Unde mâncăm în București?

19.02.2018
Avatar black_mamba
înscris/ă în 08.10.12
MEMBRU: SENIOR
JAN-2018
+ COPII: 2

Restaurant-cramă Pui de urs

La 'Pui de urs' am mancat bine, la un pret rezonabil

Sâmbătă, soare, pe la prânz ies cu șerpoaica, șerpișorul și minișerpișorul în parc. Invariabil, după 2 ture, fetele încep concertul: Mi-e cam foame! Și mie! Și ce-ați vrea să mâncăm? Pizza! Grătar! Eu aș fi mancat o ciorbă. Caut pe net cam pe unde am putea să le găsim pe toate, la o plimbare scurtă cu căruciorul după noi? Hai la "Pui de urs"!

Auzisem de restaurant dar nu fusesem niciodată. Coborâm spre Regie, traversăm Dâmbovița, intrăm în parcul Politehnicii, facem stânga și am ajuns (30 min. din Crângași, mers lejer).

De afară, terasa arată ca orice terasă iarna: pustie, doar 2-3 fumători zgribuliți (slavă Domnului că m-am lăsat!!!). Intru să văd dacă e lume și dacă se poate plăti cu cardul: da și da.

Le iau pe fete, intrăm și un ospătar ne indică o masă de 4 persoane într-un separeu, astfel încât să putem băga și căruciorul.

Mergem la baie să ne spălăm pe mâini - băi obișnuite, păcat că sunt poziționate chiar la intrarea în restaurant.

Restaurantul nu arată foarte bine dar nici speluncă nu e; în mod cert o investiție în redecorare ar merita.

Meniul este variat (pui, porc, vită, oaie, pește, chiar și fructe de mare :)) ), prețurile fiind de bun simț de București.

Noi am servit o pizza Quatro Stagioni (cică a fost bună), 5 mici (mari și gustoși), o ciorbă de burtă cu ardei iute și smântână (mediocră), un ciolan cu fasole (foarte bun), 2 salate de castraveciori acri, chifle, 2 limonade proaspete, o bere Ciuc la sticlă 0,5 și am achitat 115 lei (cu tot cu bacșișul regulamentar).

Ospătarul și picolii au fost atenți și respectuoși.

Din câte am observat, clienții erau oarecum de-ai casei, astfel încât ospătarii le cam cunoșteau tabieturile.

În ceea ce ne privește, vom mai reveni la "Pui de urs".

Poftă bună vă dorește black_mamba!

Impresii încărcate de black_mamba in 19.02.2018 22:10:31

Validat / Publicat: 19.02.18 23:23:55

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 10 voturi) nota2

[19.02.18 23:23:10]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]