ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2010
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 08.08.09
MAR-2010

Restaurant Hotel Vigo - Eleganta si bun gust in stil de epoca

Desi am hotarat pe ultima suta de metri locatia unde sa ne petrecem revelionul 2010, am realizat ulterior ca alegerea facuta de noi, impreuna cu inca 2 familii de prieteni, a fost de bun augur, in ciuda faptului ca am ales un last minute la Vigo Hotel.

In seara de 31 decembrie sincer, nu prea am stat sa admir interioarele hotelului, deoarece stiam ca telul nostru este sa petrecem si sa ne distram, sa ne incarcam bateriile cu energie pozitiva cat cuprinde pentru noul an ce urma sa vina.

Singurele detalii in prima faza, le-am remarcat cand am coborat la restaurant, unde erau 2 separeuri, cu mesele frumos decorate, in alb-rosu, iar in mijloc ringul de dans, foarte solicitat in seara cu pricina.

Dupa ce m-am dezmeticit putin in acel aer de sarbatoare revelionara, am constatat ca intr-adevar era un local deosebit, intim si cochet, cu gresie in jocuri de alb-negru, dar ce m-a frapat cel mai mult au fost tablourile uriase ce acopereau peretii, pictate intr-un mod aparte, in nuante de culori si forme, desi ele pactic reprezentau niste portrete.

Referitor la preparatele culinare ce au fost servite in noaptea de revelion, am apreciat cele 4 feluri de mancare, cuprinzand aperitive de sezon, specifice Craciunului, apoi peste, purcelus de lapte, platou mixt cu fripturici si carnaciori garnisiti cu muraturele, de te lingeai pe degetele. Ce mai, o varietate de bucate pe la noi prin farfurii perindate, frumos decorate, dar si super apetisante de care am avut atunci noi parte.

In ceea ce priveste antrenul si voia buna pot spune ca am avut parte de muzica excelenta, cu un DJ care a stiut sa ne scoale dupa scaune si sa nu ne lase sa trecem cu prea mult surplus de calorii in celalalt an. Muzica pe gustul si sufletelul nostru, hituri vechi, dar placute, cu marcaj emotional si sentimental de pe vremea celor 20 de ani trecuti de la terminarea liceului, iar altele din timpul studentiei noastre, de vreo 15 ani apuse.

Eheee... ce vremuri!!!

Pot spune ca a fost unul din cele mai reusite revelioane din ultimii 20 de ani nu dupa Alexandre Dumas, ci dupa revolutie.

= * = * =

Si pentru ca am ramas placut impresionati de servire, personal si produse culinare, am hotarat sa alegem ca locatie pentru o aniversare a familiei, in luna martie, tot restaurantul aceluiasi hotel.

Daca de revelion nu prea am fost atenta la detaliile hotelului, de data aceasta am fost placut impresionata de noile mele descoperiri.

Inca de cand am intrat in holul impunator al hotelului, am simtit o ambianta placuta, ce te indemna sa fii cat mai atent la tot ce te inconjoara.

E senzatia aceea cand intri intr-un muzeu si esti tentant sa sorbi din priviri orice intalnesti in calea ochilor, dar in acelasi timp sa nu atingi exponatele.

In primul rand mobilierul din lemn masiv, inclusiv ramele oglinzilor impunatoare, te impresioneaza inca de la intrarea in hotel.

In fata este liftul si scarile in spirala ce duc la etaj, catre camerele de hotel, iar la subsol se coboara, pe acelasi stil de scari spiralate, in restaurant. In partea stanga este receptia, din acelasi tip de mobilier masiv si un superb hol numai din termopane, pe care sunt amplasate o multime de ghivece cu plante decorative pentru interior. La capatul acelui hol incep alte holulete cu indicatoare spre piscina, sauna, jacuzzi.

Oricum in vizita mea, prin acel labirint de holuri si holisoare am reusit si eu la un moment dat sa ma ratacesc, noroc ca societatea noastra a evoluat si in ziua de astazi suntem dotati cu unelte ce te salveaza in orice situatie: nu este vorba de colacul de salvare ci de mult prea utilul telefon mobil:))).

Dar ce m-a frapat cel mai cel au fost canapelele somptuoase de un rosu aprins, asortate cu scaunele cu aceeasi culoare de tapiterie, precum si draperiile la fel de frumos colorate ce imbracau cu gust ferestrele mari.

Totusi, piesele de rezistenta ale hotelului, dupa parerea mea, raman candelabrele aurii, impunatoare, asortate cu ramele aurii ale oglinzilor, precum si manerele de la scaune.

Nu stiu cat de bine am reusit sa surprind toate detaliile, dar pozele cred eu ca sunt cele mai sugestive si spun cu-adevarat realitatea transpusa fotografic.

Pentru cei ce nu cunosc Ploiesti-ul, dar si pentru localnicii care inca nu au avut ocazia sa poposeasca la acest hotel, le pot recomanda cu toata sinceritatea sa se opreasca macar sa bea un suc sau o cafea, ori sa serveasca o fripturica, caci preturile nu sunt de speriat, iar personalul restaurantului este de apreciat.

Asa ca, daca aveti ocazia sa ajungeti pe bulevardul garii, la primul rond, vis a vis de statia de autobuz, o sa observati o cladire alba pe colt, care nu impresioneaza poate prin exterior, dar sincer, interiorul merita sa-l admirati.

Trimis de dananecula in 28.04.10 22:06:22

VIZUALIZĂRI: 4637 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananecula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Holul mic de la intrarea in hotel

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[28.04.10 22:19:07]

şiiii... făcuşi revelionul în Martie?!?

[28.04.10 22:23:19]

Nuuuuuu ! Deoarece ne-a placut mult de revelion, in martie am revenit pentru a doua oara la acel restaurant, sarbatorind o dubla aniversare in familie.

[28.04.10 22:30:07]

ajutat usor layout-ul (inserat acel '= * = * = ' de mai sus), pentru a face mai vizibile cele doua segmente narative (ref. la Revelion, respectiv vizita din martie)

[28.04.10 23:08:52]

Multumesc frumos webmaster pentru ajutor. Sper sa nu mai apara confuzii de data aceasta Am povestit de fapt despre 2 momente diferite, dar desfasurarea evenimentelor a avut loc in aceeasi locatie, dar in date total diferite.

[29.04.10 08:01:41]

Bulevardul garii de Sud? Cate statii de la Sud? Trei parca? As merge si eu! Poze ai?

Un review util!

georgiana
[29.04.10 08:21:32]

@Dananecula,

Frumos...mai ales ca te-ai si ratacit....nostim.

Daca are si hotel e ideal atunci pentru cei care sunt in tranzit !Ma bucur ca v-ati simtit bine si ca v-ati reintors!Asteptam si pozele!

ciocani elena*
[29.04.10 09:56:05]

Foarte frumos hotelul,atat textul cat si fotografiile m-au convins pe deplin.Un vot si din partea mea.

krondia*
[29.04.10 10:40:51]

Ai surprins cu foarte mult talent punctele forte ale acestui luxos hotel de 4 stele iar pozele sunt mai mult decat elocvente. Tarifele sunt insa, pe masura, am vazut pe pagina de web ca cea mai ieftina camera este 150 euro... Ma gandesc ca nici restaurantul nu este tocmai ieftin... Nu pot decat sa te invidiez pentru sansa de a te relaxa in acest decor splendid si pentru asta iti acord un vot.

pepsi70ro
[29.04.10 11:25:01]

Si eu ajung cu superbonusul. Foarte frumos, tare mi-ai starnit curiozitatea, mi-ar place sa vad cum arata si camerele daca restaurantul se prezinta astfel. Felicitari!

...e nr.8 mi-a luat-o cineva inainte...

ileanaxperta*
[29.04.10 11:31:42]

URA! am reusit eu superbonusul. YESSSSSSSS!

Ma bucur ca v-ati distrat in doua randuri acolo. Vezi ce inseamna sa-ti placa un loc, revii si alta data cu placere. Si daca mai scrii si tu asa cum o faci de fiecare data, frumos, la obiect si foarte util, dar sa manevrezi si aparatul foto cu care ai surprins excelent locatia, ce ne mai trebuie noua??? Poate doar o vizita cu o masa acolo, nu? Iar pe tine si eu te recompensez cu SP.

georgiana
[29.04.10 13:31:34]

Eu cred ca ea s-a ''ratacit'' intentionat prin labirinturile holurilor, doar ca sa fie singurica sa si compuna cateva versuri despre culoarea canapelelor si a scaunelor sau... despre... cea a ochii chelnerului !

Ce ziceti,ma insel euuuuu??

[29.04.10 13:48:48]

Wow! Ce tablouri!!! Cine le semneaza??? Aici ajung sigur la urmatorul drum in Ploiesti!

Nici nu ma gandesc!

Cum sunt preturile??

Am vrut sa te votez si am fost atentionata ca te-am mai votat!

Valentina69
[29.04.10 14:00:45]

Un vot si de la mine din toata inima pentru ploiesteanca mea draga, mi-a placut si m-ai facut curioasa

[29.04.10 23:05:15]

Multumesc foarte mult pentru aprecieri si acum cateva raspunsuri la intrebarile voastre:

@magdalena

Ca pozitionare locatia este la rondul 1, incepand numaratoarea din centru spre gara de sud. Mai precis, statia urmatoare dupa posta sau mai simplu, statia de autobuz vis a vis de fosta policlinica cu plata.

@krondia

De cazat n-a fost cazul, dar nici nu ne-am fi permis caci preturile afisate la receptie nu prea ne faceau sincer, cu ochiul, un single 120 EURO ....

Dar in ceea ce priveste mancarea a fost excelenta si la pret rezonabil. De revelion, ne-a costat 250 RON/pers. : 4 feluri de mancare, sucuri, prajituri si o felie de tort, plus distractia si buna dispozitie creata de DJ, precum si un corp de balet ce a delectat privirile masculilor de pe la mese, timp de vreo 20 minute. Sucurile si sampania de la miezul noptii, impreuna cu jocul de artificii au fost din partea casei.

Pentru aniversarea din martie, care am sarbatorit-o in acelasi deosebit restaurant, ne-a costat 60 RON/pers. , incluzand un aperitiv diversificat si gustos, frumos decorat, sarmalute cu mamaliguta, friptura pui/porc, garnitura cartofi prajiti/natur, cu salata muraturi asortate/varza. Dulciurile, tortul, sucurile si bautura le-am adus noi separat.

@georgiana

Pe bune ca acel decor de, , Belle Epoque'' te transpunea la visare si... imaginatie bogata, numa' buna de rimata)

[29.04.10 23:12:16]

@pepsi70

Si eu as fi fost curioasa de cum arata camerele, dar la acele preturi... hmmm... m-am multumit sa le admir intr-o scurta vizionare pe internet www. vigohotel. ro

@ileanaexperta

Merita sa te opresti macar pentru a savura o cafea sau doar un suc in acel restaurant cu o arhitectura aparte. Macar sa-ti arunci o privire pe acele tablouri absolut fermecatoare, mai ales pentru domni (unele din ele)

@Valentina69

Mersi pentru vot, draga mea si-ti sugerez acelasi lucru ca Ilenei. Daca ai ocazia, nu ocoli locatia, intra sa-ti faci o parere si apoi mai vorbim, schimbam impresii

[29.04.10 23:21:07]

Multumesc de amanunte! Chiar merita!

bo
[03.06.10 23:07:02]

ok, ok il lauzi dar preturile? mi se par aberante.bucataria este intradevar excelenta.curatenia la piscina,sauna cam lasa de dorit.mentionez ca ca nu am fost cazat singurul acces fiind la piscina si rest.

[03.06.10 23:16:16]

Bo, apropo, ce preturi are? Ne poti da exemple? Autoarea impresiilor a avut pachet de revelion.

[04.06.10 19:13:10]

@bo

Am laudat ce mi-a placut si m-a impresionat! Despre pretul la cazare am scris, daca ai citit cu atentie, intr-un ecou si intr-adevar mi s-a parut destul de mare... dar nu te obliga nimeni sa te cazezi, doar daca te dau banii afara din casa...

Iar despre preparatele culinare am vazut ca si tu le-ai apreciat, deci implicit le-ai laudat, pentru ca preturile la mancare mi s-au parut OK

@magdalena

In acelasi ecou despre care am amintit mai sus, am precizat si preturile pentru meniul ce l-am platit la aniversarea pe care am sarbatorit-o in martie. Si acum mai vin cu o precizare: pentru copii am platit meniul la jumatate, respectiv 30 lei, avand in vedere ca portiile au fost ceva mai mici ca pentru un adult. Sincera sa fiu, pe categorii de feluri de mancare, nu stiu sa-ti spun preturile separat.

[04.06.10 19:29:46]

Am vazut asta atunci, dar ma gandeam ca poate stie @bo mai detaliat, tu ai avut de fiecare data "pachet".

RobertCodescu
[20.07.10 22:59:02]

FOARTE reuşit reviewul aşa că 400 pma de la mine. Felicitări.

[17.08.11 21:41:13]

Mutat la rubrica "Restaurante, baruri, pub-uri in zona Ploiesti" (deja existenta pe site), in cadrul reorganizarii review-urilor de pe sait; rubrica a ramas pe sait, pentru eventuale review-uri de tip cazare.

bo, ciocani elena*, dananecula, georgiana, ileanaxperta*, krondia*, magdalena, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Ploiești și împrejurimi:

• pagină generată în 0.081900119781494 sec