genul meu de restaurant de pește, fără zorzoane inutile. De ținut minte (deși mai avem câteva pe listă în Brăila - Carol, La Fenice și... i-aș mai da o șansă și ăluia de la Baldovinesti, Casa cu Stuf, parcă-l cheamă...).

Cât despre aplicațiile astea de telefon cu numaratul pașilor și, implicit, stabilirea distanței parcurse... am mari îndoieli! Nu doar că numără câte un pas și dacă-l zgudui un pic, dar... 10 km?! Pai 10 km înseamnă jumate din distanța dintre Brăila și Galați. Nu zic că nu merserăți, dar eu am remarcat la tel meu: dacă împart distanța pe care mi-o dă aplicația (ca să mă încurajeze, presupun!) la 2, sunt mai aproape de adevăr; cel puțin, în opinia lui GoogleMaps...

Sau... cu alte cuvinte: "Nici kilometrul nu mai e ce-a fost!"

[01.05.18 14:16:21]

@crismis: Așa-i, nu au fost 10 ci doar vreo 4 - 5 km, însă ne simțeam așa de bine cu minciunica asta! Chestia asta este ca în bancul acela cu pescarul (că tot am vorbit și mâncat pește) care se lăuda că a prins un pește așa de mare și stătea cu mâna dreaptă la cotul mâinii stângi, dar degetele mare și arătător de la mână arătau adevărata lungime a peștelui - adică vreo 8 cm.). Pe de altă parte Brăila nu-i Caracal cu lungimea de 800 a unui km.

Mulțumesc pentru vot și ecou!

Zoazore
[01.05.18 15:17:58]

@crismis:

deși mai avem câteva pe listă în Brăila - Carol, La Fenice

= din ce-am auzit de pe la foștii mei colegi din liceu, cu Carol... m-aș mai gândi! Inițial, în loc de Saint Germain, Carol era pe listă, dar am fost ”deturnați”. Cică scump, puțin și... prost!

La ”Casa cu Stuf” voi ajunge în iulie. ”Fenice” ar fi OK, zice lumea. E în comunitatea greacă. Acum, mi-ar plăcea să aflu păreri pertinente despre ele, dar nici să-ți iei țeapă nu pot să te las! Cum crezi tu!

crismis
[01.05.18 16:39:06]

@Zoazore: La Carol am fost o singură dată, acum vreo 4-5 ani, cu ocazia unui eveniment medical. Mâncarea a fost prestabilită și nu m-a dat pe spate, dar a fost ok. Interioarele însă... de vis! De atunci tot ne ținem să mai ajungem, dar încă n-am reușit. Intre timp am auzit tot felul de păreri, deci eu până nu mă conving singură, nu mă las!

Despre Fenice știu că-l lăuda tare o amică de-a mea braileanca, prietenă cu patronul, care cică ar fi italian. Acuma ce să zică și fata despre prietenul ei, că n-are cârciumă bengoasă?!

Casa cu Stuf... cunoști experiența de-am avut-o, dar, precum spusei, aș fi încântată să constat că s-au îndreptat lucrurile pe-acolo.

elviramvio
[07.05.18 21:56:10]

@Mitica49:

Desi cam tarziu, sa va fie de bine! Pacat ca acum nu pot vedea pozele.

crismis, elviramvio, Flaviu, Mitica49, roth, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brăila și împrejurimi: