ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2023
AUG-2023
EXCELENT

13 pentru JINX

Sâmbătă, 12 august 2023 Ploiești

După o călătorie cu trenul, vezi impresii care mi-a adus multă nostalgie, pe la 11:45, colega, prietena și fosta mea șefă de grupă, Anda, mă” recolta” de pe peronul Gării de Sud din Ploiești în scopul minunat de a ne întâlni cu foștii colegi.

Am străbătut cu mașina bulevardul cu tei din Ploiești, cu ochii umezi de nostalgie. Pe aici” fugeam” în noaptea de Înviere la biserică, sau mă plimbam cu Iulia (acum Iulia locuiește în Miami USA) admirând vitrinele... Ooo, timpuri vechi!

Am ajuns la JINX. ( Adresă: Strada Tache Ionescu 10, Ploiești 100022.

Anda aflase de la fiul ei mai mare că la intrarea din spate, cea din strada Kutuzov, ar fi și locuri de parcare. Așa se face că am intrat prin Kutuzov, nu pe intrarea principală.

Am ajuns pe la 12. Întâlnirea era programată la 13, așa că am beneficiat de o oră doar pentru noi două și am” socializat” la o cafea. Doamne, câte amintiri am depănat! Câte noutăți am împărtășit, ce repede a trecut ora aia!

Am apucat să prind câteva cadre. Nu multe că, deși nu era aglomerat, era un parastas tot pe terasa unde urma să ne vedem.

Terasa este destul de mare, are acoperiș retractabil, paravan din policarbonat și podea din PVC imitând lemnul. Mesele cu blat din lemn și picioare metalice erau acoperite cu fețe de masă impecabile. Eu le bănuiesc teflonate, fiindca nu absorbeau lichidul. Scaunele confortabile, din imitație de ratan, asigurau o ședere plăcută. Ventilația și răcoarea erau asigurate de ventilatoare de tavan.

Curățenia este la ea acasă, inclusiv la toalete.

Nu dați cu pietre! După ce s-a strâns lumea, furată de pupături, de lacrimi de bucurie și de prezenta a doi dintre directorii mei, am uitat să mai fac poze.

Da, la reuniune au venit și doi colegi care acum îmi sunt, colateral, directori. Colateral, fiindcă nu le sunt subordonată, este colaborare. Suport se numește la noi.

Abia pe la ora 15 ne-am hotărât să comandam ȘI de mâncare, mai ales că doamna care se ocupa de masa noastră, se tot arăta pe lângă noi, doar-doar o vom băga în seamă.

Ce-au comandat colegii de mai departe de mine nu știu, dar in jurul meu am văzut. Nu am pozat decât farfuria mea și a Andei. Nu mi-am permis să le opresc veselia și să-i stingheresc.

Deși eram 13, nu s-au încurcat comenzile.

Bineînțeles că s-a început cu hidratarea. Eu am avut un URSUS nefiltrată și DA, cu alcool, fetele și-au luat cocktailui alcoolice și non alcoolice, băieții, cei fara mașini, bere. Șoferii au luat limonade.

Eu am comandat bucățele de pui pane cu sos de parmezan și usturoi și garnitură de cartofi prăjiți, Anda a avut un platou cu midii și calamar pane plus cartofi prajiți și maioneză cu usturoi. Fetele de peste masă de mine au avut tocăniță de ciuperci cu mămăligă și cartofi prăjiți cu salată de roșii. De post, că unii mai și țin post! Am mai văzut șnițel, Salată Caesar, un peste, parcă.

Mâncarea a venit fierbinte și nu mi s-a părut nimic dubios. Ba chiar mi-a plăcut mult.

Porțiile sunt mari, sățioase și gustoase. Eu nu am reușit s-o dovedesc pe a mea.

Nici Anda, deși ne-am ajutat reciproc.

Nu știu cât a costat. Au plătit băieții și canadianca, Viorica. Nici nu ne-au lăsat să vedem bonul. Dar, după calculul meu, m-ar fi costat cam 50 de lei cu cafea cu tot. Nu e grav, e chiar rezonabil.

Dupa 5 ore de râs tumultos, amintiri, noutăți și emoții, ne-am despărțit cu greu.

Anda m-a dus la Gara de Sud și am revenit acasă.

A fost o zi minunata de care chiar aveam nevoie. O zi care mi-a încărcat bateriile și de care-mi voi aminti multă vreme.

Oare se va mai repeta? Eu cu siguranță nu voi lipsi!

despre SERVICII

Serviciile prompte. Deși mulți, doamna nu a incurcat comenzile și s-a mișcat original

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Porții mari, gustoase, corect gătite

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

În centrul orașului

Trimis de Zoazore in 20.08.23 19:29:26
Validat / Publicat: 20.08.23 20:02:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PLOIEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Bucățele de pui pane cu cartofi prăjiți. Porția mea

doinafil
[20.08.23 23:28:10]

Ce bucurie pentru voi toți! Cam așa se întâmplă mai mereu: un coleg (ă) plecat (ă) de mult timp în afara țării ne reunește pe cei rămași în țară la câte o „băută” !

De când m-am pensionat - din 2012 - s-a întâmplat de vreo trei ori să ne adune pe toți foștii colegi, rămași acasă, câte un „emigrant” ! Este (a fost) un prilej de bucurie să ne revedem!

Cam de două ori/an cei rămași aici, răspundem „alarmei/strigării la adunare/chemării la „ezerciț” (vorba lui Ipingescu - sau Jupân Dumitrache , din „O noapte furtunoasă” ), pe care o face câte unul din noi! N-am lipsit niciodată la „apel” !

M-a amuzat sintagma de la final:

Deși mulți, doamna nu a incurcat comenzile și s-a mișcat original

Cum adică?! Păi, și eu, și tu, noi toți ne mișcăm „original” (sau nu )

[21.08.23 08:13:44]

@doinafil:

Pentru noi este prima data cand"patim" asta. Si DA, a fost o bucurie mare si intensa aceasta revedere.

Avem muti colegi plecati, dar pana acum doar fata asta a vrut sa ne revedem.

Cam de două ori/an cei rămași aici, răspundem „alarmei/strigării la adunare/chemării la „ezerciț” (vorba lui Ipingescu - sau Jupân Dumitrache, din „O noapte furtunoasă” ), pe care o face câte unul din noi! N-am lipsit niciodată la „apel” !

Ce frumos! Si eu sper sa se mai repete!

M-a amuzat sintagma de la final:

„Deși mulți, doamna nu a incurcat comenzile și s-a mișcat original”

Cum adică?! Păi, și eu, și tu, noi toți ne mișcăm „original” (sau nu)

Pai la cat de multi deodata am fost, fiecare cu "mofturile" lui, fata s-a miscat si repede si bine!

Si noi ne-om misca original, dar in alte situatii.

Multumesc pentru vizita, ecou si aprecieri.

doinafil
[21.08.23 08:52:26]

@Zoazore :

Am înțeles! În cazul de față „original” înseamnă „repede și bine” !

[21.08.23 09:09:38]

@doinafil: Da, exact! ????

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.08.23 13:36:58]

Brăila - Ploiești, cinci ore dus-întors cu ghezășu' , alte cinci ore petrecute cu foștii colegi, plus o oră bonus doar cu Anda, oboseala începe să-și facă simțită prezența, dar a meritat! Momentele petrecute cu foștii colegi sunt neprețuite, mâncarea arată bine, amintirile și glumele curg precum apele unui râu învolburat, dar uneori timpul e nedrept, el ne anunță că niciodată nu stă pe loc, iar tu vei așeza cu grijă aceste clipe frumoase în cutiuța cu amintiri, unde vei mai căuta din când în când...

Bravo Zozo, să-ți fie de bine și să repeți „fapte” de acest gen, dar am o nelămurire, cine erau cei doi directori colaterali de la suport, ați fost colegi de facultate?

[21.08.23 13:57:27]

@Safta Radu:

Da, colegi de serie. In 1991, pe vremea dinozaurilor, cand am terminat eu, Facultatea de Foraj, Extractie si Exploatare Titei si Gaze, un An avea PATRU serii. Fiecare serie avea cate cinci grupe si fiecare grupa cam 32-35 de studenti. Imagineaza-ti cati am terminat.

Cei doi erai in grupe diferite, dar toti trei am fost la seria B. Doar seriile A si B aveau si fete in compunere. Cam 25 % din totalul studentilor din an eram fete (femei)

A fost cu adevarat minunat si nici n-am simtit oboseala datorita (nu din cauza) adrenalinei.

As repeta-o mereu, ori de cate ori se va ivi ocazia!

Multumesc pentu vizita, ecou si aprecieri.

nicole33
[25.08.23 06:35:58]

@Zoazore:

Să vă fie de bine!

Deși eram 13, nu s-au încurcat comenzile.

În cazul vostru, se pare că 13 a fost cu noroc, deoarece aţi avut parte de o întâlnire reuşită şi bucuria revederii a fost maximă.

Bănuiesc că detaliile referitoare la berea comandată şi primită de tine au fost scrise special pentru mine şi alţii ca mine . După cinci ani petrecuţi la Ploieşti poţi crede că ai fost cumva adoptată de urbea prahoveană şi prezinţi suficiente "garanţii morale" pentru a fi servită cum se cuvine

Nu am pozat decât farfuria mea și a Andei

Norocul meu!

Cum nici puiul şi nici fructele de mare nu mă ispitesc prea mult, deşi calamari mai mănânc şi eu uneori, am supravieţuit cu uşurinţă încercării vizionării pozelor .

M-am bucurat să văd fotografiile respective pe prima pagină pe AFA

Aveai mare nevoie de o schimbare de atmosferă şi de peisaj, astfel că "întâlneala" asta a picat la fix

[25.08.23 12:47:19]

@nicole33:

Bănuiesc că detaliile referitoare la berea comandată şi primită de tine au fost scrise special pentru mine şi alţii ca mine. După cinci ani petrecuţi la Ploieşti poţi crede că ai fost cumva adoptată de urbea prahoveană şi prezinţi suficiente "garanţii morale" pentru a fi servită cum se cuvine

Evident ca DA! Penru tine si pentru cunoscatorii pataniilor mele cu bauturile alcoolice.

Pentru conformitate, am pus si poza

Asa inclin sa cred si eu: ca stiu ei, ploiestenii cu cine au de-a face!

Norocul meu!

Noroc imens as putea spune! In meniu NU aveau ciorba de burta, ca daca ar fi avut... norocul te-ar fi ocolit!

Sa stii ca da! Dar daca nu aparea "canadianca" in peisaj, clar ca nu ne-am fi intalnit.

Mi-a prins tare bine si a fost o zi pe care niciunul dintre cei prezenti nu o va uita usor sau repede!

doinafil, Safta Radu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Ploiești și împrejurimi: