ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2018
DIN: Alexandria
ÎNSCRIS: 03.08.13
SEP-2015

Croazieră din Tolo

In luna septembrie 2015, ma aflam pentru prima data in Peloponez. In acest tur al Peloponezului, una din cazari a fost in Tolo. In afara de siturile arheologice pe care le-am vizitat, care mi-au umplut sufletul de bucurie si m-au hotarat sa revin aici, un al tel a fost o croaziera cu vizitarea Frumoaselor insule Hydra si Spetses.

Intr-una din seri cand am revenit din peregrinarile noastre, am intrat intr-o agentie si am achizitionat aceasta frumoasa excursie pentru a doua zi dimineata.

Dimineata urmatoare dupa servirea micului dejun ne-am imbarcat pe una din cele mai frumoase nave de croaziera pe nume Mantalena. De mult ne doream o astfel de calatorie si anume vizitarea unui lant de insule grecesti. Doua ore intregi am savurat aerul curat si sarat de mare, in bataia vintului creat de viteza croazierei; acest lucru a creat cel mai placut inceput de zi! Timpul pe vapor a trecut pentru mine asa de repede caci mereu aparea vreo insula sau un alt vas ce trebuia admirat si pozat.

Itinerarul de croaziera este bine planificat, nava este foarte curata si bine intretinuta de un echipaj inteligent si profesionist... Punctele de interes pe ruta au fost indicate. Sala de interior cu aer conditionat la bord ofera un ragaz placut din caldura de vara si a existat destula umbra in spațiul de ședere punte cu nava incarcata cu aproximativ 60-70%din capacitate

Deci calatoria noastra a avut cursul spre doua insule valoroase:"Insulele Saronice "din Marea Egee, aflata intre Golful Saronic si cel Argolic.

Hydra

Avind o forma de amfiteatrul, chiar din intrarea in port nu-ti poti lua ochii de la privelistea care apare in orizont. Prima replica fiind:Este extraordinar"... E ca o poveste... Cladirile albe cu acoperisurile rosii, multimele de yahturi si micile barcute ancorate de stincile insulei, tavernele si restaurantele amplasate toate pe mal, toate avind un sharm individual; ne fugeau ochii; nu stiam unde sa ne oprim privirile! Asa ca am hotarit sa o luam din capat!

Dupa ce am admirat insula de pe vapor pana sa intre in port, am coborat informati fiind cu ajutorul unui ceas de carton mare despre ora plecarii. Am fost intampinati de o multime de pisici prietenoase. De fapt peste tot in Grecia pisicile sunt prezente indiferent de locul unde te afli. Imediat la iesirea din port un alt comitet de primire ne intampina oferindu-si serviciile... magarii si catarii singura forma de transport pe insula. In afara de o masina de pompieri, una de deseuri menajere si una de aprovizionare, orice alt mijloc de transport cu motor este strict interzis.

Orasul se distinge prin arhitectura aparte a cladirilor, nemaiintalnita in alte parti din Grecia. Gasesti case vechi, de secol XVIII si XIX, locuite candva de comerciantii bogati veniti in zona. Arhitectura impleteste elementele traditionale cu cele italienesti. Printre cele mai deosebite sunt conacele, ridicate din piatra, pe mai multe nivele. Aici am inteles ca trebuie doar sa ne asezam la o masa sau pe o bancuta sau, si mai bine, direct pe vreo scara varuita si sa privim trecatorii. Si ai, intr-adevar, la ce sa privesti. Turistii vin de pretutindeni, peisajul natural este absolut fermecator, iar culorile cladirilor, combinate cu vegetatia, iti imbata simturile!

Intalnind unicele mijloace de transport permise aici si anume -perechile de catiri... cu priviri calme si destepte ademenind convingator ca ei sunt cheia descoperirii acestei lumi departe de civilizatie, am hotarat sa facem o alta, croaziera'' cu aceste, nave''! Tot turul pe strazile inguste si in panta nu a durat, cred eu, mai mult de 15 minute, dar trebuia sa fac si asta!

Dupa ce am, parcat'', am purces la drum pe stradute! Stradutele foarte inguste serpuiau printre casele inghesuite sub forma unor labirinturi, caci nu stiai niciodata urcind pe trepte unde vei ajunge, uneori la poarta cuiva si trebuia sa te intorci. Scarile pe alocuri foarte abrupte ne-au pus serios la-ncercare. Printre case mereu rasarea cate o bisericuta cu clopotnita si cate o terasa de unde ti se oferea o panorama de vis. Florile viu colorate rasarite de nu stiu unde, din piatra seaca, completau aceasta excursie fantastica!

Dar timpul s-a scurs repede si revenind la bordul navei de croaziera am realizat in cele din urma ca pe insula Hydra constientizezi ca mereu vei fi sedus de unduirea verde a padurilor de pini si maslini, de casele cocotate pe dealuri, de strazile inguste cu ziduri laptoase, combinate atat de fericit cu albastrul ferestrelor si portilor si cu ficusii din ghivece.

Spetses

Placut obositi, ne -am indreptat spre o alta insula plina de istorie si valoare pentru civilizatia greaca, si anume insula Spetses.

Insula Spetses se afla la intrarea in golful Argos. Vechiul sau nume era, Pityoussa' (plantatia cu pini) din cauza numerosilor pini care mai dau si azi o nota originală insulei. Numele actual al insulei este o derivare de la, Isola de Spezzie' (Insula Parfumata), nume dat de venetieni datorita parfumului multitudinii de plante care cresc in muntii din insula. Este mult mai mare decit insula Hydra ca marime, dar si ca importanta turistica pentru eleni.

Arhitectura chiar e o caracteristica anume a acestei regiuni, si care se demonstreaza prin Casa Eroinei Revolutionare Bouboulina, Casa Hexis, azi un muzeu si Biserica Sfanta Triada cu relicve sculptate. Mergind si admirind splendoarea din imprejurimi, nu ne puteam lua ochii de jos pentru ca orice carare, orce drumulet, e o adevarata arta... Toate sunt decorate cu niste mozaice confectionate din pietre de mare din diferite culori si dimensiuni... Aici pe aceasta insula ne-am odihnit sufleteste! Chiar daca Hydra se poate asocia cu un show de impresii, aici linistea te copleseste in asa mod, ca vrei nu vrei, relaxarea e la maxim!

Vacante placute!

Trimis de xpac in 21.02.18 20:47:57
Validat / Publicat: 21.02.18 21:41:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (xpac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [21.02.18 21:38:51] »

@xpac:

In acest tur al Peloponezului, una din cazari a fost in Tolo.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

mishu [21.02.18 21:52:37] »

@xpac: , Start vot! o mare reusita si un articol atat de frumos. Iar pozele sunt minunate, felicitari, votat cu mare drag.

elviramvio [21.02.18 22:32:12] »

@xpac:

Frumoasă plimbare! Dar nu ne arăți cum stăteai pe catâr. Nu ne mulțumim doar cu zâmbetul fermecător al jumătății curajoase din P1!

xpac [22.02.18 18:03:51] »

@mishu: Multumesc frumos!

xpac [22.02.18 18:06:00] »

@elviramvio: Nu puteam sa pun o asa poza, aveam o grimasaaa!

crismis [22.02.18 18:56:08] »

@xpac: "Amintirile mă copleșesc, amintirile mă chinuiesc... " Acum o săptămână eram acolo, în minunata insulă Hydra!!! Pentru mine, probabil că e cel mai frumos loc pe care l-am întâlnit până acum, sau oricum, în top 5! Gata, mă duc să selectez pozele, să povestesc și eu despre minunăția asta de insuliță!

În Spetses încă n-am ajuns, dar aud vorbindu-se despre ea din ce în ce mai des, așa că simt că o să-i vină rândul destul de curând. Poate chiar la anul și mă gândesc că merge "cuplată" cu un Peloponez, ceva...

Excursii frumoase vă doresc mulți, mulți ani înainte! Și... vivat Alba, vivat AFA, că ne vor prilejui o nouă întâlnire (de mare suflet!)

xpac [22.02.18 19:45:20] »

@crismis: Aceeasi impresie in legatura cu Hydra o am si eu! Cat despre Spetses, merita sa fie vazuta!

maryka [23.02.18 15:43:01] »

Foarte frumos! Pe mine ”insulițele” astea mici mă înnebunesc! Parcă sunt de poveste, mă gândesc la Hydra și parcă îmi vine s-o asemăn cu Symi, toate au un farmec aparte, nu? văd că mai sunt mulți alții „cuprinși” de farmecul lor” Iar lista cu cele de văzut se tot lungește...

Călătorii frumoase, oriunde ar fi ele!

crismis, elviramvio, maryka, mishu, xpac
Alte impresii din această RUBRICĂ'Opționale' din Tolo:

• pagină generată în 0.050031900405884 sec