ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2018
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
FEB-2018

Restaurant Maisonette – eleganță și „gust bun”

Luna februarie a anului 2018 a fost mult mai primăvăratecă decât Mărțișorul astfel că incursiunea pe plaiuri muscelene a constituit un succes din toate punctele de vedere. La această reușită a contribuit unitatea de cazare, Maisonette Apartments (vezi impresii), excursiile în oraș și împrejurimi, restaurantele unde am luat masa. În categoria celor din urmă se înscrie și locul despre care vă povestesc astăzi. Întrucât eram destul de obosiți după excursia la Peștera Dâmbovicioara (vezi impresii), pe înălțimile de la Ciocanu și la Mausoleul Mateiaș, am hotărât să cinăm chiar la restaurantul locului unde eram cazați: Restaurant Maisonette.

Localizare. Restaurantul cu pricina este amplasat în apropiere de istorica Mănăstire Negru Vodă, pe strada Negru Vodă, nr. 56, chiar la marginea drumului național 73. Unitatea este semnalizată prin două panouri, luminate noaptea. În fața clădirii există circa 4-5 locuri de parcare, alte câteva spații fiind disponibile în curtea interioară.

Istoric. „Casa Baștea” a fost construită la începutul secolului al XX-lea, în stil neoromânesc, parterul fiind locul unde exista o prăvălie, restul casei era locuința proprietarului. Această casă de epocă, restaurată într-un mod admirabil, găzduiește acum la parter un cochet restaurant deschis în anul 2015. Imobilul este înscris pe lista monumentelor istorice din Câmpulung Muscel.

Descriere. Accesul se efectuează printr-un pridvor înalt, încadrat de coloane albe și arcade trilobate, loc unde sunt amplasate două măsuțe metalice cu scaunele aferente. Compartimentarea interioară a respectat planimetria imobilului, astfel încât au rezultat patru salonașe despărțite de arcade. Culorile utilizate sunt plăcute, pereții sunt acoperiți de un tapet care imită o țesătură de mătase, corpurile de iluminat sunt potrivite pentru acest spațiu, muzica se aude în surdină din boxele integrate în tavan. Mobilierul este din lemn, scaunele tapițate, există și câteva banchete la mesele din colțuri; pe perete sunt amplasate tv-uri lcd. Alte amănunte găsiți pe site-ul oficial: restaurantmaisonette.ro.

Comandă. Ne-am așezat la o masă liberă (erau câteva ocupate) și am primit meniului frumos tipărit. Acesta nu conține foarte multe produse, dar suficient de variate pentru a putea alege ce vă doriți (supe, salate, paste, pizza, burgeri, preparate din pui, porc, vită, pește și fructe de mare, garnituri, deserturi și felurite băuturi). Prețurile din varianta electronică a meniului sunt corecte și de actualitate (restaurantmaisonette.ro/meniu.html). După consultarea meniului am început seara cu câte o bere (7,5 lei/diverse sortimente) și suc (8 lei) apoi am lansat comanda principală. Aceasta a constat în doi burger pork (25 lei porția) cu cartofi prăjiți, o pizza Quattro stagione (18,50 lei) și o porție de paste carbonara (19 lei). Felurile de mâncare comandate au sosit în circa 30 de minute, fierbinți. Produsele au fost gustoase și porțiile mari.

Deoarece o reclamă aflată pe masă ne prezenta câteva produse noi am decis să încercăm două preparate din categoria desert. Astfel că am cerut un desert italian cu pere și o bavareză cu fructe și ciocolată. Am fost încântați de prezentare, dar mai ales de gust.

Alte aspecte. În subsolul casei se află o pivniță de cărămidă care se poate amenaja probabil pentru diverse evenimente. De asemenea, în curtea interioară se deschide pe perioada anotimpului cald o terasă exterioară, cu bar și ecran de proiecție.

În fiecare zi există promoții pe categorii de produse, reduceri valabile între orele 13.00-19.00 (de exemplu: luni – ziua burgerilor: 15% reducere, joi – ziua dulce: 25% reducere la orice desert etc.)

Concluzii. La momentul vizitei noastre în acest restaurant am fost încântați atât de atmosferă, cât și de felurile de mâncare comandate. Serviciile au fost prompte, chelnerițele amabile și cu zâmbetul pe buze. Noi am fost mulțumiți de calitatea serviciilor și a preparatelor și vă recomand să opriți pentru o masa bună la Restaurant Maisonette din Câmpulung Muscel.

Trimis de tata123 🔱 in 28.03.18 12:08:57
Validat / Publicat: 28.03.18 18:20:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CÂMPULUNG-MUSCEL.

VIZUALIZĂRI: 1687 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Barul exterior - Restaurant Maisonette.

Rodel
[28.03.18 19:34:15]

După poze și impresiile postate, Maisonette este un local deosebit. Am reținut și un alt aspect care contribuie la originalitatea acestui restaurant, pe lângă deliciile culinare, după cum reiese din poze: clădirea monument istoric în care se află. Am reținut recomandarea ta pentru când și dacă voi ajunge în Câmpulung Muscel.

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[30.03.18 07:34:54]

@Rodel: Restaurant Maisonette a constituit o alegere perfectă pentru noi în acel moment. De multe ori suntem subiectivi, ce a fost mulțumitor pentru mine, poate nu e deloc pe placul altuia. Dar pic cu pic se adună informații și potențialul client își poate forma o părere generală despre un anumit loc.

Am uitat să menționez că în restaurant funcționează bine o rețea wi-fi.

Mulțumesc pentru lectură și ecou.

Zoazore
[30.03.18 09:22:57]

@tata123: Intrebare: ai dovedit TU SINGUR burgerul din P10? Pare imens!

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[30.03.18 09:52:17]

@Zoazore: Hi, hi, hi. Chiar am reușit să îl dovedesc, cu excepția câtorva cartofi. Burgerul cântărea circa 500 gr (conform meniului) și conținea atât carne de vită, cât și pulpă de porc, plus alte „mărunțișuri” și inele de ceapă. A fost bun și, bineînțeles, sățios. Din acest motiv abia am gustat din cele două deserturi. Mmmm, era seara - cina ar trebui să fie o masă ușoară.

Rodel, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Câmpulung și împrejurimi: